İnternetten Yurtdışına Ürün Satmak Mümkün Müdür?

Lojistik Akademi
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 oy kullanıldı, 5 üzerinde ortalama 5,00 puan aldı.)

internetten yurtdışına satış

İNTERNETTEN YURTDIŞINA ÜRÜN

SATMAK

İnternetten yurtdışına ürün satmak  günümüzün en olağan işlerinden biri haline geldi. Çok değil 20 yıl önce hayal bile edilemeyen pek çok şey bugün sıradan kabul edilirken, artık yerinizden bile kalkmadan internetten yurtdışına ürün satmak ve uluslararası pazarlarda boy gösterip ticaret yapmak mümkün…

Hem ülkeler arasında sınırların geçmiş yıllara oranlara daha esnek olması, hem uluslararası ticaretin ciddi anlamda kabuk değiştirmesi ve internet teknolojisindeki takip edilemez değişim malların hareketliliğini artırdı.

Bugün Türkiye’de üretilen bir ürün çok kısa bir zaman sonra Japonya’da kullanılabilir hale geldi. Ya da Çin’de üretilen bir oyuncak kısa bir süre sonra Türkiye’deki bir çocuğun en sevdiği arkadaşı oldu. Bunu internetten yurtdışına satış oranlarının bu denli artması sağladı.

Peki bu dönüşüm nasıl oldu? İnternetten yurtdışına ürün satmak gerçekten çok mu kolay? Bunu yapmak için hangi işlemleri gerçekleştirmek gerekiyor?

Bu yazımızda internetten yurtdışına satış konusunda önemli ipuçları vereceğiz. Buyurun birlikte okuyalım.

internet sitesi kanalıyla yurtdışına satış

İNTERNET SİTESİ KANALIYLA

YURTDIŞINA ÜRÜN SATMAK

İnternetten yurtdışına satış yöntemleri günümüzde daha da çeşitlendi. Ağırlıklı olarak internet sitesi aracılığıyla yapılan bu satışlara facebook ve instagram gibi sosyal medya aracılığı ile yapılan satışlar da eklendi. Ancak biz bu yazımızda genel anlamıyla internet sitesi kanalıyla yapılan yurtdışı satışları, bu satışların nasıl yapılması gerektiğini, yani bir anlamda e-ticaret satışlarını anlatacağız.

e-ticaret için öncelikle bir internet sitesi olmalı. Türkiye’de ve dünyada internetten yurtdışına satış sitelerinin binlerce örneği var. En ünlüleri Amazon, E-bay, Alibaba olan global internet siteleri trendleri belirlerken Türkiye’de de hepsiburada, Trendyol, gittigidiyor, N11, Morhipo gibi alışveriş siteleri internet üzerinden yurtdışına satış gerçekleştiriyor.

Tabii bu arada markaların kendi internet siteleri üzerinden yaptığı yurtdışı satışları da bu kapsama dahil edilebilir.

internet üzerinden ilk defa satış yapacaksanız

İNTERNET ÜZERİNDEN  İLK DEFA SATIŞ

YAPACAKSANIZ…

İnternetten yurtdışına ürün satmak tabi ki öyle hemen olabilecek bir şey değil. Bunun süreçleri, atılması gereken adımları var ki bu adımlar doğru atılırsa yurtdışı pazarlarda başarı sizin olabilir.

İnternetten yurtdışına ürün satmak için yapmanız gerekenler ise şöyle:

  • Öncelikle bir internet sitesi sahibi olmalısınız.
  • Hangi ürün/ürünleri satacağınızı iyi belirlemelisiniz. Bu konuyu biraz daha detaylı anlatmamız gerekebilir. Öncelikle ürün temininde sorun olmamalı, sipariş geldiği anda ürün alınıp, yurtdışına gönderilebilmeli. Benzerlerine göre daha ucuz olmalı. Kargo ile gönderilmeye uygun bir ürün olmalı, yasaklı ürünlerden olmamalı.
  • Ürünlere yönelik hedef pazarlar bulmalısınız.
  • Ürün temininde sıkıntı yaşamamak için depolama tercihini kullanacaksanız depolamaya uygun bir ürün seçmelisiniz. Örneğin gerekli şartları sağlayamazsanız sebze ve meyveler, et- tavuk- balık gibi gıdalar çok da depolamaya uygun değildir.
  • Dijital mecraları kullanarak reklam – tanıtım faaliyetleri yapılmalıdır.

internetten yurtdışına ürün satışı mikro ihracat ile yapılabilir mi

ULUSLARARASI İNTERNET SİTELERİ

ARACILIĞI İLE YURTDIŞINA ÜRÜN

SATMAK

İnternetten yurtdışına ürün satmak için kullanılabilecek en önemli yol kendi internet sitenizin dışında, global internet sitelerinde sanal mağazalar açmak olabilir. E-bay, Alibaba, Aliexpress gibi her biri birbirinden ünlü ve müşterisi hazır siteler üzerinden ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Bu sizi, yurtdışına satış konusunda doğrudan doğruya birinci lige çıkaracak bir adım olacaktır. Zira bu sitelere girebilmek hiç de öyle sanıldığı gibi kolay değil…

İNTERNETTEN YURTDIŞINA ÜRÜN SATMAK

MİKRO İHRACAT İLE YAPILABİLİR Mİ?

Gelelim konunun teknik boyutuna. Yurtdışına internet üzerinden yapılan satış da aslında bir tür yurtdışı ihracat işlemi. Ancak adetleri geleneksel ihracata göre daha düşük olan internet satışları aslında tam da mikro ihracatın karşılığı olarak kabul edilebilir.

Mikro ihracat, kati satış amaçlı olup, 300 kilogram ve 15 bin Euro bedeli aşmayan ürünlerin ETGB ile yurtdışına satışını anlatan bir ticari terimdir. İnternet üzerinden yapılan satışlara konu olan ürünler de çok yüksek ağırlığa ve değere sahip olmayacakları için rahatlıkla mikro ihracat kapsamında değerlendirilebilir ve bu yolla yurtdışına gönderilebilir.

Mikro ihracat için tıklayınız.

internetten satılan ürün nasıl gönderilir

İNTERNETTEN YURTDIŞINA SATILAN ÜRÜN

NASIL GÖNDERİLİR?

Yurtdışına satış yapmak konusunun en önemli kısmına gelirsek; bu konu ürünlerin alıcısına en kısa sürede ulaştırılması yani sevkiyatı olacaktır.

Bu noktada ürünlerin en hızlı şekilde gönderilmesini ve en kısa sürede varış adresine ulaşmasını istiyorsanız, uçak kargo hizmeti almak sizin için doğru yol olacaktır. Uçak kargo kullanırken de Express kargo seçeneğini tercih ederseniz ürünleriniz 1-4 iş günü içinde dünyanın herhangi bir yerine ulaştırılır.

KargomKolay internetten satış yaparken de yanınızda

KARGOMKOLAY İNTERNETTEN YURTDIŞINA SATIŞ

YAPARKEN DE YANINIZDA

Kargomkolay internetten satışını yaptığınız ürünlerin varış adresine en çabuk ve sağlam şekilde ulaşması konusunda da yanınızda. TNT, FEDEX, UPS ve DHL ile yurtdışı kargo gönderimlerinde çözüm ortaklığı yapan Kargomkolay +219 ülkeye yurtdışı ihracat yapabilmenizin güvencesi olarak bir tık uzağınızda. Kuryemizin teslim aldığı ürünleriniz 1-4 iş günü içinde adresinde olacak siz de başarılı internet satışı yapmanın keyfine varacaksınız.

 

https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/TEB.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/MERSİN.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/ODTÜ.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/YTÜ.png

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp