Skip links

Romanya Kargo İşlemlerinde Hızlı Çözümler

Romanya Kargo

Romanya Kargo İşlemlerinde Hızlı Çözümler

Avrupa’nın en geniş yüzölçümüne sahip, insanları son derece sıcakkanlı ve güler yüzlü olan Romanya’ya kargo göndermek isteyenler nasıl bir yol izlemeli? Türkiye’den Romanya’ya, Romanya’dan Türkiye kargo hizmeti almak isteyen bir girişimci ne yapmalıdır? Romanya’ya kargo gönderme ihtiyacını duyacak olan kişiler kimlerdir? Romanya kargo gönderiminde hava kargo mu olmalı, yoksa kargo kara yolu ile mi gitmeli? Uluslararası hava kargo hizmeti Romanya’yı da kapsıyor mu?

Romanya denilince akıllara gelen ilk şey ne olur? Futbolseverler için ilk akla gelecek Galatarasay’da büyük başarılar elde etmiş George Hagi ve Popescu gibi Rumen futbolcular ya da en son Türk milli takımının teknik direktörlüğünü yapmış olan Mircea Lucescu olacaktır. Bir kitap ya da sinema sever ise Broam Stoker’ın kitabından defalarca filme uyarlanan Dracula cevabını verebilir bu soruya…

Bizler bunları size hatırlatırken bu yazımızda ise sizelere Avrupa Birliği’nin 9. büyük ülkesi Romanya’ya kargo gönderme konusunu detayları ile işleyeceğiz. Ama önce gelin kısaca Romanya ekonomisine ve Türkiye ile ilişkilerine göz atalım…

ROMANYA – TÜRKİYE TİCARİ İLİŞKİLERİ VE KARGO İHTİYACI

2007 yılından bu yana Avrupa Birliği ülkesi olan Romanya’nın Türkiye ile gerek ekonomik gerekse de siyasi ilişkiler her dönem olumlu bir seyir gösterdi. Türk iş adamlarının ciddi yatırımlar gerçekleştirdiği Romanya ile dış ticaret hacmi 2018 yılında 6.3 milyar dolar seviyelerindeydi. Bu rakamın 10 milyar dolar seviyelerine çıkarılması hedefini bu yılın Şubat ayında Romanya’ya giden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıkladı.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre Romanya Türkiye arasındaki ticaret ilişkiler son yıldır düzenli bir şekilde artış gösteriyor. 2016 yılında 2 milyar 671 milyon dolar olan Türkiye’nin Romanya’ya ihracatı 2017’de 3 milyar 139 milyon dolar, 2018 yılında da 3 milyar 877 milyon dolara ulaştır.

ROMANYA’DAN İTHALAT

Romanya kargo

Romanya’dan Türkiye’ye yapılan ithalat rakamlarına gelirsek; 2016’da bu ülkeden 2 milyar 196 milyon dolarlık ithalat yapılırken, 2017’de bu rakam 2 milyar 480 milyon dolara çıktı. Geçtiğimiz yıl ise ufak bir düşüş yaşandı ve Romanya’dan 2 milyar 445 milyon dolarlık dış alım yapıldı.

YILLAR İHRACAT İTHALAT HACİM DENGE
2016  2 671  2 196  4 867   475
2017  3 139  2 480  5 619   659
2018  3 877  2 445  6 322  1 432

Türkiye-Romanya Dış Ticaret Seyri (Milyon Dolar)

Türkiye Romanya’ya tekstil, demir-çelik, kara taşıtları, enerji üreten makine ve cihazlar ithal ederken, Romanya’dan da metal cevherleri, demir-çelik, ham petrol ürünleri, kara taşıtları alımı yapıyor.

Bu rakamlarla Türkiye ve Romanya Balkanlar’da birbirlerinin en büyük ticaret ortakları konumunda.

Romanya İhracat

ROMANYA KARGO TRAFİĞİ

Dış ticaret hacminin 10 milyar dolar seviyelerine çıkarılması için girişimler devam ederken, Romanya’dan Türkiye’ye, Türkiye’den Romanya’ya kargo trafiğinin seyrinin de artışı öngörülebilir.Çünkü dönem zamanı doğru kullanma, hızlı hareket etme dönemi…

romanyaya kargo

TÜRK YATIRIMCILAR ROMANYA KARGO İHTİYACINI ARTIRIYOR

Romanya’daki Türk yatırımları, üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerle beraber toplam 7.5 milyar dolar seviyesindedir. Hali hazırda Romanya’da 7 bin civarında Türk firması aktif olarak faaliyet göstermektedir. Romanya’da ayrıca çok sayıda şubesi bulunan iki Türk bankası; Credit Europe ve Garanti Bankası faaliyet göstermektedir. Bu bilgileri Romanya’daki temaslarında veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ayrıca Türk firmaların Romanya’da bugüne kadar yaklaşık 4,1 milyar dolar tutarında 172 adet proje üstlendiklerini bildirdi.

Romanya’daki en büyük Türk yatırımcı ise aynı zamanda DEİK / Türkiye – Romanya İş Konseyi Başkanı da Ömer Süsli. Süsli 26 yıl önce tesadüfen gittiği Romanya’da yapı marketi, yapı ürünleri, tekstil, kimya, lojistik sektörlerinde faaliyet gösteren ve 1 milyar liradan fazla ciro yapan, 4 bin kişi çalıştıran bir şirketler grubunun sahibi. Süsli bu özellikleri ile iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin artışının en önemli mimarlarından biri.

Romanya Turizm

TURİZMİN ROMANYA KARGOYA ETKİSİ

Romanya,  Küçük Paris olarak adlandırılan Başkent Bükreş ve kurgu Dracula karakterinin yaşadığı Bran şatosu ile hayli turist çeken bir ülke olmanın yanı sıra turistik faaliyetleri de oldukça yüksek bir ülke.Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2017 yılında Türkiye’yi 423 bin Rumen vatandaşı ziyaret ederek Türkiye ekonomisine katkı sağlamıştır

İki ülke arasında artan turizm potansiyeli Romanya kargo trafiğinin seyrini de yukarı doğru taşıyabilecek kıstaslardan biri olarak kabul ediliyor.

ROMANYA’DA YAŞAYAN TÜRKLER

Dışişleri Bakanlığı Romanya’da yaşayan yaklaşık yetmiş bin Türk soydaşının yaşadığı bilgisini veriyor. Türk nüfusu özellikle Köstence’de yaşıyor. Köstence’deki en büyük azınlık 40 bin 734 kişi ile Türk ve Tatar Türkleridir.

Türkiye Köstence Başkonsolosluğu’nun verdiği bilgilere göre; 2011 yılından bu yana Köstence’de faaliyette olan Yunus Emre Kültür Merkezi Türkçe dersleri veriyor. Ovidius üniversitesinde açılan “İngilizce-Türkçe” ve “Romence-Türkçe” bölümleri Köstence’de Türkçe’nin lisans seviyesinde öğretildiği bölümler olarak, Köstence ve çevresinde yaşayan Türk ve Tatar Türkü asıllı Romen vatandaşlarının anadil eğitimleri ile öğretmen ve tercüman ihtiyaçlarının giderilmesinde önemli rol oynuyor.

Diğer taraftan 28 Türk ve Romen belediyesi arasında işbirliği protokolü imzalanmış, böylece iki ülke arasındaki sosyal ilişkiler de üst seviyeye çıkarılmıştır.

Romanyaya kargo

ROMANYA’YA HIZLI HAVA KARGO

Ticaret Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre 2018’e ekonomisi yüzde 4.1 büyüyen, buna karşın nüfusu Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerine verdiği göç nedeniyle azalan ancak Türk yatırımcısının gözde ülkelerinden biri olan Romanya’ya kargo göndermek isteyenler için en hızlı yolu www.kargomkolay.com.

Yasalara ve uluslararası kurallara uygun, hava kargo gönderilecek ülkelerin özel hükümlerini de ihlal etmeyen her ürünü dünyanın 220 ülkesindeki alıcılarına güvenli ve sağlam şekilde ulaştıran www.kargomkolay.com Türkiye’den Romanya’ya kargo göndermenin en kısa ve güvenli yolu.

ROMANYA KARGODA TAM ZAMANINDA TESLİMAT

Türkiye ile Romanya arasında THY ve Romanya Havayolu şirketi TAROM’un tarifeli uçakları ile yolcu taşımacılığı yapılıyor. İki ülkenin başkentleri arasındaki bir tren yolculuğu ise tam 33 saat yani yaklaşık 1.5 gün, İstanbul- Bükreş arası 631 km olan mesafe ise otomobille 7 saatten biraz fazla sürüyor. Aynı mesafeyi uçakla rötarsız bir sefer ile 1 sat 15 dakika alabilmek mümkün.

Türkiye’nin en doğu ucundaki bir kent kadar yakın olan Romanya’ya kargo gönderimleri de bu yakınlığa paralele olarak kısa zamanda teslime edilebiliyor. Kargomkolay Romanya’ya kargo gönderimleriniz için 1-3 iş günü içinde teslimat sözü veriyor.

Romanya’ya gerçek zamanlı kargo hizmeti almak için yapmanız gereken tek şey kargomkolay’a ulaşmak.

Romanya uçak kargo

ROMANYA KARGO GÖNDERİMİNDE SORULAR VE CEVAPLAR

Romanya kargolarını gönderirken çözüm ortağınız olmak için çalışan kargomkolay, yükte hafif pahada kıymetli kargolarınızı gönderme noktasında aşamasında aklınıza takılan ya da işinizi zorlaştıran soruların cevaplarını da sizler için veriyor.

Romanya’ya nasıl kargo göndereceğiz? “Gönderiniz eğer bir kolide ise, proforma fatura ve bir konşimento ile gönderim yapabilirsiniz.”

Romanya’ya evrak göndermek istersek nasıl bir yol izlemeliyiz? Romanya’ya  evrak gönderiminde sadece konşimento doldurmanız yeterlidir. Konşimento doldurma konusunda destek almak isterseniz kargomkolay müşteri temsilcilerimiz size destek olacaklardır.  

Romanya’ya hava kargo ile ihraç malı göndermenin en kolay yolu hangisi? “Numune şeklinde gönderecekseniz proforma fatura ve konşimento yeterli. Eğer mikro ihracat yapmak isterseniz resmi faturanızı da almanız gerekli.”

Romanya’ya kargo göndermenin en hızlı yolu nedir? “Global bir kurye şirketinin teslim süresi bölgelere göre değişiklik gösterir. En doğru seçim için kargomkolay’dan ücretsiz destek alabilirsiniz.”

Romanya kargo için ne kadar ücret öderiz? Hava kargo ücreti ölçü ve ağırlığa göre değişir. Eğer elinizde bu bilgiler varsa, kargomkolay müşteri temsilcileri size telefonda da ücret bilgisi verebilir.

Kargomuz ne kadar sürede Romanya’ya ulaşır?

Romanya’dan Türkiye’ye gelmesi gereken kargo ne kadar zamanda gelir?

Romanya hava kargo gönderisinin takibini nasıl yapacağız?

Romanya’ya kargo ile bozulabilir gıda ürünleri gönderebilir miyiz?

Romanya’ya gönderdiğimiz kargomuzun sahibine ulaştığını nasıl öğreneceğiz?

Romanya kargomuz en ucuza nasıl sahibine ulaşır?

Romanya hava kargo ile gönderilemeyecek olan ürünler var mı?

Romanya gümrüğünde ortaya çıkabilecek olası sorunlar nelerdir?

Romanya gümrüğünde yaşanan sıkıntıları çözmenin en kolay yolları nelerdir?

 Bu soruların ve daha fazlasının cevabı kargomkolay.com’da sizi  bekliyor.

Romanyadan ithalat

İSTANBUL’DAN BÜKREŞ’E KÖSTENCE’DEN DİYARBAKIR’A KARGO

Dünyanın hemen her ülkesine istediğiniz ürünü hava kargo yoluyla gönderen kargomkolay.com Romanya’ya uçak kargo ile gönderilecek bir gönderiyi Türkiye’nin birçok şehrinden aynı gün içinde yola çıkarıp sahibine teslim edebilmektedir. İstanbul’dan Bükreş’e, Köstence’den Diyarbakır’a, Eskişehir’den Braşov’a ya da, İzmir’den Temeşvar’a kargo göndermek isterseniz gelmeniz gereken adres Kargomkolay…

ROMANYA’YA  KARGO GÖNDERİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NOKTALAR

Romanya’ya ihracat yaparken de kargo gönderirken de uyulması gereken mevzuat hükümlerinin olduğunu unutmamak gerekiyor.

Türkiye’deki bir noktadan Romanya’daki herhangi bir adrese, ya da Romanya’daki bir noktadan Türkiye’deki bir noktaya kargo göndermek isteyenler söz konusu ülkenin gümrük ve vergi mevzuatlarına, gümrük tarifelerine uyulması gerekiyor. Romanya’ya kargo gönderirken öncelikle Avrupa Birliği mevzuatının dikkate alınması gerekiyor.

Romanyaya ihracat

DEĞERİ 22 EURO’YU GEÇEN KARGOLAR GÜMRÜK MEVZUATINA TABİ

Romanya’ya yurtdışı kargo gönderileri  değeri 22 Euro’yu geçen gönderiler söz konusu ise ilgili ülkenin gümrük mevzuatlarına göre vergilendirme çıktığını unutmamak gerekir. Ayrıca ağırlık ve hacimsel bakımdan 70 kilogram üzeri kargo gönderilerinin, gümrük mevzuat işlemlerine tabi tutulduğu da göz önünde bulundurmalıdır.

Diğer taraftan Türk Ticaret Kanunu’nun yasakladığı hiçbir ürün kargo ile gönderilemez, yanıcı ve yakıcı gönderiler de kati surette işleme alınmaz.

BAŞKA BİR İSTEĞİNİZ?

Türkiye’den Romanya’ya kargo ile gönderilen ürünleriniz kuryemiz aracılığıyla evinizden ya da iş yerinizden alınıp, gideceği adrese de elden teslim edilebileceği gibi alıcınız kargosunu şubemizden kendisi de teslim alabilir. Bu seçeneklerin hangisinin gerçekleşeceği ise tamamen size kalmış…

Romanya kargo hizmetleri

KARGOM NEREDE?

Yurtdışı uçak kargo gönderileri için gönderinin çıkış noktasından, son teslimatın gerçekleştirileceği adres noktasına kadar tüm gönderi hareketleri ve işlemleri web sayfamız üzerinden gönderi faturanızdaki numara ile anlık olarak takip edebilir, kesintisiz kargo takibi yapabilirsiniz.

GÜVENİLİR ÇÖZÜM ORTAKLARI

Kargomkolay.com yurtdışı kargolarınızı DHL, FEDEX, UPS, TNT ile taşıtmaktadır.

ROMANYA KARGODA SİZ İSTEYİN BİZ TAŞIYALIM

Romanya kargo hizmetinde hava limanından havalimanına, hava limanından adrese, adresten hava limanına ve adresten adrese yapılan kargo gönderimleri tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda gerçekleşmektedir. kargomkolay bu saydığımız tüm gönderi seçeneklerinde profesyonel bir yol izleyerek, tam zamanında teslimatlar gerçekleştirmektedir. Müşterilerin tüm normal ve acil nitelikli gönderi ihtiyaçlarına çözüm üreten firmamız, uçak kargo gönderilerini de sonuç odaklı bir şekilde yapmaktadır.

Size Özel Romanya Kargo Fiyatları için Hemen Teklif Alın