Skip links

Güney Kore Kargo | Güney Kore’ye Kargo Fiyatları

GÜNEY KORE KARGO

Güney Kore kargo, ülkenin dünyanın en büyük ekonomi güçleri arasında 11, Asya’da da 4. olması ile daha da hareketli hale gelmiştir. Türkiye’den Güney Kore’ye kargo gönderimleri arttığı gibi oradan Türkiye’ye yapılan kargo gönderimlerinin sayısında gözle görülür bir artış yaşanmaktadır.

Ana endüstrileri tekstil, çelik, otomobil üretimi, gemi yapımı ve elektronik ürünler olan, son yıllarda özellikle teknoloji geliştirme ve yeniliğe özel önem veren Güney Kore kargo trafiğini anlatmadan önce iki ülke arasında son derece sıcak olan sosyal ve ekonomik ilişkilere kısaca göz atmakta fayda var.

GÜNEY KORE – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ 

Türk halkını “Kan kardeş” olarak tanımlayan Güney Kore ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kökeninde Türkiye’nin Kore Savaşı’nda ülkeye destek vermesi yatar. 1957 yılında başlayan diplomatik ilişkiler o gün bugündür aynı sıcaklıkla devam ederken, Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek bir hikayeden uyarlanan Ayla filmi bile Güney Kore ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin neden en üst düzeyde olduğunu anlatır bir belge olarak karşımıza çıkar.

Keza 2002 Dünya Kupası’na Japonya ile birlikte ev sahipliği yapan Güney Kore, 3’lük maçında Türkiye ile karşı karşıya kalırken turnuva boyunca Korelilerin Türk takımına sevgi gösterileri de en üst seviyedeydi. Meraklıları için notu da düşelim, Türk milli takımı Güney Kore’yi 3-2 yenerek dünya 3’üncüsü olmuştu.

GÜNEY KORE TÜRKİYE EKONOMİK İLİŞKİLERİ

Güney Kore kargoyu etkileyecek en önemli faktör tabi ki iki ülke arasındaki ticari ilişkiler. T.C Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2018 yılında Türkiye-Güney Kore arasındaki toplam ticaret hacmi 7.2 milyar doları aşarken bu rakamın yaklaşık 6.5 milyar dolarlık kısmı Güney Kore’den ithalat olarak karşımıza çıkıyor. Aynı dönemde Türkiye’nin ihracatı ise 923 milyon dolar seviyelerinde kalmış durumda. Türkiye’nin Güney Kore’ye ihracatı her geçen yıl artış gösterse de beklenen seviyeye henüz ulaşmış değildir.

EKONOMİK VE TİCARİ İLİŞKİLER

2014 2015 2016 2017 2018
İhracat 0.47 0.56 0.52 0.58 0.92
İthalat 7.55 7.54 6.39 6.60 6.34
Toplam Hacim 8.02 8.1 6.91 7.18 7.26

Sıvılaştırılmış hidrokarbon gazı (lastik hammaddesi), taşıt aksamları, eczacılık ürünleri, elektrikli makine ve cihazlar, giyim eşyaları, bor ve diğer metal cevherleri, gıda maddeleri (fındık, deniz ürünleri, şekerlemeler, makarna, meyve suyu, baharatlar), dericilik ürünlerinin ihraç edildiği Güney Kore’den Türkiye, cep telefonları, elektronik cihazlar, bilgisayar çipleri, LCD, LED ve OLED gösterge panelleri/ekranlar, motorlu taşıtlar, taşıt aksam ve parçaları, kazan, makine ve mekanik cihazlar, plastik mamulleri, gemiler, demir-çelik, optik alet ve cihazlar, demiryolu taşıtları ile aksam ve parçaları, kauçuk ve kauçuktan eşya ile dokumaya elverişli suni ve sentetik lifler ithal etmektedir.

Bu veriler Güney Kore kargo rakamlarını artıran kesimin ihracatçılardan çok bu ülkeden ürün getirten ithalatçılar olduğunu göstermektedir.

GÜNEY KORE KARGO POTANSİYELİNİ ARTIRACAK KESİMLER

Güney Kore kargo potansiyelini ihracatçı ve ithalatçılar dışında artıracak farklı kesimler de var. Türkiye’de yatırım yapan Güney Koreli girişimciler ile Güney Kore’de yatırım yapan Türk girişimciler Güney Kore hava kargo rakamlarını daha da yukarılara çekecek grupların başında geliyor.

T.C. Merkez Bankası verilerine göre Türkiye’deki teyid edilmiş G. Kore yatırımlarının toplamı 881 milyon dolar civarındadır. Güney Kore verilerine göre ise ülkemizdeki Güney Kore yatırımları 2 milyar 156 milyon dolardır. Rakamlardaki bu farklılık, Güney Kore tarafının üçüncü ülkelerde bulunan iştirak ve şirketlerinin ülkemizdeki yatırımlarını da doğrudan yatırım meblağına ilave etmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Öte yandan Türkiye’de de 300’den fazla Güney Kore sermayesine sahip şirket faaliyet göstermektedir. 2012-2017 yılları itibarıyla Güney Kore’deki Türk kaynaklı yatırımların toplamı ise 153 milyon dolar seviyesindedir.

Güney Kore hava kargo rakamlarını etkileyecek bir diğer kesim ise turizm   amaçlı seyahat edenler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2017 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Güney Koreli turist sayısı 120 bin 622 olarak gerçekleşmiştir. Öte yandan, 2018 yılının Ocak-Eylül aylarında Güney Kore’den gelen turist sayısı 116 bin 953 olmuştur. Koreli turist sayısının 2018 Aralık sonu itibariyle 160 bin olduğu tahmin edilmektedir.

Türkiye ve Güney Kore arasında 1973 yılında imzalanan vize muafiyet anlaşması çerçevesinde iki ülke vatandaşları turistik amaçlı seyahatlerinde 3 aya kadar vizeden muaflar. Bu muafiyetin iki ülke arasındaki turizm faaliyetlerini daha da artırması beklenmektedir.

GÜNEY KORE KARGO GÖNDERİMİ İÇİN EN HIZLI YOL

Güney Kore kargo gönderimi için en verimli ve hızlı yol hangisidir diye sorulsa hiç düşünmeden hava yolu cevabı verilebilir. Zira iki ülke arasındaki 8 bin 593 kilometrelik mesafe kara yolu ile aşılmak istenirse bunun için ciddi bir zamana ihtiyaç duyulacaktır. Çünkü uçakla 5 bin kilometreye düşen bu mesafeyi aşmak yaklaşık 7.5 saatlik bir yolculuğu gerektiriyor. Bu mesafe arabayla ise yaklaşık 4 gün sürmektedir. Bu noktada Güney Kore’ye deniz ürünleri gibi çabuk bozulabilir nitelikteki ürünlerin ihracatında uçak kargoyu kullanmanın gerekliliği de ortaya çıkıyor. Eczacılık ürünleri ve yüksek değerli elektrikli makine ve cihazların da en güvenli ve hızlı şekilde bu ülkeye taşınması için ihracatçıların karayoluna alternatif yolları tercih edeceklerini ve Güney Kore kargo gönderimi için uçak kargoyu daha da çok kullanacaklarını söylemek mümkündür.

GÜNEY KORE KARGODA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

T.C Ticaret Bakanlığı Güney Kore ile ticaret yapacak kişi ve kurumları pazarda dikkat etmeleri gereken noktalar konusunda uyarıyor.

 • Özellikle gıda pazarına marka ile girilecekse, sağlam-güvenli dağıtım kanalları bulunmalıdır. Bu uyarı Güney Kore hava kargonun daha da hareketli olacağının göstergesi olarak kabul ediliyor.
 • Reklam amaçlı mallar ve tanıtım dokümanları gümrük vergilerinden muaf. Böyle bir durumda getirilen malın bu amaç için kullanılacağı kanıtlanmalıdır
 • Fuarlar ve sergiler için Güney Kore’ye gönderilen getirilen mallar gümrük sınırları dışında tutulmalı. Sergi ya da fuar bittiğinde bu malların tekrar yurtdışına götürülmesi ya da ülkeye girdiği gündeki değerine göre vergilendirilerek ülke gümrük sınırlarına alınması gerekmektedir.
 • Malların ithalatı için malın geldiği ülkenin kesinlikle belirtilmesi gerekmektedir. Çeşitli özel durumlarda ayrıntılı etiketler istenebilir (ilaçlar vb.). Mal üzerinde fiyatın belirtilmesi şartı kaldırılmıştır.
 • İthal edilen mallara %10 KDV eklenmektedir. Belli mal gruplarında ise tüketim vergisi de eklenmektedir.
 • Strateji ve Maliye Bakanlığının izniyle yabancı yatırım için hammadde ve yatırım malları ithaline normal gümrük prosedürleri uygulanmamakta ve gümrük vergilerinden muaf tutulmaktadır.
 • İhraç amaçlı üretim için hammadde ithalinde gümrükler uygulanmamaktadır. Bazı makine ve ekipmanlarda da ya hiç gümrük vergisi alınmamakta ya da çok düşük seviyelerde uygulanmaktadır. Eğitim ve bilgisayar yazılım amaçlı ithalatta da gümrük oranları sıfırdır.

Güney Kore hava kargo işlemlerinde bu noktalara dikkat edilmesi işlemlerin daha sorunsuz olmasını sağlayacaktır.

GÜNEY KORE HAVA KARGONUN TESLİMAT SÜRESİ

Güney Kore hava kargonun teslimat süresi Express kargo ile ortalama 2 iş gününde teslim edilebilmektedir ki bu süre oldukça makul bir süredir. Zira, 3 bin 365 kilometrelik bir mesafeye sahip olan Türkiye ile Güney Kore arasındaki bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 1 gün 9 saatte kat edilebilirken, uçak ile 2 bin 422 kilometre olan mesafeyi aşmak 3 saat 45 dakikayı bulmaktadır.

GÜNEY KORE KARGO FİYATLARI

Güney Kore Kargo fiyatlarını 1- 10- 20 kilogram üzerinden örneklendireceğiz. İstanbul’dan Seul’e gönderilen bir Güney Kore evrak kargo için,

 • 0.5 kg: 141.13 Euro10 kg: 217.14 Euro

  20 kg: 294.25 Euro

  *Tüm Fiyatları görüntülemek için aşağıdaki ‘Fiyat Al’ butonundan hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

  Düzenli gönderileriniz varsa, kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile görüşerek, daha uygun rakamlar alabilirsiniz.

Güney Kore kargoda fiyatlar her yarım kilogramda bir değişir ve 30 kilogram ve üstü gönderiler için hava kargo kullanılması zorunludur.

KargomKolay 219+ ülkede olduğu gibi Güney Kore kargolarınızı da global çözüm ortaklarının servisi ile hızlı ve güvenli bir şekilde taşımaktadır.

Güney Kore Kargo İçin Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’den Güney Kore’ye Kargo Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye’den Güney Kore’ye kargo fiyatlarını öğrenmek için, sayfanın altında bulunan Fiyat Al butonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan sayfada ülke olarak Güney Kore seçtikten sonra, kolinizin ağırlığını seçtiğinizde fiyatı otomatik olarak görebilirsiniz. Güney Kore için 0,5kg taşıma rakamları 30,65 Eur’dan başlamaktadır ve dönemsel olarak değişebilmektedir. Unutmayın, düzenli gönderiniz varsa veya şirketseniz, özel indirimlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca şahıslar da Hoşgeldin İndirimi gibi kampanyalardan faydalanabilir.

Türkiye’den Güney Kore’ye Kargo kaç günde gider?

Merkezimize ulaşan tüm gönderilerin yurtdışı çıkışları, her gün, aynı günün akşamı (pazar günleri hariç) yapılmaktadır. Uçuşu gerçekleşen tüm Güney Kore kargoları ortalama 3 iş gününde teslim edilir. Gümrükteki incelemeler, uzak bölge teslimatları ve zorunlu gecikmeler bu süreyi uzatabilir.

Güney Kore için yurtdışı kargo takibi nasıl yapılır?

KargomKolay, tüm gönderilerini TNT, DHL, UPS ve Fedex ile çıkarmaktadır. Güney Kore için hazırlanan yurtdışı evraklarında konşimentonuzun sağ üst köşesinde, barkodun altında bulunan konşimento numarasıyla tüm kargo takiplerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için 3 farklı method vardır. 1. Android ve IOS için KargomKolay APP’imizi indirip, kargo takibini yapabilirsiniz. 2. KargomKolay.com adresindeki Yurtdışı Kargo Takip sayfasına, kargo takip numaranızı yazarak durumunu öğrenebilirsiniz. 3.Kargonuz hangi operatörü ile çıkarıldıysa, bizim dışımızda onların web sitesinden de takibini yapabilirsiniz.

Güney Kore kargo fiyatlarını değiştiren etmenler nelerdir?

Güney Kore’ye kargo gönderirken maliyetinizi değiştiren 2 temel unsur vardır. Bunların birincisi gönderinizin ağırlığıdır. İkinci dikkat edilen konu ise gönderinizin hacimsel (desi) ağırlığıdır. Yurtdışı express kurye gönderilerinde, bu iki değere bakılır, hangisi büyükse ondan fatura edilir.

Türkiye’den Güney Kore’ye en uygun fiyata kargo nasıl gönderilir?

KargomKolay, Türkiye’nin en büyük online yurtdışı kargo toptancısıdır. Binlerce müşterisi bulunmakta ve çağrı merkezi her gün binlerce müşteri talebine yanıt vermektedir. Elindeki bu büyük hacim ile, DHL, TNT, UPS ve FedEx gidi global ekspress kargo taşıyıcı operatörler ile kurumsal anlaşmalar yapar ve aldığı indirimleri, avantajlı fiyatlar ile müşterilerine iletir. Sizin Güney Kore’ye en ucuz kargo fiyatına ulaşmak için yapmanız gereken tek şey, 0850 550 5500 numaralı müşteri hizmetleri hattını aramak veya info@kargomkolay.com adresine email atmaktır. Unutmayın, şirketseniz veya düzenli gönderi yapıyorsanız, özel fiyatlar isteyebilirsiniz.

Türkiye’den Güney Kore’ye online kargo gönderimi nasıl yapılır?

KargomKolay Müşteri Paneli’nde Gönderi Yap butonuna tıkladığınızda, kargonuzun göndericisi, alıcısı, içeriği ve ölçülerini gireceğiniz bir ekran karşınıza çıkıyor. Buraya Güney Kore için gerekli bilgileri girdiğinizde, otomatik olarak kaydınız alınır ve kargo etiketiniz hazırlanır. Sadece bu kargo etiketinden çıktı alarak, gönderinizi bize ücretsiz şekilde ulaştırabilirsiniz.

Güney Kore’ye en hızlı kargo hangisi?

Güney Kore’ye acil kargolarınız için kullanabileceğiniz en doğru seçenek KargomKolay olacaktır. Çünkü KargomKolay, TNT, UPS, FedEx ve DHL ile özel anlaşmalıdır ve Pazar günleri hariç hergün yurtdışı çıkışı gerçekleştirmektedir. Türkiye’den Güney Kore’ye ortalama kargo süresi 3 iş günüdür.

Güney Kore’ye kargo nasıl gönderilir?

Güney Kore’ye kargo yollamak için yapmanız gereken, mümkün olduğunca sağlam ve küçük bir paket yapmanızdır. Kolilerinizin ölçüleri belli olduğunda, 0850 550 5500 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayıp hem maliyetlerinizi öğrenebilir, hem o ülke ile alakalı güncel bilgileri öğrenebilir, hem de kargo toplamalarınızı hızlıca yaptırabilirsiniz.

Güney Kore için kargo ağırlık hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Güney Kore’ye göndermek istediğiniz paketinizin ağırlığını ölçmek için en doğru yöntem kilogram ya da hacim (desi) hesaplamasıdır. Desi hesaplaması yaparken: EN X BOY X YÜKSEKLİK /5000 formülü kullanılır.Gönderinizin ağırlığını ölçtüyseniz fiyat hesaplamaya devam edebilirsiniz. Örneğin: Güney Kore’ye 20 KG ağırlığında 50*40*50 ölçülerinde bir paket göndermek istediğinizde; 50*40*50 /5000 yöntemi ile Desi ağırlığını 20 KG denk geldiğini görebilirsiniz.

Güney Kore’ye E-ihracat nasıl yapılır?

KargomKolay, wordpress kullanıcıları için geliştirdiği KargomKolay WooCommerce Yurtdışı Kargo eklentisi ile, 219+ ülkeye online olarak gönderi yapmanızı sağlar. WordPress Plugin 3 sn’de kurulur. Hiçbir kod bilgisine ihtiyacınız yoktur. Kurulumu yaptıktan sonra, sepete eklenen ürünlerin En x Boy x Yükseklik ve ağırlık bilgilerini alır, Güney Kore’ye olan kargo maliyetini otomatik olarak getirir. Bu sayede, site ziyaretçiniz ürünleri alırken, ülkesine kargo bedelini de görür, ürünler ile birlikte kargo bedelini de size öder. KargomKolay yurtdışı kargo eklentisi, TL, USD ve Eur olarak fiyatlar sunabilir, tüm dillerde kullanılabilir.