Skip links

Doğu’nun En Büyük Gücü: Çin’den İthalat Yapma

Çin'den İthalat

Çin’den İthalat – Çin Kargo Gönderimi

Amerika’nın ardından dünyanın ikinci ekonomisi konumundaki Çin tüm yatırımcı ve girişimcilerin hayallerini süsleyen çok büyük bir pazar. Nasıl olmasın ki, yaklaşık 1.5 milyara nüfusa sahip olan bir ülkeye ihracat yapmak, ihracatçı için de büyük bir başarı anlamına gelmez mi? hele ki kuralları bu kadar sıkı olan bir ülke söz konusuysa…

Öte yandan iç pazara yönelik çalışanlar Çin’den ithalat yaparak aklınıza ne gelirse satışa sundu. Hanginizin evinde Çin’den ithal edilmiş bir oyuncak olmadı ki? Ya da cep telefonunda Çin yedek parçası kullanılmamış biri var mıdır Türkiye’de? “Made in RPC” herkesin beynine kazınmadı mı?

Türkiye açısından Çin en büyük ithalat pazarlarından biri. Çin’e ihracatı 2.9 milyar olar olan Türkiye Çin’den ithalat yaparken 20 milyar dolarlık döviz kullandı.

Çin'den İthalat

TÜRKİYE’DEN ÇİN’E HAVA KARGO

Peki Çin’e ihracat nasıl olacak? Çin’den ithalat nasıl yapılacak? Nasıl bir strateji izlemek gerekir? Uçakla bile aktarmasız, rötarsız yaklaşık 9 saat süren yolculuk sonrası ulaşılabilen Çin’e hava kargo göndermek kolay mı? Çin’den Türkiye’ye uçak kargo ile neler gönderilebilir neler gönderilemez?

ÇİN’DEN İTHALAT YAPARKEN DE YOL ARKADAŞINIZ KARGOMKOLAY

KargomKolay Türkiye’den 10 bin kilometre uzaklıktaki dünyanın yeni ekonomik süper gücü, ticaret alışkanlıklarını baştan aşağı değiştiren, herkese “Çin Malı” kavramını ezberleten Çin’e gönderilecek hava kargolarınız için de her zaman yanınızda.

Gelelim son dönemde Türklerin de yoğun ilgi gösterdiği Çin ile ticari ve siyasi ilişkilere.

ÇİN’DEN İTHALAT YÜKSEK, İHRACAT DÜŞÜK    

Türkiye ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin başlangıcı çok yakın bir tarihe dayanıyor. İki ülke arasında 1971 yılından bu yana devam eden diplomatik ilişki var. Türkiye ile Çin arasındaki işbirliği her iki ülkenin de dışa açılmaya başladığı, ekonomik ve siyasi olarak yükselişe geçtiği 1980’lerden itibaren ciddi anlamda ivme kazandı.

Türkiye’nin Çin’den ithalatı çok yüksek, ihracatı ise çok düşük. Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Çin ile Türkiye arasında 2018 yılında 23 milyar dolar seviyesinde bir ticaret hacmi oluştu. Ama bu rakamın sadece 2.91 milyar doları Türkiye’nin Çin’e ihracatı. Buna karşın Türkiye Çin’den ithalat yaparken 20.71 milyar dolar harcamış…  Çin bu rakamlarla Türkiye’nin ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında Rusya’nın ardında 2. sırada geliyor.

SON 5 YILIN EN DÜŞÜK ÇİN İTHALATI

Türkiye Çin’den ciddi rakamlarda dış alım yapıyor ama aslında Çin’den ithalat son 5 yılın en düşük rakamı. 2013 yılında 24. 68 milyar dolar olan Çin’den ithalat, 2016 yılında en yüksek seviyesine ulaştı. O yıl Türkiye Çin’den ithalat yaparken 25.44 milyar dolar harcadı.

Yıllara göre ticaret hacmi TÜİK verilerine göre şöyle:

Türkiye’nin Çin’e başlıca ihracat yapılan ürünler listesinde mermer ve traverten, krom, bakır, kurşun, demir, çinko, tabii borat cevherleri, bor oksitleri ve borik asitler olurken, Çin’den ithalatı yapılanlar arasında otomatik bilgi işlem makinaları ve üniteleri, hücresel/diğer kablosuz ağlar için telefonlar, oyuncaklar, ses-görüntü ve diğer bilgileri almaya, çevirmeye ve vermeye yarayan araçlar, yük/insan taşıma amaçlı gemiler bulunuyor.

Çin bu rakamlarla Türkiye’nin dünyada üçüncü, Doğu Asya’da ise en büyük ticaret ortağı konumuna gelmiştir.

GIDA İHRACATINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çin, ülkeye girecek gıdalar konusunda oldukça sıkı kurallara sahip. Öyle ki ithal edilecek gıdaların ülkeye girişi sırasında gıda kalitesi ve hijyenini korumak için titiz ve pek çok aşamadan oluşan bir kontrol sistemi uygulamaktadır. Her yıl ülkeye ithal edilmek istenen gıdaların gerekli kalite standartlarını karşılamaması nedeniyle, gümrüklerde imha edilmekte veya ürünler geri gönderilmektedir.
Bu nedenle Türk gıda ve tarım ürünlerinin Çin’e ihracatı için çalışmalar sürdürülmektedir. Bu kapsamda, süt ve süt ürünleri, kiraz ve antep fıstığı ihracatına ilişkin protokoller imzalandı.

Çinden İthalat

ÇİN’E HAVA KARGOYA İHTİYAÇ DUYACAK KİŞİLER

İhracat yapanlar Çin’e uçak kargo hizmetine ihtiyaç duyacak en büyük kesim olarak karşımıza çıkıyor. Ama Türkiye’den Çin’e kargo göndermek isteyecek diğer önemli kesim de Türkiye’de yatırım yapan Çinli iş insanları. Zira Dışişleri Bakanlığı Çin’in Türkiye’ye 2 milyar dolar civarında yatırım yaptığı bilgisini veriyor. Bu yatırımlar; enerji, altyapı, lojistik, finans, madencilik, telekomünikasyon ve hayvancılık alanlarında yoğunlaşıyor.

ÇİN’E YURT DIŞI KARGO POTANSİYELİNİ ARTIRACAK SATIŞ

En taze örnek ise dünyanın en büyük e-ticaret şirketi Çinli Alibaba’nın Türkiye’ye yatırım kararı alması… Alibaba 2018’in Haziran’ında Trendyol’daki mevcut finansal yatırımcıların tüm hisselerini satın alarak Trendyol’un yeni stratejik partneri oldu.

Rekabet Kurumu Haziran 2018’de duyurulan bu satın alma ile ilgili kararını ise Ağustos 2018’de “DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş.’nin tek kontrolünün Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited tarafından devralınması işlemine izin verildi”  açıklamasıyla resmileştirdi.

Bu satın alma Çin’e yurtdışı hava kargo potansiyelinde hedeflerin yeniden belirlenmesini sağlayacak bir gelişme olarak yorumlandı.

Çinden Kargo

TÜRKİYE’DEN ÇİN’E HAVA KARGOYU KULLANMA İHTİMALİ YÜKSEK 390 BİN KİŞİ

2002 yılından bu yana Türkiye’yi turistik amaçlı ziyaret eden Çinlilerin sayısı her geçen gün artıyor. Öyle ki 2018 yılında Çin’den Türkiye’ye gelen turist sayısı az buz değil yüzde 60 oranında artarak 390 bin kişiye ulaştı.

Ülkelerinden hayli uzak olan Türkiye’de tatile gelen Çinli turistler kısa tatilleri süresince ülkelerine gönderilecek herhangi bir ürün, paket ya da evrak için yurtdışı hava kargoyu tercih edeceklerdir.

ÇİN’E KARGO GÖNDERMENİN EN ‘SAĞLAM’ ADRESİ

Yasalara ve uluslararası kurallar çerçevesinde aklınıza gelebilecek her ürünü tüm dünya ülkelerine söz verdiği teslimat süresinde, güvenli ve sağlam şekilde ulaştıran www.kargomkolay.com kargonuzun Çin yolculuğu için de garanti veriyor. KargomKolay Türkiye’den Çin’e, Çin’den Türkiye’ye kargo göndermenin en ‘sağlam’ adresi olarak yanınızda…

Çinden İthalat

Hızlı Teslimat

İstanbul’dan uçakla yaklaşık 9 saat süren uçuş ile ulaşılabilecek Çin’in başkenti Pekin’e göndermek istediğiniz kargonuzu Çin içerisinde ulaşacak bölgeye göre 2-4 iş günü gibi bir değişim gözlenmektedir. Detaylı bilgiler için uzman kadromuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çin’e Kargo Gönderiminde Karşılaşabileceğiniz Sorular

Çin kargolarını gönderirken en önemli partneriniz olmak için yola çıkan kargomkolay, kargolarınızı gönderme aşamasında aklınıza takılan, işiniz zorlaştıran soruların cevaplarını da sizler için veriyor.

Çin’e nasıl kargo göndereceğiz? “Gönderiniz eğer bir kolide ise, proforma fatura ve bir konşimento ile gönderim yapabilirsiniz.”

Çin’e evrak göndermek istersek nasıl bir yol izlemeliyiz? Çin’e evrak gönderiminde sadece konşimento doldurmanız yeterlidir. Konşimento doldurma konusunda destek almak isterseniz kargomkolay müşteri temsilcilerimiz size destek olacaklardır.  

Çin’deki iş ortağımıza ihraç malı göndermenin en kolay yolu hangisi? “Numune şeklinde gönderecekseniz proforma fatura ve konşimento yeterli. Eğer mikro ihracat yapmak isterseniz resmi faturanızı da almanız gerekli.”

Çin’e kargo göndermenin en hızlı yolu nedir? “Global bir kurye şirketinin teslim süresi bölgelere göre değişiklik gösterir. En doğru seçim için kargomkolay’dan ücretsiz destek alabilirsiniz.”

Çin’den Türkiye’de satma üzere oyuncak getirmek istersek bu oyuncakları hangi yolla getirmek daha ekonomik olur?

Çin hava kargo için ne kadar ücret öderiz?

Kargomuz ne kadar sürede Çin’e ulaşır?

Çin hava kargo gönderisinin takibini nasıl yapacağız?

Çin’e gönderdiğimiz kargomuzun sahibine ulaştığını nasıl öğreneceğiz?

Çin uçak kargomuz en ucuza nasıl sahibine ulaşacak?

Çin’e gönderilmeyecek ürünler var mı?

Çin gümrüklerinde “Pazarlık “ usulü gerçekten var mı?

 Bu soruların ve daha fazlasının cevabı, verdiği hizmetin kalitesi ile sektörde kendine önemli bir yer edinene kargonuzu istediğiniz adrese güvenli, sağlam ve ekonomik bir şekilde ulaştıran, başarısını bugüne kadar yaptığı  teslimatlarla da ispatlamış olan kargomkolay.com’da…

Çinden İthalat

ÇİN HAVA KARGO İLE DAHA YAKIN

 Çin dahil220 ülkeye istediğiniz ürünü, istediğiniz an ulaştıran kargomkolay.com Çin’e uçak kargo ile gönderilecek bir gönderiyi Türkiye’nin birçok şehrinden aynı gün içinde yola çıkarıp sahibine teslim edebilmektedir. İstanbul’dan Pekin’e, İzmir’den Şangay’a Kayseri’denGuangzhou’ya bir kargo göndermek isterseniz adresiniz Kargomkolay…

KARGO GÖNDERİRKEN ÇİN BÜROKRASİNE TAKILMAYIN

Çin bürokratik işlemlerinin oldukça fazla olduğu bir ülke. Bu nedenle  Çin’e ihracat yaparken de kargo gönderirken de uyulması gereken hükümlere mutlak surette dikkat edilmesi gerekiyor.

Türkiye’deki bir noktadan Çin’deki herhangi bir adrese, ya Çin’deki bir noktadan Türkiye’deki bir noktaya hava yolu kargo taşımacılığını yaparken söz konusu ülkenin gümrük ve vergi mevzuatlarına, gümrük tarifelerine uyulması gerekiyor. Çin’e ihracatta ülkenin kendine özgü kurallarına uymak gerekiyor.

Örneğin Ticaret Bakanlığı’ ın verdiği bilgiye göre Çin’de çoğu gıdanın ithalatında belgeleme işlemleri son derece sıkı ve karmaşık kuralları bulunmaktadır.
Gıdanın sevkiyatı öncesi ürünün kalite kontrol belgeleri, gıda sağlık sertifikası karantina belgesi, menşei şahadetnamesi, çeki listesi ambalajı malzemelerinin detaylı açıklaması talep edilmektedir. Bu kurallara uymadan Çin’e ne ihracat yapabilirsiniz ne de kargo gönderebilirsiniz.

Çin Kargo

ÇİN’E KARGODA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Çin yurtdışı kargo gönderileri için değeri 22 Euro’yu geçen gönderiler söz konusu ise ilgili ülkenin gümrük mevzuatlarına göre vergilendirme çıkmaktadır. Bu nedenle yapılan gönderimde, bu husus göz önünde bulundurulmalıdır. Ağırlık ve hacimsel bakımdan 70 kilogram üzeri kargo gönderlerinin, gümrük mevzuat işlemlerine tabi tutularak işlem gördüğü de unutulmamalıdır.

Öte yandan Çin’e de Türk Ticaret Kanunu’nca yasak olan hiç bir ürün veya malın taşınmasının yapılamamasıdır. Bu ürünlerin sorumluluğu da kabul edilmez. Yanıcı ve yakıcı gönderiler işleme alınmaz.

Kapıdan Kapıya

 www.kargomkolay.com Türkiye’den Çin’e kargo ile gönderilen ürün ya da evrakları kurye aracılığı ile sizin kapınızdan alıp alıcısına elden teslim edebileceği gibi, alıcı, paketini şubemizden kendisi de teslim alabilir.

Çin İthalat

Kargo Takibi

Çin’e yurtdışı uçak kargo gönderinizin tüm hareketleri ve işlemlerini, gönderinin çıkış noktasından, son teslimatın gerçekleştirileceği son adrese kadar web sayfamız üzerinden gönderi faturanızdaki numara ile kesintisiz kargo takibi ile izleyebilirsiniz.

GÜVENİLİR ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Türkiye’nin en güveniliri yurtdışı kargo hizmeti Kargomkolay.com, Çin’e tüm evrak, koli ve numunelerinin DHL, FEDEX, UPS, TNT ile taşıtmaktadır.

ÇİN’E KARGODA, TALEPLERE GÖRE TAŞIMA

Çin kargo hizmetinde hava limanından havalimanına, hava limanından adrese, adresten hava limanına ve adresten adrese yapılan kargo gönderimleri tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda belirleniyor. kargomkolay bu saydığımız tüm gönderi seçeneklerinde profesyonel bir yol izleyerek, tam zamanlı teslimatlar gerçekleştirmektedir. Müşterilerin tüm normal ve acil nitelikli gönderi ihtiyaçlarına çözüm üretmek için çalışan firmamız, uçak kargo gönderilerini sonuç odaklı bir şekilde yapmakta ve başarılı yurtdışı hava kargo operasyonlarına imza atmaktadır.

Çinden İthalat