Skip links

DSV EXPRESS Ardiye Ve Ordino Ücreti

DSV Express ardiye ve ordino ücreti, bu şirketi kullanarak yurtdışı kargo gönderen ya da yurtdışından kargo bekleyenlerin merak ettiği ve enine boyuna araştırdığı bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Çünkü özellikle uluslararası kargo gönderimi sırasında, gönderi ücretini artıran en önemli faktörler arasında DSV Express ardiye ve ordino ücreti de yer almaktadır.

Başlangıçta belli bir ücret karşılığı Almanya’dan yurtdışı hava kargo yolu gelen ürünler ya da Almanya’ya gönderilen paketin içindekiler DSV Express ardiye ve ordino ücreti ödenmeden teslim alınamaz. Bu durumda gönderi sahibi ek masraflarla karşı karşıya kalır.

Bu nedenle DSV Xpress ardiye ve ordino ücreti, kullanıcıların göz önüne alması gereken bir maliyet unsudur.

Bu maliyet unsuru ile karşı karşıya kalabilecek kişiler için ardiye nedir, DSV Express ardiye ve ordino ücreti nedir, dsv xpress ardiye hesaplama nedir, DSV Xpress ardiye sorgulama nasıl yapılır, ardiye ücreti ödenmezse ne olur, DSV Express ordino nasıl hesaplanır nedir gibi sorulara ayrıntılı yanıtları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle cevap vereceğimiz soru DSV Express ardiye hesaplama nasıl yapılır olacak.

DSV XPRESS ARDİYE NEDİR?

DSV Express ardiye ve ordino konusunun önce ardiye ayağını açıklayalım.

Konunun can alıcı sorusu ise ardiye nedir?

Sözlükte ardiyenin birkaç farklı anlamı var. Ürünlerin/malzemelerin saklanıp muhafaza edildiği yer, saklama/muhafaza etme hizmeti ve bu hizmet için ödenen ücret anlamına gelen ardiye ticaret söz konusuysaticaret eşyasının saklandığı yer, depo ya da antrepo” ve bu depoda saklanan eşya için ödenen ücret anlamında kullanılır.

Ardiye ücreti de yurtdışından gelen ancak gümrükten zamanında teslim alınmayan ticari ürünlerin depolarda saklanması karşılığında ödenen ücrettir.

Genellikle ürünlerin depoda beklediği gün başına alınan bu ücretin hesaplanması aşamasında uluslararası taşıma şirketleri kullanıcılarına yardımcı olmaktadırlar.

DSV Express ardiye ve ordino sürecini de yönetip dsv ardiye hesaplama desteği vererek müşterilerinin iş sürecini kolaylaştıran uluslararası hava taşıma şirketleri arasında yer almaktadır.

DSV Xpress ardiye ücretini baştan hesaplayarak maliyetlerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Bu aşamada DSV express ardiye sorgulama desteği almak için DSV Xpress Türkiye ile iletişime geçilip yardım istenebilir.

Böylece DSX Express ardiye ve ordino konusunun ilk kısmı sorunsuz bir şekilde geçilmiş olur.

DSV NEDİR?

DSV Express ardiye ve ordino konusunun ayrıntılarına geçmeden önce DSV nedir sorusunu da yanıtlamamız gerekir.

DSV, “Avrupa karayolu ve havayolu hızlı kurye” hizmeti veren bir şirkettir.

Şirket karayolu, hava, deniz ve trenle dünya çapında nakliye hizmetleri sunan Danimarkalı bir nakliye ve lojistik şirketidir.

1976 yılında dokuz bağımsız Danimarkalı nakliyat şirketi tarafından kurulduğundan bu yana, bir dizi stratejik rakip satın alma yoluyla hızlı bir genişleme ve uluslararası varlık elde etti.

2000 yılında, şirket tarihindeki en büyük adım, DFDS Dan Transport Group’un satın alınmasıyla atıldı.

Satın alma DSV Logistics grubuna, İskandinavya, Birleşik Krallık, Baltıklar ve Avrupa’daki karayolu taşımacılığı hizmetlerine ek olarak, kapsamlı bir lojistik kurulumun yanı sıra ABD ve Asya Pasifik pazarlarına hava kargo ve denizaşırı taşımalarda önemli bir konum sağladı.

DSV, 2019 yılında Panalpina Welttransport ile güçlerini birleştirerek dünyanın en büyük dördüncü nakliye ve lojistik şirketi oldu. Bu işbirliği  şirketin özellikle başta hava ve deniz taşımacılığı olmak üzere dünya genelinde konumunu güçlendirdi.

DSV Express hali hazırda dünyanın en büyük 5. nakliye ve lojistik şirketi olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Bu noktada DSV Express ardiye ve ordino hizmeti de vererek müşterilerine zaman kazandırmaktadır.

DSV ARDİYE İLETİŞİM

DSV express ardiye ve ordino ücreti ile ilgili bilgi almak ve hareket planını bu bilgi ışığında oluşturmak isteyen bir kullanıcıysanız, yapmanız gereken işlem DSV Xpress ardiye sorgulamadır.

DSV ardiye sorgulama için, DSV şubelerinden destek alınabilir. DSV İstanbul ya da DSV Xpress İzmir şube her iki kentin ihracat ve ithalat potansiyellerinin yüksek olması nedeniyle daha çok iletişime geçilen DSV Express şubeleri olarak kabul edilebilir.

DSV iletişim için şirketin Türkiye ayağı olan DSV Hava ve Deniz Taşımacılığı A.Ş.’ye ait 444 4 378 numaralı telefon kullanılabilir.

DSV ardiye iletişim için şirketin İstanbul’daki genel merkezi ya da kent genelinde belli noktalarda konuşlanmış herhangi bir şubesine ulaşmak da yeterli olabilir.

Türkiye’nin en çok ihracat ve ithalat yapılan şehirlerinden biri olan İzmir’den gönderi yapılacaksa ya da kargo bu kente geliyorsa Konak, Pınarbaşı ve Gaziemir’deki DSV Xpress İzmir şubelerine ulaşılabilir.

Bu şubelerden DSV Express ordino hakkındaki her soruya yanıt alınabilir ve alınan cevaplara göre gümrük işlemleri gerçekleştirilip, ardiye ücreti ödenip, yurtdışından gelen ürünler teslim alınabilir.

DSV ORDİNO ÜCRETİ

DSV ordino ücreti de, DSV Express ardiye ve ordino konusunun ikinci ayağıdır.

DSV Xpress ordino ücreti, taşımasını DSV’nin yaptığı eşya /mal için ödenmesi gereken bir başka ücrettir.

Öncelikle ordino nedir sorusunu cevabını vermek gerekir. Ordinonun en kısa tanımı “Yük teslim“ evrakıdır.

Aslında konşimentoya karşılık eşyanın gümrükten çekilebilmesi için talimattır. Bir başka adı da “evrak teslim ücreti”dir.

DSV XPRESS ORDİNO ÜCRETİ

Ticarete konu eşyanın yüklenmesi veya boşaltılması öncesinde taşımacıya hitaben emir mektubu olarak verilen ordino ile mal sahibinin işlemleri tamamlanır ve ordino gümrük idaresine teslim edilir, taşınan eşya sahibi tarafından teslim alınır. Yani ithalatçı kişi ya da firma malını gümrükten çekebilmek için mutlaka ordino ücreti ödemek zorundadır.

Eşyanın taşımasını gerçekleştiren şirket, ürünleri teslim ederken bir ordino ücreti tahsil edecektir.

DSV Express ordino ücreti de, DSV’nin taşımasını gerçekleştirdiği eşya için, eşyayı taşıtan kişi ya firmaya teslim ettiğine dair verdiği evrak karşılığı aldığı ücrettir. Bu ücret şirketin kendi politikaları doğrultusunda belirlemektedir.

DSV ordino ücreti ödenmemesi söz konusu olursa bu sefer de ithalat yükü ardiyede bekletileceği için DSV ardiye ücreti yükselecektir. DSV ordino bilgileri doğru bir şekilde verildikten sona gelen ürünler gümrükten çekilebilir.

Bu bilgilerin ışığında DSV Express ardiye ve ordino aslında birbiri ile son derece bağlantılı iki önemli işlemdir diyebiliriz. Birinin olmaması diğerini etkilemektedir.

DSV ORDİNO SORGULAMA

DSV ordino sorgulama firmanın web sitesinde kayıtlı kullanıcılar için oluşturulmuş MyDSV panelinden gerçekleştirilebilir.

Panele gelindiğinde karşınıza çıkan kutuya ordino numaranızı yazarak DSV Xpress ordino sorgulama yapabilirsiniz.

Bu işlem aynı zamanda DSV ordino takip işlemidir. Böylece ürünlerinizin teslimata hazır olup olmadığını anlamak mümkündür. DSV xpress ordino takip yapıldıktan sonra ordino ücretini de ödenmesi ile süreç tamamlanır ve taşımaya konu olan ürünler teslim alınabilir.

DSV express ordino takip aynı zamanda DSV Xpress kargo takip işleminin de yerine geçebilir.

DSV XPRESS ORDİNO İLETİŞİM

DSV Express ardiye konusunun ikinci kısmı olan ordino işlemlerinde de gönderici ya da alıcının aklına takılan, cevaplanmasını istediği sorular olabilir.

Bu durumda DSV Express ordino iletişim ile sorulara cevap alınabilir. Türkiye geneline yayılmış DSV şubeleri ile iletişime geçerek sorulara yanıt bulunabileceği gibi, şirketin Türkiye ayağı DSV Türkiye  ile bağlantı kurulabilir.

DSV Türkiye ile hem  +90 444 4 378 numaralı telefon, hem de info@tr.dsv.com mail adresi aracılığı ile iletişime geçilebilir ve DSV Express ardiye ve ordino başta olmak üzere yurtdışı kargo ile ilgili akla takılan her soruya yanıt aranabilir.

DSC Xpress ordino iletişim sonucunda alınacak bilgiler ışığında işlemler hızlanabilir ve alıcının ürünlerini teslim alam süresi olabildiğince kısalır.

DSV TAKİP

Yurtdışı kargonun alıcısı ya da göndericisinin gündeminde DSV Express ardiye ve ordino ödemelerinden önce ise paketin i teslimat zamanını öğrenmek vardır.

Yurtdışından herhangi bir ülkeden gelen ürünlerinizin size ne zaman teslim edileceğini merak etmeniz halinde yapmanız gereken işlem DSV Express kargo takiptir.

DSV takip için de MyDSV platformunu kullanmanız gerekir. Bu sayfaya geldiğinizde karşınıza çıkan kutuya kargo takip numaranızı yazdığınızda paketinizin durumu ile ilgili anlık bilgi alabilirsiniz.

DSV Xpress takip yaparak elde ettiğiniz bilgiye göre de gümrük işlemleri için hazırlık yapıp ürünlerinizi en kısa sürede teslim almak için gerekli yol haritasını çizebilirsiniz.

Öte yandan yapılacak DSV Express takip gönderide yaşanacak herhangi bir gecikme ya da gönderinin gümrükte takılması gibi durumlar için acil önlem alınmasını da sağlayabilir.

DSV tarafından alıcının yaşadığı ülke ve şehrin sınırlarına gelen ve vergi ödemesi için gümrüğe gelen ürünlerin DSV Express ardiye ve ordino ücreti ödemeleri yapıldıktan sonra ürünler teslim alınabilir. Böylece yurtdışı kargo gönderim operasyonu başarıyla sonuçlandırılmış olur.

Son söz olarak da DSV Express ardiye ücretleri ödenmeden yurtdışından gelen ürünlerin teslim alınamayacağı uyarısını yapalım. Süreç ancak ürünler ardiyede beklediyse, ardiye ücreti ve ordino ücreti ödenerek sonuçlandırılabilir.