Skip links

Yurtdışına Numune Gönderirken Faturası Nasıl Düzenlenmeli

Yurtdışına Numune Gönderirken Faturası Nasıl Düzenlenmeli

Yurtdışına numune gönderimi yaparken hedef ülkenin gümrük kurallarına ve yasalarına uyum sağlamak gerekmektedir. Numuneyi hazırlarken ve numune yanında gönderilecek belgeler seçilirken hedef ülke oldukça önemlidir. Çünkü bazı ülkeler numuneleri çalışır durumda gönderilmesine karşı iken bazı ülkeler ise böyle durumda herhangi bir sorun çıkarmamaktadır. Ayrıca numune gönderilirken mutlaka İngilizce fatura yazdırılmalı ve kargo paketinin üzerine eklenmesi gerekmektedir. Bu kargonun gideceği ülkenin gümrük memurları tarafından incelenecektir ve ürün hakkında bilgi sahibi olunması sağlanacaktır.

Numunenin kurallara uygun hazırlanmasından sonra ise numuneye ait proforma fatura düzenlenmesi gerekmektedir. Bu fatura hazırlandıktan sonra ise bizlere yani kargocunuza belgeleri vererek teslim etmeniz gerekmektedir. Proforma fatura üzerinde; paket içeriği, içeriğe ait fiyat bilgileri ve içerisinde dikkat edilmesi gereken hususların bulunduğu bir not bulunmalıdır. Bu fatura normal fatura yerine geçmemekte ve sadece bilgi vermeyi amaçlamaktadır.

Göndermiş olduğunuz numune ve proforma fatura üzerindeki bilgiler eşleşmez ise gümrük memurları tarafından olumsuz sonuç alınabilir ve sizden tekrar proforma faturayı düzeltmeniz istenebilmektedir. Ayrıca numune içeriğinde uçuşa yasak ve uçuşa engel bir madde varsa gümrük tarafından imha edilebilmektedir. İmha edilen ürünler için gümrük ayrıca ücret talep edebilmektedir. Bu nedenle gönderilecek ürünlere ait belgeniz yok ise ve mutlaka belge gerekiyorsa önce belgelerinizin hepsini bulundurun ve numune iletilirken gösterin, aksi takdirde ürün kabul edilmediği gibi sizin istemediğiniz sonuçlara varacak kadar problemler ortaya çıkabilecektir. Bu tür olumsuz durumlar ile karşılaşmamak için mutlaka KargomKolay.com ile iletişime geçip, detaylı bilgi almalısınız.