TNT Özet Beyan | Özet Beyanı Kim Verir | Gerekli Belgeler

TNT Express

tnt özet beyan

TNT ÖZET BEYAN

TNT özet beyan ile taşımasını üstlendiği ürünlerin güvenliğini sağlamanın yanı sıra, müşterilerinin sorun yaşamasının da önüne geçiyor.

Özet beyan Türk gümrük bölgesine girecek eşyanın giriş gümrük idaresine varmadan önce ve Türk gümrük bölgesinden çıkacak eşyanın çıkış gümrük idaresinden çıkmasından önce elektronik yolla verilen eşya beyanıdır.

Özet beyanda taşıt aracı ile eşyaya ilişkin genel bilgiler yer alır. Özet beyan doldurulurken eşyanın tarife pozisyonunun ilk 6 hanesinin yazılması da zorunludur. Hava taşıtlarının Türkiye Gümrük Bölgesinde birden havalimanına uğraması durumu varsa özet beyan eşyanın boşaltılacağı hava limanındaki gümrük idaresine verilir.

ÖZET BEYANI KİM VERİR?

Özet beyan eşyayı taşıyan tarafından verilir ancak eşyayı taşıma sorunluluğunu üstelenen dışında üçüncü kişilerce de verilebilir.

Bu aşamada TNT kargo özet beyan hizmetini taşımasını üstlendiği eşya için vermektedir.

ÖZET BEYAN VERİLME NEDENLERİ

Özet beyan Türk gümrük bölgesine giren veya Türk gümrük bölgesinden çıkan eşyanın emniyet ve güvenlik yönlerinden risk analizine tabi tutulması amacıyla verilmektedir.

Bu nedenle özet beyan, risk analizi ve gümrük kontrollerinin etkin yapılabilmesi için gerekli bilgileri içerecek şekilde hazırlanmaktadır. Özet beyanda eşyaya ilişkin bilgiler ile taşıma aracına ait bilgiler yer almaktadır.

ÖZET BEYAN VERİLMEZSE;

Türk gümrük bölgesine giren eşya için özet beyan verilmemesi durumunda Gümrük Kanununun ilgili maddesi uyarınca usulsüzlük cezası uygulanır. TNT özet beyan hizmeti ile müşterilerini bu cezalardan da korumaktadır.

tnt özet beyan

ÖZET BEYAN VERME SÜRESİ

Hava taşımacılığında 4 saatten kısa mesafeli uçuşlarda en geç uçağın havalandığı ana kadar, 4 saatten uzun mesafeli uçuşlarda ise Türk gümrük bölgesinde ilk havalimanına inilmesinden en az dört saat önce özet beyan verilmelidir.

Öte yandan özet beyan vermeye yetkili kişilerin talep etmesi halinde, özet beyanın verilmesinden sonra bir veya daha fazla bilginin değiştirilmesine gümrük idarelerince izin verilebilmektedir

TNT özet beyan verme işleminde bu hükümlere tam uyum sağlayarak müşterilerinin iş akışlarını kolaylaştırıyor.

ÖZET BEYANA EKLENMESİ GEREKEN BELGELER

Özet beyan bilgileri bilgisayar veri işleme tekniği ile gümrük idaresine gönderilse de konşimentonun özet beyana eklenmesi de istenebilir.

TNT konşimento ile ilgili bilgi için tıklayınız.

ÖZET BEYANDA YAŞANAN SIKINTILAR

Hava kargo taşımalarında, kargoların büyük çoğunluğu yolcu uçaklarıyla taşındığı için uçak kalkış saatlerinin değişken olması nedeniyle özet beyan verme süreleri içinde beyan verilmesinde sıkıntılar yaşanabiliyor.

GÜMRÜK İŞLEMLERİNE DİKKAT

Özet beyan verildikten ve eşya gümrüğe geldikten sonra sıra gümrük işlemlerine gelecek. Burada sorun yaşamamak için gümrükleme ile ilgili bilgilerin bilinmesinde fayda vardır.

TNT gümrük ile ilgili bilgi için tıklayınız.

Eğer eşya gümrüğe getirildiğinde gümrük vergileri ödenip eşya gümrükten çekilmezse bu kez ardiye ücretleri söz konusu olacaktır. Böylesi ek bir maliyetle karşılaşmamak için gümrük bedeli kara tutarın hazır olmasında ayda vardır.

TNT ardiye hesaplama için tıklayınız.

https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/TEB.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/MERSİN.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/ODTÜ.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/YTÜ.png

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp