Skip links

Thy Kargo Dünya Liginde İlk 10’da

Istanbul Havalimanı

THY KARGO DÜNYA LİGİNDE İLK 10’DA

2018 yılını rekorlarla kapatan Türk Hava Yolları cirosunu yüzde 58, net karını ise yüzde 533 artırdı. THY aynı yıl kargo taşımacılığı liginde de dünyada ilk 10’a girmeyi başardı. 2018’de toplam 4 milyon ton kargo taşıyan Turkish Kargo bu alanda dünya 8’incisi oldu.

Türkiye’nin dünyanın en fazla noktasına uçuş gerçekleştiren havayolu şirketi unvanını elinde bulunduran Türk Hava Yolları (THY)’nin 2018 taşıma rakamları açıklandı.  THY hem yolcu hem de kargo taşımasında geçen yılı rekorlarla kapattı.

2018’de net kârını TL bazında yüzde 533 artırarak 4 milyar liraya, dolar bazında ise 2.5 kat artırarak 753 milyon dolara çıkaran THY’nin cirosu da yüzde 58 artarak 62.8 milyara çıktı. Şirketin faaliyet kârı ise 1 milyar 191 milyon dolara  ulaştı.

Thy Kargo

THY EN KÂRLI HAVAYOLLARI ARASINDA

Rakamları açıklayan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, hem yolcu hem kargo gelirlerini önemli ölçüde artırmayı başaran şirketin, yılın son çeyreğinde yaklaşık 3 milyar dolar gelir elde ettiğini söyledi. Aycı, “THY 2018’te yüksek kârlı havayolları arasındaki konumunu korudu” dedi.

Thy Kargo

1.6 MİLYAR DOLAR KARGO GELİRİ

Aycı, Turkish Cargo’nun taşıdığı kargo hacmi, yeni uçuş noktaları ve filosuna eklediği kargo uçakları ile dünyanın en hızlı gelişim gösteren hava kargo taşıyıcısı olduğuna da dikkat çekti. Turkish Cargo’nun, dünyanın 14 ülkesindeki müşterilerine sunduğu hizmetlerini THY kalitesi ile sürdürmeye devam ettiğini vurgulayan Aycı,  şu bilgileri verdi: Turkish Cargo, yüzde 25 artışla 1.4 milyon tonun üzerinde kargo taşımış olup, kargo gelirleri de taşınan kargoya benzer şekilde yüzde 25 artarak 1.6 milyar dolara çıktı. Turkish Cargo, dünyada ilk 10 arasında 8’inci sıraya çıktı.”

İstanbul Yeni Havaliamanı

İSTANBUL YENİ HAVALİMANINDAN İLK KARGO

Turkish Cargoİstanbul Havalimanı‘ndan ilk yurt içi ve yurt dışı hava kargo gönderimini Şubat 2019’de gerçekleştirdi. İlk kargoda Türk bayrağıAnkara ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘ne (KKTC) taşınırken, Turkish Cargo İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk seferini Bişkek’ten 19 Mart 2019 Salı günü gerçekleştirdi. Turkish Cargo’ya ait Boeing B777 tipi kargo uçağı Şanghay-Bişkek-İstanbul seferi ile İstanbul Havalimanı’na ilk kez teker koydu.