Skip links

İzmir Yurtdışı Kargo İşlemleri | 219+ Ülkeye Hızlı Teslimat

izmir yurtdışı kargo işlemleri 1

İZMİR YURTDIŞI KARGO İŞLEMLERİ

İzmir yurtdışı kargo gönderimleri açısından Türkiye’nin en hareketli iller listesinde ilk sıralarda yer alır. Türkiye’nin en çok ihracat yapılan 4. kenti olma özelliğini taşıyan, bir liman ve sanayi kenti olan İzmir’den yurtdışına ürün göndermek için hem deniz yolu hem kara yolu hem de hava yolu kullanılıyor. Lojistik açıdan oldukça şanslı olan İzmir’den yurtdışına kargo işlemleri de ciddi bir ivme yakalandı. Bu ivmeyi doğal olarak İzmirli ihracatçılar ortaya çıkardı.

Özellikle tarım ürünleri ihracatının önemli bir bölümünü gerçekleştiren Ege Bölgesi’nin lojistik ve ekonomik üssü olan İzmir’den yurtdışına ürün göndermek isteyenlerin faaliyetleri ile yurtdışı kargo işlemlerini kentin ihracat potansiyelini göz önüne alarak değerlendirmekte fayda var.

Bu yazıda işte tam da bunu yapacağız.

izmirin ihracatı

İZMİR’İN İHRACATI 

Ege Bölgesi’nin hem sosyal hem de ekonomik açıdan başkenti konumundaki İzmir, Türkiye’nin ihracatında önemli bir yere sahip. Özellikle Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatının yüzde 22’sinin gerçekleştiren Ege Bölgesi’nde konumlanan kent, hem bölgenin ihracat merkezi konumunda olması hem de kendi ihracatı ile öne çıkıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü’nün verilerine göre İzmir’de 2019 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 5,3 artarak 869 milyon dolar oldu.

Bu yılın Temmuz ayında İzmir’den en çok ihracatı yapılan ürün örme giyim eşyası ve aksesuarı olurken; kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, plastikler ve mamulleri de ilk sıralarda yer aldı.

2019 Ocak-Temmuz arasındaki toplam İzmir ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre ufak bir düşüşle 5 milyar 767 milyon 655 bin dolara geriledi. Bu rakam geçen yıl aynı dönemde 5 milyar 898 milyon 542 bin dolardı.

EGE BÖLGESİ’NDE İHRACAT BİRİNCİSİ: İZMİR

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre ise İzmir, Ege Bölgesi’nden yapılan ihracatta ilk sırada yer alıyor. Zira Ege Bölgesi’nden Temmuz ayında yapılan ihracatın yüzde 58’i İzmirli firmalar tarafından gerçekleştirildi ve İzmir’in ürünleri dünyanın dört bir yanına gönderildi.

ihracatın aslan payı almanyaya

İHRACATIN ASLAN PAYI ALMANYA’YA

Bu noktada İzmir’in ihracat duraklarına göz atmakta da fayda var. Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkelerde sıralamasında ilk sırayı uzun yıllardır hiçbir ülkeye bırakmayan Almanya İzmir’in de en çok ihracat yaptığı ülke.

TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü verilerine göre İzmir’den Almanya’ya bu yılın Temmuz ayında 107,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, Almanya’yı Birleşik Krallık yani İngiltere, ABD, İspanya ve Hollanda izledi.

İzmirli ihracatçılar ihraç ürünlerinin hedef pazarlarına daha kolay ulaşması içinse geleneksel ulaşım modelleri yerine daha hızlı ve güvenli yolları tercih etme yoluna gitti. İzmir yurtdışı kargonun yolu bu nedenle artık daha çok “hava”dan geçmeye başladı. İzmir’den yurtdışına ürün göndermek bu nedenle artık daha kolay hale geldi.

Bu aşamada uluslararası Adnan Menderes Havalimanı’nı varlığı İzmir yurtdışı kargo işlemlerini kolaylaştıran en büyük etken olarak karşımıza çıkıyor.

izmir yurtdışı kargo işlemleri

İZMİR YURTDIŞI KARGO İŞLEMLERİ 

İzmir yurtdışı kargo işlemlerinde tek belirleyici unsur ihracat değil elbette. İthalat da bu konuda etkili oluyor.

İzmir dış alım rakamlarını incelediğimizde ithalattaki düşüş hemen göze çarpıyor. 2019’un Temmuz ayında İzmir ithalatı yüzde 25,7 azalarak 640 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-Temmuz dönemindeki ithalat rakamı ise 4 milyar 441 milyon 113 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 6 milyar 0396 milyon 820 bin dolardı.

İzmir ithalatında da ilk sıra Almanya var. Almanya’dan Temmuz ayında

77,1 milyon dolarlık ürün alınırken, Almanya’yı Çin ve İtalya takip etti.

İzmir’in hem ihracat pazarları hem de ithalat ülkeleri yurtdışı kargonun rotasını da belirliyor aslında. En çok ihracat yapılan ülkeler listesi aynı zamanda İzmir’den yurtdışına kargo gönderme sıralaması olarak da kabul edilebilir. Zira ihracat yapılırken acil olan gönderiler yurtdışı kargo yolu ile ve havayolu kullanılarak yerine ulaştırılıyor.

Kargomkolay Anlatım

GLOBAL KARGO FİRMALARINI ÇÖZÜM ORTAĞI KARGOMKOLAY

İzmir’den dünyanın dört bir yanına ürün göndermek ya da dünyanın her noktasından ürün getirtmek isteyenlerin bu süreçteki en önemli yol arkadaşı ise KargomKolay.com. Global kargo firmaları DHL, UPS, TNT ve FEDEX’in çözüm ortağı olan kargomkolay, İzmir’den  +219 ülkeye kargo gönderimlerinde yanınızda…

KargomKolay İzmir Yurtdışı Kargo Şubesi: 1456. Sokak, No: 10, Kat: 3, Alsancak Mahallesi, 35220 Konak/İzmir

İletişim: 0850 550 55 00