Skip links

Bozulabilir Kargo Nasıl Taşınır (2023 Rehberi)

bozulabilir kargo

BOZULABİLİR KARGO TAŞIMASI

Bozulabilir kargo taşıması nasıl yapılmalıdır? Uçak kargonun en önemli olduğu ürün grubu olan bozulabilir ürünlerin taşınmasında hız oldukça önemli bir faktördür. Bu nedenle en hızlı ulaşım şekli olan uçak kargo ile bozulabilir kargo taşımasını günden güne artmaktadır ve günümüzde bu tür kargolar yaklaşık yüzde 15’lik bir pay ile uçak kargo taşımasının en önemi dallarından biri olmuştur.

Bu noktada cevabının verilmesi gereken önemli sorularımız var.

 • Bozulabilir kargo nedir?
 • Hangi ürünler bu gruba girer?
 • Bozulabilir kargolar hangi şartlarda taşınmalıdır?
 • Bozulabilir kargo taşımasında paketleme yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

bozulabilir kargo

BOZULABİLİR KARGO NEDİR?

Bozulabilir kargo, sıcaklık,   nem, iklim veya diğer bazı çevresel şartların değişikliği taşıma süresinin uzaması nedeniyle bozulabilecek, çürüyebilecek kargolara verilen addır. Bu kapsama,

 • İçecek ve yiyecek malzemeleri
 • Süt ve süt türevleri
 • İlaçlar ve ilaç sanayi ürünleri
 • Et ve et türevleri
 • Balık ve türevleri
 • Yumurta ve türevleri
 • Canlı organ veya taze kan örnekleri (sağlık sektörü veya numune gönderimleri)
 • Bitki ve bitkiden elde edilmiş ürünler (çiçek vb)

BOZULABİLİR KARGO TAŞIMA ŞARTLARI VE PAKETLEME

Bozulabilir uçak kargoda en önemli unsurlardan biri paketlemedir. Kargonun çıkışından varış adresine ulaşana kadar bozulmadan gidebilmesi doğru paketlenmesine bağlıdır.

Öte yandan uçakların taşıma kapasitesinin farklı olması sebebiyle paletleme yapılması daha avantajlı olarak kabul edilmektedir.

Bozulabilir kargo gönderilmeden önce kendi özel şartlarına göre paketlemeli ve teslim edileceği kuryeye içinde ne olduğu mutlaka söylenmelidir ki böylece taşıma operatörü bozulabilir kargoyu uygun şartlarda yerine ulaştırsın. Aksi takdirde gerekli önlemler alınmaz ve kargo içeriği alıcısının eline bozulmuş ya da çürümüş olarak ulaşır.

Bozulabilir maddelerin yüklenmesi ve taşınması sırasında dayanıklı ambalajlar kullanmak, taşınacağı alana yerleştirirken ezilmemeleri için dikkatli olmak, su sızdırmayacak kaplara yerleştirmek ve uygun sıcaklıkları sağlamak gibi noktalara azami ölçüde dikkat etmek gerekir. Ayrıca özel ısı gerektiren kargoların kolisi üzerinde mutlaka derece bilgileri de olmalıdır. Diğer taraftan bozulabilir kargolar için özel koruyucu ve termal battaniye gibi çözümler de vardır.

BOZULABİLİR KARGODA AMBALAJ MALZEMELERİ 

Bozulabilir kargo gönderimlerinde soğutucu ve dondurucular da kullanılır. Soğutucu ve dondurucular, özellikle ısıya karşı hassas olan ürünleri, yolcuklar sırasında soğuk veya dondurulmuş halde tutmak için kullanılır.

Bu kargo tipinde gerekli durumlarda kuru buz kullanımı da söz konusudur. Dondurulmuş olan kuru buz ile jel dondurucular, soğutucu/dondurucularının en sık kullanılan türleri olarak karşımıza çıkar.

Blok ve topak şeklinde bulunan kuru buz, eksi 78 santigrat derecelik bir yüzey sıcaklığına sahiptir, eridikçe, oksijenin yerini alır donar. Kuru buz ile paketleme söz konusuysa güncel IATA tehlikeli maddeler kuralları dikkate alınmalıdır.

Blok ve sarma şeklinde bulunan jel dondurucular ise ürünleri eksi 1 santigrat derece ile 16 santigrat derece arasında tutmak için kullanılan yardımcılardır.

PAKETLEMEDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

balık kargo

 • Isıya karşı hassas olan ürünlerin hafta sonu gönderiminden kaçınılmalı.
 • Kuru buz kullanıldığında, erime hızını yavaşlatmak ve boşluk kalmasını önlemek için soğutucu kağıda veya başka bir kartona sarılmalı.
 • Dondurucuyu paketin alt kısmına yerleştirmemelidir, soğuk hava devridaim yapmayacağı için işe yaramaz hale gelir.
 • Ürünün hareket etmesini önlemek için, paketteki tüm boşluklar, uygun ambalaj malzemesiyle doldurulmalıdır.
 • Isıya karşı hassas olan ürünler iki su geçirmez plastik torbaya sarılmalı ya da plastik bir kaplamayla birlikte emici bir malzeme de kullanılmalı.
 • Kuru buz kullanıldığında içteki yalıtılmış kutu iyice kapatılmamalı ki havalandırma, paketteki karbondioksit gazının bir kısmının dışarıya çıkmasına izin versin.

Bozulabilir  kargoda fiyatlar biraz daha yüksektir ancak fiyat için gönderimi yapacağınız firmaya direkt ulaşmak daha ekonomik fiyatlar almanızı sağlayabilir.

SOĞUK ZİNCİR KARGO NASIL TAŞINIR?

Soğuk zincir kargo ise bozulabilir kargonun bir üst seviyesi olarak kabul ediliyor.

Soğuk zincir kargo yoluyla ürünlerin taşınması için çeşitli taşıma modları kullanılır. Frigorifik özellikleri olan kamyon veya vagonlar ya da frigorifik kargo gemileri, resifler veya hava kargo uçakları soğuk zincir kargo taşımalarında kullanılabilir. Soğuk zincir kargo talebini ağırlıklı olarak ilaç ve gıda sektörü taşımaları yükseltmektedir. Öyle ki DHL ilaç sektöründeki soğuk zincir kargo taşımalarının 2020 yılında 13.4 milyar dolara ulaşacağı öngörüsünde bulunmuştur.

Günümüzün artan hız ihtiyacı ve pazardaki rekabetçilik gereği en hızlı taşıma modu olan hava kargo kullanımı özellikle bu alanda artıyor dersek yanlış söylemiş olmayız.

Uçak kargoda -20/+20 derecelerde sabit muhafaza sağlayan sistemlere verilen soğuk zincir kargo uçaktaki kargo ünitesinin bir buzdolabı işlevine dönüşmesidir. Kargo ünitesi kuru buz ile soğutulur ve soğuk zincir oluşturulur. Ünitenin enerjisi üzerindeki piller ile sağlanır. Bu noktada uçak kargo personeline büyük görev düşer, personel soğuk zincirin kırılmaması için gerekli önlemleri almakla yükümlüdür.

Balık İhracatı

Zira soğuk zincir kargo ile bozulmadan varış noktasına ulaşması gereke gıda, ilaç ya da serum gibi nitelikli gönderinin güvenliği için sıcaklıklarda artış veya düşüşlerin dikkatlice izlenmesi gerekir ki en küçük oynamalar bile söz konusu ürünlerde ciddi hasarlar medyana getirmesin.  Çünkü bir aşının sıcaklığında yaşanacak yarım derecelik bir yükselişin o aşıyı kullanılamaz hale getirmesi mümkündür, ya da bir ilacın bulunduğu ortamdaki düşüş o ilacın tüm farmakolojik özelliklerini ortadan kaldırabilir.  Söz konusu gıda ise raf ömrü bu sıcaklık artış veya düşüşüne göre azalıp artabilir.

Bu tezimizi 2017 yılının Mart ayında Abu Dhabi’de düzenlenen Dünya Kargo Sempozyumda verilen rakamlarla ortaya doğrulamak mümkün. Sempozyumda açıklanan verilere göre ilaç sektöründe soğuk zincir hataları yıllık 34.1 milyar dolar değerinde ürün kaybına yol açmaktadır.  Soğuk zincir içinde taşınan aşıların ise yüzde 25’i varış noktasına kötüleşmiş durumda ulaşmaktadır. Sadece bu rakamlar bile soğuk zincir taşımalarının ne kadar özenli ve dikkatli yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır.

SOĞUK ZİNCİR KARGO FİYAT

Soğuk zincir kargo fiyat konusuna geldiğimizde ise bu fiyatı oluşturan pek çok etken karşımıza çıkar. Kargo ile gönderilecek bir aşıyı düşündüğümüzde, bu aşının bulunduğu noktadan alınması özel donanımlı araçlarla olacaktır. Havalimanına soğutmalı kamyonlarla gidecek olan aşılar havalimanına ulaştığında uçağın kalkışına kadar olan sürede yine bozulmasını önleyecek şekilde bekletileceklerdir. Taşıma sırasında uçakta da özel kapların içinde saklanacak olan aşıların taşıma maliyeti doğal olarak tüm bu etkenlere bağlı olacaktır.

Bu nedenle diğer uluslararası kargo taşımalarına göre farklılıklar gösterecek olan soğuk zincir kargo fiyat için KargomKolay’a ulaşabilir ve en uygun teklifi alabilirsiniz.

KARGO İLE ET NASIL GÖNDERİLİR?

kargo ile et nasıl gönderilir

Bozulabilir kargonun özel şekillerinden biri de kargo ile et taşınmasıdır. Uçak kargo ile taze et ürünlerinin yanı sıra donmuş et ürünleri de taşınabilir.

Kargo ile et taşınırken dikkat edilmesi gereken önemli detaylar vardır. Kargo ile et gönderme işleminde etkili bir sıcaklık kontrol yöntemi gereklidir. Et kargosu gönderildiği andan teslim edildiği ana kadar bozulmasının önüne geçmek için et kargosunun belirli bir sıcaklıkta tutulması en önemli konudur. Hızlı bakteri üremesini önlemek için  et her zaman doğru ısıda taşınmalıdır.

 • Taze etler için ısı derecesi taze etler için 0 ile +5 derece arasında olmalıdır.
 • Donmuş etler için ise ısı derecesi -12 derecenin altında olmalıdır.

Kargo ile et gönderilirken bu derecelere ulaşılması gerekiyorsa etin üzerine kuru buz konulması gerekebilir, kuru buz miktarının tespitinde IATA Tehlikeli Maddeler Düzenlemeleri dikkate alınmalıdır.

Kargo ile et gönderirken kargoyu taşıma süresi boyunca soğuk tutmak için soğutucular da kullanılabilir.

Global kargo firmalarının servislerini kullanarak yurtdışı kargolarınızın taşımasını üstlenen kargomkolay, bozulabilir kargolarda da 219+ ülkede yanınızda. Uluslararası düzenlemeler ve yasalar çerçevesindeki tüm taşımalarınız için bize ulaşmanız yeter…