Skip links

Makedonya Kargo Hizmeti | Makedonya’ya Kargo Fiyatları

kuzey-makedonya-kargo-islemleri

KUZEY MAKEDONYA KARGO İŞLEMLERİ

Kuzey Makedonya kargo işlemleri bu ülkede yatırım yapan Türk girişimcilerin sayısının her geçen gün artması nedeniyle önem taşımaktadır. Türkiye ile tarihsel bağları çok eskilere giden Kuzey Makedonya’ya kargo gönderimi ile ilgili merak edilen soruları bu yazımızda cevapladık.

 • Kuzey Makedonya gönderimleri nasıl yapılır?
 • Kuzey Makedonya’ya kargo rakamlarını artıran faktörler nelerdir?
 • Kuzey Makedonya’ya gönderilen kargo kaç günde alıcısının eline ulaşır?
 • Kuzey Makedonya’ya en ucuz ve güvenli kargo nasıl gönderilir, gönderinin fiyatı nasıl hesaplanır?
 • Kuzey Makedonya kargonun takibi nasıl yapılır?

Bu soruların yanıtlarından önce Kuzey Makedonya yönlü kargo trafiğinin seyrini önemli ölçüde etkileyen Türkiye-Kuzey Makedonya arası ekonomik ve siyasi ilişkilere kısaca göz atalım. Bu ilişkiler aynı zamanda Kuzey Makedonya’ya gönderilen kargonun seyri ve geleceği ile ilgili ipuçlarını da verecektir.

TÜRKİYE KUZEY MAKEDONYA İLİŞKİLERİ VE KARGO POTANSİYELİ

Turkiye-kuzey-makedonya-iliskileri-ve-kargo-potansiyeli

Eski Yugoslavya’nın bir parçasıyken, 1991 yılında Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kuzey Makedonya’yı siyasal anlamda tanıyan ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti olmuştu. Bu siyasi hareket Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki ticari ilişkilerin her zaman hareketli olmasını sağladı. Bu artan ticari ilişkiler de Türkiye’den Kuzey Makedonya’ya kargo potansiyelinin günden güne artmasını sağlıyor

İHRACAT DA İTHALAT DA ARTIYOR

Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki ticaret hacmi 2017 yılında 462 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken ihracatta yüzde 4.7 oranında bir düşüş yaşanmıştır. 2017 yılında Türkiye’nin Kuzey Makedonya’ya dış satımı 360.3 milyon dolar olurken, 2018’de ufak bir kıpırdanma yaşanmış ve Kuzey Makedonya’ya dış satım 396 milyon dolar olmuştur. 2017’de ithalat bir önceki yıla göre yüzde 22,5 artarak 101.1 milyon dolar düzeyine çıkarken 2018 yılında bu rakam 107 milyon doların üzerine çıkmıştır.

Yakın gelecekte iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılması öngörülürken, hem ihracat hem de ithalat rakamlarındaki bu artış Kuzey Makedonya kargo trafiğinin gelecekteki yükselme sinyalleri olarak kabul edilebilir.

KUZEY MAKEDONYA’DAKİ TÜRK GİRİŞİMCİLER VE KARGO POTANSİYELİ

kuzey-makedonyadaki-turk-girisimciler-ve-kargo-potansiyeli

Ticaret Bakanlığı verilerine göre Kuzey Makedonya’da hali hazırda doğrudan yabancı sermaye yatırımı gerçekleştiren Türk şirketlerinin sayısı 100 civarında. Bu şirketler tarafından Kuzey Makedonya’ya yapılan Türk yatırımlarının toplam değeri yaklaşık 1,2 milyar dolardır.

Üsküp Büyükelçiliği’nin verilerine göre Kuzey Makedonya’da yatırım yapan Türk firmaları arasında Cevahir, Halkbank, TAV, Sütaş, Ramstore, Yağyemezler Kumaşçılık, Haznedar, Limak, Acıbadem Hastanesi gibi büyük çaplı şirketler yer almaktadır.

Bu firmalar Türkiye Kuzey Makedonya kargo rakamlarının artışına etki etmeleri açısından büyük önem taşıyor.

KUZEY MAKEDONYA’DAKİ TÜRK NÜFUSU

Kuzey Makedonya nüfusunun resmi rakamlara göre yüzde 3.8, gerçekte ise yüzde 5 civarındaki kısmının Türk kökenli olması da önemli bir etkendir. Türkçe konuşan ve Türkiye ile ticaret ve yatırım ilişkileri kurmaya çok istekli olan bu nüfus da Kuzey Makedonya gönderilerinin artışında pay sahibi olacaktır.

Kuzey Makedonya kargoyu artırması olası son kesim ise Kuzey Makedonya’dan Türkiye’ye gelen ya da gelecek turistler olabilir. Bu rakam da yıllara göre değişiklikler göstermektedir. 2015’de 167 bin 426 bin olan Makedon turist sayısı 2016’da 146 bine düşerken, 2017’de Makedon turist sayısı 172 bin 581 bine yükselmiştir.

Ayrıca 3 bin den fazla Türk genci de yüksek öğrenimine Kuzey Makedonya’da devam etmektedir.

KUZEY MAKEDONYA’YA KARGO GÖNDERMENİN AŞAMALARI

kuzey-makedonya-ya-kargo-gondermenin-asamalari

 Kuzey Makedonya kargo göndermek isteyenler uluslararası hava kargo hizmeti veren global kargo firmalarına ya da yurt içinde aynı hizmeti veren örneğin Kargomkolay’a başvurabilir. Kuzey Makedonya kargo şirketleri kanalıyla, farklı bir ulaşım modu ile bir haftadan fazla sürecek olan gönderim işlemi 1-3 iş gününde gerçekleştirilebilir.

KUZEY MAKEDONYA’YA KARGO İŞLEMLERİ

Kuzey Makedonya’ya kargo gönderimi yapmak için KargomKolay’ın ana sayfasında karşınıza çıkan işlemleri yapmak oldukça kolay.

Kargonuzun gideceği ülke olarak Kuzey Makedonya’yı işaretleyip, paketin kilogram bilgisini de vermeniz bu işlem için yeterli.

Ama önce kargo hesaplaması yapılması gerekiyor.

KUZEY MAKEDONYA KARGO HESAPLAMA

kuzey-makedonya-kargo-hesaplama

Kuzey Makedonya’ya gidecek olan kargonun hesaplaması yapılırken ya kilogram cinsinden ağırlığı ya da hacmi(desi) ele alınır ve hesaplama işlemi yapılır. Bu işlem sonunda kargonun ne kadar bir ücret karşılığı Kuzey Makedonya’ya ulaşacağı belli olur.

Desi hesaplaması;

EN X BOY X YÜKSEKLİK/5000 olarak formüle edilmiştir.

Kuzey Makedonya kargo ücretlerinin hesaplanmasını KargomKolay üzerinden yapacağız.

KargomKolay’ın sayfasına girdiğinizde ekranınızda görünen yurtdışı kargo fiyat hesaplama bölümüne gönderinizin gideceği ülke olarak Kuzey Makedonya’yı işaretledikten sonra, paketinizin kilo bilgisini de vermeniz gerekiyor. Böylece örneğin Üsküp’e gönderilecek paket için ne kadar bir ücret ödeneceğini saniyeler içinde öğrenebilirsiniz.

KUZEY MAKEDONYA’YA KARGO GÖNDERİMİNDE SON ADIM

Kuzey Makedonya’ya kargo gönderme işleminde fiyat bilgisini görüp, ödemeyi yaptıktan sonra, paketi kuryeye teslim edince işlem tamamlanmış olacak. Kargoyu kendiniz teslim edebileceğiniz gibi bulunduğunuz yere kurye de çağırabilirsiniz.

KUZEY MAKEDONYA KARGO FİYATLARI 

Kuzey Makedonya Türkiye arası gönderi fiyatları kg bazında aşağıdaki gibidir:

 • 0.5 kg: 104.28 Euro
 • 10 kg: 172.04 Euro
 • 20 kg: 190.3 Euro*Tüm Fiyatları görüntülemek için aşağıdaki ‘Fiyat Al’ butonundan hesaplama aracını kullanabilirsiniz.Düzenli gönderileriniz varsa, kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile görüşerek, daha uygun rakamlar alabilirsiniz.

Kuzey Makedonya Türkiye kargo ücreti her yarım kilogramda bir değişiklik gösterir ve 30 kilo üzeri express kargo ile gönderilemediği için hava kargo fiyatları geçerli olmaya başlar.

KUZEY MAKEDONYA KARGONUN TESLİMAT SÜRESİ  

kuzey-makedonya-kargonun-teslimat-suresi-

Türkiye’den Kuzey Makedonya’ya en hızlı kargo için expres kargo hizmeti alınmalıdır. Express servis ile Türkiye’den Kuzey Makedonya’ya gönderilen bir koli ya da zarf ortalama 2 iş günü içinde bu ülkede alıcısının elinde olabiliyor.

PTT KARGO KUZEY MAKEDONYA FİYATLARI

Kuzey Makedonya’ya hava kargo göndermenin yollarından biri de PTT kargoyu kullanmak. Bu nedenle PTT kargo Kuzey Makedonya fiyatları konusunda da bilgi sahibi olmak ve hesaplama yöntemini bilmek sizin için yararlı olacaktır.

PTT yurtdışı gönderi hesaplamayı yapmak için PTT’nin internet sitesinde TURPEX’e tıklayıp, gönderimi yapacağınız ülkeyi seçip, ağırlık bilgisini vermeniz yetiyor.

Kuzey Makedonya’ya 5, 10 ve 20 kiloluk bir gönderiyi PTT uluslararası kargo hizmeti alarak göndereceğinizi varsayalım ve bu kargonun PTT kargo Kuzey Makedonya fiyatını hesaplayalım.

PTT yurt dışı kargo Kuzey Makedonya servisinde TURPEX‘te yapılan hesaplamanın sonuçları aşağıdaki gibidir;

 • 0.5 kg: 541.50 TL
 • 10 kg: 896.50 TL
 • 20 kg: 1606.50 TL

KUZEY MAKEDONYA KARGO TAKİP

kuzey-makedonya-kargo-takip

Kuzey Makedonya kargo takip ile gönderinizin takibini kolaylıkla yapıp yolculuk sırasındaki durakları ve alıcısına ulaştığı zamanı anlık olarak öğrenebilirsiniz.

Kargonuzu gönderimi gerçekleştirecek firmaya teslim ettiğinizde size verilen barkod numarası ile Kuzey Makedonya’ya giden koli ya da zarfınızı takip edebilirsiniz.

Gönderimi yaptığınız firmanın internet sitesine girerek, kargo takip bölümüne barkod numarasını girmeniz bu işlem için yeterli.

KUZEY MAKEDONYA PTT KARGO TAKİP

PTT ile gönderdiğiniz kargonuzu, PTT yurt dışı kargo takip Kuzey Makedonya işlemi ile takip edebilirsiniz. Bu işlemi “gönderi sorgula” sekmesinden gerçekleştirebilirsiniz.

KUZEY MAKEDONYA’DAN TÜRKİYE’YE KARGO

kuzey-makedonya-kargo-fiyatlari-

Mkaedonya’dan da Türkiye’ye kargo göndermek de artık zor değil. Bunun için Türkiye’den bu ülkeye kargo gönderilirken izlenen yolun izlenmesi ve aynı işlemlerin yapılması yeterli. Üsküp, Ohri, Manastır ya da Kalkandelen’den Türkiye’nin herhangi bir şehrine aynı hız ve güvenlik şartlarında ithalat ürünü ya da evrak gönderilebilir.

KUZEY MAKEDONYA EXPRESS KARGO

kuzey-makedonya-express-kargo

Kuzey Makedonya express kargo ihtiyacı olan kişi ve kurumların başvuracağı ilk adres KargomKolay.

Bugüne kadar sayısız yurt dışı kargo operasyonu gerçekleştiren KargomKolay, Kuzey Makedonya gönderileriniz için de uluslararası çözüm ortakları ile yanı başınızda olmaya devam edecek.

Kuzey Makedonya ve 219+ ülkeye göndermek istediğiniz yurt dışı hava kargolarınız KargomKolay güvencesinde

Makedonya Kargo İçin Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’den Makedonya’ya Kargo Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye’den Makedonya’ya kargo fiyatlarını öğrenmek için, sayfanın altında bulunan Fiyat Al butonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan sayfada ülke olarak Makedonya seçtikten sonra, kolinizin ağırlığını seçtiğinizde fiyatı otomatik olarak görebilirsiniz. Makedonya için 0,5kg taşıma rakamları 30,18 Eur’dan başlamaktadır ve dönemsel olarak değişebilmektedir. Unutmayın, düzenli gönderiniz varsa veya şirketseniz, özel indirimlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca şahıslar da Hoşgeldin İndirimi gibi kampanyalardan faydalanabilir.

Türkiye’den Makedonya’ya Kargo kaç günde gider?

Merkezimize ulaşan tüm gönderilerin yurtdışı çıkışları, her gün, aynı günün akşamı (pazar günleri hariç) yapılmaktadır. Uçuşu gerçekleşen tüm Makedonya kargoları ortalama 2 iş gününde teslim edilir. Gümrükteki incelemeler, uzak bölge teslimatları ve zorunlu gecikmeler bu süreyi uzatabilir.

Makedonya için yurtdışı kargo takibi nasıl yapılır?

KargomKolay, tüm gönderilerini TNT, DHL, UPS ve Fedex ile çıkarmaktadır. Makedonya için hazırlanan yurtdışı evraklarında konşimentonuzun sağ üst köşesinde, barkodun altında bulunan konşimento numarasıyla tüm kargo takiplerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için 3 farklı method vardır. 1. Android ve IOS için KargomKolay APP’imizi indirip, kargo takibini yapabilirsiniz. 2. KargomKolay.com adresindeki Yurtdışı Kargo Takip sayfasına, kargo takip numaranızı yazarak durumunu öğrenebilirsiniz. 3.Kargonuz hangi operatörü ile çıkarıldıysa, bizim dışımızda onların web sitesinden de takibini yapabilirsiniz.

Makedonya kargo fiyatlarını değiştiren etmenler nelerdir?

Makedonya’ya kargo gönderirken maliyetinizi değiştiren 2 temel unsur vardır. Bunların birincisi gönderinizin ağırlığıdır. İkinci dikkat edilen konu ise gönderinizin hacimsel (desi) ağırlığıdır. Yurtdışı express kurye gönderilerinde, bu iki değere bakılır, hangisi büyükse ondan fatura edilir.

Türkiye’den Makedonya’ya en uygun fiyata kargo nasıl gönderilir?

KargomKolay, Türkiye’nin en büyük online yurtdışı kargo toptancısıdır. Binlerce müşterisi bulunmakta ve çağrı merkezi her gün binlerce müşteri talebine yanıt vermektedir. Elindeki bu büyük hacim ile, DHL, TNT, UPS ve FedEx gidi global ekspress kargo taşıyıcı operatörler ile kurumsal anlaşmalar yapar ve aldığı indirimleri, avantajlı fiyatlar ile müşterilerine iletir. Sizin Makedonya’ya en ucuz kargo fiyatına ulaşmak için yapmanız gereken tek şey, 0850 550 5500 numaralı müşteri hizmetleri hattını aramak veya info@kargomkolay.com adresine email atmaktır. Unutmayın, şirketseniz veya düzenli gönderi yapıyorsanız, özel fiyatlar isteyebilirsiniz.

Türkiye’den Makedonya’ya online kargo gönderimi nasıl yapılır?

KargomKolay Müşteri Paneli’nde Gönderi Yap butonuna tıkladığınızda, kargonuzun göndericisi, alıcısı, içeriği ve ölçülerini gireceğiniz bir ekran karşınıza çıkıyor. Buraya Makedonya için gerekli bilgileri girdiğinizde, otomatik olarak kaydınız alınır ve kargo etiketiniz hazırlanır. Sadece bu kargo etiketinden çıktı alarak, gönderinizi bize ücretsiz şekilde ulaştırabilirsiniz.

Makedonya’ya en hızlı kargo hangisi?

Makedonya’ya acil kargolarınız için kullanabileceğiniz en doğru seçenek KargomKolay olacaktır. Çünkü KargomKolay, TNT, UPS, FedEx ve DHL ile özel anlaşmalıdır ve Pazar günleri hariç hergün yurtdışı çıkışı gerçekleştirmektedir. Türkiye’den Makedonya’ya ortalama kargo süresi 2 iş günüdür.

Makedonya’ya kargo nasıl gönderilir?

Makedonya’ya kargo yollamak için yapmanız gereken, mümkün olduğunca sağlam ve küçük bir paket yapmanızdır. Kolilerinizin ölçüleri belli olduğunda, 0850 550 5500 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayıp hem maliyetlerinizi öğrenebilir, hem o ülke ile alakalı güncel bilgileri öğrenebilir, hem de kargo toplamalarınızı hızlıca yaptırabilirsiniz.

Makedonya için kargo ağırlık hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Makedonya’ya göndermek istediğiniz paketinizin ağırlığını ölçmek için en doğru yöntem kilogram ya da hacim (desi) hesaplamasıdır. Desi hesaplaması yaparken: EN X BOY X YÜKSEKLİK /5000 formülü kullanılır.Gönderinizin ağırlığını ölçtüyseniz fiyat hesaplamaya devam edebilirsiniz. Örneğin: Makedonya’ya 20 KG ağırlığında 50*40*50 ölçülerinde bir paket göndermek istediğinizde; 50*40*50 /5000 yöntemi ile Desi ağırlığını 20 KG denk geldiğini görebilirsiniz.

Makedonya’ya E-ihracat nasıl yapılır?

KargomKolay, wordpress kullanıcıları için geliştirdiği KargomKolay WooCommerce Yurtdışı Kargo eklentisi ile, 219+ ülkeye online olarak gönderi yapmanızı sağlar. WordPress Plugin 3 sn’de kurulur. Hiçbir kod bilgisine ihtiyacınız yoktur. Kurulumu yaptıktan sonra, sepete eklenen ürünlerin En x Boy x Yükseklik ve ağırlık bilgilerini alır, Makedonya’ya olan kargo maliyetini otomatik olarak getirir. Bu sayede, site ziyaretçiniz ürünleri alırken, ülkesine kargo bedelini de görür, ürünler ile birlikte kargo bedelini de size öder. KargomKolay yurtdışı kargo eklentisi, TL, USD ve Eur olarak fiyatlar sunabilir, tüm dillerde kullanılabilir.