Skip links

Brezilya Kargo Gönderimi | Kapıdan Kapıya Hızlı Teslimat

Brezilya kargo

BREZİLYA KARGO 

Brezilya kargo gönderim işlemleri öncesinde aklınıza takılan soruları cevapladık;

 • Brezilya kargo rakamlarını artıran etkenler nelerdir?
 • Brezilya’ya kargo nasıl gönderilir?
 • Brezilya kargo alıcısının eline ulaşması kaç gün sürer?
 • Brezilya’ya en ucuz ve güvenli kargo nasıl gönderilir?
 • Brezilya kargo fiyatı en kolay nasıl hesaplanır?
 • Brezilya kargonun takibi nasıl yapılır?

Bu yazımızda bu soruların en net yanıtlarını bulabilirsiniz.

BREZİLYA KARGO İŞLEMLERİ

Türkiye Brezilya kargo gönderimi, ülkenin Latin Amerika’nın en büyük, dünyanın ise 9’uncu büyük ülkesi olması itibariyle büyük önem taşımaktadır. Öte yandan enerji kaynakları bakımında oldukça zengin olan Brezilya dünyanın en büyük 15. petrol ülkesi unvanını da taşımaktadır.

Bu özellikleri ile Türkiye açısından da oldukça önemli bir ülke olan Brezilya’ya kargo işlemlerinin detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Ama öncelikle Brezilya ile Türkiye arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilere değinmekte fayda var. Zira bu ilişkiler Brezilya kargo gönderim trafiğinin ipuçlarını içinde barındırmaktadır.

TÜRKİYE BREZİLYA TİCARİ İLİŞKİLERİ

2018 yılında Brezilya- Türkiye arasındaki ticaret hacmi 3 milyar 747 milyon 249 dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Ancak ticari ilişkiler Brezilya lehine yükselmektedir. Zira Türkiye bu ülkeye 490 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken bu ülkeden 3.2 milyar dolarlık ithalat yapılmıştır.

Karbonatlar, otomotiv yedek parça, demir ve çelik ürünleri, fındık, iplik, kuru kayısı, çimento, tütün, sofra ve mutfak eşyaları ihraç ürünleri olarak öne çıkarken, Brezilya’dan canlı hayvan, soya fasulyesi,  demir cevheri, demir-çelikten yarı mamuller, odun hamuru, pamuk, kahve, tütün, ilaç, araba aksam ve parçaları, ferro alyajlar, şeker ve greyderlerin ithalatı yapılmaktadır.

Hem ihracatçılar hem de bu ülkeden ithalat yapacak kişi ve kurumlar, Brezilya kargo rakamlarını gelecekte en çok etkileyecek kesimler olarak karşımıza çıkmaktadır.

İKİ ÜLKE ARASINDA TİCARETTE KARŞILAŞILAN SORUNLARIN BREZİLYA KARGOYA ETKİSİ

Brezilya kargo rakamlarının artacağı iddiasını güçlendiren en önemli veri ise iki ülke arasındaki 10 bin kilometreyi aşan mesafedir. Uçakla seyahatin bile rötarsız, aktarmasız 13 saatten fazla sürdüğü Brezilya’ya karayolu ile ürün göndermek hem sınır kapılarındaki beklemeler hem de bürokratik işlemler nedeniyle hayli uzun zaman alacaktır. Bu nedenle Brezilya hava kargo gönderimleri daha da artacak öngörüsü çok da yanlış olmaz.

Öte yandan Brezilya’ya ihracat yapacak kişi ya da kurumlar Ticaret Bakanlığı’na özellikle  nakliye, navlun ve depo masrafları ile ilgili şikayette bulunmaktadır ki bu sorunların bazılarını Brezilya uçak kargo ile çözmek mümkündür.

Bu sorunlar:

 • Coğrafi uzaklık nedeniyle navlun ücretleri yüksektir.
 • Depolama fiyatları yüksektir.
 • Limanlarda bir aydan fazla bekleyen ihraç ürünleri kamulaştırılmaktadır.
 • Gümrük işlemleri ile ilgili tüm evrakların Portekizce düzenlenmesi zorunlu olup, İngilizce evraklar kabul edilmemektedir.
 • Brezilya’nın uyguladığı gümrük vergilerine ilaveten ithal mallardan, COFINS (Contribution for the Financing of Social Security) ve PIS (Social Integration Program Contribution) adları altında toplamda %9,25 oranında Sosyal Güvenlik Sistemi Destekleme Fonu vergileri, ithal sanayi ürünlerinden %10 oranında ekstra vergi, ICMS adı altında eyaletten eyalete oranı değişen bir katma değer vergisi ile Liman Vergisi (AFRMM) limanlar ve gemi taşımacılığını desteklemek amacıyla yükleme maliyetleri ile diğer masraflar üzerinden yaklaşık %25 oranında vergi alınmaktadır.

Öte yandan Brezilya’ya gönderilecek malların teslim zamanında yaşanacak gecikmeler iş ilişkilerini zedeleyecek büyüklükte bir sorun olarak görülmektedir. Bu sorunun çözümünde de Brezilya hava kargo oldukça etkili bir yol olarak kabul edilmektedir.

BREZİLYA’YA KARGO NASIL GÖNDERİLİR?

Brezilya’ya kargo gönderirken iki ülke arasındaki coğrafi uzaklık nedeniyle zaman kaybetmek istemeyenlerin en büyük alternatifi uçak kargo. Bunun için uluslararası hava kargo hizmeti veren global kargo firmalarına başvurabileceğiniz gibi, yurt içinde aynı hizmeti veren örneğin KargomKolay’a da başvurabilirsiniz. Brezilya kargo şirketleri kanalıyla, farklı bir ulaşım modu ile belki de haftalar sürecek gönderim işlemi 1-4 iş gününde gerçekleştirilebilir.

BREZİLYA KARGO GÖNDERME İŞLEMLERİ

KargomKolay ile Brezilya’ya kargo göndermek için karşınıza çıkan ana sayfada kargo işlemlerini yapmak sadece 1 dakikanızı alacak.

Kargonuzun gideceği ülke olarak Brezilya’yı işaretleyip, kargo paketinin kilogram bilgisini de verdiğinizde, gönderinizin uluslararası yolculuğunun başlamaması için hiçbir neden kalmaz.

Ama önce kargo hesaplaması yapılması gerekiyor.

BREZİLYA KARGO HESAPLAMA

Brezilya’ya gönderilecek olan kargonun hesaplaması yapılırken ya kilogram cinsinden ağırlığı ya da hacmi(desi) ele alınır ve hesaplama işlemi yapılır. Bu işlem sonunda kargonun ne kadar bir ücret karşılığı Brezilya’ya ulaşacağı ortaya çıkar.

Hacimsel ağırlık hesaplama;

EN X BOYX YÜKSEKLİK/5000 olarak formüle edilmiştir.

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var. Eğer gönderiniz bir zarf değil koli ise, koli seçiminde bilinçli ve dikkatli olmak gerekiyor. Zira gönderinin hacimsel ağırlığı kolinin büyüklüğünden direkt olarak etkileniyor. Eğer koli gereğinden büyük seçildiyse yapılan işlem sonucunda çıkacak değer yüksek olacaktır. Kargo fiyat hesaplama da yüksek değer üzerinden gerçekleştirileceği için kargoyu gönderen daha yüksek Brezilya kargo ücreti ödemek zorunda kalacak. Bu nedenle Brezilya’ya en ucuz kargo için en hafif gönderiyi en küçük kolide göndermek gerekiyor.

Eğer 60x40x40 ebadında bir koli ile 5 kilogramlık bir ürün gönderecekseniz, kilogram hesabına göre yaklaşık 2.5 kat fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü işlem sonunda 19.2 sonucuna ulaşılacak. Gönderinizin kilogram cinsinden ağırlığı ise 5 kg. kargo fiyat hesaplama, yüksek olan 19.2 değeri üzerinden devam edeceği için gönderenin cebinden daha yüksek kargo ücreti çıkacaktır.

BREZİLYA KARGO FİYATLARI HESAPLAMA

Brezilya kargo ücretlerinin hesaplanmasını KargomKolay üzerinden yapacağız.

KargomKolay’ın sayfasına girdiğinizde ekranınızda görünen yurtdışı kargo fiyat hesaplama bölümüne kargonuzun gideceği ülke olarak Brezilya’yı işaretledikten sonra, kargonuzun kilo bilgisini de vermeniz gerekiyor. Böylece örneğin Sao Paulo’ya gönderilecek kargo için ne kadar bir ücret ödeneceğini anında öğrenebiliyorsunuz.

BREZİLYA’YA KARGO GÖNDERİMİNDE SON ADIM

Brezilya’ya kargo gönderme işleminde fiyat bilgisini görüp, ödemeyi yaptıktan sonra, paketi kuryeye teslim edince işlem tamamlanmış olacak. Kargoyu kendiniz teslim edebileceğiniz gibi bulunduğunuz yere kurye de çağırabilirsiniz.

Kurye çağırmak için de bu bölüme müşteri adı soyadı, telefon numarası ve kargonun alınma tarihini girmek yeterli oluyor.

BREZİLYA KARGO FİYATLARI 

Brezilya Türkiye kargo ücreti her yarım kilogramda bir değişiklik gösterir ve 30 kilo üzeri express kargo ile gönderilemediği için hava kargo fiyatları geçerli olmaya başlar. Brezilya ucuz kargo için kargo firması ile uzun vadeli anlaşmalar yapma yolu da tercih edilebilir. Böylece fiyat dalgalanmalarından kendinizi veya şirketinizi koruyabilirsiniz.

Brezilya Türkiye arası kargo fiyatları kg bazında aşağıdaki gibidir:

 • 0.5 kg: 119.24 Euro
 • 10 kg: 196.68 Euro
 • 20 kg: 275 Euro*Tüm Fiyatları görüntülemek için aşağıdaki ‘Fiyat Al’ butonundan hesaplama aracını kullanabilirsiniz.Düzenli gönderileriniz varsa, kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile görüşerek, daha uygun rakamlar alabilirsiniz.

TÜRKİYE’DEN BREZİLYA’NIN HER KENTİNE HIZLI KARGO

Türkiye’nin 81 şehrinden Brezilya’nın herhangi bir şehrine gönderilecek yurtdışı uçak kargonuz varsa çalmanız gereken kapı KargomKolay.

KargomKolay ile Türkiye’nin en çok ihracat yapılan ve en kalabalık şehri İstanbul’dan Brezilya’ya kargo gönderebileceğiniz gibi, Türkiye’nin her yerinden Brezilya’da başkent Brasilia, Sao Paulo ya da Rio De Janerio’ya kargonuz en ekonomik fiyatlarla gönderilmektedir.

BREZİLYA KARGONUN VARIŞ SÜRESİ

Türkiye’den Brezilya’ya en hızlı kargo için expres kargo hizmeti alınmalıdır.  Express servis ile Türkiye’den Brezilya’ya gönderilen bir yurtdışı kargo, express kargo hizmeti ile ortalama 2 iş günü içinde bu ülkede alıcısının elinde olabiliyor.

PTT KARGO BREZİLYA FİYATLARI 

Brezilya’ya hava kargo göndermenin yollarından biri de PTT kargoyu kullanmak. Bu nedenle PTT kargo Brezilya fiyatları konusunda da bilgi sahibi olmalı ve hesaplama yöntemini bilmelisiniz.

PTT yurtdışı gönderi hesaplamayı yapmak için PTT’nin internet sitesinde TURPEX’e tıklayıp, gönderimi yapacağınız ülkeyi seçip, ağırlık bilgisini vermeniz yetiyor.

Brezilya’ya 5 kg, 10 kg ve 20 kiloluk bir gönderiyi PTT uluslararası kargo hizmeti alarak göndereceğinizi varsayalım ve bu kargonun PTT kargo Brezilya fiyatını hesaplayalım.

PTT yurt dışı kargo Brezilya servisinde TURPEX ile yapılan hesaplamanın sonuçları aşağıdaki gibidir;

 • 5 kg: 652 TL
 • 10 kg: 1122.50 TL
 • 20 kg: 2062 TL

BREZİLYA KARGO TAKİP

Brezilya kargo takip ile kargonuzu adım adım takip edip, alıcısına ulaştığı zamanı öğrenebilirsiniz.

Kargonuzu gönderimi gerçekleştirecek firmaya teslim ettiğinizde size verilen barkod numarası ile Brezilya’ya gönderdiğiniz koli ya da zarfınızı takip edebilirsiniz.

Gönderimi yaptığınız firmanın internet sitesine girerek, kargo takip bölümüne barkod numarasını girmeniz bu işlem için yeterli.

Takibini yaptığınız Brezilya kargo, zamanında yerine ulaştığında işlerinizin sıkıntısız bir şekilde devam etmesinin sağlayacak ve belki de oradaki ihaleyi siz kazanacaksınız kim bilir?

Ayrıca Brezilya kargo takip yaparak, gönderinin teslimatında yaşanacak herhangi bir gecikmeye de zamanında müdahale ederek engel olabilirsiniz. Gümrükte yaşanan bir sorun nedeniyle yaşanacak gecikmeyi, gümrükteki sorunu ortadan kaldırarak bertaraf edebilir, kargo firması kaynaklı gecikmeyi de firmaya ulaşarak engelleyebilirsiniz.

BREZİLYA PTT KARGO TAKİP

PTT ile gönderdiğiniz kargonuzu, PTT yurtdışı kargo takip Brezilya işlemi ile takip edebilirsiniz. PTT bu ülkeye kargo varış süresi olarak 10- 13 gün arasında bir süre vermektedir.

BREZİLYA’DAN TÜRKİYE’YE KARGO

Brezilya’dan Türkiye’ye kargo göndermek de sanıldığı gibi zor bir işlem değil. Bunun için Türkiye’den Brezilya’ya kargo gönderilirken izlenen yolun izlenmesi ve aynı işlemlerin yapılması yeterli.

Salvador’dan Ankara’ya, Sao Paulo’dan İstanbul’a, Rio De Janerio’dan İzmir’e ya da Porto Alegre’den Bursa’ya aynı hız ve güvenlik şartlarında ithalat ürünü ya da evrak gönderebilirsiniz.

BREZİLYA’YA KARGO İLE GÖNDERİLEMEYECEK ÜRÜNLER

Brezilya’ya kargo ile gönderilemeyecek ürünlerin olduğunu da unutmamalısınız. Türk Ticaret Kanunu tarafından yasaklanmış hiç bir ürün veya mal grubu Brezilya’ya kargo ile de gönderilemez. Ayrıca yanıcı ve yakıcı gönderiler de kabul görmemektedir.

BREZİLYA EXPRESS KARGO

Brezilya express kargo ihtiyacı olan kişi ve kurumların başvuracağı ilk KargomKolay.

Bugüne kadar sayısız yurtdışı kargo operasyonu gerçekleştiren KargomKolay, Brezilya kargolarınız için de uluslararası çözüm ortakları ile yanı başınızda olmaya devam edecek.

Brezilya ve 219+ ülkeye göndermek istediğiniz yurtdışı hava kargolarınız KargomKolay güvencesinde…

Brezilya Kargo İçin Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’den Brezilya’ya Kargo Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye’den Brezilya’ya kargo fiyatlarını öğrenmek için, sayfanın altında bulunan Fiyat Al butonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan sayfada ülke olarak Brezilya seçtikten sonra, kolinizin ağırlığını seçtiğinizde fiyatı otomatik olarak görebilirsiniz. Brezilya için 0,5kg taşıma rakamları 30,86 Eur’dan başlamaktadır ve dönemsel olarak değişebilmektedir. Unutmayın, düzenli gönderiniz varsa veya şirketseniz, özel indirimlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca şahıslar da Hoşgeldin İndirimi gibi kampanyalardan faydalanabilir.

Türkiye’den Brezilya’ya Kargo kaç günde gider?

Merkezimize ulaşan tüm gönderilerin yurtdışı çıkışları, her gün, aynı günün akşamı (pazar günleri hariç) yapılmaktadır. Uçuşu gerçekleşen tüm Brezilya kargoları ortalama 3 iş gününde teslim edilir. Gümrükteki incelemeler, uzak bölge teslimatları ve zorunlu gecikmeler bu süreyi uzatabilir.

Brezilya için yurtdışı kargo takibi nasıl yapılır?

KargomKolay, tüm gönderilerini TNT, DHL, UPS ve Fedex ile çıkarmaktadır. Brezilya için hazırlanan yurtdışı evraklarında konşimentonuzun sağ üst köşesinde, barkodun altında bulunan konşimento numarasıyla tüm kargo takiplerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için 3 farklı method vardır. 1. Android ve IOS için KargomKolay APP’imizi indirip, kargo takibini yapabilirsiniz. 2. KargomKolay.com adresindeki Yurtdışı Kargo Takip sayfasına, kargo takip numaranızı yazarak durumunu öğrenebilirsiniz. 3.Kargonuz hangi operatörü ile çıkarıldıysa, bizim dışımızda onların web sitesinden de takibini yapabilirsiniz.

Brezilya kargo fiyatlarını değiştiren etmenler nelerdir?

Brezilya’ya kargo gönderirken maliyetinizi değiştiren 2 temel unsur vardır. Bunların birincisi gönderinizin ağırlığıdır. İkinci dikkat edilen konu ise gönderinizin hacimsel (desi) ağırlığıdır. Yurtdışı express kurye gönderilerinde, bu iki değere bakılır, hangisi büyükse ondan fatura edilir.

Türkiye’den Brezilya’ya en uygun fiyata kargo nasıl gönderilir?

KargomKolay, Türkiye’nin en büyük online yurtdışı kargo toptancısıdır. Binlerce müşterisi bulunmakta ve çağrı merkezi her gün binlerce müşteri talebine yanıt vermektedir. Elindeki bu büyük hacim ile, DHL, TNT, UPS ve FedEx gidi global ekspress kargo taşıyıcı operatörler ile kurumsal anlaşmalar yapar ve aldığı indirimleri, avantajlı fiyatlar ile müşterilerine iletir. Sizin Brezilya’ya en ucuz kargo fiyatına ulaşmak için yapmanız gereken tek şey, 0850 550 5500 numaralı müşteri hizmetleri hattını aramak veya info@kargomkolay.com adresine email atmaktır. Unutmayın, şirketseniz veya düzenli gönderi yapıyorsanız, özel fiyatlar isteyebilirsiniz.

Türkiye’den Brezilya’ya online kargo gönderimi nasıl yapılır?

KargomKolay Müşteri Paneli’nde Gönderi Yap butonuna tıkladığınızda, kargonuzun göndericisi, alıcısı, içeriği ve ölçülerini gireceğiniz bir ekran karşınıza çıkıyor. Buraya Brezilya için gerekli bilgileri girdiğinizde, otomatik olarak kaydınız alınır ve kargo etiketiniz hazırlanır. Sadece bu kargo etiketinden çıktı alarak, gönderinizi bize ücretsiz şekilde ulaştırabilirsiniz.

Brezilya’ya en hızlı kargo hangisi?

Brezilya’ya acil kargolarınız için kullanabileceğiniz en doğru seçenek KargomKolay olacaktır. Çünkü KargomKolay, TNT, UPS, FedEx ve DHL ile özel anlaşmalıdır ve Pazar günleri hariç hergün yurtdışı çıkışı gerçekleştirmektedir. Türkiye’den Brezilya’ya ortalama kargo süresi 3 iş günüdür.

Brezilya’ya kargo nasıl gönderilir?

Brezilya’ya kargo yollamak için yapmanız gereken, mümkün olduğunca sağlam ve küçük bir paket yapmanızdır. Kolilerinizin ölçüleri belli olduğunda, 0850 550 5500 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayıp hem maliyetlerinizi öğrenebilir, hem o ülke ile alakalı güncel bilgileri öğrenebilir, hem de kargo toplamalarınızı hızlıca yaptırabilirsiniz.

Brezilya için kargo ağırlık hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Brezilya’ya göndermek istediğiniz paketinizin ağırlığını ölçmek için en doğru yöntem kilogram ya da hacim (desi) hesaplamasıdır. Desi hesaplaması yaparken: EN X BOY X YÜKSEKLİK /5000 formülü kullanılır.Gönderinizin ağırlığını ölçtüyseniz fiyat hesaplamaya devam edebilirsiniz. Örneğin: Brezilya’ya 20 KG ağırlığında 50*40*50 ölçülerinde bir paket göndermek istediğinizde; 50*40*50 /5000 yöntemi ile Desi ağırlığını 20 KG denk geldiğini görebilirsiniz.

Brezilya’ya E-ihracat nasıl yapılır?

KargomKolay, wordpress kullanıcıları için geliştirdiği KargomKolay WooCommerce Yurtdışı Kargo eklentisi ile, 219+ ülkeye online olarak gönderi yapmanızı sağlar. WordPress Plugin 3 sn’de kurulur. Hiçbir kod bilgisine ihtiyacınız yoktur. Kurulumu yaptıktan sonra, sepete eklenen ürünlerin En x Boy x Yükseklik ve ağırlık bilgilerini alır, Brezilya’ya olan kargo maliyetini otomatik olarak getirir. Bu sayede, site ziyaretçiniz ürünleri alırken, ülkesine kargo bedelini de görür, ürünler ile birlikte kargo bedelini de size öder. KargomKolay yurtdışı kargo eklentisi, TL, USD ve Eur olarak fiyatlar sunabilir, tüm dillerde kullanılabilir.