Skip links

TNT Yakıt ve Ek Ücretler | Uçak Kargo – Express Servis

tnt yakıt ve ek ücretler

TNT YAKIT VE EK ÜCRETLER 

TNT yakıt ve ek ücretler, kargo maliyetlerine etkisi olan önemli bir faktördür. Bu faktör TNT fiyat hesaplama yaparken göz önünde bulundurulamayan bir faktördür ve fiyat hesaplama sonucu ortaya çıkan rakamın üzerine eklenen ilave maliyetlerdir.

TNT fiyat hesaplama için tıklayınız.

Yakıt fiyatlarında yaşanan değişimler kendisini taşımacılık sektöründe de gösterir. Yakıt ve ek ücretler işte bu aşamada devreye giriyor.

TNT YAKIT EK ÜCRETİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

TNT kargo tüm gönderiler için endeks tabanlı bir yakıt ek ücreti uygular. Yakıt ek ücretinin belirlenmesinde ABD Körfez Kıyısı (USGC) kerosen tipi jet yakıt için spot fiyatı esas alır.

TNT yakıt ek ücreti endeksinin uygulanmasında iki haftalık bir gecikme olacaktır. Örneğin 21 Ocak 2019 için yakıt ek ücreti, 11 Ocak için bildirilen ortalama spot fiyatı esas alacaktır. Yakıt ek ücretine yapılan değişiklikler her Pazartesi gününden itibaren geçerli olurken, her hafta için yakıt ek ücreti hakkında bilgiler, ek ücret geçerli olmadan önce, genelde Cuma günü erişilebilir olacaktır.

TNT önceden bildirmeksizin yakıt ek ücreti endeksini ve tabloyu değiştirme hakkını saklı tutar. Yakıt ek ücretinin miktar ve süresinin belirlenmesi tamamen TNT’nin takdirindedir.

Temmuz 2019’da TNT ek yakıt ücreti oranı yüzde 17.50 oranında seyretmektedir.

tnt yakıt ve ek ücretler

TNT EK ÜCRETLER

TNT yurtdışı kargo taşımalarında sadece yakıt ek ücreti söz konusu değil. TNT bazı hizmetleri için ek ücretler de almaktadır. Bu ücretler hava kargo taşımaları için de geçerlidir.

TNT hava kargo hakkında bilgi almak için tıklayın.

Tüm uluslararası express, ekonomi express ve özel express gönderilerinde kilogram başına 0.05 Euro oranında uygulana ek ücret, gönderi başına minimum 0.50 Euro maksimum 10 Euro’dur.

TNT Express kargo için tıklayınız. 

TNT EK ÜCRET ALINAN DURUMLAR

 • Öncelikli servis hizmeti söz konusuysa TNT toplamadan, dağıtıma kadar gönderi öncelikli işlem görecektir. Bunun için 10 Euro ek ücret söz konusudur.
 • TNT sisteminden üretilmeyen konşimento farkı. TNT basılı konşimento hazırlamak için 2 Euro ek ücret almaktadır.
 • İthalat hizmeti için alınan ek ücret: TNT İthalat hizmetini kullanmak isteyen TNT müşterileri, operasyonu TNT Müşteri Hizmetleri ile organize edebileceği gibi on-line Express Import Sistemini de kullanabilirler. Bunun için ödenecek ek ücret 15 Euro
 • Değerli gönderilerin kaybolma ve hasarlanma riskine karşı sigorta yaptırılabilir. Bunun için minimum 10 Euro olmak üzere mal değeri x 0.005 ek ücret alınır.
 • Bölge dışı lokasyon: Bölge Dışı Lokasyon, ulaşımı zor olan noktalardır ve posta koduna göre belirlenmektedir. TNT ek bir hizmet farkı alarak dağıtım alanı dışında kalan uzak ve ulaşımı zor olan noktalardan ve noktalara toplama ve dağıtım yapıyor. Bunun için minimum 22 maksimum 120 Euro ek ücret alınıyor.
 • Konut teslimat adresi: TNT iş adreslerine teslimatlarını standart olarak yaparken konut adreslerine teslimatlar için, gönderi başına ek 3 Euro ücret alınır.
 • Ek elleçleme: Standart ölçüler içinde olmayan veya TNT’nin otomatik konveyor sistemine giremeyen paket ve kargolar, ek elleçleme gerektirdiği için ek hizmet farkı ile taşınır. Konveyorde taşınamayan kargolar için 30 Euro e ücret alınırken, maksimum boyutun üzerindeki paketler için 45 Euro ek ücret söz konusudur.
 • Özel elleçleme: Üstüne başka herhangi bir malzeme yerleştirilemeyecek şekilde paketlenen gönderiler, özel elleçleme gerektirdiği için 60 Euro ek hizmet farkı ile taşınır.
 • Çok parçalı gönderiler için 5 Euro ek ücret söz konusudur.

DİĞER DURUMLAR

 • Depoda bekletme ücreti: Alıcı talebi üzerine gönderinin varış deposunda 1 günden fazla bekletilmesi durumunda 2. günden başlamak üzere günlük depolama ücreti yansıtılır. 8 gün ya da daha uzun süre bekletilen gönderilere sabit 12 günlük ücret uygulanır. 30 kg’a kadar günlük 5 Euro olan ek ücret, 125 kg’a kadar günlük 15 Euro, 125 kg üzerine günlük 50 Euro’dur.
 • Gönderici, varış ülkesinde oluşan gümrük masraflarının alıcı yerine gönderici tarafından ödenmesini talep ederse, gönderiye 18 Euro ek ücret yansıtılır.
 • Özel taşımacılık isteyen kargolar için ek ücret alınır. Uluslararası taşımacılık kurallarına göre taşınması gereken farklı gönderiler için özel taşımacılık ve özel elleçleme hizmeti veren TNT, tehlikeli maddeler için 100 Euro, limitli miktar için 40 Euro, gıda ve ilaç için 45 Euro,  kuru buz için 5 kiloya kadar 40Euro, kilodan sonra 40 + 5 Euro ek ücret almaktadır.
 • Yanlış adres beyanı: TNT’nin, göndericinin verdiği alıcı adresinde eksik ya da hata olmasından kaynaklı, gönderiyi teslim edememesi durumunda TNT, doğru adresi bularak gönderiyi yerine ulaştırmak gönderi başına ek bir hizmet ücreti uygulanır. Bu ücret 6 Euro’dur
 • Ek güvenlik ücreti: Irak ve Afganistan ülkelerine yapılan gönderiler için konşimento başına ek 25 Euro güvenlik ücreti yansıtılır.