Skip links

Balık İhracatı Arttı | Hava Kargo Balığı Dünya’ya Taşıyor

Balık İhracatı

Türkiye’nin Balığı Hava Kargo İle Dünya’ya Yayılıyor

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, hava kargo yolu ile balık ihracatının büyük bir potansiyel barındırdığını söyledi. Kızıltan, “Bugün çıkardığımız balığı akşam İstanbul’a, sabah da New York uçağıyla gönderip 24 saat içinde müşteriye teslim ediyoruz. Bu bizim için olağanüstü bir fırsat” açıklaması yaptı.

Kara ve deniz ulaşımının yanı sıra hızlı olmasından dolayı tercih edilen uçak kargo ile ihracatçılar Türk balığını dünyanın birçok ülkesine gönderiyor.

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan yaptığı açıklamada, özellikle son 5 yıldır balık ihracatında hava kargonun Türkiye’de çok geliştiğini söyledi.

Kızıltan, hava yolu şirketlerini kargo ile balık ihracatının büyük bir potansiyel olduğu konusunda ikna edip işbirliğine gittiklerini anlattı.

24 SAAT İÇİNDE NEW YORK’TA

Kızıltan hava kargo sayesinde Türk balığının sofralara daha hızlı ulaştığını ifade ederken, “Bugün yola çıkardığımız balığı akşam İstanbul’a, sabah da New York uçağıyla gönderip 24 saat içinde müşteriye teslim ediyoruz.” dedi

YILDA 7 BİN TON BALIK “HAVADA”

Kızıltan, uçulan ülke sayısının artmasıyla ihracatın da artacağı yönündeki öngörüsünü de dile getirdi. Hiç akıllarında olmayan ülkelere son iki yıl içinde ihracat yaptıklarını vurgulayan Kızıltan, “Rakamlar küçük olabiliyor. Bugün 1 ton ile başlayıp, ileri de 30 ton gibi rakamlara ulaşacağız. Bu yüzden yeni pazarlara, yeni hedeflere ve hava kargo taşımacılığına çok önem veriyoruz.” şeklinde konuştu. Hava kargo taşımacılığına ilk başladıkları dönem yıllık 500 kilogram balık gönderdiklerinin altını çizen Kızıltan, bu yıl itibarıyla miktarın 7 bin tona yükseldiğini dile getirdi.

Balık İhracatı

HEDEF ÇİN

Kızıltan, bu yıl Afrika ülkelerinden balık talebi geldiğini belirterek şöyle konuştu: “Güney Afrika’dan, Avustralya ve Hong Kong’dan talep geliyor. Güney Amerika’dan, Brezilya ve Peru’dan, Kolombiya’dan balık konusunda şu an talep var. En büyük hedefimiz Çin’e ulaşmak. Çin’e şu an ihracat yapamıyoruz. Sağlık sertifikalarının onaylanması gerekiyor. Maalesef bu işlem yapılmadığı için Çin’e ihracatımız başlamadı. Ama hükümetimizin bu konuda da yoğun bir çabası var. Türkiye’nin su ürünleri ve hayvansal mamulleri ihracatı Çin’e başlarsa 2-3 yıllık bir periyotta 150-200 milyon dolarlık bir pazar açılabileceğini düşünüyoruz.”

Hava kargo yükünün yüzde 90’lık kısmını ulusal hava yolları ile karşıladıklarını vurgulayan Kızıltan, “Yüzde 10’luk bir kısmı da yabancı hava yollarıyla gidiyor. Bizim tercihimiz her zaman balığımızı kendi hava yollarımızla uçurmak. Sadece ulusal hava yollarımızın uçmadığı destinasyonlarda yabancı hava yollarını kullanıyoruz. Uçuş maliyetlerinin de ileride düşmesi, kargo kapasitesinin artmasıyla, satış şansımızın artacağını düşünüyoruz” dedi.

KAYNAK: AA