Skip links

Kargo Gecikme Sebepleri | KargomKolay.com

kargo gecikme sebepleri

KARGO GECİKME SEBEPLERİ

Kargo gecikme sebepleri nelerdir? Bu sebepler nasıl ortadan kaldırılır ve kargonun zamanında varış adresine ulaşması sağlanır? sorularının yanıtları bu yazımızda sizi bekliyor.

Kargo gecikmeleri ne yurtdışı kargoyu gönderen kişinin ne de kargoyu teslim alacak kişi ya da kurumun kabul etmek istemediği bir durumdur. Hem alıcı hem gönderici kargosunun zamanında teslim edilmesini ister. Bu açıdan kargo gecikme sebepleri en baştan ortadan kaldırılmalıdır.

Ama öncelikle gelin kargo gecikme sebepleri nelerdir sorusunun yanıtını bulmaya çalışalım.

Kargonun gecikmesine gönderenin kusurlarının yanı sıra kargonun taşımasını üstlenen şirketlerin kusurları ve hem taşıyandan hem de gönderenden tamamen bağımsız şartlar neden olabilir.

kargo neden gecikir

KARGO NEDEN GECİKİR?

Öncelikle hem gönderenin hem de kargonun taşımasını yapan şirketin elinde olmayan bir nedenden başlayalım.

hava koşulları

HAVA KOŞULLARI:

Yurtdışı uçak kargo ile gönderilecek bir kargonun zamanında varış adresine ulaşamamasının ilk sebeplerinden biri olumsuz hava şartları nedeniyle kalkış yapamayan uçaklardır. Uçak pistten ayrılmazsa kargo da gidemez değil mi? Ayrıca yükleme sırasındaki hava koşulları da bir kargonun zamanında yola çıkmasını ve tam zamanında yeni sahibinin eline ulaşmasını engelleyebilir. Örneğin Güney Asya’da yaşanan tayfunlar, zaman zaman ABD’de oluşan fırtınalar, günlük hayatı etkilediği kadar ticareti de dolayısıyla kargo trafiğini de olumsuz etkilemektedir.

Öte yandan uçak ve ekipman arızaları da kargo gecikme sebepleri başında gelir.

uçak ekipman arızası

UÇAK- EKİPMAN ARIZASI:

Kargonuz uçak ile gönderiliyorsa uçakta, gemi ile gönderiliyorsa gemide oluşabilecek bir arıza kargonun gecikmesine neden olabilir.

tatiller ve haftasonu

TATİLLER VE HAFTA SONU:

Ülkelere göre değişkenlik gösteren tatiller ve hafta sonları da kargonun zamanında alıcısına ulaşmanın önündeki engellerden biridir. Günümüzde tatiller ve hafta sonu kavramı olmadan çalışsa da hala kargonun zamanında teslim edilmesinin önündeki engeller arasında sayılmaktadır.

gümrük işlemleri

GÜMRÜK İŞLEMLERİ:

Gümrük işlemleri bir kargonun zamanında yerine ulaşmamasının en önemli nedenlerinden biridir. Kargonuz uzadıkça uzayan prosedürler nedeniyle gümrükte takılabilir. Bunun yaşanmaması için gerekli önlemleri baştan almak gerekir. Ürünün gümrük vergisini hemen öderseniz sizden kaynaklanan bir gecikme sebebini ortadan kaldırmış olursunuz. Ağırlık ve boyut sınırlamalarına tam anlamıyla uyum da gümrükte yaşanacak gecikmelerin önüne geçebilir. Gümrükteki gecikmelerin sebebi yasaklı ürün göndermek de olabileceği için buna da azami dikkat etmek gerekir.

grevler

GREVLER:

Kargoların gecikmesinde grevlerden de söz etmek gerekir. Her ne kadar grevler mücbir sebep olsa da kargonuz zamanında yerine ulaşmadıktan sora bunun bir önemi kalmıyor.

teknolojik sorunlar

TEKNOLOJİK SORUNLAR:

Artık her şeyin teknolojik olduğu bir ortamda, örneğin kargoyu gönderdiğinizi firmanın teknolojik altyapısında yaşanacak bir sorun otomatikman gecikmelere sebep olacaktır. İnternet altyapısının çöktüğü bir durumda kargonun nerede olduğunu, ne zaman teslim edileceği bilgisine ulaşamamaya neden olabilir. Hangi kargonun kime ait olduğunu öğrenmek bile böyle bir durumda söz konusu olamayabilir.

kargonun kaybolması

KARGONUN KAYBOLMASI:

Kargonun alıcısına zamanında teslim edilememesinin nedenlerinden belki de en kötüsü kargonun kaybolmasıdır. Kargonun kaybolmasında yanlış adres olabileceği gibi taşıma operatöründen kaynaklanan bir sorun da olabilir. Bu sorunun önüne geçmek için tam zamanlı kargo takibi yapmanın yanı sıra, doğru kargo operatörünün tercih etmek de önemlidir. Tabii kargonun gideceği adresi, alıcısının ismini doğru yazmak da kargonun kaybolmasından kaynaklı gecikmeleri ortadan kaldırabilir.

diğer gecikme sebepleri

DİĞER GECİKME SEBEPLERİ

Yukarıda saydığımız gecikme sebeplerinin yanı sıra, kargo paketinin üzerindeki etiketin doğru yazılmaması, etikette kargonun gönderileceği ülkenin dilini kullanmamak, alıcı adresinin eksik yazılması, kargo paketlemenin eksik ya da hatalı yapılmasından kaynaklı ürünlerin zarar görmesi gibi etkenler de kargoların gecikmeli bir şekilde varış adresine gitmesine neden olabilir. Bu saydığımız nedenler gönderici kaynaklı olduğu gönderenin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.

Ayrıca kargo ile ilgili olarak verilen beyannamede belirtilen bilgilerin, konşimentoda belirtilen bilgilerle veya yapılan inceleme, tartma veya diğer işlemlerin sonuçları ile uyuşmaması da bir gecikme sebebi olarak karşımıza çıkar.

Kargonun alıcısına teslimatında sırasında, alıcının adresinde olmaması da gecikme sebeplerinden biri olarak sayılabilir. Kurye varış adresine gider, adreste kimse yoktur. Not bırakır ve mecburen diğer teslimatlarını gerçekleştirmek için oradan ayrılır. Daha sonra adrese gelen alıcı bu notu bulur ve bu kez firmanın şubesine gitmek için zaman yaratmaya çalışır. Arada geçen süre herkesin aleyhine işlemektedir.

KARGOLARIN GECİKMEMESİ İÇİN

YAPILABİLECEKLER

Buraya kadar yurtdışı kargoların teslim edilmesi aşamasında yaşanabilecek aksaklıklardan ve kargoların gecikme sebeplerinden söz ettik. Bu sebeplerin tamamını olmasa da bazılarını ortadan kaldırmak göndericinin elinde.

  • Kargo gönderirken kargonuz çok acil değilse en yoğun sezondan veya günlerden kaçınarak gecikmenin önüne geçebilirsiniz.
  • Paketlemeyi doğru yaparak, ürünü zarar görmesin kaynaklı gecikmeleri engelleyebilirsiniz.
  • Kargonun ağırlık ve boyut sınırlamalarına dikkat ederek gümrükteki gecikmeleri önleyebilirsiniz.
  • Kargo için gerekli tüm belgeleri doğru düzenleyerek olası sorunları önleyebilirsiniz.
  • Gecikme sürelerini azaltmak için gönderinizi iyi planlamanız ve bu süreci sizin için iyi yönetecek bir kargo şirketiniz olması sorunların baştan çıkmamasını sağlayabilir.

8 adımda yurtdışı kargolama rehberi yazımızı okuyarak yukarıdaki maddelere ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz.