Irak Kargo İşlemlerinde Bilmeniz Gereken 10 Altın Kural

Yurt Dışı Kargo Hizmetleri
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 oy kullanıldı, 5 üzerinde ortalama 5,00 puan aldı.)

Irak kargo

Irak Kargo

Irak’tan Türkiye’ye Türkiye’den Irak’a hava kargo göndermek isterseniz bu hizmeti almanın en pratik yolu www.kargomkolay.com’da. Kargomkolay ile Irak kargo hizmetimizi en uygun fiyatlarla alabilir ve göndereceğiniz kargonun tam zamanında yerinde olmasını sağlarsınız.

Savaş, terör olayları gibi sebeplerle ticaret sekteye uğrasa da Türkiye ile Irak arasında yüzyıllara dayanan bir ilişki var. Türkiye ile siyasi ilişkisi 1500’lü yıllara kadar dayanana Bağdat, Basra, Musul gibi önemli kentleri Osmanlı vilayeti olan Irak‘a ihracat yükü belirli kurallara uymak kaydıyla çok kolaylaştı.

Bu yazımızda Irak’a ihracat yaparken, kargo gönderirken dikkat edilmesi gereken hayati kurallardan söz edeceğiz.

IRAK’A KARGO GÖNDERİRKEN DİKKAT EDİLECEK KURALLAR

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı internet sitesinde Irak’a ihracat yapmak isteyen girişimcilerin hayatını kolaylaştıracak çok önemli ipuçlarına yer veriyor. Hayata geçirildiği takdirde hayat kurtaracak kadar önemli olan bu kurallar atlandığı takdirde çok büyük sorunlara da yol açabiliyor.

  • Çıkarılabilir etiketlerden uzak durun! Irak’a gönderilen kutuların ve sandıkların üzerindeki işaretleme, çıkarılabilir etiketler şeklinde değil, mürekkep ya da boya ile yapılmalıdır
  • Son kullanma tarihine dikkat! İhraç edilen konserve ürünlerin üretim ve son kullanma tarihleri ambalaj üzerinde kabartmalı ya da yazılı şekilde belirtilmelidir.
  • Raf ömrü uzun gıda maddeleri gönderin. Gıda ürünlerinin gümrük kapısından geri dönmemesi veya alıcısı tarafından ihracatçıya iade edilmemesi için, ürünün gümrük kapısına geldiğinde raf ömrünün en az %70 oranında devam etmesi gerekiyor.
  • İhracat yükü ilaç ise ilaçların içeriği mutlaka açıkça belirtilmelidir.
  • Doğru dil kullanımına dikkat! Ürünlerin zararlı ya da yan etkilerini belirten ilgili etiketleri Arapça düzenleyin.
  • Ürün etiket veya ambalajları üzerinde mutlaka İngilizce ve/veya Arapça ifadelerin bulunmasını sağlayın.
  • Domuz eti uyarısı; belirli gıda ürünlerin ambalajları üzerinde “domuz eti” veya “domuz yağı” kullanılmadığını mutlaka belirtin.
  • Hafta sonu tatilinin cuma- cumartesi günleri olduğunu unutmayın.
  • Zaman kullanımına dikkat! Irak’ta zaman kavramı ve zamanın kullanımı, olması gereken anlamdan hayli uzaktır. Bu durum, mesai kavramından, iş planlamasına kadar her alanda kendisi gösterdiğinden Irak’ta iş yapmak isteyen herkes tarafından göz önüne alınmalıdır. Randevu zamanları, çalışma saatleri, gecikmeler, iş akışındaki yavaşlık vb. hususlar dikkate alınarak iş planlaması yapılmalı ve her zaman ihtiyatlı davranılmalıdır.
  • Irak’ta kararların çok yavaş alındığını aklınızın birköşesine yazın ve iş görüşmelerinde Iraklı muhatabı zorlayıcı satış taktikleri kullanmamaya özen gösterin.

 

Bu kuralları göz önüne alarak yapılan ticaret hem siz hem de Türkiye ekonomisi kazanacaktır.

IRAK’A İHRACATTA DALGALI SEYİR

Bu kısa ama altın değerindeki ipuçlarından sonra iki ülke arasındaki ilişkilere kısaca göz atalım.

Irak Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 4. sırada yer alıyor. Türkiye İhracatçılar Meclis verilerine göre 2017’de 9.1 milyar dolarlık ihracatın yapıldığı Irak’ta 2018’de ciddi bir düşüş yaşandı ve yüzde 7.7 ‘lik bir düşüş ile dış satış rakamı 8.4 milyar dolara geriledi.

Irak bu ihracat rakamı ile 2018’de ihracat sıralamasında ilk 5’inde yer aldığı halde düşüşün yaşandığı ikinci ülke oldu.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre Irak’a en yüksek seviyede ihracatın gerçekleştiği yıl ise 2013 yılıydı. O yıl Türkiye’den Irak’a yaklaşık 12 milyar dolarlık ihracat yapılmıştı.

Irak kargo

İHRACATÇI DA İTHALATÇI DA POTANSİYEL HAVA KARGO MÜŞTERİSİ

Türkiye 2017 yılından Irak’a başta mücevherat, altın, buğday unu, tavuk eti, yumurta, bisküvi, mobilya, ayçiçeği yağı, hijyenik havlu ve bebek bezleri, demir-çelik boru ve profil, demir-çelik çubuklar, izole kablo ve teller, demir-çelikten inşaat ve aksamı, hazır giyim ürünleri, margarin, dokunmuş halı, turunçgiller, salça, çikolatalı mamuller, plastik ambalaj malzemeleri, hazır giyim, plastik boru, kuru baklagiller, deterjan, kağıt ambalaj malzemeleri ihracatı yapıldı.

Bu rakamlara karşın Türkiye de Irak’ın en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 9. sırada yer alıyor. Türkiye Irak’tan ağırlıklı olarak taşkömürü katranı ve ham petrolden ürünler ile işlenmemiş altın alımı yapıyor.

Türkiye’den Irak’a ihracat yapan girişimciler de, Irak’tan Türkiye’ye ithalat yapan girişimciler de hava kargonun hızına ihtiyaç duyan potansiyel müşteriler olarak karşımıza çıkıyor.

IRAK’TAN TÜRKİYE’YE TURİST AKINI

Ticari ilişkileri bu kadar canlı olan Türkiye ırak arasında turist gidiş gelişi de oldukça yoğun. Öyle ki Irak’tan Türkiye’ye gelen turist sayısı, terör saldırıları ya da savaş olmadığı dönemlerde istikrarlı bir şekilde artış gösteriyor.

Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre 2014 yılında Türkiye’ye 857 bini aşkın turist gelirken, bu rakam 2015’te 1 milyon 100 bin sınırına dayanmıştı. 2016’da sert bir düşü yaşanış ve turist Iraklı turist sayısı 420 bine kadar gerilemişti. Türkiye 2017’de yaklaşık 897 bin Iraklı turisti ağırlarken 2018’de ıraktan gelen misafir sayısı 1 milyon 172 bin 896 kişiye ulaştı.

GÜVENLİK İÇİN HAVA KARGO

Irak’a ihracat yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan en önemlisi güvenlik. Ülkenin ulaştırma alt yapısı yaşanan savaş sonrasında onarılıp genişletilmeye çalışıldığı için karayoluyla sevkiyatlarda sıkıntılar yaşanabiliyor. Karayolu taşımacılığında nakliye ücretleri de güvenlik sıkıntıları nedeniyle hayli yüksek seyretmektedir.

Ulaştırma altyapısı onarılmakta ve genişletilmekte olan Irak’ta, zorunlu durumlarda, ucuz ve güvenli olması nedeniyle genelde Erbil Havaalanı kullanılmaktadır. Bu nedenle Türkiye’den Irak’a, Irak’tan Türkiye’ye hava kargo kullanımında Erbil Havalimanı’nın kullanımı girişimciler için daha güvenli olmaktadır.

IRAK’A KARGO GÖNDERMENİN EN HIZLI YOLU

Irak’a ürün gönderme noktasında söz konusu riskler göz önüne alındığında en güvenli yolunun hava kargo olduğu ortaya çıkıyor. Türkiye’ye coğrafi olarak da yakın olan ve bu avantaj sayesinde kargoların havayoluyla daha kolay gidebileceği Irak’a kargo göndermenin en güvenli yolu ise www.kargomkolay.com.

Kargomkolay Irak’a kargo gönderimlerinizde de 7 gün 24 saat hizmetinizde…

IRAK’A KARGO GÖNDERİMİNDE SİZİN İÇİN CEVAPLAYACAĞIMIZ SORULAR

Irak’a hava kargo yoluyla kargo gönderme konusunda en önemli partneriniz olmak için çalışan kargomkolay, kargolarınızı gönderme aşamasında aklınıza takılan, işinizi zorlaştıran soruların cevaplarını da sizler için veriyor.

Irak’a nasıl kargo göndereceğiz? Sorusunu sorarsanız cevabımız: “Gönderiniz eğer bir kolide ise, proforma fatura ve bir konşimento ile gönderim yapabilirsiniz”cevabını veririz.

Irak’a evrak göndermek istersek nasıl bir yol izlemeliyiz? Sorusu aklınıza takıldıysa bu sorunun cevabı da bizde: Evrak gönderiminde sadece konşimento doldurmanız yeterlidir. Konşimento doldurma konusunda destek almak isterseniz kargomkolay müşteri temsilcilerimiz size destek olacaklardır.  

Irak’a ihraç malı göndermenin en kolay yolu hangisi? Sorusunun yanıtı ise: “Numune şeklinde gönderecekseniz proforma fatura ve konşimento yeterli. Eğer mikro ihracat yapmak isterseniz resmi faturanızı da almanız gerekli” şeklinde olur.

Irak’a kargo göndermenin en hızlı yolu nedir? Sorusu için cevabımız: “Global bir kurye şirketinin teslim süresi bölgelere göre değişiklik gösterir. En doğru seçim için kargomkolay’dan ücretsiz destek alabilirsiniz” olur.

Irak’a hava kargo için ne kadar ücret öderiz? Hava kargo ücreti ölçü ve ağırlığa göre değişir. Eğer elinizde bu bilgiler varsa, kargomkolay müşteri temsilcileri size telefonda da ücret bilgisi verebilir.

Kargomuz ne kadar sürede Irak’a ulaşmış olur? “Kargonuz Ekspres kurye ile ortalama 1-2 iş günü içinde ulaşır.”

Irak’tanTürkiye’ye gelmesi gereken kargo ne kadar zamanda gelir?

Irak’tan gönderilen hava kargo gönderisinin takibini nasıl yapacağız?

Irak kargomuzun sahibine ulaştığını nasıl öğreneceğiz?

Irak kargomuz en ucuza nasıl sahibine ulaşacak?

Irak’a gönderilmeyecek ürünler var mı?

Irak gümrüğünde dikkat edilmesi gereken hususlar var mı?

Irak gümrüğündeki sorunları nasıl çözeriz? 

Bu soruların ve daha fazlasının cevabı, verdiği hizmetin kalitesi ile rakiplerinden bir adım önde olan ve minimum 1, maksimum 3 iş gününde kargonuzu istediğiniz adrese güvenli, sağlam ve ekonomik bir şekilde ulaştıran kargomkolay.com’da…

UZAKLARI SİZİN İÇİN YAKIN EDİYORUZ

Bugün Irak dahil 220 ülkeye istediğiniz ürünü, istediğiniz an ulaştırmayı taahhüt eden kargomkolay.com Irak’a gönderilecek bir kargoyu da Türkiye’nin birçok şehrinden aynı gün içinde yola çıkarıp sahibine teslim edebilmektedir.

Siz kargonuzu kargomkolay.com’a teslim edin ve gerisini biz hallederiz.

KANUNEN YASAK ÜRÜNLER KARGO İLE GÖNDERİLEMEZ!

Türkiye’den Irak’a, Irak’tan Türkiye’ye hava kargo ile aklınıza gelebilecek her ürün yasal olmak kaydıyla gönderilebilir. Türk Ticaret Kanunu’nca yasak olan hiç bir ürün veya malın taşınmasının yapılamamaktadır. Bu ürünlerin sorumluluğu kabul edilme, yanıcı ve yakıcı gönderiler işleme alınmaz.

KAPIDAN KAPIYA HİZMET

Türkiye’den Irak’a kargo ile gönderilen ürünleriniz kuryemiz aracılığıyla sizden alınıp, gideceği adrese de elden teslim edilebileceği gibi kargo şubemizden alıcısı da teslim alabilir.

KARGONUZU AN BE AN TAKİP EDİN

Yurtdışı uçak kargogönderileri için gönderinin çıkış noktasından, son teslimatın gerçekleştirileceği adres noktasına kadar tüm gönderi hareketleri ve işlemleri web sayfamız üzerinden gönderi faturanızdaki numara ile anlık olarak kesintisiz kargo takibi yapabilirsiniz.Kargo takibi ve kargo hareketlerinin anlık olarak izlenmesi ile göndericinin tüm endişeleri de ortadan kalkmaktadır.

GÜVENİLİR ÇÖZÜM ORTAKLARI

Kargomkolay yurtdışı kargolarınızı DHL, FEDEX, UPS, TNT ile tam zamanında sahibinin elinde olmasını sizin için garanti ediyor.

IRAK’A KARGODA SONUÇ ODAKLI ÇALIŞMA

Irak hizmetinde hava limanından havalimanına, hava limanından adrese, adresten hava limanına ve adresten adrese yapılan kargo gönderimleri tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda gerçekleşmektedir. www.kargomkolay.com bu saydığımız tüm gönderi seçeneklerinde profesyonel bir yol izleyerek, tam zamanında teslimatlar gerçekleştirmektedir. Müşterilerimizin tüm normal ve acil nitelikli gönderi ihtiyaçlarına çözüm üretmek için çalışan firmamız, uçak kargo gönderilerini, işleyiş planlamaları +kargo operasyonları dâhilinde ve sonuç odaklı bir şekilde yapmaktadır.

Yurtdışı uçak kargo fiyatlarına gelirsek:

En kısa sürede en doğru hizmeti almak adına tercih edilirliği her geçen gün artan yurtdışı hava /uçak kargo fiyatları Irak özelinde şöyle:

Size Özel Irak Kargo Fiyatları için Hemen Teklif Alın

https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/TEB.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/MERSİN.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/ODTÜ.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/YTÜ.png

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp