Skip links

DSV EXPRESS HACİMSEL AĞIRLIK

DSV EXPRESS HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA

DSV Express hacimsel ağırlık hesaplama, yurtdışı kargonun fiyatının belirlenmesi aşamasında en önemli adımlardan biridir.

Zira hacimsel ağırlık hesaplama formülü kullanılarak yapılan işlem sonunda ortaya çıkan değer, DSV xpress kargo hesaplama üzerinde en az ağırlık kadar etkilidir.

Yurtdışı gönderinin fiyatının belirleme aşamasında ağırlık ile birlikte etkili olan hacimsel hesaplama, kargonun daha düşük ya da daha yüksek fiyatlarla gönderilmesini sağlayabilir.

Hacimsel ağırlık ne kadar yüksek olursa, gönderi o kadar yüksek kargo ücreti ile gönderilir. Hacimsel ağırlık ise kargo koli ebadına bağlıdır.

Bu yazımızda;

  • DSV Express hacimsel ağırlık nedir?
  • Hacimsel ağırlık nasıl hesaplanır?
  • DSV Express hacimsel ağırlık hesaplama formülü nasıl kullanılır?
  • Hacimsel ağırlığın düşük çıkması için hangi metotlar uygulanır?

gibi kargo maliyetini yakından ilgilendiren soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

DSV EXPRESS HACİMSEL AĞIRLIK NEDİR?

DSV Express hacimsel ağırlık hesaplama ile ilgili merak edilenleri anlatmaya geçmeden önce hacimsel ağırlık nedir sorusuna yanıt vermemiz gerekir.

Hacimsel ağırlık “yurtdışı kargonun kapladığı alan”dır. Bu ağırlığa desi de denmektedir.

Bu alanın ne kadar olduğunu öğrenmek için yapılan işleme ise “hacimsel ağırlık hesaplama“ işlemi denir. Bu noktada paketin boyutu etkilidir.

Yurtdışı kargo ücretlerinde belirleyici etken gönderilen paketin gerçek ağırlığından çok uçakta kapladığı yer yani hacmidir. Bu da gönderinin hacimsel ağırlığının kargo ücreti üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösterir.

Hacimsel ağırlığın kargo ücreti üzerindeki etkisini en kısa şekilde şöyle anlatabiliriz:

Yurtdışı gönderim sırasında kargonun hacimsel ve gerçek ağırlığı karşılaştırılır ve hangisi rakam daha büyükse o rakam üzerinden hesaplama yapılır.

Yurtdışı gönderi DSV Express ile gönderiliyorsa yapılması gereken işlem DSV Express hacimsel ağırlık hesaplamadır. Hacimsel ağırlık hesaplama sonucu düşük olsun isteniyorsa bu ayrıntı mutlaka göz önüne almalıdır.

DSV EXPRESS HACİMSEL AĞIRLIK NASIL HESAPLANIR?

DSV Express hacimsel ağırlık nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı hacimsel ağırlık hesaplama formülünde gizlidir.

Hacimsel ağırlığı belirlemek için, önce kolinin hacmi hesaplanır, çıkan sayı ilgili “hacimsel dönüşüm çarpanı” ile çarpılır.

Anlatılan bu işlemin formülü ise şöyledir:

EN x BOY x YÜKSEKLİK/HACİMSEL BÖLEN (5000) 

Bu formüle DSV Express hacimsel ağırlık hesaplama formülü de diyebiliriz.

DSV Express hacimsel ağırlık hesaplama formülü ile işlem yapabilmek için gönderinin içine konulduğu paketin yani kolinin ebatları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Bu noktada örnek paket ebatları ile yapılacak hacimsel ağırlık hesaplama sonuçlarına bakalım.

DSV Logistics ile yurtdışı kargo gönderirken gönderinin içine konacağı paketin boyutlarına dikkat etmek ödenecek kargo ücretini de belirler.

Çünkü koli ebatları DSV Xpress kargo fiyat teklifi alırken de göz önüne alınacaktır.

Çünkü ister ağır ticari eşya olsun ister numune, isterse de evrak olsun koli ile gönderim yapıldığı zaman hacimsel ağırlık hesaplama mutlaka yapılır ve fiyat teklifi ona göre alınır.

Koli ebatları da gönderinin boyutuna göre farklı farklıdır. Fiyat teklifi almak için tıklayınız.

Bu noktada en çok kullanılan koli ebatlarını örnek alarak DSV Express hacimsel ağırlık nasıl hesaplanır sorusuna yanıt verelim.

DSV EXPRESS HAVA KARGO HACİMSEL AĞIRLIK HESAPLAMA ÖRNEKLERİ

DSV Express hava kargo hacimsel ağırlık hesaplama örneklerini 30x20x20, 40x30x30, 35X35X40 ve 60x40x40  ebadındaki koliler için yapacağız.

Hacimsel ağırlık hesaplama formülüne göre,

  1. 30x20x20 ebadındaki kolinin desisi 2.4,
  2. 40x30x30 ebadındaki kolinin hacimsel ağırlığı 7.2
  3. 35x.35.40 ebadındaki kolinin hacimsel ağırlığı 9.8
  4. 60x40x40 ebadındaki kolinin hacmi de 19.2 olarak bulunacaktır.

Örneğin Almanya’ya gönderilmek istenen 5 kg’lık numuneyi 2, 3. ve 4. örneğimizdeki kolilere koyarsanız DSV Express kargo hesaplama hacimsel ağırlık üzerinden yapılacaktır. Bu da gönderim için daha yüksek kargo ücreti ödemek anlamına gelecektir.

Öyle ki 9.8 hacimsel ağırlık 2 kat daha fazla ücret ödemeye neden olacaktır.

DSV Express ava kargo hacimsel ağırlık hesaplama sonucunun 19.2 olduğu örneğimizde de  gerçek ağırlığa göre yaklaşık 4 kat daha yüksek kargo ücreti ödemesi ile karşı karşıya kalınacaktır.

DSV Express hacimle ağırlık hesaplama sonucunun düşük çıkması için en küçük kutu kullanılmalıdır. Böylece, en düşük hacimsel ağırlığa ve en düşük kargo ücretine ulaşılabilir.

Öte yandan gerçek ağırlığın hacimsel ağırlıktan yüksek olduğu durumlarda ise hesaplama işlemi gerçek ağırlık üzerinden devam ettirilir.

Ancak hacimsel ağırlığın gerçek ağırlıktan fazla olduğu durumlar, gönderici için her zaman dezavantajdır.

DSV EXPRESS KARGO TAKİP

DSV Express hacimle ağırlık hesaplama sonucuna göre fiyatlandırılan gönderiniz yola çıktıktan sonra ise sıra kargonun varış noktasına ulaştırılması ve teslim edilmesine gelir.

Bu aşamada ise DSV Express kargo takip yaparak süreci adım adım takip edebilirsiniz.

DSV Express kargo takip gönderdiğiniz kargonun ne zaman varış adresinde olacağını öğrenebileceğiniz bir işlem olmasının yanı sıra yurtdışından herhangi bir ülkeden gelen ürünlerinizin size ne zaman teslim edileceğini merak etmeniz halinde de yapabileceğiniz bir işlemdir.

DSV Express takip için de MyDSV platformunu kullanmanız gerekir. Bu sayfaya geldiğinizde karşınıza çıkan kutuya kargo takip numaranızı yazdığınızda paketinizin durumu ile ilgili anlık bilgi alabilirsiniz.

DSV Xpress takip yaparak elde ettiğiniz bilgiye göre de gümrük işlemleri için hazırlık yapıp ürünlerinizi en kısa sürede teslim almak için gerekli yol haritasını çizebilirsiniz.

Öte yandan yapılacak DSV Xpress takip, gönderide yaşanacak herhangi bir gecikme ya da gönderinin gümrükte takılması gibi durumlar için acil önlem alınmasını da sağlayabilir.

DSV İLETİŞİM

DSV iletişim, hacimsel ağılık hesaplama konusunda bilgi almak ve hareket planını bu bilgi ışığında oluşturmak için başvurulabilecek bir yoldur.

DSV Express hacimsel hesaplama hakkında bilgi almak ve aklınızdaki sorulara cevap bulmak için DSV şubelerinden de destek alınabilir. DSV İstanbul ya da DSV İzmir şubeleri ile ülke genelindeki diğer şubeler bu konuda destek alınabilecek iletişim noktalarıdır. Şirketin İstanbul’da var olan çok sayıda şubesinden gönderi işlemlerinin her biri  gerçekleştirilebilirken, DSV İzmir için Konak, Pınarbaşı ve Gaziemir’deki şubelere ulaşılabilir.

DSV Türkiye ile hem  +90 444 4 378 numaralı telefon, hem de info@tr.dsv.com mail adresi aracılığı ile iletişime geçilebilir ve DSV Express hacimsel ağırlık hesaplama başta olmak üzere yurtdışı kargo ile ilgili akla takılan her soruya yanıt aranabilir.

DSV telefon birebir iletişim için daha çok tercih edilen bir yöntemdir ve karşınızdaki uzmanlardan her konuda destek alabilirsiniz.