Skip links

Kargo Paketleme Malzemeleri | Kırılabilen Kargo Nasıl Paketlenir

Hava Kanallı Ambalaj

KIRILABİLEN KARGO NASIL PAKETLENİR?

Kargo paketleme malzemeleri kırılabilen kargo gönderimi yapacak kişiler için hayati öneme sahip ürünlerdir. Çünkü bu malzemeler, gönderilerin sağlam bir şekilde yerine ulaşmasının önkoşulu olarak kabul edilir.

Cam; porselen; seramik ya da kristalden yapılmış bardak, tabak, biblo ya da hediyelik eşyalar, kırılabilir eşyalar statüsüne girerken, bu ürünlerin kargo ile bir yerden bir yere gönderilmesi süreci oldukça önemli ve dikkat isteyen bir süreçtir. Bu noktada kargonun paketlenmesi en önemli konu haline gelir.

KARGO PAKETLEME MALZEMELERİ

Kargo paketleme malzemeleri kırılabilen kargo gönderiminde en önemli detay olarak adlandırılabilir. Kargo paketi sağlam olmalı ki, gönderi yerine ulaştığında içindekiler de sağlam olsun. Bunun için doğru kargo paketleme malzemeleri kullanılarak gerekli tüm önlemler alınmalıdır.

Kargo paketi hazırlarken içindeki ürünün zarar görmemesi için ürünün kutu ya da kolinin içinde kullanılan malzemelerin genel adı olarak kabul edilen kargo paketleme malzemelerine  ambalaj malzemeleri de denir. Bu malzemeleri kırılabilen kargonun varış adresine sağlam bir şekilde ulaşmasının garantisi olarak kabul edilir.

KORUYUCU AMBALAJ MALZEMELERİ NELERDİR?

 • Hava kabarcıklı ambalaj malzemesi
 • Hava kanallı ambalaj malzemesi
 • Hava yastıkları
 • Mukavva kutu
 • Ambalaj dolgu köpüğü

En çok kullanılan koruyucu ambalaj malzemeleri olarak kabul edilen sıraladığımız bu ürünlerin hepsi farklı ihtiyaçlara cevap verir.

Örneğin kırılabilir ürünlerde taşıma sırasında zarar görme riskini minimuma indiren hava kanallı ambalaj malzemesi olmadan kırılabilen kargo göndermek söz konusu bile olmaz. En önemli kargo paketleme malzemeleri arasında yer alan ve boşluk doldurucu malzeme olarak kullanılan hava kanallı kabarcıklı ambalaj malzemesi kullanmadan kırılabilen kargo paketi hazırlanamaz. Zira kolide boşluk kalması durumunda paketin içindekilerin kırılma riski en üst seviyede olacaktır.

PLASTİK AMBALAJ MALZEMELERİ NELERDİR?

Plastik ambalaj malzemeleri kargo paketleme sırasında sıkça kullanılan ürünler arasında yer alır.

En çok tercih edilen plastik ambalaj malzemeleri:

 • Balonlu rulolar
 • Streç filmler
 • Balonlu torbalar

KARGO NASIL PAKETLENİR?

Kargo nasıl paketlenir ya da nasıl paketlenmelidir sorusunun cevabını da bu yazıda verelim.

Kargo paketleme malzemeleri kullanılarak yapılan bir paketleme için öncelikle;

 • Dayanıklı, sert ama hafif bir kutu/koli seçilmelidir. Bu kutu ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır. Kutu çok büyük olursa çok fazla kargo paketleme malzemesi kullanma zorunluluğu doğabilir. Küçük olursa da çok sıkışık bir paket ortaya çıkar.
 • Doğru kutu bulunduktan sonra gönderilecek ürün örneğin tabaksa bu tabaklar önce tek tek kağıtlara ya da plastik ambalaj malzemeleri içinde yer alan balonlu rulolara sarılmalı ve üst üste değil dik şekilde koyulmalıdır. Eğer bardak gidecekse bardakların dışının sarılması gereklidir.
 • Eşyalar koliye konulmadan önce kolinin içine kumaş benzeri koruyucu bir malzeme serilebilir.
 • Eşyalar koliye konulduğunda arada kalan boşluklar mutlaka ama mutlaka hava kabarcıklı ambalaj malzemesi ya da kağıtla doldurulmalıdır. Bu sayede koli içindeki kırılabilir ürünler desteklenmiş olur. Eğer boşluklar doldurulmazsa taşıma sırasında ürünler kolinin içinde hareket eder ve kırılma riski ortaya çıkar. Bu riskle karşı karşıya kalmamak için nedenle tüm boşluklar ambalaj kağıdı, gazete kağıdı ya balonlu naylonlar ile doldurulmuş olmalıdır.
 • Koli çok ağır olmamalıdır. Kolinin ağırlığa dayanamaması nedeniyle kırılabilir ürünler hasar görebilir. Ayrıca çok ağır koliler diğer kolilerin hasar görmesine neden olabilir.
 • Koliyi daha büyük bir kolinin içine paketlemek de alternatif bir kırılabilen kargo paketi olarak kabul edilir.
 • Kolinin içi kırılabilir ürünler için her önlem alınarak düzenlendikten sonra koli kapatılır. Kolinin üzerine “Kırılabilir” ibaresinin yazılması faydalı olacaktır.