Skip links

Depolarda Robot Çağı Başlıyor | 2025 itibarı ile 4 Milyon Robot

Robotik depolama

Video için tıklayınız.

ROBOT ÇAĞI BAŞLADI

2025 YILINDA 4 MİLYONDAN FAZLA ROBOT İŞ BAŞINDA OLACAK

Gelecek hemen her alanda çalışan robotların olacak. ABI Research tarafından yayınlanan bir rapora göre 2025 yılına kadar 50 bin depoda 4 milyondan fazla robot çalışacak. Bu rakam 2018 yılında sadece ve sadece 4 bindi.

ASYA PASFİK ÜLKELERİNDE ROBOT DEVRİMİ

Robotların iş yaşamına bu kadar etki edeceği ülkelerin başında ise Çin, Japonya ve Güney Kore gibi Asya Pasifik ülkeleri geliyor.

ABI Research’in kıdemli analisti ve raporun yazarı olan Nick Finill, robotların şu anda depo içindeki malların taşınmasında kullanıldığının altını çizdi. Finill; “Yerdeki işaretleri izleyen Otomatik Kılavuzlu Araçlar (AGV’ler) ve görme sistemlerini kullanarak otonom bir şekilde hareket eden Autonomous Mobile Robots (AMR’ler) bunu yapabiliyor” dedi.

ROBOTİK SİSTEMLERE DUYULAN İHTİYAÇ ARTACAK

E-ticaretin büyümesi ile birlikte otonom sistemler daha da önem kazanacak. Şirketler daha hızlı gönderim yapabilecek bu da verimlilik artışını beraberinde getirecek.

AMAZON ETKİSİ

E- ticaret devi Amazon, siparişlerin daha hızlı teslim edilmeleri için robotları kullanan şirketlerden sadece biri olarak öne çıkarken son dönemde bazı çalışanlarının, robotik sistemler üzerine eğitim almalarını destekliyor, hata yeniden okula dönmelerini istiyor.

Fetch Robotics’ten Melonee Wise, yaptığı açıklamada; “Amazon Etkisi” kesinlikle AMR’lerin benimsenmesinde önemli bir faktör, ancak bu büyüme yalnızca e-ticaret ile sınırlı değil. AMR’leri kullanan sayısız depo ve lojistik tesisi var. Müşterilerimizin karşı karşıya kaldığı bu büyümenin en büyük etkisi, çalışanların olağanüstü sıkıntısı” ifadelerine yer verdi.

İŞ GÜCÜ BULMA ZORLUĞU ROBOTLAŞMAYI HIZLANDIRIYOR

Nick Finill de robotların bu kadar rağbet görmesinde en büyük etkenin depolarda çalışacak kişi bulunamaması, bulunsa da işte tutulmasının hayli zor olmasını gösterdi. Zira bu depolar genellikle şehir merkezlerinden uzakta konuşlandırılırken, alışanların ücretleri de hayli düşük tutuluyor. Finill; “İşçi kıtlıkları ve yüksek maliyetler, artan sipariş hacimleri ve sipariş yerine getirme sürelerini azaltma ihtiyacı robot kullanımını artırıyor” dedi. Finill son olarak da robotların benimsenmesinin teknolojiyi orta ölçekli şirketler için daha uygun hale getirebileceğini, bunun da ‘hizmet verecek robot’ modellerini giderek  daha da satın alınabilir hale getireceğini vurguladı.

XPO Logistics basın sözcüsü Joe Checkler de, robotların yaptığı işin daha verimli olduğunun altını çizdi. Checkler bu sayede işçilerin daha serbest bir çalışma ortamına girmesinin sağlandığını ifade etti.

Bu bilgiler ışığında XPO,  Kuzey Amerika ve Avrupa’da 5 binden fazla depoya robotları sokacağını duyurdu.