Skip links

İstanbul Yurtdışı Kargo | 219+ Ülkeye Hızlı Teslimat

İSTANBUL YURTDIŞI KARGO

istanbul-yurtdisi-kargo

İstanbul yurtdışı kargo gönderimleri açısından Türkiye’nin en hareketli kentleri listesinde ilk sırada yer alır. Türkiye’nin en çok ihracat ve ithalat yapılan şehri olmasının yanı sıra, global yurtdışı kargo firmalarının kalkış yaptığı iki uluslararası havalimanı ile İstanbul yurtdışı kargo konusunda hayli avantajlı bir konumda yer almaktadır.

Gelin şimdi İstanbul’dan yurtdışına kargo, yurtdışından İstanbul’a kargo gönderimlerinin neden bu kadar yüksek olduğunu bazı ekonomik veriler ışığında inceleyelim.

TÜRKİYE İHRACATININ

BELKEMİĞİ

Türkiye-ihracatinin-belkemigi

İstanbul yurtdışı kargo ve İstanbul’dan yurtdışına kargo rakamlarını öncelikle ihracatçılar ve ithalatçılar yükseltiyor. İstanbul da bu açıdan hayli avantajlı çünkü Türkiye ihracatının büyük bir bölümü İstanbul’dan yapılıyor. İstanbul İhracatçılar Birliği rakamlarına Türkiye ihracatının yüzde 42’si İstanbul firmaları tarafından yapılıyor. İstanbul’dan yurtdışına ürün göndermek isteyen ihracatçılar klasik yolları kullandıkları gibi, zamanın önem kazandığı durumlarda yurtdışı uçak kargoyu tercih ediyor. Bu durum özellikle son yıllarda daha da sıkça yaşanmaktadır.

İHRACAT ÜRÜNLERİ

Türkiye sanayi istihdamının da yüzde 20’sini karşılayan İstanbul, çevre illerin de geçiş noktası olması itibariyle ihracatın belkemiği durumunda. İstanbul İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre bu yılın Ağustos ayında İstanbul’dan 2018’in aynı dönemine göre yüzde 6,5’lik artışla 533 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirildi. 2019’un ilk 8 ayında ise ihracatta yüzde 3’lük artış sağlandı ve 4 milyar 700 milyon dolarlık ihracata imza atıldı. 180’dan fazla ülkeye ihracat yapan İstanbullu ihracatçılar Norveç’e kadar ulaştı.

Bu veriler  İstanbul’dan yurtdışına ürün göndermek isteyenlerin rotalarının nerelere kadar uzandığını göstermesi açısından da önem taşıyor.

İstanbul’dan başta otomotiv, çelik, kimya, hazır giyim ve konfeksiyon, demir ve demirdışı metaller, elektrik-elektronik, makine, hububat, tekstil, deri, su ürünleri, çimento, fındık, meyve-sebze, maden, zeytin ve zeytinyağı, tütün, yaş meyve ve sebze, süs bitkileri, kuru meyve, savunma, mücevher, gemi ve yat olmak üzere 27 ayrı sektörün ürünleri ihraç ediliyor.

İstanbul’un ihraç ürünleri listesinde yer alan çelik, demir ve demirdışı metaller ile madenlerin yurtdışına gönderiminde uçak kargo kullanımına rastlanmıyor, bu ürünler çok ağır olmaları nedeniyle kara ve deniz yolu ile gönderiliyor.

Öte yandan otomotiv, kimya, tekstil elektrik ve elektronik, zeytin ve zeytinyağı, su ürünleri, mücevherat, sebze ve meyve gibi ürünlerin yurtdışına gönderiminde hava kargo rahatlıkla kullanılmaktadır. Özellikle yaş sebze ve meyve, deniz ürünleri gibi bozulabilir kargoların gönderiminde uçak kargo kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

EN ÇOK İHRACAT ALMANYA’YA

En-cok-ihracat-almanyaya

İstanbullu şirketlerin en büyük pazarı ise Almanya oldu. Almanya hali hazırda Türkiye’den en çok yurtdışı kargonun gönderildiği ülke olmanın yanı sıra İstanbul’dan da en fazla yurtdışı kargo gönderiminin yapıldığı bir ekonomik partner. Almanya’yı İngiltere, İtalya, İspanya, ABD ve Fransa takip ediyor.

Almanya İstanbul’dan en çok yurtdışı kargo gönderilen ülke olması açısından da ihracatçılar için ayrı bir önem taşımaktadır. Söz konusu diğer ülkeler de İstanbul yurtdışı kargo rakamlarını artıracak potansiyel ülkeler arasında yerini alıyor.

İTHALAT VE KARGO İŞLEMLERİ

ithalat-ve-kargo-iliskisi

İstanbul ihracatın yanı sıra en çok ithalatın da yapıldığı şehir aynı zamanda. Hem sahip olduğu yüksek nüfus hem de Türkiye’nin ekonomik başkenti olan İstanbul bütün trendlerin de yayılma noktası. Yurtdışından öncelikle İstanbul’a gelen ürünler buradan tüm Türkiye’ye yayılıyor. Çin’den getirilen telefon kılıfları, bijuteri ürünleri, ev aksesuarları ve daha aklınıza gelebilecek çeşit çeşit ürün İstanbul firmaları tarafından ithal edilip Türkiye pazarına satılıyor.

Yükte ve pahada hafif bu ürünlerin İstanbul’a ithalatı ise ağırlıklı olarak yurtdışı uçak kargo ile yapılmaktadır. Farklı bir yol izlemek bu ürünlerin Türkiye’ye 1-1.5 ayda anca gelmesine neden olmaktadır. Ki bu süre günümüzün rekabet ortamında çok da kabul edilebilir bir süre değildir.

İSTANBUL HAVA KARGO

İstanbul’un ihracat ve ithalat potansiyelini aynı zamanda da yurtdışı kargo potansiyelini gören global yurtdışı kargo firmaları da İstanbul’a gereken önemi veriyor. Türkiye genelinde en çok şubeyi İstanbul’da bulunduran firmalar kentte bulunan Yeni İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndan dünyanın dört bir yanına yurtdışı kargo taşıması yapıyor. DHL, UPS, TNT ve FEDEX dışında Turkish Cargo ve PTT de İstanbul’dan ürün göndermek isteyenlerin başvuracağı adresler arasında yer alıyor.

KargomKolay da global kargo firmalarının yerel partner olarak hem ihracat ürünlerinin gönderimi hem de ithalat ürünlerinin İstanbul’a gelmesi aşamasında yanınızda olmaya devam ediyor.

Ptt yurtdışı kargo ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayınız.