Makedonya Kargo Hizmeti | Makedonya’ya Kargo Fiyatları

Yurt Dışı Kargo Hizmeti

Makedonya kargo

KUZEY MAKEDONYA KARGO İŞLEMLERİ

Kuzey Makedonya kargo işlemleri bu ülkede yatırım yapan Türk girişimcilerin sayısının her geçen gün artması nedeniyle önem taşımaktadır. Türkiye ile tarihsel bağları çok eskilere giden Kuzey Makedonya’ya kargo gönderimi ile ilgili merak edilen soruları bu yazımızda cevapladık.

 • Kuzey Makedonya gönderimleri nasıl yapılır?
 • Kuzey Makedonya’ya kargo rakamlarını artıran faktörler nelerdir?
 • Kuzey Makedonya’ya gönderilen kargo kaç günde alıcısının eline ulaşır?
 • Kuzey Makedonya’ya en ucuz ve güvenli kargo nasıl gönderilir, gönderinin fiyatı nasıl hesaplanır?
 • Kuzey Makedonya kargonun takibi nasıl yapılır?

Bu soruların yanıtlarından önce Kuzey Makedonya yönlü kargo trafiğinin seyrini önemli ölçüde etkileyen Türkiye-Kuzey Makedonya arası ekonomik ve siyasi ilişkilere kısaca göz atalım. Bu ilişkiler aynı zamanda Kuzey Makedonya’ya gönderilen kargonun seyri ve geleceği ile ilgili ipuçlarını da verecektir.

TÜRKİYE KUZEY MAKEDONYA İLİŞKİLERİ VE KARGO POTANSİYELİ

Eski Yugoslavya’nın bir parçasıyken, 1991 yılında Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kuzey Makedonya’yı siyasal anlamda tanıyan ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti olmuştu. Bu siyasi hareket Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki ticari ilişkilerin her zaman hareketli olmasını sağladı. Bu artan ticari ilişkiler de Türkiye’den Kuzey Makedonya’ya kargo potansiyelinin günden güne artmasını sağlıyor

İHRACAT DA İTHALAT DA ARTIYOR

Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki ticaret hacmi 2017 yılında 462 milyon dolar düzeyinde gerçekleşirken ihracatta yüzde 4.7 oranında bir düşüş yaşanmıştır. 2017 yılında Türkiye’nin Kuzey Makedonya’ya dış satımı 360.3 milyon dolar olurken, 2018’de ufak bir kıpırdanma yaşanmış ve Kuzey Makedonya’ya dış satım 396 milyon dolar olmuştur. 2017’de ithalat bir önceki yıla göre yüzde 22,5 artarak 101.1 milyon dolar düzeyine çıkarken 2018 yılında bu rakam 107 milyon doların üzerine çıkmıştır.

Yakın gelecekte iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılması öngörülürken, hem ihracat hem de ithalat rakamlarındaki bu artış Kuzey Makedonya kargo trafiğinin gelecekteki yükselme sinyalleri olarak kabul edilebilir.

KUZEY MAKEDONYA’DAKİ TÜRK GİRİŞİMCİLER VE KARGO POTANSİYELİ

Ticaret Bakanlığı verilerine göre Kuzey Makedonya’da hali hazırda doğrudan yabancı sermaye yatırımı gerçekleştiren Türk şirketlerinin sayısı 100 civarında. Bu şirketler tarafından Kuzey Makedonya’ya yapılan Türk yatırımlarının toplam değeri yaklaşık 1,2 milyar dolardır.

Üsküp Büyükelçiliği’nin verilerine göre Kuzey Makedonya’da yatırım yapan Türk firmaları arasında Cevahir, Halkbank, TAV, Sütaş, Ramstore, Yağyemezler Kumaşçılık, Haznedar, Limak, Acıbadem Hastanesi gibi büyük çaplı şirketler yer almaktadır.

Bu firmalar Türkiye Kuzey Makedonya kargo rakamlarının artışına etki etmeleri açısından büyük önem taşıyor.

KUZEY MAKEDONYA’DAKİ TÜRK NÜFUSU

Kuzey Makedonya nüfusunun resmi rakamlara göre yüzde 3.8, gerçekte ise yüzde 5 civarındaki kısmının Türk kökenli olması da önemli bir etkendir. Türkçe konuşan ve Türkiye ile ticaret ve yatırım ilişkileri kurmaya çok istekli olan bu nüfus da Kuzey Makedonya gönderilerinin artışında pay sahibi olacaktır.

Kuzey Makedonya kargoyu artırması olası son kesim ise Kuzey Makedonya’dan Türkiye’ye gelen ya da gelecek turistler olabilir. Bu rakam da yıllara göre değişiklikler göstermektedir. 2015’de 167 bin 426 bin olan Makedon turist sayısı 2016’da 146 bine düşerken, 2017’de Makedon turist sayısı 172 bin 581 bine yükselmiştir.

Ayrıca 3 bin den fazla Türk genci de yüksek öğrenimine Kuzey Makedonya’da devam etmektedir.

KUZEY MAKEDONYA’YA KARGO GÖNDERMENİN AŞAMALARI

 Kuzey Makedonya kargo göndermek isteyenler uluslararası hava kargo hizmeti veren global kargo firmalarına ya da yurt içinde aynı hizmeti veren örneğin Kargomkolay’a başvurabilir. Kuzey Makedonya kargo şirketleri kanalıyla, farklı bir ulaşım modu ile bir haftadan fazla sürecek olan gönderim işlemi 1-3 iş gününde gerçekleştirilebilir.

KUZEY MAKEDONYA’YA KARGO İŞLEMLERİ

Kuzey Makedonya’ya kargo gönderimi yapmak için KargomKolay’ın ana sayfasında karşınıza çıkan işlemleri yapmak oldukça kolay.

Kargonuzun gideceği ülke olarak Kuzey Makedonya’yı işaretleyip, paketin kilogram bilgisini de vermeniz bu işlem için yeterli.

Ama önce kargo hesaplaması yapılması gerekiyor.

KUZEY MAKEDONYA KARGO HESAPLAMA

Kuzey Makedonya’ya gidecek olan kargonun hesaplaması yapılırken ya kilogram cinsinden ağırlığı ya da hacmi(desi) ele alınır ve hesaplama işlemi yapılır. Bu işlem sonunda kargonun ne kadar bir ücret karşılığı Kuzey Makedonya’ya ulaşacağı belli olur.

Desi hesaplaması;

EN X BOY X YÜKSEKLİK/5000 olarak formüle edilmiştir.

Kuzey Makedonya kargo ücretlerinin hesaplanmasını KargomKolay üzerinden yapacağız.

KargomKolay’ın sayfasına girdiğinizde ekranınızda görünen yurtdışı kargo fiyat hesaplama bölümüne gönderinizin gideceği ülke olarak Kuzey Makedonya’yı işaretledikten sonra, paketinizin kilo bilgisini de vermeniz gerekiyor. Böylece örneğin Üsküp’e gönderilecek paket için ne kadar bir ücret ödeneceğini saniyeler içinde öğrenebilirsiniz.

KUZEY MAKEDONYA’YA KARGO GÖNDERİMİNDE SON ADIM

Kuzey Makedonya’ya kargo gönderme işleminde fiyat bilgisini görüp, ödemeyi yaptıktan sonra, paketi kuryeye teslim edince işlem tamamlanmış olacak. Kargoyu kendiniz teslim edebileceğiniz gibi bulunduğunuz yere kurye de çağırabilirsiniz.

KUZEY MAKEDONYA KARGO FİYATLARI 

Kuzey Makedonya Türkiye arası gönderi fiyatları kg bazında aşağıdaki gibidir:

 • 5 kg: 102.30 Euro
 • 10 kg: 177.10 Euro,
 • 20 kg: 259.60 Euro.

Kuzey Makedonya Türkiye kargo ücreti her yarım kilogramda bir değişiklik gösterir ve 30 kilo üzeri express kargo ile gönderilemediği için hava kargo fiyatları geçerli olmaya başlar.

KUZEY MAKEDONYA KARGONUN TESLİMAT SÜRESİ  

Türkiye’den Kuzey Makedonya’ya en hızlı kargo için expres kargo hizmeti alınmalıdır. Express servis ile Türkiye’den Kuzey Makedonya’ya gönderilen bir koli ya da zarf ortalama 2 iş günü içinde bu ülkede alıcısının elinde olabiliyor.

PTT KARGO KUZEY MAKEDONYA FİYATLARI

Kuzey Makedonya’ya hava kargo göndermenin yollarından biri de PTT kargoyu kullanmak. Bu nedenle PTT kargo Kuzey Makedonya fiyatları konusunda da bilgi sahibi olmak ve hesaplama yöntemini bilmek sizin için yararlı olacaktır.

PTT yurtdışı gönderi hesaplamayı yapmak için PTT’nin internet sitesinde TURPEX’e tıklayıp, gönderimi yapacağınız ülkeyi seçip, ağırlık bilgisini vermeniz yetiyor.

Kuzey Makedonya’ya 5, 10 ve 20 kiloluk bir gönderiyi PTT uluslararası kargo hizmeti alarak göndereceğinizi varsayalım ve bu kargonun PTT kargo Kuzey Makedonya fiyatını hesaplayalım.

PTT yurt dışı kargo Kuzey Makedonya servisinde TURPEX‘te yapılan hesaplamanın sonuçları aşağıdaki gibidir;

 • 5 kg: 443 TL
 • 10 kg: 733 TL
 • 20 kg: 1313 TL 

KUZEY MAKEDONYA KARGO TAKİP

Kuzey Makedonya kargo takip ile gönderinizin takibini kolaylıkla yapıp yolculuk sırasındaki durakları ve alıcısına ulaştığı zamanı anlık olarak öğrenebilirsiniz.

Kargonuzu gönderimi gerçekleştirecek firmaya teslim ettiğinizde size verilen barkod numarası ile Kuzey Makedonya’ya giden koli ya da zarfınızı takip edebilirsiniz.

Gönderimi yaptığınız firmanın internet sitesine girerek, kargo takip bölümüne barkod numarasını girmeniz bu işlem için yeterli.

KUZEY MAKEDONYA PTT KARGO TAKİP

PTT ile gönderdiğiniz kargonuzu, PTT yurt dışı kargo takip Kuzey Makedonya işlemi ile takip edebilirsiniz. Bu işlemi “gönderi sorgula” sekmesinden gerçekleştirebilirsiniz.

KUZEY MAKEDONYA’DAN TÜRKİYE’YE KARGO

Mkaedonya’dan da Türkiye’ye kargo göndermek de artık zor değil. Bunun için Türkiye’den bu ülkeye kargo gönderilirken izlenen yolun izlenmesi ve aynı işlemlerin yapılması yeterli. Üsküp, Ohri, Manastır ya da Kalkandelen’den Türkiye’nin herhangi bir şehrine aynı hız ve güvenlik şartlarında ithalat ürünü ya da evrak gönderilebilir.

KUZEY MAKEDONYA EXPRESS KARGO

Kuzey Makedonya express kargo ihtiyacı olan kişi ve kurumların başvuracağı ilk adres KargomKolay.

Bugüne kadar sayısız yurt dışı kargo operasyonu gerçekleştiren KargomKolay, Kuzey Makedonya gönderileriniz için de uluslararası çözüm ortakları ile yanı başınızda olmaya devam edecek.

Kuzey Makedonya ve 219+ ülkeye göndermek istediğiniz yurt dışı hava kargolarınız KargomKolay güvencesinde

https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/TEB.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/MERSİN.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/ODTÜ.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/YTÜ.png

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Önemli Not : Tüm Avrupa, Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya'da Çin dahil kargo çıkışlarımız devam etmektedir!
Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp