Skip links

PTT Yurtdışı Kargo Fiyat Hesaplama

Yurt Dışı Kargo Hesaplama

PTT Yurt Dışı Kargo Fiyat Hesaplama Nasıl Yapılır?

PTT yurt dışı kargo fiyatları ile ilgili tüm sorularınızı cevapladık;Bu ve benzeri soruların yanıtları bu yazımızda olacak. Buyurun hep beraber okuyalım…

Yurt Dışı Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır

Yurtdışı pazarına ihracat yapmak isteyen bir girişimci olarak yurtdışına kargo gönderme ihtiyacınız doğdu, ancak siz yurtdışı kargo ücretleri konusundan tamamen bihabersiniz. Gönderimini gerçekleştireceğiniz yurt dışı kargo ister 0.5 kg, isterse de 20 kilogram olsun, yerel ve global yurtdışı kargo servisi veren şirketler kanalıyla dünyanın dört bir yanına kısa sürelerde gönderilebiliyor.

Uluslararası Kargo Ücretlerinde Neler Değişkenlik Gösteriyor 

Öncelikle yurtdışı kargo ücretleri gönderim hizmeti veren şirketten şirkete değişiyor. Diğer taraftan uluslararası kargo ücretleri kilograma ve gönderinin hacmine göre değişkenlik gösteriyor.

YURTDIŞI KARGO FİYATI HESAPLAMA ARAÇLARI

Bu noktada yurtdışı kargo hizmeti veren firmaların hepsinin kendilerine özel yurtdışı kargo fiyat hesaplama araçları en büyük yardımcınız olabilir. İnternet üzerinden bu araçları kullanarak 30 kiloya kadar olan kargolarınızın yurtdışı kargo ücretini hesaplayabilirsiniz.

30 kilo ve üzeri yurtdışı kargo gönderimleri içinse bu hizmeti veren firma ile birebir görüşmek daha verimli sonuçlar doğurabilir. Böyle bir durumda daha uygun yurtdışı kargo gönderim fiyatı alabilirsiniz.

Kargomkolay Hesaplama Aracını da kullanabilirsiniz;

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Yurt dışına kargo göndermek isteyen bir kişi ya da kurumun kargo fiyatı hesaplanırken kilo ve gönderinin hacmi dikkate alınıyor. Yapılan işlem sonucunda hangi değer daha büyük çıkarsa o veri işleme alınıyor. Eğer kilo haricinde ekstra bir kargo fiyatı söz konusu olduysa bu durum hacimsel ağırlık söz konusu olduğu içindir.

Bu noktada sizin desi hesaplama (hacim hesabı) konusunu az da olsa bilmeniz gerekiyor. Desi hesaplama formülü kısaca şöyle:

Eğer 60x40x40 ebadında bir koliyi yurt dışı kargo ile örneğin Almanya’ya gönderecekseniz; gönderiniz de 5 kilogram ise,

Formülümüze göre işlemi yapıyoruz 60X40X40/5000 = 19,2 sonucuna ulaşıyoruz.

Ücretlendirmeniz daha yüksek olan rakama göre devam edecek.

Normal ağırlığımız 5 kiloydu. Şimdi tek bakmamız gereken hangisi büyük, hacimsel ağırlık mı yoksa normal ağırlık mı?

5 kg (ağırlık) <19,2 (hacimsel ağırlık). Desi hesaplama sonucunda ulaştığımız hacimsel ağırlık kolinin normal ağırlığından daha fazla olduğu için işlemlerimize desi ücreti üzerinden devam etmemiz gerekecek.

Bu da sizin cebinizden biraz daha yüksek bir yurtdışı kargo ücreti çıkacağı anlamına geliyor.

En Ucuz Yurt Dışı Kargo Fiyatını Nasıl Elde Ederim?

Tüm bu bilgiler ışığında en ucuza yurtdışı kargo fiyatına ulaşmak için doğru bir şekilde yurt dışı gönderi hesaplama yapma zorunluluğu ortaya çıkıyor.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu da unutmamak gerekiyor.

 • Öncelikle yükün doğru tartılması,
 • Ürünün doğru paketlenmesi,
 • Doğru ulaşım yolunun seçilmesi,
 • Yoğun olmayan saatlerde transfer imkanı varsa o imkandan faydalanılması,
 • Uzun vadeli anlaşmalar yoluyla fiyat değişimlerinden korunulması,
 • Tercihlerin netleştirilerek yüksek fiyat riskinin bertaraf edilmesi,
 • Çoklu bir gönderim söz konusuysa bu gönderilerin tek pakette birleştirilmesi
 • Taşıma şirketinin paketi alma zamanının iyi ayarlanması

gibi basit ama çok önemli püf noktaları ile yurtdışı kargo fiyatının hesaplanması sırasında avantajlı duruma geçebilirsiniz.

PTT YURTDIŞI KARGO HESAPLAMA

Tüm bu bilgilerden sonra PTT yurtdışı kargo ücretlerini örnekleriyle ortaya koyalım.

PTT yurt dışı hizmeti alacaksanız, PTT yurtdışı gönderi hesaplama konusuna eğilmemiz gerekecek. PTT yurtdışı gönderi hesaplamayı yapmak için PTT’nin internet sitesinde TUPREX’e tıklayıp, gönderimi yapacağınız ülkeyi seçip, ağırlık bilgisini vermeniz yetiyor.

TURPEX FİYAT HESAPLAMA

Turpex fiyat hesaplama işlemi, turpex.com adresinde yer alan gönderi ücreti öğrenme sekmesinden yapılabilen bir işlemdir.

Sekmeye basıldığında ekrana gelen sayfada Turpex’i bulup buraya tıkladığınızda karşınıza hesaplama alanı gelecek. İşlemi burada yapıp gönderinin ücretini birkaç saniye içinde öğrenmek mümkün. Bu işlemi yaptığınız alanda gönderinizin varış adresine tahmini ulaşma süresi de bilgi  amaçlı verilmektedir.

Eğer gönderi dokuman değil de bir koli ise bu kez kolinin ebatları yazılıp hacimsel ağırlık hesaplaması yapılmalıdır. Bunun için de gerekli kutulara kolinin ebatları yazılırsa sonuç hemen ekrana gelmektedir.

Elde edilen bu sonuçlar gönderim yapacakların ne kadar ücret ödeyeceğini ortalama olarak göstermektedir. Gümrüklerde ortaya çıkacak harçlar bu fiyatlara dahil değildir.

Örneğin Almanya’ya 0.5 kg, 10 kg ve 20 kiloluk bir PTT uluslararası kargo hizmetini alarak kargo göndereceğinizi varsayalım ve bu kargonun PTT yurtdışı kargo ücretini hesaplayalım.

Almanya PTT Yurt Dışı Kargo Fiyatları 2023

PTT yurt dışı kargo Almanya servisinde TURPEX alanından yapılan araştırmaya göre, PTT Almanya kargo fiyatları aşağıdaki gibidir;

 • 5 kg: 91.50 TL
 • 10 kg: 333 TL
 • 20 kg: 643 TL

Amerika PTT Yurt Dışı Kargo Fiyatları 2023

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 5. ülke konumundaki Amerika’ya gönderilecek kargo için PTT kargo yurt dışı hesaplama yöntemini kullanarak kargo ücretlerine ulaşabiliriz.

PTT yurt dışı kargo ücreti ABD söz konusu ise şöyle:

 • 5 kg: 142 TL
 • 10 kg: 609.5 TL
 • 20 kg: 1209 TL

İtalya PTT Yurt Dışı Kargo Fiyatları 2023

PTT yurt dışı gönderi hesaplamayı İtalya kargo fiyatları için yaptığımızda;

 • 5kg: 157.5 TL
 • 10 kg: 545.5 TL
 • 20 kg: 1033.5 TL olarak karşımıza PTT TURPEX servisinde çıkmaktadır.

Fransa PTT Uluslararası Kargo Fiyatları 2023

Türkiye’nin önemli ticari partnerlerinden biri olan Fransa’ya gönderilecek yurtdışı kargo için PTT Fransa yurtdışı kargo hizmetinden alacaksanız, Fransa’ya uluslararası kargo ücretleri ise; 

 • 5 kg için: 122 TL
 • 10 kg için: 361.5 TL
 • 20 kg için: 671.5 TL şeklinde PTT servislerinden faydalanabilirsiniz.

İngiltere PTT Yurt Dışı Kargo Fiyatları 2023

PTT yurtdışı gönderi hesaplaması yapacağımız ülkelerden biri de İngiltere. PTT İngiltere Kargo Fiyatları ise;

 • 5 kg: 217 TL
 • 10 kg: 490.5 TL
 • 20 kg: 960.5 TL’lik bir PTT yurtdışı kargo servis ücretiödenir.

Azerbaycan PTT Uluslararası Kargo Fiyatları 2023

Azerbaycan’a gönderilecek bir kargoda PTT Azerbaycan kargo yurtdışı hesaplama yaptığımızda ortaya çıkan sonuçlar ise şöyle (hesaplamalar ve fiyatlar TURPEX seçeneği ile gösterilmektedir):

 • 5 kg PTT yurt dışı kargoiçin 162.50 TL
 • 10 kg’lık bir yurtdışı kargoiçin 561 TL
 • 20 kg’lık bir PTT yurtdışı kargoiçinse 1051 TL

PTT KARGO YURT DIŞI HESAPLAMA

Ülkeler bazında yaptığımız PTT yurtdışı kargo ücreti hesaplaması ağırlığın doğru ölçülmesinin ne kadar önemli olduğunu, PTT yurtdışı özelinde de ortay koyuyor. Zira en küçük bir değişiklik bile kişilerin cebinden, firmaların kasasından çıkacak yurt dışı kargo ücretini değiştirebiliyor.

PTT Yurtdışı Evrak Gönderimi

PTT yurtdışı evrak gönderimi “mektup Postası Gönderileri “ başlığı altında birden fazla seçeneği  içeriyor. Bu hizmetler:

 • Mektup
 • Kayıtlı küçük paket
 • Kayıtsız küçük paket
 • Posta kartı
 • Görme engellilere özgü yazı/Sekogram
 • Basılmış kağıt
 • Postaya verilen gazeteler
 • Basılmış kağıt kapsayan “M” çantaları
 • Kayıtlı davetiye ve tebriklerin gönderimidir.

PTT yurtdışı evrak gönderme hizmeti alarak yukarıda saydığımız hizmetlerden faydalanabilir ve örneğin Almanya’ya basılmış, kağıt, gazete ya da davetiye gönderebilirsiniz.

PTT yurtdışı evrak gönderimi dahilindeki bu hizmetlerin herhangi birinden faydalanacak olan kişi ve ya kurumlar, kurumun internet sitesi üzerinden gönderi süresi ve fiyatları ile ilgili bilgi alabilirler. Bunun için öncelikle ptt.gov. tr adresine gelip, kargo seçeneğinden yurtdışı kargo hizmetlerini seçip,  sayfanın üst kısmındaki “Gönderi ücreti”  sekmesini tıklamalısınız.

Burada yurtdışı hizmetler seçeneğinin ilk sırasında “Mektup postası gönderileri” yer alıyor. Bu gönderiler aynı zamanda PTT yurtdışı evrak gönderimi seçenekleridir.

PTT Yurtdışı Evrak Gönderme Fiyatları

Gelelim PTT yurtdışı evrak gönderme fiyatları ve gönderi süresine. PTT ile örneğin Almanya’ya bu hizmet kapsamında gönderim yapacağımızı varsayarak fiyatların seyrini öğrenebiliriz.

Almanya’ya 500 gramlık mektubu uçak kargo ile göndermenin fiyatı 40 TL, gönderi süresi ise 4-6 gün arasında değişiyor.  Mektup gönderiminde, gönderi ağırlığının 2 kilogramı aşmaması gerektiği unutulmamalıdır.

PTT ile yurtdışı evrak gönderme fiyatları ve teslimat süreleri diğer gönderi türleri için aşağıdaki gibidir:

Kayıtlı küçük paket: 44 TL- 4-6 güne teslimat. Bu gönderim şeklinde de ağırlık en fazla 2 kg. olmalıdır.

Kayıtsız küçük paket: 28 TL-4-6 güne teslimat. Bu gönderim şeklinde de ağırlık sınırı 2 kg, olarak karşımıza çıkıyor.

Posta kartı:10.50 TL- 4-6 günde teslimat.

Basılmış kağıt:15.10 TL- 7-10 güne teslimat. Bu gönderi türünde de maksimum ağırlık 2 kg.’ı geçemez.

Postaya verilen gazeteler: 15 TL- 7-10 güne teslimat

Basılmış kağıt kapsayan “M” çantalar için gönderi ağırlık sınırı 2000 gram üzerinden başlıyor. 2001 Gr. çanta için ödenecek ücret 52.80 TL, teslimat süresi ise 7-10 gün olarak veriliyor.

Kayıtlı davetiye ve tebrikler: 500 gr için 15. 10 TL gönderi ücreti- 7- 10 gün teslimat süresi veriliyor.

YURTDIŞI KARGO FİRMALARI VE ÜCRETLERİ

Global kargo markaları da internet siteleri üzerinden gönderim yapacak kişilere destek veriyor. Daha önce de söylediğimiz gibi DHL, TNT, UPS, FEDEX global kargo şirketleri yurtdışına kargo göndermek isteyenler için alternatif oluyor.

Ancak hepsinin kendine özgü fiyat politikaları var. Ve hemen hepsi bu fiyat politikaları gereği farklı ücretlendirme stratejileri uyguluyor. En ucuza yurtdışı kargo fiyatları için pazar araştırması yapan bir kişi ya da kurum farklı farklı fiyatlar ile karşılaşabiliyor.

DHL KARGO HESAPLAMA

DHL kargo hesaplama için de öncelikle şirktin kendi internet sitesinde yer alan “Teklif alın”  sayfasını açmalısınız. Bu sayfada yer alan gönderi türü seçiminden sonra, tek bir gönderi söz konusuysa “teklif alın” butonuna basın. Böylece fiyat sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bu sayfada gönderinin çıkış ve varış adresi eksiksiz doldurulup işleme devam edilir.

Tüm bu işlemleri kayıtlı üye olarak MyDHL +dan daha kolay ve hızlı yapabilirsiniz.

DHL kargo hesaplama için KargomKolay’ın fiyat hesaplama araçlarını da kullanabilirsiniz.

TNT KARGO HESAPLAMA

Gönderinizin ücretini anlamak daha etkin plan yapmanızı sağlar. Ücretlerimizin nasıl hesaplandığını keşfedin ibaresinin yer aldığı TNT kargo hesaplama sayfasında gönderi ücretini belirleyen 3 faktör olarak gönderi türü,  varış noktası ve hız belirtilmiş.

Hizmet türü seçimi yapıldığı zaman Türkiye’den ihracat ya da Türkiye’ye ithalat seçenekleri karşınıza gelecek. İhracat yapan bir firma ya da kişiyseniz bu seçeneği işaretleyerek işleme devam edebilirsiniz.

Yeni sayfada gönderimin yapıldığı şehir, varış şehri,  kargonun ağırlık ve boyutları girilerek seçilecek hizmet türüne göre oluşan fiyatlar ekranınıza gelecektir.

FEDEX KARGO HESAPLAMA

Fedex Kargo hesaplama için MyTNT gönderi kaydı açılmalıdır. Ya da şirketin internet sitesinde yer alan “Fiyatlar ve süreler“ butonuna basılmalıdır.

“Fiyat teklifi alın” butonuna basıldığında açılan sayfa Fedex’in TNT ile ortak kullandığı hesaplama sayfasıdır. Burada gerekli kutulara gönderimin yapıldığı şehir, varış şehri,  kargonun ağırlık ve boyutları doğru ve eksiksiz yazıldığında hizmet türüne göre oluşan fiyatlar ekranınıza gelecektir.

Fedex kargo hesaplama işlemi için KargomKolay’ın fiyat hesaplama araçları da rahatlıkla kullanılabilir.

UPS KARGO HESAPLAMA

UPS Kargo hesaplama için de şirketin internet sitesinde kullanıma sunulan “Yurt Dışı Gönderi Hesaplama” sayfasından yararlanılabilir.  Sayfada yer alan hedef ülke, servis tipi (Express Plus, Express, Express saver, expedited), gönderi türü (zarf, doküman ya da koli/paket), gönderi ağırlığı ya da koli ise ebatları girilip “Hesapla” butonuna basıldığında sonuç kısa sürede karşınıza gelecektir.

Tüm global kargo şirketlerinin gönderimlerinin fiyatlarını öğrenmek için bu şirketlerin Türkiye’deki çözüm ortağı ve partneri KargomKolay’ın hesaplama araçları da kullanılabilir.

YURTDIŞINA KARGO GÖNDERMEK İÇİN DOĞRU ADRES KARGOMKOLAY

Kargomkolay, 219+ ülkeden fazla geniş global yelpazesi ile tüm tüketicilerine uygun fiyatları bulup, en hızlı opsiyonlar ile gönderimini sağlamaktadır. UPS kargo, DHL Express, TNT ve FedEx gibi dünya devi kargo hizmetlerini kendi servis ağı hizmetleri olaran sunan kargomkolay sizin için hangi ülkede hangi firmanın fiyatı uygun bulup, gönderinizin en kısa sürede adresine teslim edilmesini sağlar.