Skip links

Ford Autolivery | Konsept Teslimat Aracı

Otonom Teslimat Robotu

Video için buraya tıklayınız.

‘BLUE OVAL’ İLE 15 METRE YÜKSELEBİLEN DRONELAR TESLİMAT YAPILACAK

Otonom araç ve dronelar yakın gelecekte insan gücüyle taşımayı tamamen ortadan kaldıracak. Bir grup Ford çalışanı Barcelona’da düzenlenen kongrede bu inovatif makinelerin nasıl çalışacağı ile ilgili öngörülerini paylaştı ve geleceğin nasıl olabileceğini gösterdi.

15 METRE YÜKSELEBİLEN DRONELARLA TESLİMAT

Şangay merkezli çalışan Ford tasarımcıları Euishik Bang, James Kuo ve Chelsia Lau, Blue Oval isimli otonom bir van prototipi geliştirdi. Bu van’ın içine yerleştirilen dronelarla teslimatlar yapılabileceğini belirten Ford tasarımcıları 15 metre yüksekliğe çıkabilen dronelarla teslimatın daha verimli olabileceğini öngörüyor.

UZAK DEĞİL YAKIN GELECEK

Diğer taraftan böyle bir özerk teslim aracını yollara sürmek, Ford için gerçeklikten çok da uzak değil. Blue Oval’in 2021yılına kadar seviye 4’e çıkarılması hedefleniyor ki, bu, Blue Oval’in kullanılması için insana ihtiyaç duyulmayacak seviyeye ulaşılması anlamına geliyor

UPS VE AMAZON DA OTONOM ARAÇLARLA TESLİMAT YAPIYOR

Yakın gelecekte otomatik paket taşıma teknolojileri hayatımızın içine bir gerçek olarak yerleşecek. Çünkü bir çok firma bu ve benzeri teknolojiler için ciddi yatırım bütçeleri ayırmaya başladı. Örneğin dünyaca ünlü nakliye firması UPS kendine ikonik kahverengi tırlarının yerine 4.5 kiloya kadar olan paketleri 30 dakikaya kadar taşıyabilen dronelar kullanmaya başladı. E -ticaret devi Amazon da aynı konu üzerinde çalışıyor. O da 24 kilometre uzaklığa kadar ürünleri götürebilen yarı otonom araçlar kullanıyor. Washington’da ise manav ürünlerini taşıyan iki tekerlekli araçlar kullanılıyor. Bu araçlar yakın zamanda market alışverişlerinin teslimatlarını yapacak.

UZUN MESAFELERDE YARI OTONOM KAMYONLAR

Uber ile ortak proje yapan Otto ise uzun mesafelerde yarı otomatik tırlarla taşıma yapmayı planlıyor. 30 bin dolarlık sensör ve ekstra donanıma sahip bu tırlar ile 50 bin kutu Budweiser birası taşındı.