Skip links

TNT Konşimento Doldurma İşlemleri | KargomKolay Konşimento

tnt konşimento

TNT KONŞİMENTO HAZIRLAMA

TNT konşimento gönderinin zamanında, doğru ve güvenli bir şekilde teslim edilmesinin ilk gerekliliklerinden biridir.

Yurtdışı kargo gönderirken doldurulması gereken ve kıymetli evrak olarak kabul edilen konşimento TNT ile yapılan her gönderi için de mutlaka doldurulmalıdır.

KONŞİMENTO NEDİR?

Konşimento, diğer adıyla taşıma senedi, üzerinde yükleyici, alıcı, ihbar merciinden başlayarak her türlü bilginin yer aldığı kıymetli evraktır. hava kargoda uçağa yüklenen bir malın teslim alındığını gösteren, gönderenin ve alıcının adlarının yazılı olduğu hukuki belgedir.

Konşimento üzerinde yer alması gereken bilgiler

  • İhracatçı adı ve adresi,
  • İthalatçı adı ve adresi
  • Nakliye firması adı ve adresi,
  • Gönderilen malın ağırlığı, maddi değeri ve sayısı,
  • Yükleme ve varış yeri bilgisi,
  • Yükleme tarihi,
  • Ürün açıklaması ve paket sayısı,
  • Ödeme bilgisi,
  • İmza ve evrak düzenleme tarihi.

tnt konsimento

TNT KONŞİMENTOYA NEDEN İHTİYAÇ VAR?

TNT ile yapılacak her gönderi için bir konşimentoya ihtiyaç vardır. TNT konşimento gönderiye yolculuğu boyunca eşlik eden bir belgedir. Bu nedenle TNT konşimento doğru ve eksiksiz doldurulursa gönderinin zamanında ve güvenle alıcısına ulaşmasında yardımcı olur.

TNT konşimento gönderinin nereye gittiği, hangi hizmetin talep edildiği özel teslimat talimatları, ürünün niteliği (tehlikeli madde olup olmadığı) ve ödeme tercihi gibi önemli konularda bilgi verir.

TNT GÜMRÜK İŞLEMLERİ

TNT gümrük işlemleri, TNT konşimentonun yardımı ile daha da kısa sürede tamamlanabiliyor. Zira konşimento gümrüğe, gönderinin içeriği hakkında bilgi vererek gönderinin gümrük işlemlerinin kısa sürmesini sağlar ve böylece zaman kayıplarının önüne geçilmiş olur.

TNT gümrükleme ile ilgili bilgiler için tıklayınız.

TNT KARGO TAKİBİ

TNT konşimento, alınan hizmetin koşulları hakkında göndereni de bilgilendirir. Bu sayede alınan hizmetin kalitesi de sorgulanabilir. Kargo gönderi takibi için gerekli olan takip numarası TNT konşimento ile sağlanır.

TNT takip işlemi için tıklayınız.

TNT KONŞİMENTODA İMZA ZORUNLULUĞU

TNT konşimento olmadan ithalatçı malı gümrükten teslim alamaz. Bu nedenle konşimentoya mutlaka ihtiyaç vardır. Konşimento kıymetli evrak olduğundan mutlak olarak imzalanmak zorundadır. Orijinal nüshalar imzalanır kopya nüshalar ise imzalanmazlar. Günümüzde konşimentolar işlem yoğunluğu nedeniyle kaşe ile ya da bilgisayar tekniği ile de imzalanmaktadır.

DOĞRU KONŞİMENTO DOLDURMA

Yurtdışı kargo hizmeti alarak gönderilen paketin yerine ulaşmasının en büyük garantisi olan konşimentonun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Bunun için konunun uzmanından yardım alınabileceği gibi online olarak da konşimento doldurulabilir.

TNT online gönderi araçlarından birini kullanarak tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girdiğinizde konşimentonuz beyaz kağıda basılmak üzere  otomatik olarak hazırlanmaktadır.