Skip links

Gaziantep Yurtdışı Kargo İşlemleri

GAZİANTEP YURTDIŞI KARGO İŞLEMLERİ

gaziantep-yurtdisi-kargo--islemleri

Gaziantep yurtdışı kargo işlemleri, kentin ihracat potansiyeli arttıkça yükselen bir trend gösteriyor. Özellikle son yıllarda baklava ve Antep fıstığı ihracatının hızla yükseldiği Gaziantep’ten yurtdışına ürün göndermek isteyenler yüksek hız ve güvenlik gerekçeleri ile yurtdışı uçak kargoyu tercih ediyor.

GAZİANTEP İHRACAT RAKAMLARI VE YURTDIŞI KARGO

Gaziantep-ihracat-–rakamlari-ve-yurtdisi-kargo

Gaziantep’ten yurtdışına kargo rakamlarını kentten yapılan ihracat ile ithalat oranları belirliyor. Yükselişe geçen ihracat potansiyeli Gaziantep yurtdışı kargo rakamlarını da yukarı doğru çekiyor.

Gelelim kentin ihracat rakamlarına…

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı rakamlara göre Gaziantep ihracatı hem aylık hem de yıllık bazda artış gösterdi. Ağustos ayında 554 milyon dolarlık ihracatın gerçekleştiği kentte, yılın ilk 8 ayında ise toplam 4,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Türkiye’nin en çok ihracat yapılan 6. ili konumundaki Gaziantep’ten ihracatı yapılan ürünler incelendiğinde makine halıları, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, ağaç ve orman ürünleri, demir-çelik mamulleri ile dış giyim ürünleri öne çıkıyor.

GAZİANTEP BAKLAVA İHRACATI

Gaziantep-baklava-ihracati

Pastacılık ürünleri kategorisinde ise Gaziantep’ten baklava ihracatı oldukça popüler. 2017’de 18 milyon TL ve 2018’de 20 milyon TL olan Gaziantep baklava ihracatının bu yıl 25 milyon TL’ye ulaşması beklediklerini ifade eden Antepli ihracatçılar, bu hedefe ulaşmak için ise en hızlı ulaşım modunu kullanıyor. Bu nedenle Gaziantep’ten yurtdışına kargo gönderimlerinin önemli bir kısmını da baklava ihracatı oluşturuyor dersek çok da yanlış bir iddia ortaya atmış olmayız.

Zira yiyecek kategorisindeki baklava, şekerli oluşu itibariyle de bozulabilir kargolara örnek teşkil ediyor ve bu nedenle de varış adresine en çabuk şekilde ulaşması gerekiyor. Yurtdışına baklava göndermek isteyenler de bu nedenle uçak kargoyu tercih ediyor. Ve ürünleri başta en çok ihracat yapılan ülkeler olan Ortadoğu ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli noktalarına 1-3 iş günü içinde teslim ediliyor.

ANTEP FISTIĞI İHRACATI VE GAZİANTEP KARGO İŞLEMLERİ

Antep-fistigi-ihracati-ve-gaziantep-kargo-islemleri

Gaziantep’ten yurtdışına kargo işlemlerinin itici güçlerinden biri de Antep fıstığı. 2018 yılında Türkiye’den 93 ülkeye toplam 105 milyon 659 bin 771 dolarlık Antep fıstığı ihracatı gerçekleştirildiği açıklanırken, bu ihracatın çok büyük bir kısmı Gaziantep’ten yapıldı. En büyük Antep fıstığı alıcısı bu dönemde 30 milyon 147 bin dolarla İtalya, 16 milyon 966 bin dolarla Almanya, 6 milyon 65 bin dolarla İsrail ise oldu. Karayolu ile günler süren bu ihracatın en kolay ve çabuk yolu ise yurtdışı hava kargo olarak öne çıkıyor.

GAZİANTEP’TEN YURTDIŞINA ÜRÜN GÖNDERME: HEDEF ÇİN

Gaziantep’ten yurtdışına ürün göndermek isteyenlerin hedefinde ise son dönemde Çin var. Gaziantep Ticaret Odası Çin’e buğday unu ve Antep fıstığı ihracatının büyük bir fırsat barındırdığını, bu yönde çalışmaların hız kazanacağını açıkladı.

Ayrıca Gaziantep’ten Çin’e ayçiçek yağı, şekerli-kakaolu mamuller, bisküvi-gofret ve makarna ihracatı başı çekmektedir. Artan bu Çin ihracatı yakın bir gelecekte Gaziantep’ten Çin’e daha çok yurtdışı kargo işlemi yapılacağının da bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Zira kuş uçuşu 5 bin 846 kilometrelik bir mesafesi bulunan Çin-Gaziantep arasında, ihracatın klasik yollarla yapılması ürünlerin gecikmeli olarak bu ülkeye gitmesine neden olacaktır. Uçuş süresi 7 saatten fazla olan Çin’e, Gaziantep yurtdışı kargo ile en geç 3 iş günü içinde ürünlerin gönderilebilmesi ise uçak kargoyu bir adım öne çıkarmaktadır.

GAZİANTEP’İN İTHALATI

Diğer taraftan TÜİK verilerine göre Gaziantep, yılın ilk altı ayında 2 milyar 489 milyar dolarlık ithalata imza attı. En fazla ithalatın yapıldığı ülke 1 milyar 537 milyon dolar seviyesiyle Rusya olmuştur. Rusya’yı sırasıyla 1 milyar 276 milyon dolar ile Çin, 1 milyar 192 milyon dolar ile Almanya ve 919 milyon dolar ile ABD izledi. İthalatta özellikle yüksek teknolojili ürünler ön plana çıktı.

Gaziantep-ithalati

GAZİANTEP’TEN YURTDIŞINA ÜRÜN GÖNDERMEK İSTEYENLERİN YOL ARKADAŞI

Gaziantepten-yurtdisina-urun-gondermek-isteyenlerin-yol-arkadasi

Gaziantep’ten yurtdışına ürün göndermek isteyen ya da Gaziantep’e ürün getirmek isteyenlerin bu süreçteki en önemli yol arkadaşı ise KargomKolay.com. Global kargo firmaları DHL, UPS, TNT ve FEDEX’in çözüm ortağı olan KargomKolay Gaziantep’ten +219 ülkeye kargo gönderimlerinde yanınızda…