Skip links

DSV EXPRESS YAKIT VE EK ÜCRETLER

DSV EXPRESS YAKIT VE EK ÜCRETLER

DSV Express yakıt ve ek ücretler, gönderi fiyatına direkt etki eden faktörler arasındadır. Ek ücretler, şirket tarafından, müşteri isteğine bağlı olarak sunulan hizmetler için alınmaktadır.

DSV kargo ücretleri hesaplanırken göz önüne alıfnmayan yakıt ek ücreti ve ek ücretler maliyet unsurudur.  Çünkü bu ücretler DVSExpress yurtdışı kargo fiyatları ile birleşir ve nihai kargo maliyeti ortaya çıkar.

DSV yakıt ek ücreti ve ek ücretler, genellikle standart olmayan hizmetler için istenmektedir.

Yakıt ek ücreti ise yakıt fiyatlarındaki değişimlere göre belirlenmektedir.

Bu yazıda;

  • DSV Express yakıt ek ücreti nedir?
  • Yakıt ek ücret neye göre belirlenir?
  • DSV ek ücretler nelerdir?
  • Ek ücretler hangi durumlarda ödenir?
  • DSV Express kargo ücreti ek ücretlerden nasıl etkilenir? gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

DSV NEDİR?

DSV Express yakıt ve ek ücretler konusunun ayrıntılarına geçmeden önce DSV nedir sorusunu yanıtlamak gerekir.

Sorunun cevabı “Avrupa karayolu ve havayolu hızlı kurye hizmeti veren bir şirkettir.

Şirket karayolu, hava, deniz ve trenle nakliye hizmetleri sunan Danimarkalı bir nakliye ve lojistik şirketidir.

1976’da dokuz bağımsız Danimarkalı nakliyat şirketi tarafından kurulan şirket 2000 yılında, DFDS Dan Transport Group’u satın aldı.

Satın alma DSV Lojistik grubuna, İskandinavya, Birleşik Krallık, Baltıklar, Avrupa, ABD ve Asya Pasifik pazarlarına hava kargo ve denizaşırı taşımalarda önemli bir konum sağladı.

DSVExpress, 2019 yılında Panalpina Welttransport ile güçlerini birleştirdi.. Bu sayede dünyanın en büyük dördüncü nakliye ve lojistik şirketi oldu. Bu işbirliği  şirketin özellikle başta hava ve deniz taşımacılığı olmak üzere dünya genelinde konumunu güçlendirdi.

Şirket faaliyetlerine dünyanın en büyük 5. nakliye ve lojistik şirketi olarak devam ediyor.

DSV EXPRESS YAKIT EK ÜCRETİ BELİRLEME KRİTERİ

DSV Express yakıt ve ek ücretler konusunun ilk ayağı, ek yakıt ücretleridir.

Yakıt ek ücreti ABD Enerji Bakanlığı’nın yayınladığı Rotterdam spot piyasasındaki yakıt fiyatlarına dayanmaktadır.

DSV yakıt farkı ABD Enerji Bakanlığı (EIA) tarafından yayınlanan kerosen jet yakıtının galonu için spot fiyatın yuvarlanarak alınan ortalaması üzerinden aylık olarak belirlenmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Şirket web sitesinde, “Tüm gönderiler için değişken yakıt ek ücretleri geçerlidir” uyarısını da yapmaktadır.

DSV Xpress’in Ocak 2021 için geçerli olan yakıt ek ücreti yüzde 21.50 seviyelerinde seyretmektedir. Bu rakam 2020 Aralık ayında yüzde 20, Kasım 2020’de yüzde 19.75 seviyesindeydi.

DSV yakıt ek ücretinde yapılan değişiklikler her Pazartesi gününden itibaren geçerli olur.

Avrupa ek yakıt ücretleri DSV Express kargo gönderim ücreti üzerinde direkt etkilidir.

Düşen yakıt fiyatları, ek ücreti azaltır veya tamamen ortadan kaldırır. Ancak artan yakıt fiyatları ek ücreti yükseltir. Ek ücretin yükselmesi DSV Express kargo ücretinde de artışa neden olur.

Örneğin DSV Express Amerika kargo ücretleri, DSV Express yakıt farkı eklenmeden şöyledir:

  • 5 kg: 92.40 Euro,
  • 10 kg: 157.30 Euro
  • 20 kg: 226.60 Euro

DSV Express yakıt farkı, gönderi ücretine eklenen ek yakıt ücreti ile toplam gönderim maliyetini belirler.

Yakıt farkı hesaplama işlemini gerçekleştiren şirket, ücreti tahsil edeceği kişilere bilgi verir. DSV Express kargo ücreti bu notada kesinleşmiş olur.

Avrupa ek yakıt ücretleri DSV Express konusunda ayrıntılı bilgi almak ve gönderi maliyetlerini kontrol etmek isteyenler şirket ile direkt iletişim de kurabilirler.

DSV EK ÜCRETLER

DSV Express yakıt ve ek ücretler konusunun ikinci ayağı ise şirketin verdiği istisnai hizmetler için uyguladığı ek ücretlerdir.

Ek ücretler en az yakıt ek ücreti kadar önemlidir.

DSVExpress ek ücretlerin en bilineni, şirket mikro ihracat hizmeti verirken  ortaya çıkmaktadır.

300 kg. ağırlık ve 15 bin Euro sınırlaması bulunan DSV Mikro ihracat hizmeti ile gönderilen ürünler için komple bir hizmet verilmektedir.

DDP hizmeti kapsamında, geçerli olan gümrük vergisi,  harç ve task gibi ek maliyetleri şirket ödüyor. Ödenen bu meblağ daha sonra gönderenden talep ediyor.

DSV ek ücret de böylece ortaya çıkıyor.

DSV Xpress’in bu hizmeti verebilmesi için gereken tek şey ise, gönderenin malın kıymetini doğru belirtmesi. Bunun için faturaya ihtiyaç duyuluyor. Şirket gönderi bedeline gümrük vergisini ve varış ülkesindeki harçları da ekleyerek gönderi ücretini netleştiriyor.

DSV EXPRESS KARGO TAKİP

DSV Express yakıt ve ek ücretler kadar önemli bir diğer konu da gönderinin varış noktasına zamanında ulaşmasıdır. Bu noktada devreye DSV Express kargo takip girmektedir.

DSV Express kargo takip yurtdışından herhangi bir ülkeden gelen ürünlerinizin size ne zaman teslim edileceğini merak etmeniz halinde yapmanız gereken işlemdir.

DSV Express takip için MyDSV platformunu kullanmanız gerekir. Bu sayfaya geldiğinizde karşınıza çıkan kutuya kargo takip numaranızı yazdığınızda paketinizin durumu ile ilgili anlık bilgi alabilirsiniz.

DSV Xpress takip yaparak elde ettiğiniz bilgiye göre de gümrük işlemleri için hazırlık yapıp ürünlerinizi en kısa sürede teslim almak için gerekli yol haritasını çizebilirsiniz.

DSVtracking, herhangi bir gecikme veya gönderinin gümrükte takılması gibi durumlar için alıcının önlem almasını mümkün kılar.

DSV EXPRESS İLETİŞİM

DSV Express iletişim ile DSV Express yakıt farkı ile ek ücretler hakkında bilgi almak mümkündür. Yakıt farkı konusunda özellikle DSV şubelerine başvurmak akla ilk gelecek yollardan biridir.

DSV İstanbul ya da DSV İzmir şubeleri diğer şubeler gibi hem göndericilerin hem de alıcıların başvurulabileceği iletişim noktalarıdır.

DSV iletişim için şirketin Türkiye ayağı olan DSV Hava ve Deniz Taşımacılığı A.Ş.’ye ait 444 4 378 numaralı telefon kullanımdadır.

Türkiye’nin ihracat ve ithalat üslerinden olan İzmir’den gönderi yapılacaksa başvurulacak 3 şube vardır.

Konak, Pınarbaşı ve Gaziemir’de DSV İzmir şubeleri gönderi ile ilgili bilgi alınabilecek noktalardır.