Japonya Kargo | Japonya’ya Kargo Fiyatları

Yurt Dışı Kargo Hizmetleri

JAPONYA KARGO İŞLEMLERİ

Japonya kargo, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’in ardından dünyanın en büyük 3. ekonomisi olması itibariyle hayli hareketlidir. İki ülke arasında 4 bin 300 kilometrelik bir uzaklık oluşu, Türkiye’den Japonya’ya hiç mola vermeden kara yolu ile yaklaşık 2 günde gidilebilmesi, iki ülke arasında mal hereketliliğinin deniz yolu ile sağlanması, ama onun da 1-1.5 ay sürmesi nedeniyle  genel olarak uçak kargoya yönelmeye başlamıştır.

Otomotiv ve yan sanayi, imalat sanayi, gıda ve altyapı sektörlerine özel ilgi gösteren Japonya’ya kargo göndermekten çok Japonya’dan kargo alınırken, iki ülke arasındaki ticari ilişkilere, kargo potansiyelinin diğer ülkelere göre tersine işlemesinin nedenlerine kısaca göz atalım.

JAPONYA– TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN TARİHİ

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre Türkiye ile Japonya arasındaki dostluğun temelleri 19.yüzyılın sonlarına kadar uzanırken Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkiler 1924 yılında kurulmuş, Japonya nezdindeki ilk Türk temsilciliği 1925 yılında faaliyete geçmiştir. 2. Dünya Savaşı dönemi hariç her dönem üst seviyelerde seyreden siyasi ve ekonomik ilişkiler özellikle Japonya’nın Dünya Kupası‘na ev sahipliği yaptığı 2002’de zirveyi görmüştür.

Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla 2003 yılı “Japonya’da Türkiye Yılı”, 2010 yılı da “Türkiye’de Japon yılı” olarak kutlanmıştır. 2019 yılı ise “Japonya’da Türk Kültür Yılı” olarak kutlanacaktır.

JAPONYA- TÜRKİYE EKONOMİK İLİŞKİLERİ

Japonya kargo ile Japonya’dan kargo gönderimlerini etkileyecek ilk faktör iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler olacaktır.

TÜİK verilerine göre Türkiye ile Japonya arasında Türkiye aleyhine bir durum söz konusu. 2018 yılında toplam 4 milyar 693 milyon dolar olan dış ticaret hacminde Türkiye’nin Japonya’ya ihracatı sadece 479 milyon dolar olurken, Japonya’dan yapılan dışalım 4 milyar 590 milyon dolara kadar yükseldi. Bu rakam 2017’de 4 milyar 693 milyar dolar olsa da Türkiye’nin ihracatı ile ithalatı arasında tam tamına 10 katlık bir fark söz konusu.

Bu durum doğal olarak Japonya kargo rakamlarını da doğrudan doğruya etkileyen bir durum. Zira rakamlar Japonya kargoda asıl olanın Japonya’dan kargonun daha etkin olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

JAPONYA KARGODA SÖZ KONUSU

ÜRÜNLER

Japonya kargoyu doğrudan etkileyecek ürünler ihraç ve ithal edilen ürünler olacaktır. Türkiye Japonya’dan makine ve cihazlar, otomotiv ürünleri ile demir çelik ithal ederken, Japonya’ya tekstil, konfeksiyon, makarna, balıkçılık ürünleri, otomotiv parçaları ihraç ediyor.

JAPONYA KARGO POTANSİYELİNİ ARTIRACAK

KESİMLER

Japonya kargo potansiyelini ihracatçı ve ithalatçılar dışında artıracak farklı kesimler olduğu da unutulmamalı Türkiye’de yatırım yapan Japon girişimciler ile Japonya’da yatırım Türk girişimciler Japonya kargonun rakamlarının yukarılara doğru çıkmasını sağlayacak kesimlerin başında geliyor.

2018 yılı sonu itibariyle Türkiye’de 224 Japonya sermayeli firma faaliyet gösterirken Japonya’da faaliyette bulunan Türk sermayeli firma sayısı ise 5’tir. Japonya’nın Türkiye’ye olan yatırımlarının tutarı ise yaklaşık 3 milyar dolar civarındadır.

Bu firmalar iki ülke arasında gönderilmesi gereken kargoları için zamanın iyi kullanmak için uçak kargoyu tercih edeceklerdir.

Diğer taraftan T.C. Merkez Bankası verilerine göre, Türkiye’ye son 15 yılda ülkemize 2.7 milyar dolar Japonya kaynaklı doğrudan yabancı yatırım girmiştir.

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından sağlanan krediler ile ise Haliç Köprüsü, Hasan Uğurlu Barajı ve HES, Altınkaya Barajı ve HES ile II. Boğaz Köprüsü, Marmaray gibi önemli projelere finansman sağlanmıştır.

Tüm bu gelişmeler Japonya kargo ve Japonya’dan kargo rakamlarının gelecekte daha da yükseleceğinin göstergesi olarak kabul edilmektedir.

TURİZM VERİLERİ

Japonya kargoya etkisi olacak bir diğer kesim ise Türkiye’ye turistik amaçla gelen Japon vatandaşları. 2017 yılında yaklaşık 50 bin olan Japon turist sayısı geçen yıl ciddi bir artış gösterip 82 bine yaklaşmıştır. Kısa süreli ziyaretler söz konusu olsa da Japon turistler ülkelerine göndermeleri gereken kargolarını da uçak kargo ile göndereceklerdir.

JAPONYA KARGO GÖNDERİMİ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Japonya kargo gönderimi yaparken çok farklı konulara dikkat etmek gerekiyor. Japonlar kalite ve sağlık konularına çok önem verdikleri için, ürünleri kalite kontrol, dayanıklılık ve sağlığı etkilemesi yönünden çok çeşitli testlere tabi tutuyorlar. Standartlara uygun olmayan ürünlere rastlamaları ticari bağlantıları olumsuz etkilediği gibi ürünlerin geri gönderilmesine de neden olmaktadır.

Japon standartlarının zaman zaman çok katı kuralları içermesi ihracatçıları zorlayan bir unsur olarak kabul edilirken, bu durum kargo trafiğinin seyrini de aşağı çekmektedir.

Öte yandan Japon tüketicisi ürünün kalitesine en çok önem veren tüketici toplumlarından biri olarak karşımıza çıkıyor ki bu da Japonya kargo gönderimi sırasında dikkate alınması gereken bir özelliktir. Çünkü diğer ülkelerde sorun yaratmayan, ürünün ambalajı üzerindeki küçük bir çizikten dolayı Japon tüketiciler o ürünü satın almayabiliyor. Bu nedenle Japonya’ya kargo ile gönderilen ürünlerde herhangi bir kusur olmamasına azami ölçüde dikkat etmek gerekiyor.

Japonya kargo gönderimi yapacak kişi ve kurumlar gönderi yaparken bu konulara dikkat ederlerse daha az sorunla karşılaşacakları gibi ticari faaliyetleri de daha uzun süreli olacaktır.

JAPONYA’DAN ÜRÜN GETİRTMEK

Japonya’dan ürün getirmek isteyenler için iki alternatif bulunuyor.

Japonya ile Türkiye arasındaki “Vize Muafiyet Anlaşması” uyarınca, turizm ve iş ziyareti amacıyla Japonya’ya giden Türk vatandaşlarının 3 ay süreyle vizeden muaf tutulmaları da bu ülkeye yönelik turizm faaliyetlerini artıracak bir etken olarak karşımıza çıkar. Japonya’dan ürün getirmek isteyenler hava kargo yolunu kullanabilecekleri gibi bu ülkeye gidenlerle de getirtme şansı bulabilirler.

JAPONYA KARGONUN TESLİMAT SÜRESİ

Japonya kargonun teslimat süresi deniz yolunun kullanılması durumunda 1-1.5 ayı bulurken, hava kargo ile teslimat süresi hatırı sayılır oranda kısalıyor. Uçak kargo gönderimleri ile Japonya kargolar express kargo ile ortalama 2 iş gününde teslim edilebilmektedir.

JAPONYA KARGO FİYATLARI

Kargo fiyatları gönderinin ağırlığı ve boyutuna göre ve ülkeye düzenlenen uçak sefer sıklığına göre değişkenlik gösterir. Japonya kargo fiyatlarını 1- 10- 20 kilogram üzerinden örneklendireceğiz. İstanbul’dan Tokyo’ya gönderilen bir Japonya evrak kargo için,

  • 1 kg: 44 Euro
  • 10 kg: 183.70 Euro
  • 20 kg: 267.30 Euro

Fiyatlar her yarım kilogramda bir değişir ve 30 kilogram ve üstü gönderiler için hava kargo kullanılması zorunludur.

KargomKolay 219+ ülkede olduğu gibi Japonya kargolarınızı da global çözüm ortaklarının servisi ile hızlı ve güvenli bir şekilde taşımaktadır.

https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/TEB.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/MERSİN.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/ODTÜ.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/YTÜ.png

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Önemli Not : Tüm Avrupa, Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya'da Çin dahil kargo çıkışlarımız devam etmektedir!
Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp