Azerbaycan’a Kargo: Kardeş Vatana En Hızlı Nasıl Yollarım

Yurt Dışı Kargo Hizmetleri
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu sayfa için 2 oy kullanıldı, 5 üzerinden ortalama 5,00 puan aldı. )
Loading...

Azerbaycan kargo

AZERBAYCAN’A KARGO: KARDEŞ VATANA EN HIZLI NASIL YOLLARIM

Türkiye ile diplomatik ilişkilerde 25’inci yılını kutlayan Azerbaycan’a kargo göndermek isteyen bir ihracatçı hangi yolları izlemeli? Türkiye tarihinin en büyük yabancı yatırımını 19.5 milyar dolar ile İzmir Aliağa’da gerçekleştiren dost ve kardeş Azerbaycan’a hava kargo ile neler gönderilebilir, neler gönderilemez? Azerbaycan uçak kargoda ağırlık sınırlaması var mı?

AZERBAYCAN’A KARGODA DOĞRU YOL

Azerbaycan’a karayolu ile en yakın noktası Kars olan Türkiye’den Azerbaycan’ a kargo göndermenin doğru yolu hangisi? Peki Azerbaycan’dan İzmir Aliağa’ya ulaşması gereken bir evrak için hava kargo seçilirse o evrak ne kadar zamanda yerine ulaşır? Azerbaycan kargo potansiyeli önümüzdeki süreçte nasıl bir seyir izler?

Bu yazımızda başkenti Bakü “Ateş ve rüzgarların” kenti olarak adlandırılan Azerbaycan’a yurtdışı kargo trafiğini etkileyen başlıca faktörlere göz atacağız.

TÜRKİYE AZERBAYCAN TİCARET VERİLERİ

Türkiye ile Azerbaycan iki dost ve kardeş olarak tanımlanan, bayrakları yan yana sıkça kullanılan ülkelerdir. Hatta günümüzde “Bir millet iki devlet” söylemi sıkça dile getirilmektedir.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan’ı tanıyan ilk ülkenin Türkiye olması, iki ülke arasında siyasi yakınlığın yanı sıra ticari ilişkilerin de her zaman sıcak olmasını sağladı.

Öyle ki Türkiye, Azerbaycan’ın hem ihracatında hem de ithalatında ikinci sırada yer alırken; Türk tekstil ürünlerini satan mağazalar başkent Bakü’nün caddelerinde ışıl ışıl vitrinleriyle boy göstermeye devam ediyor.

Azerbaycan kargo

AZERBAYCAN’A İHRACAT

2018 yılı Ocak-Eylül döneminde Türkiye’den Azerbaycan’a 1 milyar 86 bin dolar ihracat yapılırken, 300 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’nin Azerbaycan’a olan ihracatında makineler, mekanik cihazlar ve yedek parçaları, demir ve çelikten eşyalar, elektrikli makine-cihazlar ve yedek parçaları, mobilya, otomotiv, optik alet ve cihazlar, motorlu kara taşıtları ve yedek parçaları, mineral yakıtlar, işlenmiş petrol ürünleri gibi ürünler önemli paya sahiptir.

Olaya biraz da magazinel bakarsak Azerbaycan Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiye’ye her zaman 12 puan veren ülke olarak da hatırlanabilir:12 points go to can Turkey!

Azerbaycan kargo

TÜRK FİRMALARININ AZERBAYCAN YATIRIMLARI VE KARGO TRAFİĞİNİN GELECEĞİ

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Türk firmalarının Azerbaycan’daki yatırımları 9 milyar dolar civarında. Ülkede 2 bin 600’den fazla Türk sermayeli şirket faaliyet gösterirken, bu şirketler ağırlıklı olarak telekomünikasyon, bankacılık/sigorta, ulaştırma, gıda ticareti, tekstil, eğitim, mobilya ve inşaat malzemeleri sektörlerine yönelmiştir.

DHT Holding söz konusu firmalar içinde en önemlilerinden olup Azerbaycan’da DHT Metal, Azertohum, Azeryem, Azeragro, AST İnşaat ve Suada Denizcilik adını taşıyan şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Türk müteahhitlik firmaları Azerbaycan’da şimdiye kadar toplam 11 milyar dolar değerinde 347 proje üstlenerek Azeri ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlamışlardır.

Türkiye’nin, 2004 yılından bugüne Azerbaycan’a yapmış olduğu ikili resmi kalkınma yardımlarının toplam tutarı ise 320 milyon dolar seviyesindedir.

Socar Azerbaycan

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK DIŞ YATIRIMCISI SOCAR

Türkiye’de ise 2015 Aralık ayı itibarıyla Azerbaycan sermayesine sahip 1771 şirket faaliyet gösterirken Azerbaycan’ın Türkiye’deki yatırımları 4 milyar dolar seviyesini aşmıştır.

Bu firmalar içinde en önemlisi olarak gösterilebilecek olanı Socar Türkiye’dir. Socar Türkiye, Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol şirketi Socar ‘ın 2008 yılında kurulan bir iştirakidir. Hali hazırda firmanın İzmir Aliağa’da 19.5 milyar dolarlık yatırımı bulunmaktadır.

AZERBAYCAN KARGO TRAFİĞİNİ ARTIRACAK OLANLAR

Azerbaycan’da yatırım yapan Türkler ya da Türkiye’de yatırım yapan Azeriler, ihracatçılar ya da ithalatçıların artış göstermesi iki ülke ve kentleri arasında kargo trafiğini artıracak veriler olarak da kabul edilebilir. Acil yerine ulaşması gereken bozulabilir bir gıda ürünü ya da bir evrakı yerine en kısa sürede ulaştırmanın yolu doğal olarak uçak kargo olacaktır.

Azerbaycan'a kargo

TURİZM HAREKETLİLİĞİ VE UÇAK KARGO

Azerbaycan’a kargo talebi artırabilecek veriler içinde kabul edilebilecek son verimiz ise turizm istatistikleri. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı son 3 yıla artış trendine girmiştir. 2015 yılında 602 bin olan Azeri turist sayısı 2016’da 606 bine, 2017’de ise 765 bine yükselmiştir. Bu veri aslında kısa süreliğine geldiği tatil olsa bile ülkesinden kendisine gelmesi ya da Türkiye’den ülkesine acil gitmesi gereken herhangi bir şey için hava kargoyu tercih edebilme olasılığı olan kişileri göstermesi açısından büyük önem taşıyor. 765 bin potansiyel müşteri…

AZERBAYCAN KARGO’DA ZAMAN FAKTÖRÜ

Artık dönem zamanı doğru kullanma, hızlı hareket etme dönemi… Azerbaycan’da yatırım yapan bir girişimci ya da bu ülkeye ihracat yapacak bir iş insanıysanız, şirketiniz için çok önemli bir evrakı kısa bir zaman dilimi içinde Bakü’ye ulaştırmak zorundaysanız yapacağınız tek şey Azerbaycan’a hava kargo hizmeti kullanmak olacaktır Böylece iş akışınız doğru şekilde devam edebilir ve siz kazanan tarafta yer alabilirsiniz. Zira işiniz karayolu ile gönderilecek bir kargoya kalırsa İstanbul- Bakü arasındaki 2 bin 213 kilometrelik yolu aşmak hayli zaman alabilir.

Azerbaycan'a kargo
AZERBAYCAN’A HIZLI HAVA KARGO

Türk yatırımcısının gözde ülkelerinden biri olan kardeş Azerbaycan’a kargo göndermek isteyenler uçak kargo ile zaman problemini kolayca aşabilirler ve gönderileri kısa bir zamanda alıcısının eline ulaşır. Türkiye’nin doğu ucundan karayolu ile 12 saatlik bir yolculukla ulaşılabilen Azerbaycan’a uçak hızında kargo göndermeyi kim istemez ki?

Kargomkolay, Azerbaycan kargo gönderimleriniz için 1-3 iş günü içinde teslimat sözü veriyor.

AZERBAYCAN KARGO GÖNDERİMİNDE SORULAR VE CEVAPLAR

Azerbaycan kargolarını gönderirken çözüm ortağınız olmak için çalışan kargomkolay, kıymetli kargolarınızı gönderme noktasında aşamasında aklınıza takılan ya da işinizi zorlaştıran soruların cevaplarını da sizler için veriyor.

 • Azerbaycan’a nasıl kargo göndereceğiz? “Gönderiniz eğer bir kolide ise, proforma fatura ve bir konşimento ile gönderim yapabilirsiniz.”
 • Azerbaycan’a evrak göndermek istersek nasıl bir yol izlemeliyiz? Evrak gönderiminde sadece konşimento doldurmanız yeterlidir. Konşimento doldurma konusunda destek almak isterseniz kargomkolay müşteri temsilcilerimiz size destek olacaklardır.  
 • Azerbaycan’a hava kargo ile ihraç malı göndermenin en kolay yolu hangisi? “Numune şeklinde gönderecekseniz proforma fatura ve konşimento yeterli. Eğer mikro ihracat yapmak isterseniz resmi faturanızı da almanız gerekli.”
 • Azerbaycan’a kargo göndermenin en hızlı yolu nedir? “Global bir kurye şirketinin teslim süresi bölgelere göre değişiklik gösterir. En doğru seçim için kargomkolay’dan ücretsiz destek alabilirsiniz.”
 • Azerbaycan kargo için ne kadar ücret öderiz? Hava kargo ücreti ölçü ve ağırlığa göre değişir. Eğer elinizde bu bilgiler varsa, kargomkolay müşteri temsilcileri size telefonda da ücret bilgisi verebilir.
 • Kargomuz ne kadar sürede Azerbaycan’a ulaşır?
 • Azerbaycan hava kargo gönderisinin takibini nasıl yapacağız?
 • Azerbaycan’a kargo ile bozulabilir gıda ürünleri gönderebilir miyiz?
 • Azerbaycan’a gönderdiğimiz kargomuzun sahibine ulaştığını nasıl öğreneceğiz?
 • Azerbaycan kargomuz en ucuza nasıl sahibine ulaşır?
 • Azerbaycan’a hava kargo ile gönderilemeyecek olan ürünler var mı?
 • Azerbaycan gümrüğünde ortaya çıkabilecek olası sorunlar nelerdir?

Bu soruların ve daha fazlasının cevabı kargomkolay.com’da sizi bekliyor.

Azerbaycan'a kargo

BAKÜ’DEN İZMİR’E YURTDIŞI KARGO

Azerbaycan’ın 77 kentinden Türkiye’nin 81 iline hava kargo yolu ile gönderi yapılabilir. Başkent Bakü’den İzmir Aliağa’daki Azeri sanayi tesisine herhangi bir gönderi yurtdışı uçak kargo hizmeti ile kısa zamanda, güvenli bir şekilde ulaşabilir.

AZERBAYCAN’A KARGO GÖNDERİRKEN DİKKAT!

Azerbaycan’a a ihracat yaparken de kargo gönderirken de uyulması gereken mevzuat hükümlerinin olduğu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Türkiye’deki bir noktadan Azerbaycan’daki herhangi bir adrese, ya da Azerbaycan’dan Türkiye’deki bir noktaya kargo göndermek isteyenlerin söz konusu ülkenin gümrük ve vergi mevzuatlarına, gümrük tarifelerine uyması gerekiyor.

Azerbaycan'a kargo

TÜRK TİCARET KANUNUNA AYKIRI ÜRÜN GÖNDERİLEMEZ

Azerbaycan kargoda değeri 22 Euro’yu geçen gönderiler söz konusu ise ülkenin gümrük mevzuatlarına göre vergilendirme çıktığını unutmamak gerekir. Ayrıca ağırlık ve hacimsel bakımdan 70 kilogram üzeri kargo gönderilerinin, gümrük mevzuat işlemlerine tabi tutulduğu da göz önünde bulundurmalıdır.

Ayrıca Türk Ticaret Kanunu’nun yasakladığı hiçbir ürün kargo ile gönderilemez, yanıcı ve yakıcı gönderiler de kati surette işleme alınmaz.

KESİNTİSİZ KARGO TAKİBİ

Yurtdışı uçak kargo gönderileri için gönderinin çıkış noktasından, son teslimatın gerçekleştirileceği adres noktasına kadar tüm gönderi hareketleri ve işlemleri web sayfamız üzerinden gönderi faturanızdaki numara ile anlık olarak takip edebilir, kesintisiz kargo takibi yapabilirsiniz.

Azerbaycan'a kargo

GÜVENİLİR ÇÖZÜM ORTAKLARI

Kargomkolay.com yurtdışı kargolarınızı DHL, FEDEX, UPS, TNT ile taşıtmaktadır.

AZERBAYCAN KARGODA GERÇEK ZAMANLI TAŞIMA

Azerbaycan kargo hizmetinde hava limanından havalimanına, hava limanından adrese, adresten hava limanına ve adresten adrese yapılan kargo gönderimleri tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda gerçekleşmektedir.

KargomKolay bu saydığımız tüm gönderi seçeneklerinde profesyonel bir yol izleyerek, tam zamanında teslimatlar gerçekleştirmektedir. Müşterilerin tüm normal ve acil nitelikli gönderi ihtiyaçlarına çözüm üreten firmamız, uçak kargo gönderilerini de sonuç odaklı bir şekilde tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda ve ekonomik fiyatlarla yapmaktadır.

Azerbaycan kargo

Size Özel Azerbaycan Kargo Fiyatları için Hemen Teklif Alın

 

KargomKolay.com

Hemen Maliyetini Hesapla, Anında %15 Hoş Geldin İndirimi Kazan!

Ödüller
En iyi Kurumsal Şirket Ödülü
Ulus. Tic. Loj. Topluluğu Ödülü
Food City Logistics Ödülü

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp