Skip links

Yurtdışından Kargo Getirtirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir (2023)

YURTDIŞINDAN KARGO GETİRMEK ARTIK DAHA KOLAY

Yurtdışından kargo getirmek çok değil 10 yıl öncesine göre oldukça kolay hale geldi. Gerek kişisel zevkinize uyan kıyafet, aksesuar gerekse de yurtiçi pazarda satmak üzere yurtdışından ürün getirmek isteyenler bu ürünler için bazen ayları bulan bekleme sürerline maruz kalmadan ürünlerine kavuşmak isterler. Bunun için de yurtdışından kargo getirme yolunu seçerler.

Ancak yurtdışından kargo getirmek kendine özgü kuralları olan bir işlemdir. Bu yazımızda elektronik pazaryerleri kanalıyla yurtdışından ürün ve kargo getirmenin yollarına değineceğiz.

YURTDIŞINDAN ÜRÜN GETİRME

Yurtdışından ürün getirmek için, bilindik e-ticaret sitelerine başvurmak en garantili yol olarak kabul edilir.

Çin’den ürün getirmek için Aliexpress ve Alibaba ‘ya başvurulabilirken, e-ticaretin en bilinen adresi Amazon da Amerika’dan istenen ürünlerin getirilmesi için kullanılan bir yoldur.

Bu adresler  “yok’un yok” olduğu yerler bilindiğinden müşterisi de hiçbir zaman eksik olmaz hatta tam tersine müşterileri her an daha da artar.

YURTDIŞINDAN KARGO İLE GETİRİLEBİLECEK ÜRÜNLER

Yurtdışından kargo getirmek sözünü ettiğimiz e-ticaret sitelerinin iş hacimlerinin artışında da olumlu bir rol oynamıştır. Zira, geleneksel yollara göre daha kısa sürede ürünlerin gelmesini sağlayan yurtdışı kargo işlemleri ile ürünlerine daha kısa sürede kavuşan alıcılar, beğendikleri herhangi bir ürün bile uluslararası siteleri tercih etmeye başladı.

Peki yurtdışından hangi ürünler getirilebilir? Aslında bu sorunun yanıtı çok geniş kapsamlı. Ama ilk anda akla gelenler, oyuncaklar, ev aksesuarları, takı, tekstil ürünleri, ayakkabı, cep telefonu kılıfları, power bankler, saatler, mikrofon, matkap ve daha binlerce ürün yurtdışından ucuza getirilip iç pazarda yüksek kar marjı ile satışa sunulabilir.

Yurtdışından kargo getirmek hem toptan hem de perakende işlemler için geçerli ve hızlı bir yol olarak karşımıza çıkar.

ALİEXPRESS ÜRÜN GETİRME

Aliexpress ürün getirme en çok tercih edilen yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. hem bireysel müşteri hem de bu işin ticaretini yapacak kişiler Aliexpress ürün getirme yolu ile bu amaçlarına ulaşırlar. Küçük üreticilerin ürünlerini doğrudan sattıkları bir pazaryeri olan Aliexpress işlem hacminin en yüksek olduğu e- ticaret sitelerinden biridir. Aliexpress’ten alınan herhangi bir ürünü kargo ile getirmek en kısa yol olarak kabul ediliyor. Aksi durumda alınan bir ürünün örneğin Türkiye’ye ulaşması 40-45 günleri bulabiliyor. Yurtdışından kargo getirmek bu zamanı kısaltmak  için kullanılabilecek yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor.

AMAZON’DAN ÜRÜN GETİRME

Amazon’dan ürün getirme, Amerika’dan ucuz ürün getirmenin yollarını belki de en bilineni. 1994 yılından bu yana e- ticareti dünyaya öğreten Amazon, gerek işlem hacmi gerekse de piyasa değeri açısından dünyanın en büyük e- ticaret sitesi olarak biliniyor. Bu nedenle daha güvenilir bulunan Amazon’dan ürün getirme listesinde aklınıza gelen her şey yazılabilir. Yurtdışından kargo getirmek işte bu aşamada devreye girer ve alınan ürün ya da ürünler kargo ile kapınıza kadar gelir.

ETSY’DEN ÜRÜN GETİRME

ETSY’den ürün getirme konusu ise biraz daha özellikli bir konu. Site sadece el işi ürünleri ile sanat eserleri ve bunları yapabilmek için gerekli malzemelerin satışının yapıldığı bir e- ticaret sitesi olarak öne çıkıyor. ETSY’den ürün getirme isteği olanlar, bu isteklerini yurtdışından kargo getirmek yoluyla  hayata  geçirebilirler. Orijinal bir doğumgünü hediyesi ya da kendi sanat eserinizi ortaya çıkarmak için gerekli malzemelere bu yolla ulaşabilirsiniz.


YURTDIŞINDAN KARGO İLE TELEFON GETİRMEK 2023

Yurtdışından kargo ile telefon getirmek 2023 yılında da yapılabilecek işlemlerden biri ama bazen sorunlarla karşılaşılabiliyor.

İster sıfır isterseniz de 2. el olsun yurtdışından kargo ile telefon getirmek isteyenler, bu işlemi gerçekleştirebilirler ama karşılarına hayli yüksek  vergiler çıkmasına da hazırlıklı olmalılar.

Öte yandan bazı telefonların pilleri yani bataryaları nedeniyle ülkeye girişlerinde sorunlar çıkabiliyor. Yurtdışından telefon getirecek bunu da kargo yoluyla yapacak kişiler arasındaysanız KargomKolay’a başvurmak işleminizin daha sorunsuz olmasını sağlayacaktır.

Öte yandan yurt dışına giden bir kişinin IMEI numarası  kayıtlı olan cep telefonunu yurtdışında unutması durumunda bu telefon kargo yoluyla geri gönderilebilir. Tabi bunun için de IMEI numarasının mutlaka ama mutlaka kayıtlı olması gerekiyor.