Skip links

FedEx Express | Yurtdışına Kargo Hizmetleri | Uçak Kargo Gönderimleri

fedex express

FEDEX EXPRESS KARGO HİZMETİ

FedEx express kargo, yurtdışına gönderilmek istenen kargonun en hızlı gitme yollarından biridir. FedEx express kargo hizmeti ile en hızlı ve güvenli şekilde yurtdışı kargo hizmeti alınabilir. FedEx dünya üzerindeki 220 ülkeye mümkün olan en kısa sürede teslimat yaparak sizi dünyaya bağlar.

FEDEX EXPRESS ULUSLARARASI ÖNCELİK

FedEx Express’in verdiği hizmetler içinde yer alanFedEx Uluslararası Öncelik  doküman ve kolileri dünya çapında 220’den fazla ülkeye / bölgeye ulaştırmak için kullanılabilecek ekspres teslimat servisidir.

FedEx Express kargo ile genellikle 1- 3 iş günü içinde teslimat yapılabiliyor. FedEX Express kargo hizmetinde çoğu ülkeden ABD, Kanada, Meksika ve Karayipler’e bir sonraki iş günü teslimat gerçekleştirilebiliyor. Diğer taraftan genellikle iki iş günü içinde de sabah 10.30 servisi ile Avrupa’daki büyük şehirlere teslimat yapılabiliyor.

Pazartesiden Cumaya servis veren FedEx Express bazı ülkelerde cumartesi günleri de servis vermektedir.

fedex express

AĞIRLIK VE BOYUT KRİTERLERİ

Kargo gönderiminde ağırlık ve boyut sınırlamaları olduğunu unutmamak gerekiyor. Herhangi bir paketi 68 kilograma kadar gönderebilme imkanı sağlayan FedEx Express aynı hedefe çok parçalı gönderilerde sınırsız ağırlıkta kargo gönderme imkanı da sunuyor.  Paket başına boyutlar, 274 cm  uzunluğa veya 330 cm uzunluk ve çevresi birleştirilebilir.

Bu ağırlık ve boyutları aşan kargoların gönderimi hava kargo ile sağlanmaktadır.

FEDEX hava kargo ile ilgili bilgi için tıklayınız

FEDEX EXPRESS KARGO FİYATLARI

FedEx express kargo ücretleri hafif gönderiler için yani 30 kg’ye kadar olan kargo paketlerinde her yarım kiloda fiyatlar değişkenlik gösterir, ancak 30 kilodan fazla bir kargo paketi söz konusuysa fiyatlar sabit hale gelir.

Express gönderilerde temelde 30 kilo altı ve 30 kilo üstü olarak değerlendirme yapılıyor ve fiyat ona göre belirleniyor. Tek konşimento düzenlenerek yapılacak çıkışlarda kilo sınırlaması ise 300 kg’dır.

FEDEX EXPRESS KARGO FİYATLARINI ETKİLEYEN

UNSURLAR

FedEx express kargo fiyatını etkileyen faktörlerin ilk sırasında paketleme gelmektedir. Kargonun doğru paketlenmesi hem güvenli bir şekilde yerine ulaşmasını sağlayacaktır, hem de kargo fiyatında yanlış paketlemelerden kaynaklı artışların önüne geçecektir.                            

Fedex paketleme

Doğru kargo paketleme için tıklayınız.

Express kargo fiyatını etkileyen diğer önemli etkenler ise kargonun ağırlığı ve hacmidir. Kargo ne kadar ağır olursa fiyatı o denli yüksek olur. Bu nedenle ağır gönderilerden olabildiğince kaçınmak gerekir.

Kargonun hacmi de kargo fiyatını etkileyen bir özelliktir.

FedEx hacimsel ağırlık hesaplama ile yurtdışı kargonun fiyatını belirlemek mümkün. FedEx hacimsel hesaplama için tüm dünyada geçerli olan formül kullanılır. Bu formül; 

fedex hacimsel ağırlık hesaplama

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)

Bu formül ile40x60x40 ebatlarında bir koli ile gönderilecek yurtdışı kargonun ücreti FedEx hacimsel ağırlık hesaplama işlemi sonunda 19.5 olarak bulunacaktır.

Eğer bu rakam gönderinin ağırlığından fazlaysa, fiyat hesaplama bu değer üzerinden devam edecektir. Bu nedenle gönderinin hacmine dikkat etmek, paketlemeyi ona göre yapmak gereklidir.

FedEx hacimsel ağırlık hesaplama bilgileri için tıklayınız.

KONŞİMENTO DOLDURMA

fedex konşimento

Fedex kargo gönderimleri için mutlaka konşimento doldurulmalıdır. Bu konşimento FedEx’e gönderinizin nereye gittiği, hangi hizmeti talep ettiğiniz ve ödeme tercihiniz konularında bilgi verirken gönderilerinizin zamanında, doğru ve güvenli bir şekilde teslim edilmesine yardımcı olur.

Fedex konşimento ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

FEDEX KARGO TESLİMAT SÜRELERİ

Almanya: Ortalama 1 iş günü

Amerika: Ortalama 2 iş günü

Çin: Ortalama 2 iş günü

Avustralya: Ortalama 3 iş günü

Teslimat süresini yurtdışı kargonun gönderileceği ülkenin uzaklığı ve uçuş sıklığı etkilemektedir.

FEDEX TAKİP

fedex kargo takip

Express kargonun takibi gönderi yerine ulaştığı anda bilgi sahibi olunmasını sağlar. Kargo takibi yapabilmek için gerekli olan tek bilgi barkod numarasıdır.

FEDEX express kargo takibi hakkında bilgi için tıklayınız.

FEDEX İLE MİKRO İHRACAT

FedEx hizmeti ile mikro ihracat gönderimleri yapmak da mümkün. Mikro ihracat gönderileri 300 kilograma ve 15 bin Euro değere kadar olan gönderilerdir.

Fedex mikro ihracat ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

FEDEX YAKIT VE EK ÜCRETLER

FedEx kargo gönderimlerinde gönderenin karşısına yakıt ek ücreti çıkabildiği gibi gönderinin niteliği ya da gideceği yere göre de ek ücretler söz konusu olabilir.

Fedex yakıt ve ek ücretler ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız