Skip links

DSV EXPRESS PAKETLEME

DSV EXPRESS PAKETLEME

DSV Express paketleme, yurtdışı kargo gönderilerinin varış adreslerine hasarsız ve güvenli bir şekilde gitmesinde en önemli adımdır. Doğru paketlenen bir kargo hem daha uygun fiyatla gönderilir, hem de hasar almadan, kırılacak bir ürünse kırılmadan, bozulacak kargoysa bozulmadan, evraksa yırtılmadan ve buruşmadan alıcısının elinde olur. Bu nedenledir ki öncelikle DSV Express paketleme nasıl yapılır sorusu cevaplanmalıdır.

Böylece doğru yapılan bir paketleme söz konusu olur ve gönderi hem güvenli, hem de daha uygun fiyatla yerine ulaştırılabilir.

Bu cevabı sizin için bu yazıda veriyoruz.

Bu yazımızda;

 • DSV Express kargo paketleme nasıl yapılır?
 • DSV Express paketleme yöntemleri nelerdir?
 • Paketleme sırasında göz önüne alınması gereken kriterler nelerdir?
 • DSV paketlemenin fiyata etkisi nedir?
 • DSV Express kırılacak eşya taşıyan kargo için nasıl paketleme yapılır?
 • Kargo paketleme sırasında kullanılan ambalaj malzemeleri nelerdir?  gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

DSV NEDİR?

DSV Express paketleme nasıl yapılır konusunun ayrıntılarına geçmeden önce DSV nedir sorusunu da yanıtlamamız gerekir.

DSV, “Avrupa karayolu ve havayolu hızlı kurye” hizmeti veren bir şirkettir.

Şirket karayolu, hava, deniz ve trenle dünya çapında nakliye hizmetleri sunan Danimarkalı bir nakliye ve lojistik şirketidir.

1976 yılında dokuz bağımsız Danimarkalı nakliyat şirketi tarafından kurulduğundan bu yana, bir dizi stratejik rakip satın alma yoluyla hızlı bir genişleme ve uluslararası varlık elde etti.

2000 yılında, şirket tarihindeki en büyük adım, DFDS Dan Transport Group’un satın alınmasıyla atıldı.

Satın alma DSV Lojistik grubuna, İskandinavya, Birleşik Krallık, Baltıklar ve Avrupa’daki karayolu taşımacılığı hizmetlerine ek olarak, kapsamlı bir lojistik kurulumun yanı sıra ABD ve Asya Pasifik pazarlarına hava kargo ve denizaşırı taşımalarda önemli bir konum sağladı.

DSV, 2019 yılında Panalpina Welttransport ile güçlerini birleştirerek dünyanın en büyük dördüncü nakliye ve lojistik şirketi oldu. Bu işbirliği  şirketin özellikle başta hava ve deniz taşımacılığı olmak üzere dünya genelinde konumunu güçlendirdi.

DSV Express hali hazırda dünyanın en büyük 5. nakliye ve lojistik şirketi olarak faaliyetlerine devam ediyor.

DSV EXPRESS KARGO NASIL PAKETLENİR?

DSV Express kargo nasıl paketlenir cevabını arayacağımız ilk soru.

Bu sorunun cevabı binlerce kilometre yol kat edecek olan gönderinin güvenli bir şekilde varış adresine ulaşmasını sağlaması açısından önemlidir.

Çünkü DSV Express ile yapılacak yurtdışı kargo gönderi süreci gönderinin paketlenmesi ile başlar ve gönderi ne olursa olsun doğru paketleme ile gönderiler yerine hasar almadan ulaşır.

Doğru yapılan bir paketleme hayati önem taşıyan bir evrakın kırışmadan, kırılabilir kargonun kırılmadan, bozulabilir kargonun da bozulmadan alıcısına ulaşmasının teminatıdır.

Hasar görmeden yerine ulaşan elektronik eşyalar, kırılmadan yerine ulaşan değerli ve kırılabilir eşyalar, kokmadan varış adresine giden et, çürümeden varış adresine giden meyve ya da sebzeler, kırışmadan ulaşan bir belge ya da yırtılmadan ulaşan tekstil ürünlerinin müşteri memnuniyetinin en üst seviyeye çıkacağı bir gerçektir.

DSV Xpress bu noktada paketleme tavsiyeleri ile kargo göndermek isteyenlere yön gösteriyor.

DSV EXPRESS KARGO GÖNDERİRKEN PAKETLEME KRİTERLERİ

DSV Express kargo gönderirken paketleme konusunda azami dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar var.

Gönderilecek eşyanın niteliği, ağırlığı, boyutu ve uluslararası kurallar kargo paketlemeyi yakından ilgilendiren etkenlerdir. Bu etkenlere dikkat edildiğinde doğru bir DSV Express paketleme de yapılmış olur.

Öncelikle taşıma kapasitesinin altında doldurulmuş kutular da, kapasitesinin çok üzerinde doldurulan kutular da gönderinin sağlam bir şekilde alıcısına ulaşmasını engeller. Bu nedenle gönderinin boyutlarına ve ağırlığına göre koli /kutu seçilmesine özen gösterilmelidir.

DSVEXPRESS KARGO NASIL PAKETLENİR?

DSVExpress kargo paketleme nasıl yapılır sorusunun ayrıntılı cevaplarına geldi sıra.

Hasarsız bir DSV Xpress kargo için paketleme yaparken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Kanatları sağlam, düzgün bir kutu kullanın.
 • Kutudaki tüm etiketleri, tehlikeli madde işaretlerini  ve önceki ve artık geçersiz hale gelen gönderi işaretlerini çıkartın.
 • Birden fazla ürün söz konusuysa tüm öğeleri  ayrı ayrı sarın.
 • Yeterli koruyucu madde kullanın.
 • Sevkiyat için tasarlanmış kalın bant kullanın.
 • Şerit veya kağıt sargı kullanmayın.
 • Teslimat ve iade bilgileri net ve eksiksiz olan tek bir adres etiketi kullanın.
 • Paketin içine adres etiketinin bir kopyasını koyun.

DSV EXPRESS KIRILACAK EŞYA TAŞIYAN KARGO

DSV Express paketleme işleminin en dikkat edilmesi gereken kısmı ise kırılacak eşyanın paketlenmesidir.

DSV Express kırılacak eşya taşıyan kargo söz konusu ise daha da dikkatli olmak gerekir. Zira adı üzerinde kırılacak eşya taşıma sırasında dikkat edilmezse ürünler varış noktasına kırılmış olarak ulaşır.

DSV Xpress paketleme işlemi yapılırken kırılabilir eşya paketlemesinde fazladan tampon ve koruma malzemesi kullanılması işe yarar bir önlemdir. Ayrıca özel elleçleme etiketi /kırılabilecek eşya etiketi kullanılması da kırılabilir kargonun hasarsız yolculuk yapmasını sağlayabilir. Bu sayede pakete azami özen gösterilir.

DSV Express kırılacak eşya taşıyan kargo paketlemesi sırasında dikkat edilmesi gerekenler ile alınması gereken önlemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Taşınan eşyanın boyutuna ve ağırlığına uygun, çift katlı, oluklu bir mukavva kutu kullanın.
 • İçerikleri, kutunun dış kenarlarından en az 6 cm uzakta olacak şekilde, tamponlarla düzgün bir şekilde paketleyin.
 • Tek bir kutu içinde birden fazla eşya gönderiliyorsa eşyaların birbirinden ayrıldığından emin olun.
 • DSV Express paketleme sırasında koruma düzeyini artırmak için kutu içinde kutu paketleme yöntemini kullanın.

 

DSV EXPRESS KARGO AMBALAJ MALZEMELERİ

DSV Express kargo gönderirken paketleme aşamasında ambalaj malzemeleri kullanmak gerekir. Bu malzemeler, gönderi her ne olursa olsun hasar almasının önüne geçme konusunda yardımcı malzemelerdir.

DSV Express kargo ambalaj malzemeleri arasında,

 • Hava kabarcıklı ambalaj malzemesi
 • Hava kanallı ambalaj malzemesi
 • Hava yastıkları
 • Mukavva kutu
 • Ambalaj dolgu köpüğü
 • Karton dolgu malzemeler,
 • Soğuk zincir için torbalar,
 • Havalı poşetler gibi malzemeler vardır.

DSV Express kargo ambalaj malzemeleri, gönderi paketlenirken kullanılır.

DSX Express paketleme yaparken, gönderi, etrafına yastıklama malzemesi yani baloncuklu naylon, köpük ya da köpük paneller kullanılarak sağlam bir kutunun ortasına yerleştirilir. Bu sayede gönderi, kolisi hareket etse dahi zarar görmez.

Böylece DSV Express kargo gönderirken paketleme nasıl yapılır sorusunun cevabını da vermiş olduk.

DSV EXPRESS PALET ÖLÇÜLERİ

DSV Express palet ölçüleri gönderilecek kargonun ebatları ile yakından ilgilidir. Büyük ve Zira taşıma operatörleri belli bir ebadın üzerindeki gönderileri kabul etmemektedir.

120 cm’nin altında Genişlik x Uzunluk ebatlarına sahip gönderiler için standart boy paletleri kullanılmalıdır.  Palet yüksekliği de 160 cm’yi aşmamalıdır.

Standart palet ölçüleri 100×120 ebadındaki paletlerin ebadıdır.

DSV Express palet ölçüleri ile ilgili olarak şirketin web sitesinden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

DSV EXPRESS PAKETLEME ve FİYAT HESAPLAMA

DSV Express kargo gönderirken paketleme aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kullanılacak paket/kolinin büyüklüğüdür.

Çünkü DSV Express paketleme yurtdışı kargonun fiyatını belirleyen faktörlerden en önemlisidir. Fiyat hesaplama aşamasında gönderinin gerçek ağırlığı ve hacimsel ağırlığı karşılaştırılır hangi değer daha yüksekse o değer üzerinden hesaplama yapılır.

Bu noktada gönderinin içine konulduğu paketin büyüklüğü önem kazanır. Çünkü paket ne kadar büyükse hacimsel ağırlık o kadar yüksek çıkar.   Bu da kargonun ücretini artırır. Ne kadar küçük bir paket söz konusuysa ücret o denli düşer.

Hacimsel ağırlık hesaplama dünyada geçerli bir formül ile gerçekleştirilir.

Bu formül;

EN X BOY X YÜKSEKLİK/ 5000 şeklindedir.

40x30x30 ebadındaki bir koli ile Almanya’ya 5 kg’lık bir kargo gönderileceğini varsayarak hesaplama yapalım.

İşlem sonucu 7.2 çıkacaktır.

Gönderinin gerçek ağırlığı 5 kiloydu. Ancak hacimsel ağırlık 7.2 olduğu için fiyat hesaplama bu rakam üzerinden hesaplanacaktır. Bu da daha yüksek kargo ücret ödemek demektir.

Bu nedenle DSV Express kargo paketleme yapılırken öncelikle yurtdışına hangi ürünün, ne kadar gönderileceği ve hangi paketin içinde gönderileceği netleştirilmelidir. Gönderilecek eşya ne olursa olsun küçük hale getirilmelidir, bu haliyle paketlenmelidir.

DSV Express fiyat teklifi almak için tıklayınız.

DSV EXPRESS İLE İLAÇ GÖNDERİMİ

DSVExpress ile ilaç gönderimi de yapılmaktadır. Ancak bu işlem sırasında özellikte gümrükte sıkı bir denetim vardır. Bu nedenle ilaç gönderimi sırasında gümrükte istene belgelerin mutlaka bulundurulması gerekmektedir. Bu belgeler şunlardır:

 • İlaç reçetesi
 • İlaç prospektüsü
 • Sağlık raporu
 • Sosyal sağlık bilgileri
 • İlaç kullanma sebepleri
 • Diğer belgeler

İlaç gönderirken de DSV Express paketleme kurallarına harfiyen uyulması, gönderi güvenliği için gereklidir.

DSV EXPRESS İLETİŞİM

DSV Express iletişim, paketleme konusunda bilgi almak ve hareket planını bu bilgi ışığında oluşturmak için başvurulabilecek bir yoldur.

DSV Express paketleme hakkında bilgi almak ve aklınızdaki sorula cevap bulmak için DSV şubelerinden destek alınabilir. DSV İstanbul ya da DSV İzmir şubeleri ile ülke genelindeki diğer şubeler bu konuda destek alınabilecek iletişim noktalarıdır.

DSV Express iletişim için şirketin Türkiye ayağı olan DSV Hava ve Deniz Taşımacılığı A.Ş.’ye ait 444 4 378 numaralı telefon kullanılabilir.

Söz konusu bu iletişim yollarını kullanarak DSV Express paketleme konusunda bilgi almanın yanı sıra DSV tracking de yapılabilir.

Bu işlem ile de gönderinizin nerede olduğunu, ne zaman varış adresinde olacağını ve teslim edilme zamanını öğrenebilirsiniz.