Güney Kore Kargo | Güney Kore’ye Kargo Fiyatları

Ülkeler ve Fiyatlar

GÜNEY KORE KARGO

Güney Kore kargo, ülkenin dünyanın en büyük ekonomi güçleri arasında 11, Asya’da da 4. olması ile daha da hareketli hale gelmiştir. Türkiye’den Güney Kore’ye kargo gönderimleri arttığı gibi oradan Türkiye’ye yapılan kargo gönderimlerinin sayısında gözle görülür bir artış yaşanmaktadır.

Ana endüstrileri tekstil, çelik, otomobil üretimi, gemi yapımı ve elektronik ürünler olan, son yıllarda özellikle teknoloji geliştirme ve yeniliğe özel önem veren Güney Kore kargo trafiğini anlatmadan önce iki ülke arasında son derece sıcak olan sosyal ve ekonomik ilişkilere kısaca göz atmakta fayda var.

GÜNEY KORE – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ 

Türk halkını “Kan kardeş” olarak tanımlayan Güney Kore ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kökeninde Türkiye’nin Kore Savaşı’nda ülkeye destek vermesi yatar. 1957 yılında başlayan diplomatik ilişkiler o gün bugündür aynı sıcaklıkla devam ederken, Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek bir hikayeden uyarlanan Ayla filmi bile Güney Kore ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin neden en üst düzeyde olduğunu anlatır bir belge olarak karşımıza çıkar.

Keza 2002 Dünya Kupası’na Japonya ile birlikte ev sahipliği yapan Güney Kore, 3’lük maçında Türkiye ile karşı karşıya kalırken turnuva boyunca Korelilerin Türk takımına sevgi gösterileri de en üst seviyedeydi. Meraklıları için notu da düşelim, Türk milli takımı Güney Kore’yi 3-2 yenerek dünya 3’üncüsü olmuştu.

GÜNEY KORE TÜRKİYE EKONOMİK İLİŞKİLERİ

Güney Kore kargoyu etkileyecek en önemli faktör tabi ki iki ülke arasındaki ticari ilişkiler. T.C Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2018 yılında Türkiye-Güney Kore arasındaki toplam ticaret hacmi 7.2 milyar doları aşarken bu rakamın yaklaşık 6.5 milyar dolarlık kısmı Güney Kore’den ithalat olarak karşımıza çıkıyor. Aynı dönemde Türkiye’nin ihracatı ise 923 milyon dolar seviyelerinde kalmış durumda. Türkiye’nin Güney Kore’ye ihracatı her geçen yıl artış gösterse de beklenen seviyeye henüz ulaşmış değildir.

EKONOMİK VE TİCARİ İLİŞKİLER

2014 2015 2016 2017 2018
İhracat 0.47 0.56 0.52 0.58 0.92
İthalat 7.55 7.54 6.39 6.60 6.34
Toplam Hacim 8.02 8.1 6.91 7.18 7.26

Sıvılaştırılmış hidrokarbon gazı (lastik hammaddesi), taşıt aksamları, eczacılık ürünleri, elektrikli makine ve cihazlar, giyim eşyaları, bor ve diğer metal cevherleri, gıda maddeleri (fındık, deniz ürünleri, şekerlemeler, makarna, meyve suyu, baharatlar), dericilik ürünlerinin ihraç edildiği Güney Kore’den Türkiye, cep telefonları, elektronik cihazlar, bilgisayar çipleri, LCD, LED ve OLED gösterge panelleri/ekranlar, motorlu taşıtlar, taşıt aksam ve parçaları, kazan, makine ve mekanik cihazlar, plastik mamulleri, gemiler, demir-çelik, optik alet ve cihazlar, demiryolu taşıtları ile aksam ve parçaları, kauçuk ve kauçuktan eşya ile dokumaya elverişli suni ve sentetik lifler ithal etmektedir.

Bu veriler Güney Kore kargo rakamlarını artıran kesimin ihracatçılardan çok bu ülkeden ürün getirten ithalatçılar olduğunu göstermektedir.

GÜNEY KORE KARGO POTANSİYELİNİ ARTIRACAK KESİMLER

Güney Kore kargo potansiyelini ihracatçı ve ithalatçılar dışında artıracak farklı kesimler de var. Türkiye’de yatırım yapan Güney Koreli girişimciler ile Güney Kore’de yatırım yapan Türk girişimciler Güney Kore hava kargo rakamlarını daha da yukarılara çekecek grupların başında geliyor.

T.C. Merkez Bankası verilerine göre Türkiye’deki teyid edilmiş G. Kore yatırımlarının toplamı 881 milyon dolar civarındadır. Güney Kore verilerine göre ise ülkemizdeki Güney Kore yatırımları 2 milyar 156 milyon dolardır. Rakamlardaki bu farklılık, Güney Kore tarafının üçüncü ülkelerde bulunan iştirak ve şirketlerinin ülkemizdeki yatırımlarını da doğrudan yatırım meblağına ilave etmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Öte yandan Türkiye’de de 300’den fazla Güney Kore sermayesine sahip şirket faaliyet göstermektedir. 2012-2017 yılları itibarıyla Güney Kore’deki Türk kaynaklı yatırımların toplamı ise 153 milyon dolar seviyesindedir.

Güney Kore hava kargo rakamlarını etkileyecek bir diğer kesim ise turizm   amaçlı seyahat edenler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2017 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Güney Koreli turist sayısı 120 bin 622 olarak gerçekleşmiştir. Öte yandan, 2018 yılının Ocak-Eylül aylarında Güney Kore’den gelen turist sayısı 116 bin 953 olmuştur. Koreli turist sayısının 2018 Aralık sonu itibariyle 160 bin olduğu tahmin edilmektedir.

Türkiye ve Güney Kore arasında 1973 yılında imzalanan vize muafiyet anlaşması çerçevesinde iki ülke vatandaşları turistik amaçlı seyahatlerinde 3 aya kadar vizeden muaflar. Bu muafiyetin iki ülke arasındaki turizm faaliyetlerini daha da artırması beklenmektedir.

GÜNEY KORE KARGO GÖNDERİMİ İÇİN EN HIZLI YOL

Güney Kore kargo gönderimi için en verimli ve hızlı yol hangisidir diye sorulsa hiç düşünmeden hava yolu cevabı verilebilir. Zira iki ülke arasındaki 8 bin 593 kilometrelik mesafe kara yolu ile aşılmak istenirse bunun için ciddi bir zamana ihtiyaç duyulacaktır. Çünkü uçakla 5 bin kilometreye düşen bu mesafeyi aşmak yaklaşık 7.5 saatlik bir yolculuğu gerektiriyor. Bu mesafe arabayla ise yaklaşık 4 gün sürmektedir. Bu noktada Güney Kore’ye deniz ürünleri gibi çabuk bozulabilir nitelikteki ürünlerin ihracatında uçak kargoyu kullanmanın gerekliliği de ortaya çıkıyor. Eczacılık ürünleri ve yüksek değerli elektrikli makine ve cihazların da en güvenli ve hızlı şekilde bu ülkeye taşınması için ihracatçıların karayoluna alternatif yolları tercih edeceklerini ve Güney Kore kargo gönderimi için uçak kargoyu daha da çok kullanacaklarını söylemek mümkündür.

GÜNEY KORE KARGODA DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

T.C Ticaret Bakanlığı Güney Kore ile ticaret yapacak kişi ve kurumları pazarda dikkat etmeleri gereken noktalar konusunda uyarıyor.

  • Özellikle gıda pazarına marka ile girilecekse, sağlam-güvenli dağıtım kanalları bulunmalıdır. Bu uyarı Güney Kore hava kargonun daha da hareketli olacağının göstergesi olarak kabul ediliyor.
  • Reklam amaçlı mallar ve tanıtım dokümanları gümrük vergilerinden muaf. Böyle bir durumda getirilen malın bu amaç için kullanılacağı kanıtlanmalıdır
  • Fuarlar ve sergiler için Güney Kore’ye gönderilen getirilen mallar gümrük sınırları dışında tutulmalı. Sergi ya da fuar bittiğinde bu malların tekrar yurtdışına götürülmesi ya da ülkeye girdiği gündeki değerine göre vergilendirilerek ülke gümrük sınırlarına alınması gerekmektedir.
  • Malların ithalatı için malın geldiği ülkenin kesinlikle belirtilmesi gerekmektedir. Çeşitli özel durumlarda ayrıntılı etiketler istenebilir (ilaçlar vb.). Mal üzerinde fiyatın belirtilmesi şartı kaldırılmıştır.
  • İthal edilen mallara %10 KDV eklenmektedir. Belli mal gruplarında ise tüketim vergisi de eklenmektedir.
  • Strateji ve Maliye Bakanlığının izniyle yabancı yatırım için hammadde ve yatırım malları ithaline normal gümrük prosedürleri uygulanmamakta ve gümrük vergilerinden muaf tutulmaktadır.
  • İhraç amaçlı üretim için hammadde ithalinde gümrükler uygulanmamaktadır. Bazı makine ve ekipmanlarda da ya hiç gümrük vergisi alınmamakta ya da çok düşük seviyelerde uygulanmaktadır. Eğitim ve bilgisayar yazılım amaçlı ithalatta da gümrük oranları sıfırdır.

Güney Kore hava kargo işlemlerinde bu noktalara dikkat edilmesi işlemlerin daha sorunsuz olmasını sağlayacaktır.

GÜNEY KORE HAVA KARGONUN TESLİMAT SÜRESİ

Güney Kore hava kargonun teslimat süresi Express kargo ile ortalama 2 iş gününde teslim edilebilmektedir ki bu süre oldukça makul bir süredir. Zira, 3 bin 365 kilometrelik bir mesafeye sahip olan Türkiye ile Güney Kore arasındaki bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 1 gün 9 saatte kat edilebilirken, uçak ile 2 bin 422 kilometre olan mesafeyi aşmak 3 saat 45 dakikayı bulmaktadır.

GÜNEY KORE KARGO FİYATLARI

Güney Kore Kargo fiyatlarını 1- 10- 20 kilogram üzerinden örneklendireceğiz. İstanbul’dan Seul’e gönderilen bir Güney Kore evrak kargo için,

  • 1 kg’de: 44 Euro
  • 10 kg’de:183.70 Euro
  • 20 kg’de: 267.30 Euro

Güney Kore kargoda fiyatlar her yarım kilogramda bir değişir ve 30 kilogram ve üstü gönderiler için hava kargo kullanılması zorunludur.

KargomKolay 219+ ülkede olduğu gibi Güney Kore kargolarınızı da global çözüm ortaklarının servisi ile hızlı ve güvenli bir şekilde taşımaktadır.

https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/TEB.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/MERSİN.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/ODTÜ.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/YTÜ.png

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Önemli Not : Tüm Avrupa, Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya'da Çin dahil kargo çıkışlarımız devam etmektedir!
Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp