Skip links

Yurt Dışı Numune Gönderimi Nasıl Yapılır | (2023 Rehberi)

yurtdisi_numune_gonderimi_nasil_yapilir

YURTDIŞINA NUMUNE GÖNDERİMİ NASIL YAPILIR ?

Yurtdışı numune gönderimi;

 • Yurtdışı pazarındaki mevcut müşterilerinize yeni geliştirilmiş ürünlerinizin numunelerini göndermek istediğinizde hangi yolları izlememiz gerekir?
 • Yeni pazar çalışmaları kapsamında ilk defa ulaştığınız potansiyel müşterilerinize ürün portföyünüzdeki ürünlerden numune göndermek neler yapmalısınız?
 • Numune gönderme işlemi sırasında fatura nasıl düzenlenir?
 • Yurtdışı numune gönderiminde bedelsiz fatura ne demektir?
 • Yurtdışına numune gönderme aşamasında yasaklı ürünler var mı?
 • Yurtdışı numune gönderiminde karşılaşılabilecek sorunlar nelerdir?
 • Yurtdışına numune gönderimi yapan firmalar hangileridir?

İçindekilere tıklayarak yazıdaki bölüme geçebilirsiniz.

İHRACATÇILAR VE YURTDIŞINA NUMUNE GÖNDERİMİ

Bu yazımızda ihracat yaparak ülke ekonomisine can suyu veren ihracatçıların mevcut ya da potansiyel müşterilerine ulaşmaları aşamasında yapmaları gereken işlemlerden biri olan yurtdışı numune gönderme işlemlerini enine boyuna işleyerek; akıllardaki sorulara tek tek yanıt vereceğiz.

YURTDIŞINA NUMUNE GÖNDERİMİNDE İLK İŞLEM

Türkiye ihracatının lokomotif sektörü olan tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak ilk defa ihracat yapılacak bir ülkeye yurtdışı numune gönderimi için atmanız gereken ilk adım yurtdışı numune gönderimi için hazırlanan eşya ya da ticari ürünün gerekli işlem ve düzene göre hazırlanmasıdır.

YURTDIŞI NUMUNE GÖNDERMEDE PAKETLEME

yurtdisi_numune_gondermede_paketleme

Yurtdışını numune gönderme işleminde ürünün doğru paketlenmesi öncelikli işlemimiz. Gönderilen ürünün paketlenmesi, ürünlerin birbirine değmeyeceği ve birbirine zarar vermeyeceği şekilde yapılmalıdır.

Numune bir gıda maddesi ise ürürünü taze gitmesini sağlayacak önlemler alınmalıdır.

Söz konusu ürünü koliye düzgünce yerleştirdikten sonra ürünün adı, kalitesi, içeriği, miktarı gibi bilgiler doğru bir şekilde etiketlenmelidir. Bu noktada yanlış anlaşılmalara yol açabilecek, çeviri hatalarına neden olabilecek anlatımlardan olabildiğince kaçınılmalıdır.

YURTDIŞI NUMUNE FATURASI

yurtdisi_numune_faturasi

Yurtdışı numunenin paketlenmesi yapıldıktan sonra sıradaki adım yurtdışı numune fatura işlemlerinin yapılması…

Hatırlatmakta fayda var, numuneyi bedelsiz göndermek iş ortaklığı kurmak istediğiniz müşterinizle gelecekteki ilişkileriniz açısından önemli olabilir. Bu nedenle yurtdışı numuneyi bedelsiz göndermek potansiyel müşterinizi ”Müşteri” statüsüne çıkabilecek bir adım olabilir. Ancak bu arada yurtdışı numunenin nakliye masrafını karşı taraf tarafından ödenmesini de isteyebilirsiniz.

ÜCRETSİZ NUMUNE GÖNDERİMİ

Ücretsiz numune gönderimi, yurtdışına örnek ürün göndermenin şekillerinden sadece biridir.

Firmalar, beğendikleri ya da işlerine yarayabileceklerini düşündükleri ürünler içinden numune isterler. Bu numuneyi de ücretsiz olarak temin etmek isterler.

Ücretsiz numune gönderimi talebi olan firmalar, bunun için irtibata geçtikleri firma ya da firmalara bu isteklerini dile getirdiklerinde genellikle olumlu cevap alırlar. Çünkü ihraç pazarlarında söz sahibi olmak isteyen şirketler ürünlerinin bilinirliğini bu yolla artırıp, yeni müşterilere de böylece ulaşabilirler. Bu yol aynı zamanda daha az maliyetle reklam yapmanın bir yoludur.

Ancak;

Bu işlem sırasında genellikle karşılarına aynı durum çıkmaktadır: “Kargo ücreti.” Zira firmalar numune ürünü ücretsiz göndermeyi kabul eder ancak bu ürünün kargo ücretinin karşı taraf tarafından ödenmesini isterler. Ücretsiz numune isteyen firmanın söz konusu kargo ücretini ödemeyi kabul etmesi gerekmektedir.

Ücretsiz numune talebi 2023 yılı içinde aynı koşullarla yapılabilir. Zira numuneyi ücretsiz gönderen firma ya da kişiler kargo ücretinin ödemek istemeyecek ve bu ücretin alıcı tarafından ödenmesini şart koşacaklardır.

Ücretsiz numune gönderimi için kargo ücreti ödense bile konşimentosu yine numune olarak düzenleniyor, bu nedenle proforma faturaya ürünün bedelsiz olduğu mutlaka yazılmalıdır ki gümrükte herhangi bir sorunla karşılaşılmasın.

Önümüzdeki yıl için 200 milyar dolarlık ihracat hedefi olan Türkiye, ücretsiz numune talebi 2023 senesi için söz konusu olduğunda ise her bir talebe olumlu yanıt vererek yeni ihraç rotaları oluşturabilir.

YURTDIŞI NUMUNE GÖNDERMEDE FATURA İŞLEMLERİ

fatura_islemleri

Yurtdışı numune gönderirken faturası nasıl düzenlenmeli? Bu sorunun cevabı numunenin potansiyel müşterinizin eline sağlıklı bir şekilde ulaşmasının en önemli adımı olarak kabul edilebilir. Zira kendine özel kuralları olan numune faturasında yapılacak hata ya da verilecek eksik bir bilgi, numunenin  alıcısına ulaşmasının önünde engel olabilir ve kargonuz gerisin geri size gelebilir. Bu nedenle yurtdışına numune gönderirken fuara düzenleme kurallarına harfiyen uyulmalı, eksik bir bilgi ve belge olmasına azami ölçüde dikkat edilmelidir.

Bu önemli hatırlatmayı yaptıktan sonra yurtdışına numune gönderirken faturası nasıl düzenlenmeli sorusunun ayrıntılı bir yanıtını verelim.  Yurtdışı numune gönderiminde düzenlenen fatura, proforma fatura olarak adlandırılmaktadır. Normal fatura yerine geçmeyen bu fatura sadece bilgi amaçlı olarak düzenlenir.

Numunenin kurallara uygun hazırlanmasından sonra ise numuneye ait proforma faturanın düzenlenmesi gerekmektedir. Proforma fatura üzerinde; paket içeriği, içeriğe ait fiyat bilgileri ve içerisinde dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgi olmalıdır. Bu fatura normal fatura yerine geçmemekte ve sadece bilgi vermeyi amaçlamaktadır.

Burada önemli olan nokta faturanın altında malın bedelsiz olduğunun belirtilmesidir.

Öte yandan yolladığımız ürünün GTİP numarasının da fatura üzerinde yazılı olması gerektiğini unutmamalısınız.

En basit şekliyle faturada;

 • Satıcı,
 • Alıcı,
 • Mal/ürün cinsi,
 • GTİP numarası
 • Ürün bedeli bulunmalıdır.

YURTDIŞINA NUMUNE GÖNDERİLEMEYECEK ÜRÜNLER

numune_gonderilemeyecek_urunler

Yurtdışına ihraç edeceğiniz ürünün numunesini gönderme işlemlerini yaparken karşınıza “Yasaklı ürünler” listesi de çıkacaktır. Bu listede ihracatı yapılamayacak dolayısıyla numune gönderilemeyecek ürünler yer almaktadır. Bu listede yer alan ürünlere gelirsek;

 • Patlayıcılar
 • Ateşli silahlar veya havalı tüfekler
 • Her çeşit yanıcı ürün
 • Kürkler
 • Fildişi ve fildişi ürünleri
 • Bıçaklar veya silahlar
 • Canlı hayvanlar
 • Parfüm, tıraş sonrası ve diğer parfümler
 • Pornografik materyal
 • Tütün ve tütün ürünleri

Bu ürünler dışında ihracat yapılacak ülkenin kendine özgü yasaklamaları ve ya kuralları olabileceği unutulmamalı ve yurtdışı numune gönderim işlemi öncesinde bu konularda ayrıntılı bilgi edinilmelidir.

Örneğin tıbbi numuneler söz konusuysa farklı nakliye ve paketleme şekilleri gerekebilir. Eğer yurtdışına tıbbi ürün numunesi göndermek istiyorsanız, teslimatı yaptırmadan önce bu konudaki mevzuat hakkında bilgi sahibi olun.

YURTDIŞI NUMUNE GÖNDERİMİNDE KARŞILAŞILABİLECEK SORUNLAR

Yurtdışı numune gönderiminde ülkelerden kaynaklanan mevzuat farklılıklarından dolayı sorunlar ortaya çıkabileceği gibi, numunenin faturasının eksik hazırlanması ya da eksik bilgi bulunması gibi nedenlerle de sorunlar yaşanabilir.

Örneğin göndermiş olduğunuz numune ile proforma fatura üzerindeki bilgiler eşleşmez ise yurtdışı numuneniniz gümrüğe takılabilir. Bu durumda sizden proforma faturanın düzeltilmesi istenebilir.

Ayrıca yurtdışına gönderilen numune uçuşa yasak ve uçuşa engel bir maddeyse gümrük tarafından imha edilebilmektedir. İmha edilen ürünler için de gümrük ayrıca ücret talep edebilir.

YURTDIŞI NUMUNE GÖNDERMEDE AĞIRLIK SINIRLAMASI

yurtdisi_numune_gondermede_agirlik_sinirlamasi

Yurtdışı numuneni ağırlığı konusunda da belli bir sınırlama tabiî ki var. Normalde numuneler 1 kg ila 250 kg arasında ağırlığa sahip olabiliyor. Numunenin ağırlığına göre yurtdışı gönderimin şeklide belirleniyor.

YURTDIŞI NUMUNE GÖNDERİMİ YAPAN FİRMALAR

Yurtdışı numune gönderim hizmetini, yurtdışı kargo gönderimi yapan global firmalardan yani TNT, UPS, DHL ve FEDEX’ten alabilirsiniz. Bu firmalar genel kurallar çerçevesinde yurtdışı numuneyi dünyanın herhangi bir ülkesine gönderebilir.

KARGOMKOLAY İLE YURTDIŞINA NUMUNE GÖNDERME

kargomkolay nasıl kullanılır

Yurtdışı kargolarınızın gönderilmesi aşamasında 219’dan fazla ülke için yanınızda olan kargomkolay yurtdışı numune gönderimlerinde de bir  ”tık” uzağınızda. Kargomkolay’ın uzman ekipleri, yurtdışına numune gönderirken de her sorunuzu cevapladıkları gibi, numunenizin alıcısına sorunsuz bir şekilde ulaşmasını ve işlerinizin sekteye uğramamasını garanti eder.

Yurtdışı numuneleriniz de 1-3 iş günü içinde Avrupa kıtasından Asya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar herhangi bir dünya ülkesine sorunsuz ve güvenli bir şekilde KargomKolay ile ulaşır…