Suudi Arabistan Kargo Servisi: Hızlı Çözümler, Güvenilir Servis

Yurt Dışı Kargo Hizmetleri
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 oy kullanıldı, 5 üzerinde ortalama 5,00 puan aldı.)

Suudi Arabistan bayrak

Suudi Arabistan Kargo Hizmeti

Suudi Arabistan kargo hizmetlerinde gerekli noktalar, ticari ilişkiler, turizmi ele aldık. Peki, Dünya’nın en büyük petrol ihracatçısı konumunda olan Suudi Arabistan’a kargo göndermenin en kolay ve kısa yolu hangisidir?

1967 yılından bu yana dış ticaret fazlası veren ender ülkelerden biri olan Suudi Arabistan’a kargo ile evrak göndermek ya da mikro ihracat yapmak isteyen bir kişi nasıl bir yol izlemelidir?

YABANCI NÜFUSUN SUUDİ ARABİSTAN’A KARGODA ETKİSİ

Suudi Arabistan için hava kargo en doğru alternatif midir? Suudi Arabistan’ın nüfusunun yüzde 37’sinin yabancılardan oluşması bu ülkeye yurtdışı kargo potansiyelini nasıl etkiler?

Suudi Arabistan’a kargo ile ilgili bu sorunların yanıtlarını vermeden önce Kabe’ye ev sahipliği yapan ve islamiyetin kalbi olarak nitelendirilebilecek Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilere kısaca göz atalım.

Suudi Arabistan'a kargo

Bu ilişkiler aynı zamanda Türkiye’den Suudi Arabistan’a, Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye kargonun geleceği ile ilgili önemli ipuçlarını da verecek.

Bu soruların cevaplarından önce Arap dünyasının en fazla nüfusa sahip olan ülkesi Mısır ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere kısaca bir göz atalım. Bu ilişkiler aynı zamanda Mısır kargo potansiyelinin de Mısır’a hangi yol ile kargo göndermek gerektiğinin de ipuçlarını da verecek.

TÜRKİYE’DEN SUUDİ ARABİSTAN’A İHRACAT VE KARGO

Türkiye’den 3 bin 738 kilometre uzaktaki Suudi Arabistan ile Türkiye arasında Dışişleri Bakanlığı’nın 2018 yılı verilerine göre 4.96 milyar dolarlık bir ticaret hacmi var. Veriler ithalat ile ihracatın birbirine yakın rakamlarda gerçekleştiğini gösteriyor.

Suudi Arabistan'a kargo

İHRACAT SON 4 YILDA DÜŞÜŞTE

Ancak Türkiye’nin Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği ihracat 2015 yılından bu yana düşüş seyri gösteriyor. 2015 yılında 3.47 milyar dolar olan Türkiye ihracatı 2016’da 3.17 milyar dolara, 2017’de 2.74  milyar dolara, 2018’de de 2.64 milyar dolara indi.

İTHALAT RAKAMLARI DEĞİŞKEN

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye ithalatta ise rakamlar inişli çıkışlı bir seyir izliyor. 2015 yılında 2.12 milyar dolar olan Suudi ithalatı 2016’de 1.84 milyar dolara gerilerken, 2017’de 2.11 milyar dolara, 2018’de de 2.32 milyar dolara yükseldi.

İkili Ticari ve Ekonomik İlişkiler (Milyar ABD Doları):

Suudi Arabistan kargo

Kaynak: TÜİK

Türkiye’nin Suudi Arabistan’a başlıca ihraç ürünleri halı, işlenmiş petrol ürünleri, elektrik panoları, inşaat demiri, mobilya olurken, petrol ve kimyasal ürünler en çok ithal edilen ürünler olarak öne çıkıyor.

SUUDİ ARABİSTAN’A KARGO TRAFİĞİNİ ARTIRACAK DİĞER ETKENLER

Tabii Suudi Arabistan’a kargo potansiyeli etkileyecek tek etken ticaret değil. Bu ülkeden Türkiye’ye gelen turist sayısı, Türkiye’den Suudi Arabistan’a hac ve umre vazifesi yapmaya giden Türk vatandaşları, yine orada çalışan Türk vatandaşları, Türkiye’de yatırım yapan Suudi girişimciler gibi faktörlerin hepsi Suudi Arabistan kargo potansiyeline etki eden etmenler olarak karşımıza çıkıyor.

Suudi Arabistan Genel Yatırım İdaresi (SAGIA) verilerine göre, Türkiye Suudi Arabistan’da yaklaşık 660 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi. Ülkede 200’ün üzerinde Türk sermayeli şirket faaliyet gösteriyor.

Suudi Arabistan kargo

YATIRIMCILAR ARABİSTAN’A HAVA KARGO POTANSİYELİNİ ARTIRIR

Suudi Arabistan, Türk müteahhitlerinin Körfez ülkeleri arasında Katar’dan sonra ikinci, dünya genelinde ise yedinci sırada en çok iş aldıkları ülke konumunda. Bu firmalar bugüne kadar Suudi Arabistan’da 100’den fazla proje üstlendi.

Öte yandan, Suudi Arabistan’ın Türkiye’deki yatırımlarının 2 milyar dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. 2017’de Suudi vatandaşlarının ülkemizde 3 bin 545 gayrimenkul edinmeleri ise ilginç bir istatistik olarak öne çıkıyor.

TURİZM VE HAC VERİLERİ

Suudi Arabistan yurtdışı kargo trafiğini artıracak 2 önemli veri ise Türkiye’ye gelen Suudi turistler ile Türkiye’den hac ve umre için bu ülkeye giden Türk vatandaşlarıdır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı her geçen yıl katlanarak artmış. 2015 yılında 450 bin civarında olan Suudi turist sayısı 2016’da 476 bin 561’e, 2017’de 651 bin 170’e ve 2018’de 747 bin 233’e yükseldi.

Suudi Arabistan'a kargo

400 BİN UMRE ZİYARETİ

Öte yandan Türkiye’den her yıl binlerce kişi Arabistan’a hac ve umre için gidiyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) 2014 yılında hazırladığı inanç turizmi raporuna göre o yıl Suudi Arabistan’a 400 binin üzerinde Türk vatandaşı umre için giriş yaptı.

Yaklaşık 5 yıldır bu rakamda önemli bir değişiklik yaşanmazken her yıl ortalama 70- 80 bin Türk vatandaşı da hac farizasını gerçekleştirmek için Suudi Arabistan’a gidiyor.

SUUDİ ARABİSTAN’A YURTDIŞI HAVA KARGO KULLANICILARI

Tüm bu veriler Türkiye ile Suudi Arabistan arasında hareket eden kargo uçaklarının trafiğinin daha da artacağını gösteriyor. Suudi turistler ya da umre için orada bulunan Türk vatandaşları acil gönderimleri için yurtdışı hava kargoyu kullanacaklardır.

Suudi Arabistan - Türkiye

SUUDİ ARABİSTAN’A HIZLI HAVA KARGO

Türkiye ile ilişkileri ekonomik ilişkileri yavaş yavaş da olsa gelişen, her yıl yüzbinlerce insanın seyahat ettiği ve uzun zamanlı konakladığı Suudi Arabistan, hava kargo trafiğinin artacağı yönündeki beklentilerin olduğu bir ülke. 

Turizm amaçlı Türkiye’ye gelenler de, umre ve hac için Suudi Arabistan’a gidenler de, iki ülkede yatırım yapan girişimciler de anlık kargo gönderimi ihtiyacında hızı ve güvenliği dolayısıyla hava kargoyu seçeceklerdir.

ZAMANINDA TESLİMAT

Kargomkolay, bu noktada Suudi Arabistan’a gitmesi gereken kargolarınızı en kısa sürede ve en ucuza yerine ulaştırır.

Suudi Arabistan kargo

ARABİSTAN KARGO GÖNDERİMİNDE SORULAR VE CEVAPLAR

Arabistan’a kargo gönderirken çözüm ortağınız olan kargomkolay, kargolarınızı gönderme aşamasında aklınıza takılan, işiniz zorlaştıran soruların cevaplarını de sizler için veriyor.

Suudi Arabistan’a nasıl kargo göndereceğiz? “Gönderiniz eğer bir kolide ise, proforma fatura ve bir konşimento ile gönderim yapabilirsiniz.”

Arabistan’a evrak göndermek istersek nasıl bir yol izlemeliyiz?  Evrak gönderiminde sadece konşimento doldurmanız yeterlidir.  

Suudi Arabistan’a hava kargo ile ihraç malı göndermenin en kolay yolu hangisi? “Numune şeklinde gönderecekseniz proforma fatura ve konşimento yeterli. Eğer mikro ihracat yapmak isterseniz resmi faturanızı da almanız gerekli.”

Arabistan’a a kargo göndermenin en hızlı yolu nedir? “Global bir kurye şirketinin teslim süresi bölgelere göre değişiklik gösterir.

Arabistan kargo için ne kadar ücret öderiz? Hava kargo ücreti ölçü ve ağırlığa göre değişir.

Kargomuz ne kadar sürede yerine ulaşır?

Arabistan’a hava kargo gönderisinin takibini nasıl yapacağız?

Arabistan’a kargo ile gönderilmeyecek ürünler var mı?

Bu soruların ve daha fazlasının cevabı kargomkolay.com’da sizi  bekliyor.

ARABİSTAN KARGO GÖNDERİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Suudi Arabistan’a yurtdışı kargo gönderileri için ürün ve mal değeri 22 Euro’yu geçen gönderiler söz konusu ise ilgili ülkenin gümrük mevzuatlarına göre vergilendirme çıkmaktadır. Bu nedenle yapılacak gönderimde, bu nokta göz önünde bulundurulmalıdır. Ağırlık ve hacimsel bakımdan 70 kilogram üzeri kargo gönderlerinin, gümrük mevzuat işlemlerine tabi tutularak işlem gördüğü de unutulmamalıdır.

Ayrıca Türk Ticaret Kanunu’nun yasakladığı hiçbir ürün ve mal Suudi Arabistan’a kargo ile gönderilemez, yanıcı ve yakıcı maddeler asla kargo ile taşınamaz.

Suudi Arabistan kargo

ANLIK KARGO TAKİBİ

Suudi Arabistan yurtdışı uçak kargo gönderileri için gönderinin çıkış noktasından, son teslimatın gerçekleştirileceği adres noktasına kadar tüm gönderi hareketleri ve işlemlerini web sayfamız üzerinden gönderi faturanızdaki numara ile anlık olarak takip edebilirsiniz. Kesintisiz anlık kargo takibi  göndericinin tüm endişelerini de ortadan kaldırır.

Suudi Arabistan'a kargo

GÜVENİLİR ÇÖZÜM ORTAKLARI

Kargomkolay.com yurtdışı kargolarınızı DHL, FEDEX, UPS, TNT ile taşıtmaktadır.

Size Özel Suudi Arabistan Kargo Fiyatları için Hemen Teklif Alın

 

Ödüller
En iyi Kurumsal Şirket Ödülü
Ulus. Tic. Loj. Topluluğu Ödülü
Food City Logistics Ödülü

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp