Skip links

DSV EXPRESS ÖZET BEYAN

DSV EXPRESS ÖZET BEYAN

DSV Express özet beyan hizmeti ile yurtdışı taşımasını üstlendiği kargo/ürünlerin güvenliğini sağlıyor. Şirket ayrıca gönderilerin sorunsu bir şekilde yerine ulamasını sağlayarak müşteri memnuniyetini de üst seviyeye çıkarıyor.

Özet beyan Türk gümrük bölgesine girecek eşyanın giriş gümrük idaresine varmadan önce ve Türk gümrük bölgesinden çıkacak eşyanın çıkış gümrük idaresinden çıkmasından önce elektronik yolla verilen eşya beyanıdır.

Özet beyan verilmesindeki amaç ise gümrük bölgesine giren eşyanın emniyet ve güvenlik yönlerinden risk analizine tabi tutulmasıdır.

Bu yazımızda özet beyan nedir, kimler verir, neden verilir, ne zaman verilmelidir, verilmezse ne olur, özet beyan sorgulama ne işe yarar, kargo takip nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

ÖZET BEYAN NEDİR? 

Özet beyan yurtdışından gelecek ya da yurtdışına gidecek eşya hakkında bilgilerin yer aldığı bir kimliktir. Türkiye’de 2011 yılından bu yana yürürlüktedir.

Bu beyan, Türk gümrük bölgesine girecek eşyanın giriş gümrük idaresine varmadan önce ve Türk gümrük bölgesinden çıkacak eşyanın çıkış gümrük idaresinden çıkmasından önce elektronik yolla verilen eşya beyanıdır. Bu sayede yurtdışı yolculuk yapan ürünlerin “kimlik bilgileri”  detaylı bir şekilde verilmiş olur.

DSV NEDİR?

DSV Express özet beyan konusunun ayrıntılarına geçmeden önce DSV nedir sorusunu da yanıtlamamız gerekir.

DSV Xpress, “Avrupa karayolu ve havayolu hızlı kurye” hizmeti veren bir şirkettir.

Şirket karayolu, hava, deniz ve trenle dünya çapında nakliye hizmetleri sunan Danimarkalı bir nakliye ve lojistik şirketidir.

1976 yılında dokuz bağımsız Danimarkalı nakliyat şirketi tarafından kurulduğundan bu yana, bir dizi stratejik rakip satın alma yoluyla hızlı bir genişleme ve uluslararası varlık elde etti.

2000 yılında, şirket tarihindeki en büyük adım, DFDS Dan Transport Group’un satın alınmasıyla atıldı.

Satın alma DSV Logistics grubuna, İskandinavya, Birleşik Krallık, Baltıklar ve Avrupa’daki karayolu taşımacılığı hizmetlerine ek olarak, kapsamlı bir lojistik kurulumun yanı sıra ABD ve Asya Pasifik pazarlarına hava kargo ve denizaşırı taşımalarda önemli bir konum sağladı.

DSV, 2019 yılında Panalpina Welttransport ile güçlerini birleştirerek dünyanın en büyük dördüncü nakliye ve lojistik şirketi oldu. Bu işbirliği  şirketin özellikle başta hava ve deniz taşımacılığı olmak üzere dünya genelinde konumunu güçlendirdi.

DSV Express hali hazırda dünyanın en büyük 5. nakliye ve lojistik şirketi olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Bu noktada DSV Express özet beyan hizmeti de vererek müşterilerinin işlerini kolaylaştırmaktadır.

DSV Express fiyat teklifi almak için tıklayınız.

DSV EXPRESS ÖZET BEYAN BİLGİLERİ     

DSV özet beyan bilgileri, eğer eşya DSV tarafından taşınıyorsa verilen bilgilerdir. Burada özet beyanı veren DSV Express’tir.

DSV Express özet beyan bilgileri asıl olarak eşyayı taşıyan araç ile eşyaya ilişkin genel bilgilerdir. Özet beyan bilgisi ithalat ülkesindeki gümrük idaresine online olarak bildirilir.

DSV Express beyan bilgisi dendiğinde de ise özet beyanda mutlaka bulunması gereken bilgiler anlaşılmaktadır.

Özet beyanda öncelikle eşyanın tarife pozisyonunun ilk 6 hanesinin yazılmalıdır ki bu zaten zorunludur. Böylece eşya tanımının yazılmasına da gerek kalmaz.

Kargo taşıyan hava taşıtlarının Türkiye Gümrük Bölgesinde birden havalimanına uğraması durumu varsa özet beyan, eşyanın boşaltılacağı hava limanındaki gümrük idaresine verilir.

DSV Xpress özet beyan verilirken ayrıca taşıt aracı ile ilgili bilgiler de verilmelidir.

ÖZET BEYAN KİM TARAFINDAN VERİLİR?

Özet beyan eşyayı taşıyan tarafından verilir ancak eşyayı taşıma sorumluluğunu üstelenen dışında üçüncü kişilerce de verilebilir. Bu durumda, özet beyan taşıyıcı adına değil, onun yerine verilmektedir.

Bu aşamada DSV özet beyan bilgileri, taşımasını üstlendiği eşya için verilmektedir.

DSV bu bilgileri resmi makamlara bildirerek “ben bu eşyayı taşıyorum” demektedir.

Özet beyanın taşıyıcı değil, üçüncü bir kişi tarafından verilmesi halinde, taşıyıcı özet beyan verme sürelerine uyulması konusunda üçüncü kişiden taahhüt almalıdır, çünkü taşıyıcı özet beyanların zamanında verilmesini sağlamak durumundadır.

DSV EXPRESS ÖZET BEYAN ÖĞRENME

Bu noktada özet beyanın verilip verilmediğini öğrenmek için DSV Express özet beyan no istenebilir.

DSV Express özet beyan öğrenme işlemi için sorgulama yapılmalıdır.

Bu işlem sonunda 6 haneli özet beyan numarası gönderenin elinde olur. Bu bilgi göndericiye paketini takip etme olanağı da verir.

DSV Express özet beyan öğrenme işlemi, beyanın verilip verilmediğinin anlaşılmasında da işe yarar.

DSV Express özet beyan sorgulama için şirketin Türkiye geneline yayılmış şubelerine ulaşılabileceği gibi telefonla da sorgulama yapılabilir.

DSV Express beyan sorgulama ile gönderen paketinin zamanında yola çıkıp çıkmadığını anlayabileceği gibi gümrükte yaşanacak sıkıntıları da en aza indirebilir.

DSV EXPRESS ÖZET BEYAN NEDEN VERİLİR?

Özet beyan Türk gümrük bölgesine giren veya Türk gümrük bölgesinden çıkan eşyanın emniyet ve güvenlik yönlerinden risk analizine tabi tutulması amacıyla verilmektedir.

Bu nedenle özet beyan, risk analizi ve gümrük kontrollerinin etkin yapılabilmesi için gerekli bilgileri içerecek şekilde hazırlanmaktadır.

DSVozet beyan bilgileri de eksiksiz verildiğinde söz konusu analiz ve kontroller de eksiksiz bir şekilde yapılır ve taşınan eşya güvenli bir şekilde varış adresine ulaştırılır.

Türk gümrük bölgesine giren eşya için özet beyan verilmemesi durumunda Gümrük Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca usulsüzlük cezası uygulanır. DSV Express özet beyan hizmeti ile müşterilerini bu cezalardan da korumaktadır.

DSV EXPRESS ÖZET BEYAN VERME SÜRESİ

DSV Xpress özet beyan verme süresi kurallara bağlıdır.

Hava taşımacılığında 4 saatten kısa mesafeli uçuşlarda en geç uçağın havalandığı ana kadar, 4 saatten uzun mesafeli uçuşlarda ise Türk gümrük bölgesinde ilk havalimanına inilmesinden en az dört saat önce özet beyan verilmelidir.

Öte yandan özet beyan vermeye yetkili kişilerin talep etmesi halinde, özet beyanın verilmesinden sonra bir veya daha fazla bilginin değiştirilmesine gümrük idarelerince izin verilebilmektedir.

Ancak, hava kargo taşımalarında, kargoların büyük çoğunluğu yolcu uçaklarıyla taşındığı için uçak kalkış saatlerinin değişken olması nedeniyle özet beyan verme süreleri içinde beyan verilmesinde sıkıntılar yaşanabilmektedir.

DSV özet beyan bilgilerini değiştirme aşamasında da kurallara tam uyumu ile müşterilerinin iş akışlarını kolaylaştırmaktadır.

Özet beyan bilgileri bilgisayar veri işleme tekniği ile gümrük idaresine gönderilse de konşimentonun özet beyana eklenmesi de istenebilir.

DSV EXPRESS GÜMRÜK

DSV Express özet beyan verildikten ve eşya gümrüğe geldikten sonra sıra gümrük işlemlerine gelecek. Burada sorun yaşamamak için gümrükleme ile ilgili bilgilerin bilinmesinde fayda vardır.

Bu noktada DSV Express gümrük desteği de alınabilir.

DSV Express gümrük desteği alarak en kısa süre içinde ürünleri gümrükten çekmek alıcının lehine olacaktır. Aksi bir durumda yani

gümrük vergileri ödenip eşya gümrükten çekilmezse bu kez ardiye ücretleri söz konusu olacaktır. Böylesi ek bir maliyetle karşılaşmamak için gümrük bedeli kadar tutarın hazır olmasında ayda vardır.

DSV EXPRESS TAKİP

DSV Express özet beyan kadar önemli bir diğer konu da gönderinin varış noktasına zamanında ulaşmasıdır. Bu noktada devreye DSV Express takip girmektedir.

DSV Express takip yurtdışından herhangi bir ülkeden gelen ürünlerinizin size ne zaman teslim edileceğini merak etmeniz halinde yapmanız gereken işlemdir.

DSV Express kargo takip için de MyDSV platformunu kullanmanız gerekir. Bu sayfaya geldiğinizde karşınıza çıkan kutuya kargo takip numaranızı yazdığınızda paketinizin durumu ile ilgili anlık bilgi alabilirsiniz.

DSV Express tracking  takip yaparak elde ettiğiniz bilgiye göre de gümrük işlemleri için hazırlık yapıp ürünlerinizi en kısa sürede teslim almak için gerekli yol haritasını çizebilirsiniz.

Öte yandan yapılacak DSV Express tracking, gönderide yaşanacak herhangi bir gecikme ya da gönderinin gümrükte takılması gibi durumlar için acil önlem alınmasını da sağlayabilir.

DSV Express tracking sadece gönderen tarafından yapılmaz. Gönderiyi bekleyenler de eğer ellerinde kargo takip numarası varsa, kolay ve hızlı bir şekilde DSV Express tracking yapabilir ve bekledikleri paketin ne zaman ellerine ulağını öğrenebilirler. Alıcı konumundakiler bu nedenle DSV tracking yapabilmek için kargo takip numarasını gönderenden almalıdırlar

DSV Express takip yurtdışından herhangi bir ülkeden gelen ürünlerinizin size ne zaman teslim edileceğini merak etmeniz halinde yapmanız gereken işlemdir.

DSV takip için de MyDSV platformunu kullanmanız gerekir. Bu sayfaya geldiğinizde karşınıza çıkan kutuya kargo takip numaranızı yazdığınızda paketinizin durumu ile ilgili anlık bilgi alabilirsiniz.

DSV Xpress takip yaparak elde ettiğiniz bilgiye göre de gümrük işlemleri için hazırlık yapıp ürünlerinizi en kısa sürede teslim almak için gerekli yol haritasını çizebilirsiniz.

Öte yandan yapılacak DSVtracking gönderide yaşanacak herhangi bir gecikme ya da gönderinin gümrükte takılması gibi durumlar için acil önlem alınmasını da sağlayabilir.

DSV EXPRESS İLETİŞİM

DSV Express iletişim, özet beyan yanı sıra diğer gönderi işlemleri için de başvurulabilecek  bir yoldur.

DSV Express özet beyan konusunda, DSV şubelerinden destek alınabilir. DSVİstanbul ya da DSVİzmir şubeleri gönderi işlemleri için en çok başvurulan şubelerdir.

DSV Express iletişim için şirketin Türkiye ayağı olan DSV Hava ve Deniz Taşımacılığı A.Ş.’ye ait 444 4 378 numaralı telefon kullanılabilir. DSV Express Türkiye, Premier Kampüs Ofis Gürsel Mahallesi İmrahor Caddesi, No:29 A Blok Kat:6 No:212, 34400 Kağıthane/İstanbul adresinde yer almaktadır.

DVS Express Türkiye İstanbul ve İzmir dışında, ülke genelinde pek çok şube ile hizmet vermektedir.

En çok şubesi İstanbul’da olan DsvExpresss, özellikle havalimanlarına yakın olan şubelerinde yurtdışı gönderi kabul etmektedir.  DSV lojistik Tuzla şubesi de Sabiha Gökçen Havalimanına olan yakınlığı ile avantaj sağlamaktadır.