Skip links

UPS Hacimsel Ağırlık Hesaplama Yöntemi | Örnekler | Araçlar

ups hacimsel ağırlık hesaplama

UPS HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

UPS hacimsel ağırlık hesaplama, yurtdışı kargonun fiyatını belirleme yollarından biridir. Yurtdışı gönderinin fiyatını belirleme aşamasında ağırlık ile birlikte etkili olan hacimsel hesaplama, kargonun daha düşük ya da daha yüksek fiyatlarla gönderilmesine neden olabilir.

Ancak burada öncelikle yurtdışı kargonun fiyat hesaplaması ile kargonun bir yerden bir yere ne kadar ücret karşılığı taşınacağını öğrenmek gerekmektedir.

UPS fiyat hesaplama ile ilgili bilgi için tıklayınız.

UPS fiyat hesaplamanın önemli unsurlarından biri gönderinin hacmi yani desisidir. UPS hacimsel ağırlık hesaplama ile gönderilecek kargonun alıcısına ne kadar ücret ödenerek ulaştırılacağı öğrenilebilir.

hacimsel ağırlık nedir

HACİMSEL AĞIRLIK NEDİR?

Öncelikle cevaplanması gereken soru hacimsel ağırlık nedir sorusu. Hacimsel ağırlık yurtdışı kargonun kapladığı alandır. Kargo ücretlerinde belirleyici etken gönderilen paketin gerçek ağırlığından çok uçakta kapladığı yerdir. Bu da gönderinin hacimsel ağırlığıdır.

Yurtdışı gönderi sırasında kargonun hacimsel ağırlığı ile gerçek ağırlığı karşılaştırılır ve hangisi rakam daha büyükse o rakam fiyat hesaplamanın ana unsuru olur. Bu nedenle hacimsel ağırlığın düşük çıkması kargo gönderenin lehine olacaktır. Bunun için de doğru ürün, doğru paket eşleşmesi yapılmalıdır.

UPS HACİMSEL AĞIRLIK

Yurtdışı kargo gönderimi eğer UPS Kargo ile yapılacaksa, UPS hacimsel ağırlık hesaplama yöntemi bilinmelidir.

UPS hacimsel hesaplama için tüm dünyada geçerli olan formül kullanılır. Bu formül;

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)

UPS HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA ÖRNEKLERİ

35x34x40 ebatlarında bir koli ile gönderilecek yurtdışı kargonun ücreti UPS hacimsel ağırlık hesaplama işlemi sonunda 9.8 olarak bulunacaktır.

Eğer gönderi 9.8 değerinden daha düşük bir kilogramdaysa kargonun gönderim ücreti daha yüksek olan hacimsel ağırlık değerinin üzerinden hesaplanacaktır.

Ebatları 50x40x40 olan bir koli ile gönderim yapılacaksa;

Yine aynı formülü kullanarak hesaplama yapılır ve bu sefer koli daha küçük oldu için işlem sonunda 16 sonucuna ulaşılır. Yine işleme daha büyük olan değer üzerinden devam edilir ve kargo ücreti bu değere göre belirlenir.

ups express kargo hizmeti

UPS EXPRESS 

UPS express kargo gönderiminde ağırlık ve boyut sınırlamaları vardır. 0.5 kilogram ile 30 kilogram arasındaki kargolar ile operatörün çalıştırdığı uçağın ebatlarına göre 180 cm, 240 cm ve 270 cm’den büyük olmayan gönderiler express servis ile taşınabiliyor.

UPS Express kargo ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

UPS express kargoda geçerli olan ağırlık ve boyutları aşan kargoların gönderimi hava kargo ile sağlanmaktadır.

UPS hava kargo ile ilgili bilgi almak tıklayınız.

MİKRO İHRACAT GÖNDERİLERİNDE HACİM

300 kilogram ve 15 bin Euro değerinde, sadece satış amaçlı ürünlerin ihracatının gerçekleştirilmesi olan mikro ihracatta da hacimsel hesaplama çok önemlidir. Kilosu yüksek olan bu gönderide hacim de yoğun olursa maliyet yükselebilir.

UPS mikro ihracat ile ilgili bilgi için tıklayınız.

UPS HACİMSEL HESAPLAMA VE DOĞRU PAKETLEME

Türkiye’den örneğin Almanya’ya gönderilecek 5 kilogramlık bir yurtdışı kargo büyük bir paket içinde gönderilirse hacimsel ağırlığı yüksek çıkacağı için ücret belirleme aşamasında o rakam kayda alınacaktır. Bu nedenle gönderen kişinin kargosunu doğru paketin içinde göndermesi kendi lehine olacaktır.

Ne kadar küçük paket o kadar UPS hacimsel ağırlık, o kadar düşük kargo ücreti…

ups paketleme

UPS paketleme ile ilgili bilgi için tıklayınız.

UPS HACİMSEL HESAPLAMA ARAÇLARI

UPS, kargo göndermek istene müşterilerinin hacimsel ağırlık nedeniyle daha yüksek ücret ödemesi riskine karşın, internet sayfasında bu işlemin nasıl yapıldığını gösteren bir bölüm oluşturarak hangi nitelikteki gönderi için hangi formül kullanılır bilgisini veriyor.

“Boyut Ağırlığını Hesaplama” başlığında şu işlem adımları sıralanıyor:

Geçerli Ağırlığı Belirle: Paketinizin gerçek ağırlığını tespit etmek için herhangi bir standart tartı kullanın. Herhangi bir küsuratı bir sonraki yarım kilograma çıkarın.

Boyut Ağırlığını Belirle: Paketinizin santimetre cinsinden küp boyutunu 5.000’e bölün. Herhangi bir küsuratı bir sonraki yarım kilograma çıkarın.

Faturalanabilir Ağırlığı Belirle: Paketin geçerli ağırlığını boyut ağırlığıyla karşılaştırın. İki ağırlıktan daha ağır olanı, faturalandırılabilir ağırlıktır ve fiyatı hesaplamak için bunun kullanılması gerekir.

Çok paketli gönderiler için, gönderideki tüm paketlerin faturalanabilir ağırlığını toplayın.