Skip links

DHL Yakıt ve Ek Ücretler | Uçak Kargo – Express Servis

dhl yakıt ve ek ücretler

DHL YAKIT VE EK ÜCRETLER

DHL yakıt ek ücreti ve ek ücretler, kargo maliyetlerine etkisi olan önemli bir faktördür.

Dünya ekonomisindeki dalgalanmalar nedeniyle yakıt fiyatlarında yaşanan değişimler kendisini taşımacılık sektöründe de gösterir. DHL yakıt ve ek ücretler işte tam bu aşamada devreye giriyor. DHL yakıt ek ücreti, yakıt fiyatlarında değişimler bazen artar bazen de azalmalar gösterebilir.

DHL YAKIT EK ÜCRETİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

DHL yakıt ek ücreti ABD Enerji Bakanlığı tarafından raporlanan ABD Körfez Kıyısı jet yakıt spot fiyatların aylık ortalamasına göre belirlenmektedir. Ancak endeksin uygulanması bazen 2 ay geriden de gelebilmektedir. Ocak ayı ortalama spot fiyatının Mart ayında da geçerli olduğu dönemlere rastlanırken,  bu durumun spot fiyat bilgisinin yayınlanması ile bağlantılıdır. Temmuz 2019’da DHL ek yakıt ücreti oranı yüzde 18.50 oranında seyretmektedir.

DHL EK ÜCRETLER

DHL yurtdışı kargo taşımalarında sadece yakıt ek ücreti söz konusu değildir.

DHL, “İstisnai durumlar için ek ücretler” başlığında hangi ürünlerin taşınması sırasında ne kadar ek ücret alınacağını açıklıyor.

dhl yakıt ve ek ücretler

DHL EK ÜCRET ALINAN İSTİSNAİ DURUMLAR

  • Gönderinin gideceği yer uzaksa DHL ek ücret alınır. Burada uzak bölge olarak adalar, dağlık alanlar, erişimi güç ya da düzenli hizmet sunulamayan yerleşim yerleri olarak tanımlanmıştır. Uzak bölgeler için DHL ek ücreti 20 Euro veya yüksek olduğunda kilo başına 0.45 Euro’dur.
  • Gönderinin teslim alınacağı yer uzaksa, ayrıca taşıma ücreti varış yerinde veya başka bir ülkedeki hesap sahibine fatura ediyorsa da DHL ek ücret uygulanır. Bu ücret de 20 Euro ya da yüksek olduğunda kilo başına 0.45 Euro’dur.
  • Kabul edilebilir oranda tehlikeli maddelerin taşınmasında da 5 Euro DHL ek ücret alınır.
  • Kısıtlı miktardaki tehlikeli maddelerin taşımasında 20 Euro ek ücret alınır.
  • Hava yoluyla taşınması yasaklı maddelerin taşınması sırasında da 80 Euro ek ücret söz konusudur.
  • Kuru buzun hava kargo yoluyla taşınmasında 10 Euro DHL ek ücret alınır.
  • Lityum iyon ve lityum metal pillerin gönderiminde de gönderi başına 5 Euro ek ücret alınırken, ek ücretin 80 Euro’ya ulaştığı durumlar da mevcuttur.
  • Parfüm, traş losyonu, tırnak cilası ve reçeteli ilaçlar gibi tüketim mallarının taşınmasında 20 Euro ek ücret söz konusudur.
  • Temmuz 2019 DHL verilerine göre

dhl yakıt ve ek ücretler

DİĞER EK ÜCRET SEBEPLERİ

DHL kargo yurtdışı hizmetinde ayrıca standart dışı gönderi boyutu için, istiflenemeyen palet için de ek ücret alınıyor.

Ayrıca adres düzeltme ücreti, alıcının ödememe riskine rağmen DHL’in ödediği gümrük ve diğer veriler ile mevzuattan kaynaklanan ücretleri ödemesi karşılığı alınan ek ücret, savaş, toplumsal kargaşa ya da terör nedeniyle taşıma operasyonlarının yüksek risk alında devam ettiği Afganistan, Irak, Mali, Nijerya, Sudan, Suriye ve Yemen gibi ülkelere yapılan taşımalar için 20 Euro ek ücret alınırken, BM Güvenlik Konseyi’nin kararıyla ticari kısıtlamaların olduğu Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo, Eritre, İran, Irak, Kuzey Kore, Somali, Suriye ve Yemen’e taşınacak gönderiler için de30 Euro ek Ücret uygulaması vardır.