Skip links

Yurtdışına Kargo Ücreti Hesaplama | Yurtdışına Kargo Gönderim Ücretleri

Kargomkolay Anlatım

YURTDIŞINA KARGO ÜCRETİ HESAPLAMA

Yurtdışına kargo ücreti, uluslararası kargo göndermek isteyen bir kişi ya da kurumun öncelikler sıralamasındaki ilk konulardan biridir.

  • Yurtdışına kargo ücreti ne kadardır?
  • Kargo ücretini belirleyen etkenler nelerdir?
  • Yurtdışı kargo ağırlık hesaplama nasıl yapılır?
  • Yurtdışına kargo bu ücreti nasıl azaltılabilir?
  • Kargo –desi hesaplama nedir? Yurtdışına kargo ücretine etkisi nedir?
  • Maksimum taşınabilir koli ölçüsü nedir?
  • Ülkelerarası mevzuat farklılıkları kargo ücretine etki eder mi?

gibi cevabı, kargo gönderenler için çok önemli olan soruların yanıtlarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

YURDIŞINA KARGO ÜCRETİNİ BELİRLEYEN ETKENLER  

kargo ücret hesaplama

Yurtdışına kargo ücretini etkileyen belli başlı unsurlar vardır. Bu unsurları bir örnek ile anlatmaya çalışalım.

Yıllardır Bursa’da kendi mütevazı ölçekteki şirketinizde otomotiv sektörü için yedek parçalar üretip, Türk otomotiv sanayine satışını yapıyorsunuz. Yedek parçaları üretirken önemli bir buluşa imza attınız ve otomobillerde akaryakıt tüketimini ciddi anlamda azaltan bir parçanın üretimini yaptınız. Otomobil kullanıcılarının cüzdanını rahatlatacak bu buluşunuz sadece Türkiye sınırlarında kalmasın istediniz ve ihracat için araştırmalara başladınız.

Girişimleriniz sonuç verdi ve Almanya Rüsselsheim’den olumlu yanıt verildi. Tabi ki alıcı firmanız numune istedi. Kendiniz de işlerinizin yoğunluğu nedeniyle Almanya’ya yakın zamanda gidemeyeceğiniz için numuneyi hava kargo ile göndermeye karar verdiniz.

Ama daha önce böyle bir işlemi hiç yapmadığınız için tereddütleriniz var. Yedek parçanızı nasıl gönderirseniz?

Hangi firma ile göndermek lazım?

Ağırlık sınırlaması var mı?

Ne kadar ücret ödersiniz? gibi sorular kafanızda dolanıp duruyor.

Önceliğiniz yurtdışına kargo ücreti belirlemek olduğu için bu sorunun yanıtı ile başlayalım. Yurtdışı gönderinin ücretini belirleyen ilk etken ağırlığı, hacmi yani desisi ve gönderilen ülkeye doğru olan uçak seferlerinin sıklığı ve doğru bir paketleme yapmaktır.

YURTDIŞINA KARGO FİYATLARI HERKES İÇİN ÖNEMLİ

Bu noktada hem sizin hem de yurtdışına paket gönderecek diğer kişi ve kurumların öncelikli konusu yurtdışına kargo fiyatları olacaktır. Hemen herkes maksimum fayda için en düşük kargo fiyatları ile gönderi yapmak ister. Ama bunu başarmak için belli başlı kriterleri yerine getirmek gerekir. Bu kriterlere dikkat etmeden gönderi yapılırsa nispeten yüksek yurtdışına kargo fiyatları ile karşı karşıya kalınır.

Daha yüksek yurtdışı kargo ücreti ödeme riskini en aza indirmek için bilinmesi gerekenler listesi aslında oldukça kısa. Gönderinin ağırlığı ve hacmi yani desisini doğru belirlemenin yanı sıra doğru paketleme yapmak daha makul kargo ücreti ödenmesini sağlayabilir.

Eğer gönderi ağırlığı doğru belirlendiyse ve bu ağırlık olabildiğince azsa,  hacmi nispeten düşük tutulduysa, gönderim yapılan ülke de yakınsa olabilecek en düşük fiyatlarla yurtdışı kargo gönderimi yapılır.

Verdiğimiz bu bilgileri örneğimiz üzerinden açıklayalım:

yurtdışına kargo ücreti hesaplamada ağırlığın etkisi

YURTDIŞINA KARGO ÜCRETİ HESAPLAMADA AĞIRLIĞIN ETKİSİ

Belki de yakın bir zamanda otomotiv üretimi yapan tüm ülkelere yapılacak ihracatın ilk adımında işlemlerinizi birlikte yapalım.

Otomobil kullanıcılarını artan akaryakıt fiyatlarına karşı baştan koruyacak yedek parçanızı uygun ebatta bir koliye koyalım. Gideceği uzun yolu düşünerek ürünü koruyacak tedbirleri de alalım.

Sıra paketi kapatıp kargo şirketine vermeye geldi. Ama önce paketin ağırlığını hesaplamak gerekiyor çünkü uluslararası kargo söz konusu olduğunda en önemli ayrıntı paketin ağırlığı. Bu nedenle ağırlık konusu önceliğimiz olacak.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Kargo gönderirken hem bildiğimiz tartı ile ölçülen ağırlık hem de hacimsel ağırlık ölçümleri yapılıyor ve bu sonuçlara göre sizin cebinizden çıkacak ücret belli oluyor.

Kargo Ağırlık Hesaplama

Ağırlık, hacim hesaplama denince kafanız karışmasın aslında çok basit hesaplamalardan söz ediyoruz.

En baştan başlayalım. Yedek parçayı koyduğunuz koliyi tartıda tartalım.Bu kolinin de dünya standartlarında bir koli ebadında olduğunu varsayalım. Koliyi tarttık ve 5 kilo olduğunu gördük.

Burada hacimsel hesaplama da devreye giriyor. Onun yöntemi de şöyle:

Kargo Desi Hesaplama (Hacimsel Ağırlık Formülü)

kargo hesaplama

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000)

Sizin koliniz 60x40x40 ebadında.

Formülümüze göre işlemi yapıyoruz 60X40X40/5000 = 19,2 sonucuna ulaşıyoruz.

Ücretlendirmemiz daha yüksek olan rakama göre devam edecek.

Normal ağırlığımız 5 kiloydu. Şimdi tek bakmamız gereken hangisi büyük, hacimsel ağırlık mı yoksa normal ağırlık mı?

5 kg (ağırlık) <19,2 (hacimsel ağırlık). Hacimsel ağırlık kolinin normal ağırlığından daha fazla olduğu için işlemlerimize hacimsel ağırlık cinsinden devam etmemiz gerekmektedir. Bir başka örneğe bakacak olursak

1 Kilo Demir mi Ağırdır? 1 Kilo Pamuk mu?

desi hesaplama

Hemen hemen hepimiz bu soru ilk sorulduğunda bir yanıltmaca mı var diye düşünmüşüzdür. Aslında bunun altında yatan sebep Pamuğun kapladığı alanın Demire göre çok büyük olmasıdır yada kimimiz içinde demirin bir pamuktan çok daha sert bir materyal olmasının yarattığı algıdır. Halbuki bu işin katsayısını artırdığımızda yani 1 ton pamuk ile 1 ton demir aynı yeri kaplamayacağından hacimsel bölen formülü devreye girer ve hacimsel ağırlık olarak Pamuğun kapladığı alan daha yüksek olduğu için Pamukta alınacak uçak kargo fiyatında demir e göre daha yüksek bir rakam çıkabilir (ikisi de sıkıştırılmadan konulduğu varsayılarak).

Kargo paketleme konusunda kolinin kapladığı yer (hacimsel ağırlık), ağırlıktan yüksek ise önce yapmanız gereken daha ufak bir pakette gönderebilir miyim sorusunu sormanız ve  duruma getirebileceğiniz bir çözüm var ise uygulama geçiyor olmanızdır.

İhracat hamlenizin ilk adımı olmasını hayal ettiğiniz numuneniz artık yola çıkmaya hazır. Ücretlendirmesi kilosuna göre yapılan ürününüz www.kargomkolay.com ‘un işinin ehli ekibi tarafından sizden teslim alınacak, yola çıkacak ve tam gününde teslim edilecek…

yurtdışına kargo ücreti belirlemede paketlemenin önemi

YURTDIŞINA KARGO ÜCRETİ BELİRLEMEDE PAKETLEMENİN ÖNEMİ

Yurtdışına kargo ücretini doğrudan etkileyen faktörlerden biri de yurtdışı gönderenin doğru paketlenmesidir.

Ürünün varış adresine sağlam bir şekilde ulaşmasının da garantisi olan paketlerin doğru kullanım kargonun daha az ya da daha yüksek bir ücretle gönderilmesine neden olur.

Göndereceğiniz ne olursa olsun olabildiğince küçük hale getirmek gönderinin en az ücret gönderilmesini sağlayacaktır. Örneğimiz otomotiv yan sanayisinden bir ürünün numunesinin gönderilmesi olduğu için kargo zarfta değil kolide gidecek.

Bu durumda kullanabilecek en küçük kolinin kullanılması hacimsel hesaplama sonucunun düşük çıkmasını ve bu da yurtdışına kargo ücretinin azalmasını sağlayacaktır.

Tersi bir durumda ürünün gönderileceği kolinin gereğinden büyük seçilmesi hacminin büyük çıkmasına ve hacimsel hesaplama sonucunda elde edilen değerin de yükselmesine neden olacaktır. Bu sebeple yurtdışına kargo ücreti artmaya başlayacaktır. Bu noktada katlanır kutular kullanmanız performans ve dayanıklılıktan ödün vermeden kargo ücretini azaltmanızı sağlayacaktır.

yurtdışına kargonun adresi ve ücret ilişkisi

YURTDIŞINA KARGONUN ADRESİ VE ÜCRET İLİŞKİSİ

 Yurtdışına kargo ücretlerinin etkileyen faktörler arasında kargonun gönderildiği ülke ve o ülkeye düzenlenen uçak seferlerinin sıklığı da vardır.

Almanya’ya gönderilecek bir kargo ile Yeni Zelanda ya da Japonya’ya gönderilecek bir kargonun ücretinin aynı olmasını kimse bekleyemez. Yeni Zelanda hem uzaklığı hem de düzenlenen uçak seferleri sayısı itibariyle Almanya’ya göre hayli dezavantajlı olurken bu ülkeye gönderilen yurtdışı kargonun ücreti de hayli farklı olacaktır. Japonya da keza uzaklığı ile kargo ücreti konusunda dezavantajlı konumdadır.

Bu iddiamızı yapacağımız yurtdışı kargo fiyat hesaplama ile ortaya koyabiliriz. 5 kilogramlık bir yurtdışı kargonun Almanya, Japonya ve Yeni Zelanda fiyatlarını verelim.

Almanya yurtdışına kargo ücreti 5 kg: 71.50 Euro

Japonya yurtdışına kargo ücreti 5 kg: 105.60 Euro

Yeni Zelanda yurtdışına kargo ücreti 5 kg: 117.70 Euro 

yurtdışına kargo ücreti için destek

YURTDIŞINA KARGO ÜCRETİ İÇİN DESTEK

Ağırlık ve hacim hesaplamaları için işin uzmanından yardım ve destek alırsanız her zaman kazanan tarafta olmayı garanti edersiniz.

Zira bu iş, doğru tekniği bilmeyen biri tarafından yapıldığında kargo ücreti hesaplama işleminde yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir, daha hafif bir ürün daha ağır tartılabilir veya hacmi yanlış hesaplanabilir. Bu da hem maliyetleri artırır hem de ağırlık aşmaları nedeniyle farklı gönderim şekilleri gerektirebilir.

Bu nedenle İstanbul’dan Berlin’e, İzmir’den Venedik’e, Ankara’dan Prag’a ya da aklınızın ucuna gelebilecek herhangi bir ülkenin herhangi bir kentine Türkiye’nin herhangi bir noktasından yurtdışı kargo gönderirken kendinizi işin uzmanına bırakın. Uzmanlarımız tüm sorularınızın yanıtlarını vererek, kargonuzu adresine tam zamanında ve en ucuza göndersin…

Sizin kargonuz yola çıktı ama belki başka bir zaman farklı bir kargo hizmeti almanız gerekebilir diye yurtdışı kargo gönderirken geçerli olan bazı yasal zorunluluklardan bahsetmemiz de gerekiyor.

Ülkelerarası Yasal Farklılıklar

Öncelikle ülkelerin yasalarındaki farklılıklar uluslararası kargo göndermenin sınırlarını da belirliyor. Amerika’ya kargo göndermek ile İngiltere’ye kargo göndermek arasında ülke yasalarının farklı olması nedeniyle oldukça büyük farklar bulunduğunu aklınızın bir köşesine yazın.

Yine aynı şekilde çoğu Avrupa ülkesine yurtdışı kargo gönderileri için ürün ve mal değeri 22 Euro’yu geçen gönderiler söz konusu olduğunda o ülkenin gümrük mevzuatlarına göre vergilendirme çıkıyor. Bu da unutmamanız gereken bir detay…

Maksimum Taşınabilir Koli Ölçüsü

Yurtdışı kargo gönderimlerinde maksimum taşınabilir koli ölçüleri diye bir kavram olduğunu bu kavrama göre davranmanın size artı kazandıracağını unutmamalısınız. Uluslararası kargo gönderimi için hazırlayacağınız paketlerin en fazla 120x80x80 ölçülerinde olmasına bu ölçüleri aşmamaya özen göstermelisiniz. Aştığınız takdirde daha yüksek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.  200 santimden daha uzun gönderiler de ekspres kargo ile yurtdışına gönderilememektedir.

30 Kilo’dan Daha Ağır Ürün Tek Seferde Gönderilemez

30 kilogramdan fazla olan kargo paketlerinizi tek seferde göndermenin mümkün olmadığını da aklınızın bir köşesine yazın. 30 kilogramdan daha ağır kargo paketleri için ekspres kurye gönderisi de maalesef yapılamamaktadır. Kargonuzu gönderirken bu detaylara dikkat etmek sizi para ve zaman kaybından kurtarır…

Diğer taraftan uluslararası kargo gönderirken 70 kilogram üzeri kargo gönderlerinin, gümrük mevzuat işlemlerine tabi tutulduğunu da unutmamalısınız.

Güvenilir Çözüm Ortakları

Kargomkolay yurtdışı kargolarınızı DHL, FEDEX, UPS, TNT ile kapınızdan aldırıyor ve kapıya teslim ediyor.

Sizin yapacağınız tek şey bize ulaşmak. Gerisini sizin için biz yaparız…