Skip links

Gürcistan Kargo | Gürcistan’a Kargo Fiyatları

GÜRCİSTAN KARGONUN GELECEĞİ TİCARİ İLİŞKİLERDE YATIYOR

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Gürcistan’a yurt dışı kargo göndermek için hangi yollar izlenmelidir?

Vize sorununun olmadığı, Türk vatandaşlarının sadece kimlikleri ile giriş yapabildiği Gürcistan’a kargo göndermenin en ucuz ve hızlı yolu nedir?

Türkiye’ye en yakın noktası Artvin olan ve 1 saatten biraz daha fazla bir sürede karayolu ile ulaşılabilen Gürcistan hava kargo kullanılması gereken ülkelerden midir?

GÜRCİSTAN KARGO VE TİCARİ İLİŞKİLER

Bu yazımızda Gürcistan uçak kargo ile ilgili özellikle Türk ihracatçılarını ve Gürcistan ile ticari ilişkisi bulunan girişimcileri ilgilendiren konulara değineceğiz. Ama öncelikle Türkiye ile Gürcistan arasındaki 30 yıla yaklaşan siyasi ve ekonomik ilişkilere kısaca bir göz atalım. Bu ilişkiler Gürcistan kargo konusunda öngörüde bulunabilme açısından da hayli önem taşıyor…

BAĞIMSIZLIK SONRASI TÜRK-GÜRCÜ

İLİŞKİLERİ

Gürcistan 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan ülkelerden biri. Türkiye de Gürcistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden. Dışişleri Bakanlığı’nın bilgilerine göre 1992 yılında iki ülke arasında diplomatik ilişkiler başlamış, karşılıklı olarak büyükelçilikler açılmıştır. Türkiye’nin Batum’da, Gürcistan’ın da İstanbul ve Trabzon’da başkonsoloslukları bulunmaktadır.

GÜRCİSTAN’IN EN BÜYÜK TİCARET ORTAĞI

Türkiye’nin Gürcistan’ı tanıyan ilk ülkelerden biri olması hem siyasi ilişkilerin hem de ticari ilişkilerin sürekli gelişme göstermesini sağlamıştır. Öyle ki Türkiye 2007 yılından bu yana Gürcistan’ın en büyük ticaret ortağı konumundadır. Gürcistan’a en çok doğrudan yatırım yapan ülkeler sıralamasında Türkiye başlarda yer alırken, iki ülke vatandaşları birbirilerinin ülkelerine pasaport gerekmeksizin sadece kimlikleri ile giriş yapabilmektedirler.

GÜRCİSTAN İTHALATINDA İLK SIRA TÜRKİYE’NİN

 2018 yılının ilk 5 ayında yaklaşık 8 milyar dolarlık ithalat yapan Gürcistan’ın en çok dış alım yaptığı ülke sanıldığı gibi Rusya ya da Çin değil. Gürcistan’ın ithalat sıralamasında ilk sıra Türkiye’nin.2017’de Türkiye’den 1 milyar 374 milyon dolarlık ithalat yapan Gürcistan 2018 Ocak -Mayıs döneminde de 578 milyon dolarlık dış alımını Türkiye’den yapmıştır.

Gürcistan’ın ithalatı aynı zamanda Türkiye’nin ihracatı anlamına da geldiği için oldukça anlamlı olan bu raka Gürcistan hava kargonun geleceğinin işaretlerini de veriyor.

Öte yandan Türkiye Gürcistan‘ın ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında da Rusya ve Azerbaycan’ın ardından üçüncü sırada gelmektedir. 2017’de bu ülkeden 216 milyon dolarlık dış alım gerçekleştirilmiştir.

Türkiye Gürcistan’a demir-çelik-plastik borular, temizlik malzemeleri, tıbbi ilaçlar ve demir inşaat aksamları ihraç ederken, Gürcistan’dan da kimyasal gübreler, demir-alaşımsız çelik ve örme mensucat ürünleri ithal ediyor.

500 TÜRK ŞİRKETİ 20 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLIYOR

Gürcistan kargo oranlarının yukarı doğru seyretmesini sağlayacak bir diğer veriye gelirsek. Dışişleri Bakanlığı verilerine göre halihazırda Gürcistan’da sermayesi 1 milyon doların üzerinde olan tam 27 Türk firması bulunuyor. Ayrıca ülkede KOBİ niteliğinde yaklaşık 500 Türk şirketi faaliyet gösterirken, Türk firmaları 20 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Gürcistan’da bugüne kadar, Türk müteahhitlik firmaları tarafından yaklaşık 3,5 milyar dolarlık 197 proje üstlenilirken, Türk firmaları enerji santrali, turistik tesis, konut, karayolu inşası gibi alanlarda yoğunlaşmışlardır.

TÜRK YATIRIMCILARININ FAALİYETLERİ

T.C Batum Başkonsolosluğu’nun verdiği bilgiye göre Gürcistan’daki  önemli Türk yatırımları arasında Tiflis ve Batum havaalanları, Paravani hidroelektrik ve Gardabani termik santralleri, Batum Uluslararası Üniversite Hastanesi, Tiflis yakınlarındaki Natakhtari bira ve meşrubat fabrikası, yine Tiflis yakınlarında şişe fabrikası ile Batum’daki beş yıldızlı oteller bulunmaktadır.

Gürcistan istatistik Kurumu Geostat’ın verilerine göre, Türkiye’nin 2017 yılında Gürcistan’da gerçekleştirdiği yatırımlar bir önceki yılın aynı dönemine göre % 36 oranında artış göstererek 279 milyon dolar olmuştur. Geostat’ın verilerine göre, 2006-2017 yılları arasında Gürcistan’a toplam 16,1 milyar dolar doğrudan yabancı yatırımın 1.4 milyar dolarlık kısmı Türkiye tarafından yapılmıştır.

Türkiye’de ise 2015 Aralık ayı itibariyle Gürcistan sermayesine sahip 254 şirket faaliyet göstermektedir.

TURİZM RAKAMLARI DA YÜKSELİŞTE

Diğer taraftan iki ülke arasındaki turizm hareketliliği de her geçen gün artmaktadır. 2012 yılında yaklaşık 1,4 milyon Gürcistan vatandaşı Türkiye’yi ziyaret ederken bu sayı 2017’ de 2 milyon 438 bin 730 kişiye yükselmiştir. Gürcistan Ulusal Turizm İdaresi verilerine göre 2017 yılında Gürcistan’ı 7,9 milyon yabancı turist ziyaret etmiş, en çok ziyaretçinin geldiği ülkeler ise  Ermenistan, Azerbaycan, Türkiye ve Rusya olmuştur.

GÜRCİSTAN KARGOYA İHTİYAÇ DUYANLAR

Tüm bu saydığımız ihracatçı, ithalatçı, Türkiye’deki Gürcü yatırımcı ya da Gürcistan’daki Türk yatırımcıların yansıra iki ülkeye turistik amaçlı gelenler olmak üzere hepsi Gürcistan kargo trafiğini önemli ölçüde etkileyebilecek kesimler olarak karşımıza çıkmaktadır.

2 İŞ GÜNÜNDE GÜRCİSTAN KARGO

Türkiye’den Gürcistan’a gönderilecek kargoda maksimum 2 iş günü teslimat süresi veriliyor İstanbul’dan Tiflis’e gönderilen hava kargo ile gönderilen bir evrak 2 gün içinde alıcısının eline ulaştırılıyor.

gürcistan kargo

GÜRCİSTAN’A KARGO ÜCRETLERİ

Gürcistan’a kargo ücretlerine gelirsek;

Türkiye’den 2 iş gününde Gürcistan’a;

 • 0.5 kg: 141.13 Euro10 kg: 217.14 Euro

  20 kg: 294.25 Euro

  *Tüm Fiyatları görüntülemek için aşağıdaki ‘Fiyat Al’ butonundan hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

  Düzenli gönderileriniz varsa, kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile görüşerek, daha uygun rakamlar alabilirsiniz.

GÜRCİSTAN KARGO SORU VE CEVAPLAR

Gürcistan’a kargo gönderimi yaparken en önemli iş partneriniz olan KargomKolay, kıymetli kargolarınızı gönderme  aşamasında aklınıza takılan ya da işinizi zorlaştıran soruların cevaplarını da sizler için veriyor.

 • Gürcistan’a nasıl kargo göndereceğiz?

Gönderiniz eğer bir kolide ise, proforma fatura ve bir konşimento ile gönderim yapabilirsiniz.

 • Gürcistan’a evrak göndermek istersek nasıl bir yol izlemeliyiz?

Evrak gönderiminde sadece konşimento doldurmanız yeterlidir. Konşimento doldurma konusunda destek almak isterseniz KargomKolay müşteri temsilcilerimiz size destek olacaklardır.

 • Gürcistan hava kargo ile ihraç malı göndermenin en kolay yolu hangisi?

Numune şeklinde gönderecekseniz proforma fatura ve konşimento yeterli. Eğer mikro ihracat yapmak isterseniz resmi faturanızı da almanız gerekli.

 • Gürcistan’a kargo göndermenin en hızlı yolu nedir?

Global bir kurye şirketinin teslim süresi bölgelere göre değişiklik gösterir. En doğru seçim için KargomKolay’dan ücretsiz destek alabilirsiniz.

 • Gürcistan hava kargo gönderisinin takibini nasıl yapacağız?
 • Gürcistan’a kargo ile ilaç gönderilebilir mi?
 • Gürcistan kargonun sahibine ulaştığını nasıl öğreneceğiz?
 • Gürcistan kargo en ucuza nasıl sahibine ulaşır?
 • Gürcistan’a hava kargo ile gönderilemeyecek olan ürünler var mı?
 • Gürcistan Gümrüğünde işlem hızı nasıldır?

Basit ve hizmet odaklı gümrük politikaları bulunan Gürcistan’da gümrük işlemleri 15 dakika sürmektedir.

GÜRCİSTAN KARGODA DİKKAT EDİLECEKLER

Gürcistan’a ihracat yaparken de kargo gönderirken de uyulması gereken mevzuat hükümlerinin olduğu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Türkiye’deki bir noktadan Gürcistan’daki  herhangi bir adrese, ya da Gürcistan’dan  Türkiye’deki bir noktaya kargo göndermek isteyenlerin söz konusu ülkenin gümrük ve vergi mevzuatlarına, gümrük tarifelerine uyması mutlaka uyması gerekiyor.

TÜRK TİCARET KANUNU’NA AYKIRI ÜRÜN GÖNDERİLEMEZ

Gürcistan‘a kargoda değeri 22 Euro’yu geçen gönderiler söz konusu ise ülkenin gümrük mevzuatlarına göre vergilendirme çıktığını unutmamak gerekir. Ayrıca ağırlık ve hacimsel bakımdan 70 kilogram üzeri kargo gönderilerinin, gümrük mevzuat işlemlerine tabi tutulduğu da göz önünde bulundurmalıdır.

Ayrıca Türk Ticaret Kanunu’nun yasakladığı hiçbir ürün kargo ile gönderilemez, yanıcı ve yakıcı gönderiler de kati surette işleme alınmaz.

GÜRCİSTAN UÇAK KARGODA KESİNTİSİZ KARGO TAKİBİ

Gürcistan uçak kargo gönderileri için gönderinin çıkış noktasından, son teslimatın gerçekleştirileceği adres noktasına kadar tüm gönderi hareketleri ve işlemleri web sayfamız üzerinden gönderi faturanızdaki numara ile anlık olarak takip edebilir, kesintisiz kargo takibi yapabilirsiniz.

GÜVENİLİR ÇÖZÜM ORTAKLARI

KargomKolay.com yurtdışı kargolarınızı DHL, FEDEX, UPS, TNT ile taşıtmaktadır.

gürcistana kargo göndermenin en kolay yolu

GÜRCİSTAN’A İHTİYACA UYGUN HAVA KARGO

Gürcistan kargo hizmetinde hava limanından havalimanına, hava limanından adrese, adresten hava limanına ve adresten adrese yapılan kargo gönderimleri tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda gerçekleşmektedir. İstanbul’dan Tiflis’e ya da İzmir’den Batum’a acil olarak gitmesi gereken bir uluslararası kargo için farklı rotalar çizilirken, Gori’den Antalya’ya gelecek bir hava kargo için daha farklı bir kargo hizmeti verilebilir.

KargomKolay bu saydığımız tüm gönderi seçeneklerinde profesyonel bir yol izleyerek, tam zamanında teslimatlar gerçekleştirmektedir. Müşterilerin tüm normal ve acil nitelikli gönderi ihtiyaçlarına çözüm üreten firmamız, uçak kargo gönderilerini de sonuç odaklı bir şekilde tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda ve ekonomik fiyatlarla yapmaktadır.

Gürcistan Kargo İçin Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’den Gürcistan’a Kargo Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye’den Gürcistan’a kargo fiyatlarını öğrenmek için, sayfanın altında bulunan Fiyat Al butonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan sayfada ülke olarak Gürcistan seçtikten sonra, kolinizin ağırlığını seçtiğinizde fiyatı otomatik olarak görebilirsiniz. Gürcistan için 0,5kg taşıma rakamları 30,65 Eur’dan başlamaktadır ve dönemsel olarak değişebilmektedir. Unutmayın, düzenli gönderiniz varsa veya şirketseniz, özel indirimlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca şahıslar da Hoşgeldin İndirimi gibi kampanyalardan faydalanabilir.

Türkiye’den Gürcistan’a Kargo kaç günde gider?

Merkezimize ulaşan tüm gönderilerin yurtdışı çıkışları, her gün, aynı günün akşamı (pazar günleri hariç) yapılmaktadır. Uçuşu gerçekleşen tüm Gürcistan kargoları ortalama 2 iş gününde teslim edilir. Gümrükteki incelemeler, uzak bölge teslimatları ve zorunlu gecikmeler bu süreyi uzatabilir.

Gürcistan için yurtdışı kargo takibi nasıl yapılır?

KargomKolay, tüm gönderilerini TNT, DHL, UPS ve Fedex ile çıkarmaktadır. Gürcistan için hazırlanan yurtdışı evraklarında konşimentonuzun sağ üst köşesinde, barkodun altında bulunan konşimento numarasıyla tüm kargo takiplerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için 3 farklı method vardır. 1. Android ve IOS için KargomKolay APP’imizi indirip, kargo takibini yapabilirsiniz. 2. KargomKolay.com adresindeki Yurtdışı Kargo Takip sayfasına, kargo takip numaranızı yazarak durumunu öğrenebilirsiniz. 3.Kargonuz hangi operatörü ile çıkarıldıysa, bizim dışımızda onların web sitesinden de takibini yapabilirsiniz.

Gürcistan kargo fiyatlarını değiştiren etmenler nelerdir?

Gürcistan’a kargo gönderirken maliyetinizi değiştiren 2 temel unsur vardır. Bunların birincisi gönderinizin ağırlığıdır. İkinci dikkat edilen konu ise gönderinizin hacimsel (desi) ağırlığıdır. Yurtdışı express kurye gönderilerinde, bu iki değere bakılır, hangisi büyükse ondan fatura edilir.

Türkiye’den Gürcistan’a en uygun fiyata kargo nasıl gönderilir?

KargomKolay, Türkiye’nin en büyük online yurtdışı kargo toptancısıdır. Binlerce müşterisi bulunmakta ve çağrı merkezi her gün binlerce müşteri talebine yanıt vermektedir. Elindeki bu büyük hacim ile, DHL, TNT, UPS ve FedEx gidi global ekspress kargo taşıyıcı operatörler ile kurumsal anlaşmalar yapar ve aldığı indirimleri, avantajlı fiyatlar ile müşterilerine iletir. Sizin Gürcistan’a en ucuz kargo fiyatına ulaşmak için yapmanız gereken tek şey, 0850 550 5500 numaralı müşteri hizmetleri hattını aramak veya info@kargomkolay.com adresine email atmaktır. Unutmayın, şirketseniz veya düzenli gönderi yapıyorsanız, özel fiyatlar isteyebilirsiniz.

Türkiye’den Gürcistan’a online kargo gönderimi nasıl yapılır?

KargomKolay Müşteri Paneli’nde Gönderi Yap butonuna tıkladığınızda, kargonuzun göndericisi, alıcısı, içeriği ve ölçülerini gireceğiniz bir ekran karşınıza çıkıyor. Buraya Gürcistan için gerekli bilgileri girdiğinizde, otomatik olarak kaydınız alınır ve kargo etiketiniz hazırlanır. Sadece bu kargo etiketinden çıktı alarak, gönderinizi bize ücretsiz şekilde ulaştırabilirsiniz.

Gürcistan’a en hızlı kargo hangisi?

Gürcistan’a acil kargolarınız için kullanabileceğiniz en doğru seçenek KargomKolay olacaktır. Çünkü KargomKolay, TNT, UPS, FedEx ve DHL ile özel anlaşmalıdır ve Pazar günleri hariç hergün yurtdışı çıkışı gerçekleştirmektedir. Türkiye’den Gürcistan’a ortalama kargo süresi 2 iş günüdür.

Gürcistan’a kargo nasıl gönderilir?

Gürcistan’a kargo yollamak için yapmanız gereken, mümkün olduğunca sağlam ve küçük bir paket yapmanızdır. Kolilerinizin ölçüleri belli olduğunda, 0850 550 5500 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayıp hem maliyetlerinizi öğrenebilir, hem o ülke ile alakalı güncel bilgileri öğrenebilir, hem de kargo toplamalarınızı hızlıca yaptırabilirsiniz.

Gürcistan için kargo ağırlık hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Gürcistan’a göndermek istediğiniz paketinizin ağırlığını ölçmek için en doğru yöntem kilogram ya da hacim (desi) hesaplamasıdır. Desi hesaplaması yaparken: EN X BOY X YÜKSEKLİK /5000 formülü kullanılır.Gönderinizin ağırlığını ölçtüyseniz fiyat hesaplamaya devam edebilirsiniz. Örneğin: Gürcistan’a 20 KG ağırlığında 50*40*50 ölçülerinde bir paket göndermek istediğinizde; 50*40*50 /5000 yöntemi ile Desi ağırlığını 20 KG denk geldiğini görebilirsiniz.

Gürcistan’a E-ihracat nasıl yapılır?

KargomKolay, wordpress kullanıcıları için geliştirdiği KargomKolay WooCommerce Yurtdışı Kargo eklentisi ile, 219+ ülkeye online olarak gönderi yapmanızı sağlar. WordPress Plugin 3 sn’de kurulur. Hiçbir kod bilgisine ihtiyacınız yoktur. Kurulumu yaptıktan sonra, sepete eklenen ürünlerin En x Boy x Yükseklik ve ağırlık bilgilerini alır, Gürcistan’a olan kargo maliyetini otomatik olarak getirir. Bu sayede, site ziyaretçiniz ürünleri alırken, ülkesine kargo bedelini de görür, ürünler ile birlikte kargo bedelini de size öder. KargomKolay yurtdışı kargo eklentisi, TL, USD ve Eur olarak fiyatlar sunabilir, tüm dillerde kullanılabilir.