Skip links

Belarus Kargo Hizmeti | Belarus’a Kargo Fiyatları 2023

Belarus kargo

BELARUS KARGO İŞLEMLERİ

Belarus kargo işlemleri, ülkenin hızlı ekonomi ve sanayi büyümesi ile kendini dünyaya kabul ettirmesi nedeniyle Türkiye açısından da önem kazanmıştır. 1992 yılında Rusya’dan ayrılarak bağımsızlığını kazanan “Beyaz Rusya” Belarus arada geçen zamanı iyi kulandı ve bugün gece hayatı, parkları ve müzeleri ile ünlüdür.

Belarus’a Türkiye’den kargo gönderimi ile ilgili merak edilen soruları bu yazımızda cevapladık.

 • Belarus gönderimleri nasıl yapılır?
 • Belarus’a kargo rakamlarını artıran etkenler nelerdir?
 • Belarus’a gönderilen kargonun varış adresine ulaşması kaç gün sürer?
 • Belarus’a en ucuz ve güvenli kargo nasıl gönderilir, gönderinin fiyatı nasıl hesaplanır?
 • Belarus kargonun takibi nasıl yapılır?

Bu soruların yanıtlarından önce Belarus yönlü kargo trafiğinin seyrini ölçüde etkileyen Türkiye- Belarus arası ekonomik ve siyasi ilişkilere kısaca göz atalım. Bu ilişkiler aynı zamanda Belarus kargonun geleceği ile ilgili ipuçlarını da verecektir.

TÜRKİYE BELARUS EKONOMİK İLİŞKİLERİ

1992 yılında kurulan Belarus’u ilk tanıyan ülke Türkiye’dir. Bu özellik nedeniyle de olsa gerek, Türkiye Belarus ilişkileri yapıcı diyalog odaklı bir temelde, olumlu bir havada ilerlemektedir. Özellikle son dönemde ikili temas ve ziyaretlerde artış kaydedilmiştir.

Belarus’la 2018 yılında ikili ticaret hacmimiz 633 milyon dolar olarak gerçekleşirken, bu rakamın 440 milyon doları ihracat, 193 milyon doları da ithalat olarak kayıtlara geçmiştir. Türkiye bu ülkeye domates, üzüm, tekstil ürünleri, sebze-meyve, kara taşıtları ihraç ederken, kimyasal gübre, sentetik filament demetler, demir-çelik ithalatı  yapmaktadır.

Öte yandan Türkler Belarus’ta  en önemli yatırımcı gruplar içinde yer almaktadır. Belarus’ta hali hazırda 45 Türk şirketi faaliyet gösterirken, bu firmaların toplam yatırımı 1,2 milyar dolar düzeyindedir. Ayrıca Türk müteahhitlik firmaları, Belarus’ta faaliyetlerine başladıkları 1991 yılından günümüze kadar 918 milyon dolar değerinde 46 proje üstlenmişlerdir.

Ülkede hatırı sayılır bir Türk öğrenci topluluğu da yer alırken, Belarusluların Türkiye’ye  ilgisi de yoğundur. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2017 yılında 229 bin olan Belaruslu turist sayısı 2018 yılında 250 bine yükselmiştir.

BELARUS KARGO GÖNDERMENİN AŞAMALARI

Belarus kargo göndermek isteyenler uluslararası uçak kargo hizmeti veren global kargo firmalarına ya da yurt içinde aynı hizmeti veren Kargomkolay’a başvurabilir. Belarus’a gönderim yapan şirketler kanalıyla, farklı bir ulaşım modu ile bir haftadan fazla sürecek olan gönderim işlemi 1-3 iş gününde gerçekleştirilebilir.

BELARUS’A KARGO GÖNDERİM İŞLEMLERİ       

Belarus’a kargo gönderimi yapmak için KargomKolay’ ın ana sayfasında karşınıza çıkan işlemleri yapmak herkes için hayli kolay.

Kargonuzun gideceği ülke olarak Belarus’u işaretleyip, paketin kilogram bilgisini de vermeniz bu işlem için yeterli.

Ama önce kargo hesaplaması yapılması gerekiyor.

BELARUS KARGO HESAPLAMA

Belarus’a gidecek olan kargonun hesaplaması yapılırken ya kilogram cinsinden ağırlığı ya da hacmi(desi) ele alınır ve hesaplama işlemi yapılır. Bu işlem sonunda kargonun ne kadar bir ücret karşılığı Belarus’a ulaşacağı belli olur.

Desi hesaplaması;

EN x BOY x YÜKSEKLİK/5000 olarak formüle edilmiştir.

Belarus kargo ücretlerinin hesaplanmasını KargomKolay üzerinden yapacağız.

KargomKolay’ın sayfasına girdiğinizde ekranınızda görünen yurtdışı kargo fiyat hesaplama bölümüne kargonuzun gideceği ülke olarak Belarus’u  işaretledikten sonra, paketinizin kilo bilgisini de vermeniz gerekiyor. Böylece örneğin Minsk’e gönderilecek paket için ne kadar bir ücret ödeneceğini saniyeler içinde öğrenebiliyorsunuz.

BELARUS’A KARGO GÖNDERİMİNDE SON İŞLEM

Belarus’a kargo gönderme işleminde fiyat bilgisini görüp, ödemeyi yaptıktan sonra, paketi kuryeye teslim edince işlem tamamlanmış olacak. Kargoyu kendiniz teslim edebileceğiniz gibi bulunduğunuz yere kurye de çağırabilirsiniz.

BELARUS KARGO FİYATLARI 

Belarus Türkiye arası gönderi fiyatları kg bazında aşağıdaki gibidir: 

 • 0.5 kg: 104.28 Euro10 kg: 172.04 Euro20 kg: 190.3 Euro*Tüm Fiyatları görüntülemek için aşağıdaki ‘Fiyat Al’ butonundan hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

  Düzenli gönderileriniz varsa, kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile görüşerek, daha uygun rakamlar alabilirsiniz.

Belarus Türkiye kargo ücreti her yarım kilogramda bir değişiklik gösterir ve 30 kilo üzeri express kargo ile gönderilemediği için hava kargo fiyatları geçerli olmaya başlar.

BELARUS KARGONUN TESLİMAT SÜRESİ

Türkiye’den Belarus’a en hızlı kargo gönderimi için express kargo hizmeti alınmalıdır. Express servis ile Türkiye’den Belarus’a gönderilen bir koli ya da zarf ortalama 2 iş günü içinde bu ülkede alıcısına teslim edilebiliyor.

PTT KARGO BELARUS FİYATLARI

Belarus’a hava kargo göndermenin yollarından biri de PTT kargoyu kullanmak. Bu nedenle PTT kargo Belarus fiyatları konusunda da bilgi sahibi olmak ve hesaplama yöntemini bilmek sizin için yararlı olacaktır.

PTT yurtdışı gönderi hesaplamayı yapmak için PTT’nin internet sitesinde TURPEX’e tıklayıp, gönderimi yapacağınız ülkeyi seçip, ağırlık bilgisini vermeniz yetiyor.

Belarus’a  5, 10 ve 20 kiloluk bir gönderiyi PTT uluslararası gönderim hizmeti alarak göndereceğinizi varsayalım ve bu kargonun fiyatını hesaplayalım.

PTT yurt dışı kargo Belarus servisinde TURPEX‘te yapılan hesaplamanın sonuçları aşağıdaki gibidir;

 • 5 kg: 443 TL
 • 10 kg: 733 TL
 • 20 kg: 1313 TL  

BELARUS KARGO TAKİP

Belarus kargo takip ile gönderinizin takibini kolaylıkla yapıp, yolculuk sırasındaki durakları ve alıcısına ulaştığı zamanı anlık olarak öğrenebilirsiniz.

Kargonuzu gönderimi gerçekleştirecek firmaya teslim ettiğinizde size verilen barkod numarası ile Belarus’a giden koli ya da zarfınızı takip edebilirsiniz.

Gönderimi yaptığınız firmanın internet sitesine girerek, kargo takip bölümüne barkod numarasını girmeniz bu işlem için yeterli.

BELARUS PTT KARGO TAKİP

PTT ile gönderdiğiniz kargonuzu, PTT yurtdışı kargo takip işlemi ile takip edebilirsiniz. Bu işlemi “gönderi sorgula” sekmesinden gerçekleştirebilirsiniz. PTT Belarus kargo için 8-12 gün arasında teslimat süresi vermektedir.

BELARUS’TAN TÜRKİYE’YE KARGO

Belarus’tan Türkiye’ye kargo göndermek de artık zor bir işlem değil. Bunun için Türkiye’den bu ülkeye kargo gönderilirken izlenen yolun izlenmesi ve aynı işlemlerin yapılması yeterli. Minks, Brest, Gomel ya da Lida’dan Türkiye’nin herhangi bir şehrine aynı hız ve güvenlik şartlarında ithalat ürünü ya da evrak gönderilebilir.

Belarus’tan 5-10-20 kg‘lık kargonun fiyatları ise aşağıdaki gibidir:

 • 5 kg: 192.50 Euro
 • 10 kg: 177.10 Euro
 • 20 kg: 259.60 Euro

kargomkolay ile yapabileceğiniz işlemler

BELARUS EXPRESS KARGO

Belarus express kargo ihtiyacı olan kişi ve kurumların başvuracağı ilk adres KargomKolay.

Bugüne kadar sayısız yurtdışı kargo operasyonu gerçekleştiren KargomKolay, Belarus gönderileriniz için de uluslararası çözüm ortakları ile yanı başınızda olmaya devam edecek.

Belarus ve 219+ ülkeye göndermek istediğiniz yurtdışı hava kargolarınız KargomKolay güvencesinde…

Belarus Kargo İçin Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’den Belarus’a Kargo Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye’den Belarus’a kargo fiyatlarını öğrenmek için, sayfanın altında bulunan Fiyat Al butonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan sayfada ülke olarak Belarus seçtikten sonra, kolinizin ağırlığını seçtiğinizde fiyatı otomatik olarak görebilirsiniz. Belarus için 0,5kg taşıma rakamları 30,18 Eur’dan başlamaktadır ve dönemsel olarak değişebilmektedir. Unutmayın, düzenli gönderiniz varsa veya şirketseniz, özel indirimlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca şahıslar da Hoşgeldin İndirimi gibi kampanyalardan faydalanabilir.

Türkiye’den Belarus’a Kargo kaç günde gider?

Merkezimize ulaşan tüm gönderilerin yurtdışı çıkışları, her gün, aynı günün akşamı (pazar günleri hariç) yapılmaktadır. Uçuşu gerçekleşen tüm Belarus kargoları ortalama 3 iş gününde teslim edilir. Gümrükteki incelemeler, uzak bölge teslimatları ve zorunlu gecikmeler bu süreyi uzatabilir.

Belarus için yurtdışı kargo takibi nasıl yapılır?

KargomKolay, tüm gönderilerini TNT, DHL, UPS ve Fedex ile çıkarmaktadır. Belarus için hazırlanan yurtdışı evraklarında konşimentonuzun sağ üst köşesinde, barkodun altında bulunan konşimento numarasıyla tüm kargo takiplerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için 3 farklı method vardır. 1. Android ve IOS için KargomKolay APP’imizi indirip, kargo takibini yapabilirsiniz. 2. KargomKolay.com adresindeki Yurtdışı Kargo Takip sayfasına, kargo takip numaranızı yazarak durumunu öğrenebilirsiniz. 3.Kargonuz hangi operatörü ile çıkarıldıysa, bizim dışımızda onların web sitesinden de takibini yapabilirsiniz.

Belarus kargo fiyatlarını değiştiren etmenler nelerdir?

Belarus’a kargo gönderirken maliyetinizi değiştiren 2 temel unsur vardır. Bunların birincisi gönderinizin ağırlığıdır. İkinci dikkat edilen konu ise gönderinizin hacimsel (desi) ağırlığıdır. Yurtdışı express kurye gönderilerinde, bu iki değere bakılır, hangisi büyükse ondan fatura edilir.

Türkiye’den Belarus’a en uygun fiyata kargo nasıl gönderilir?

KargomKolay, Türkiye’nin en büyük online yurtdışı kargo toptancısıdır. Binlerce müşterisi bulunmakta ve çağrı merkezi her gün binlerce müşteri talebine yanıt vermektedir. Elindeki bu büyük hacim ile, DHL, TNT, UPS ve FedEx gidi global ekspress kargo taşıyıcı operatörler ile kurumsal anlaşmalar yapar ve aldığı indirimleri, avantajlı fiyatlar ile müşterilerine iletir. Sizin Belarus’a en ucuz kargo fiyatına ulaşmak için yapmanız gereken tek şey, 0850 550 5500 numaralı müşteri hizmetleri hattını aramak veya info@kargomkolay.com adresine email atmaktır. Unutmayın, şirketseniz veya düzenli gönderi yapıyorsanız, özel fiyatlar isteyebilirsiniz.

Türkiye’den Belarus’a online kargo gönderimi nasıl yapılır?

KargomKolay Müşteri Paneli’nde Gönderi Yap butonuna tıkladığınızda, kargonuzun göndericisi, alıcısı, içeriği ve ölçülerini gireceğiniz bir ekran karşınıza çıkıyor. Buraya Belarus için gerekli bilgileri girdiğinizde, otomatik olarak kaydınız alınır ve kargo etiketiniz hazırlanır. Sadece bu kargo etiketinden çıktı alarak, gönderinizi bize ücretsiz şekilde ulaştırabilirsiniz.

Belarus’a en hızlı kargo hangisi?

Belarus’a acil kargolarınız için kullanabileceğiniz en doğru seçenek KargomKolay olacaktır. Çünkü KargomKolay, TNT, UPS, FedEx ve DHL ile özel anlaşmalıdır ve Pazar günleri hariç hergün yurtdışı çıkışı gerçekleştirmektedir. Türkiye’den Belarus’a ortalama kargo süresi 3 iş günüdür.

Belarus’a kargo nasıl gönderilir?

Belarus’a kargo yollamak için yapmanız gereken, mümkün olduğunca sağlam ve küçük bir paket yapmanızdır. Kolilerinizin ölçüleri belli olduğunda, 0850 550 5500 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayıp hem maliyetlerinizi öğrenebilir, hem o ülke ile alakalı güncel bilgileri öğrenebilir, hem de kargo toplamalarınızı hızlıca yaptırabilirsiniz.

Belarus için kargo ağırlık hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Belarus’a göndermek istediğiniz paketinizin ağırlığını ölçmek için en doğru yöntem kilogram ya da hacim (desi) hesaplamasıdır. Desi hesaplaması yaparken: EN X BOY X YÜKSEKLİK /5000 formülü kullanılır.Gönderinizin ağırlığını ölçtüyseniz fiyat hesaplamaya devam edebilirsiniz. Örneğin: Belarus’a 20 KG ağırlığında 50*40*50 ölçülerinde bir paket göndermek istediğinizde; 50*40*50 /5000 yöntemi ile Desi ağırlığını 20 KG denk geldiğini görebilirsiniz.

Belarus’a E-ihracat nasıl yapılır?

KargomKolay, wordpress kullanıcıları için geliştirdiği KargomKolay WooCommerce Yurtdışı Kargo eklentisi ile, 219+ ülkeye online olarak gönderi yapmanızı sağlar. WordPress Plugin 3 sn’de kurulur. Hiçbir kod bilgisine ihtiyacınız yoktur. Kurulumu yaptıktan sonra, sepete eklenen ürünlerin En x Boy x Yükseklik ve ağırlık bilgilerini alır, Belarus’a olan kargo maliyetini otomatik olarak getirir. Bu sayede, site ziyaretçiniz ürünleri alırken, ülkesine kargo bedelini de görür, ürünler ile birlikte kargo bedelini de size öder. KargomKolay yurtdışı kargo eklentisi, TL, USD ve Eur olarak fiyatlar sunabilir, tüm dillerde kullanılabilir.