Skip links

Japonya Kargo | Japonya’ya Kargo Fiyatları

JAPONYA KARGO İŞLEMLERİ

Japonya kargo, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’in ardından dünyanın en büyük 3. ekonomisi olması itibariyle hayli hareketlidir. İki ülke arasında 4 bin 300 kilometrelik bir uzaklık oluşu, Türkiye’den Japonya’ya hiç mola vermeden kara yolu ile yaklaşık 2 günde gidilebilmesi, iki ülke arasında mal hereketliliğinin deniz yolu ile sağlanması, ama onun da 1-1.5 ay sürmesi nedeniyle  genel olarak uçak kargoya yönelmeye başlamıştır.

Otomotiv ve yan sanayi, imalat sanayi, gıda ve altyapı sektörlerine özel ilgi gösteren Japonya’ya kargo göndermekten çok Japonya’dan kargo alınırken, iki ülke arasındaki ticari ilişkilere, kargo potansiyelinin diğer ülkelere göre tersine işlemesinin nedenlerine kısaca göz atalım.

JAPONYA– TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN TARİHİ

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre Türkiye ile Japonya arasındaki dostluğun temelleri 19.yüzyılın sonlarına kadar uzanırken Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkiler 1924 yılında kurulmuş, Japonya nezdindeki ilk Türk temsilciliği 1925 yılında faaliyete geçmiştir. 2. Dünya Savaşı dönemi hariç her dönem üst seviyelerde seyreden siyasi ve ekonomik ilişkiler özellikle Japonya’nın Dünya Kupası‘na ev sahipliği yaptığı 2002’de zirveyi görmüştür.

Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla 2003 yılı “Japonya’da Türkiye Yılı”, 2010 yılı da “Türkiye’de Japon yılı” olarak kutlanmıştır. 2019 yılı ise “Japonya’da Türk Kültür Yılı” olarak kutlanacaktır.

JAPONYA- TÜRKİYE EKONOMİK İLİŞKİLERİ

Japonya kargo ile Japonya’dan kargo gönderimlerini etkileyecek ilk faktör iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler olacaktır.

TÜİK verilerine göre Türkiye ile Japonya arasında Türkiye aleyhine bir durum söz konusu. 2018 yılında toplam 4 milyar 693 milyon dolar olan dış ticaret hacminde Türkiye’nin Japonya’ya ihracatı sadece 479 milyon dolar olurken, Japonya’dan yapılan dışalım 4 milyar 590 milyon dolara kadar yükseldi. Bu rakam 2017’de 4 milyar 693 milyar dolar olsa da Türkiye’nin ihracatı ile ithalatı arasında tam tamına 10 katlık bir fark söz konusu.

Bu durum doğal olarak Japonya kargo rakamlarını da doğrudan doğruya etkileyen bir durum. Zira rakamlar Japonya kargoda asıl olanın Japonya’dan kargonun daha etkin olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

JAPONYA KARGODA SÖZ KONUSU

ÜRÜNLER

Japonya kargoyu doğrudan etkileyecek ürünler ihraç ve ithal edilen ürünler olacaktır. Türkiye Japonya’dan makine ve cihazlar, otomotiv ürünleri ile demir çelik ithal ederken, Japonya’ya tekstil, konfeksiyon, makarna, balıkçılık ürünleri, otomotiv parçaları ihraç ediyor.

JAPONYA KARGO POTANSİYELİNİ ARTIRACAK

KESİMLER

Japonya kargo potansiyelini ihracatçı ve ithalatçılar dışında artıracak farklı kesimler olduğu da unutulmamalı Türkiye’de yatırım yapan Japon girişimciler ile Japonya’da yatırım Türk girişimciler Japonya kargonun rakamlarının yukarılara doğru çıkmasını sağlayacak kesimlerin başında geliyor.

2018 yılı sonu itibariyle Türkiye’de 224 Japonya sermayeli firma faaliyet gösterirken Japonya’da faaliyette bulunan Türk sermayeli firma sayısı ise 5’tir. Japonya’nın Türkiye’ye olan yatırımlarının tutarı ise yaklaşık 3 milyar dolar civarındadır.

Bu firmalar iki ülke arasında gönderilmesi gereken kargoları için zamanın iyi kullanmak için uçak kargoyu tercih edeceklerdir.

Diğer taraftan T.C. Merkez Bankası verilerine göre, Türkiye’ye son 15 yılda ülkemize 2.7 milyar dolar Japonya kaynaklı doğrudan yabancı yatırım girmiştir.

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından sağlanan krediler ile ise Haliç Köprüsü, Hasan Uğurlu Barajı ve HES, Altınkaya Barajı ve HES ile II. Boğaz Köprüsü, Marmaray gibi önemli projelere finansman sağlanmıştır.

Tüm bu gelişmeler Japonya kargo ve Japonya’dan kargo rakamlarının gelecekte daha da yükseleceğinin göstergesi olarak kabul edilmektedir.

TURİZM VERİLERİ

Japonya kargoya etkisi olacak bir diğer kesim ise Türkiye’ye turistik amaçla gelen Japon vatandaşları. 2017 yılında yaklaşık 50 bin olan Japon turist sayısı geçen yıl ciddi bir artış gösterip 82 bine yaklaşmıştır. Kısa süreli ziyaretler söz konusu olsa da Japon turistler ülkelerine göndermeleri gereken kargolarını da uçak kargo ile göndereceklerdir.

JAPONYA KARGO GÖNDERİMİ SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Japonya kargo gönderimi yaparken çok farklı konulara dikkat etmek gerekiyor. Japonlar kalite ve sağlık konularına çok önem verdikleri için, ürünleri kalite kontrol, dayanıklılık ve sağlığı etkilemesi yönünden çok çeşitli testlere tabi tutuyorlar. Standartlara uygun olmayan ürünlere rastlamaları ticari bağlantıları olumsuz etkilediği gibi ürünlerin geri gönderilmesine de neden olmaktadır.

Japon standartlarının zaman zaman çok katı kuralları içermesi ihracatçıları zorlayan bir unsur olarak kabul edilirken, bu durum kargo trafiğinin seyrini de aşağı çekmektedir.

Öte yandan Japon tüketicisi ürünün kalitesine en çok önem veren tüketici toplumlarından biri olarak karşımıza çıkıyor ki bu da Japonya kargo gönderimi sırasında dikkate alınması gereken bir özelliktir. Çünkü diğer ülkelerde sorun yaratmayan, ürünün ambalajı üzerindeki küçük bir çizikten dolayı Japon tüketiciler o ürünü satın almayabiliyor. Bu nedenle Japonya’ya kargo ile gönderilen ürünlerde herhangi bir kusur olmamasına azami ölçüde dikkat etmek gerekiyor.

Japonya kargo gönderimi yapacak kişi ve kurumlar gönderi yaparken bu konulara dikkat ederlerse daha az sorunla karşılaşacakları gibi ticari faaliyetleri de daha uzun süreli olacaktır.

JAPONYA’DAN ÜRÜN GETİRTMEK

Japonya’dan ürün getirmek isteyenler için iki alternatif bulunuyor.

Japonya ile Türkiye arasındaki “Vize Muafiyet Anlaşması” uyarınca, turizm ve iş ziyareti amacıyla Japonya’ya giden Türk vatandaşlarının 3 ay süreyle vizeden muaf tutulmaları da bu ülkeye yönelik turizm faaliyetlerini artıracak bir etken olarak karşımıza çıkar. Japonya’dan ürün getirmek isteyenler hava kargo yolunu kullanabilecekleri gibi bu ülkeye gidenlerle de getirtme şansı bulabilirler.

JAPONYA KARGONUN TESLİMAT SÜRESİ

Japonya kargonun teslimat süresi deniz yolunun kullanılması durumunda 1-1.5 ayı bulurken, hava kargo ile teslimat süresi hatırı sayılır oranda kısalıyor. Uçak kargo gönderimleri ile Japonya kargolar express kargo ile ortalama 2 iş gününde teslim edilebilmektedir.

JAPONYA KARGO FİYATLARI

Kargo fiyatları gönderinin ağırlığı ve boyutuna göre ve ülkeye düzenlenen uçak sefer sıklığına göre değişkenlik gösterir. Japonya kargo fiyatlarını 0.5 – 10- 20 kilogram üzerinden örneklendireceğiz. İstanbul’dan Tokyo’ya gönderilen bir Japonya evrak kargo için,

  • 0.5 kg: 141.13 Euro10 kg: 217.14 Euro

    20 kg: 294.25 Euro

    *Tüm Fiyatları görüntülemek için aşağıdaki ‘Fiyat Al’ butonundan hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

    Düzenli gönderileriniz varsa, kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile görüşerek, daha uygun rakamlar alabilirsiniz.

Fiyatlar her yarım kilogramda bir değişir ve 30 kilogram ve üstü gönderiler için hava kargo kullanılması zorunludur.

KargomKolay 219+ ülkede olduğu gibi Japonya kargolarınızı da global çözüm ortaklarının servisi ile hızlı ve güvenli bir şekilde taşımaktadır.

Japonya Kargo İçin Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’den Japonya’ya Kargo Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye’den Japonya’ya kargo fiyatlarını öğrenmek için, sayfanın altında bulunan Fiyat Al butonuna tıklamanız yeterlidir. Açılan sayfada ülke olarak Japonya seçtikten sonra, kolinizin ağırlığını seçtiğinizde fiyatı otomatik olarak görebilirsiniz. Japonya için 0,5kg taşıma rakamları 30,65 Eur’dan başlamaktadır ve dönemsel olarak değişebilmektedir. Unutmayın, düzenli gönderiniz varsa veya şirketseniz, özel indirimlerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca şahıslar da Hoşgeldin İndirimi gibi kampanyalardan faydalanabilir.

Türkiye’den Japonya’ya Kargo kaç günde gider?

Merkezimize ulaşan tüm gönderilerin yurtdışı çıkışları, her gün, aynı günün akşamı (pazar günleri hariç) yapılmaktadır. Uçuşu gerçekleşen tüm Japonya kargoları ortalama 1 iş gününde teslim edilir. Gümrükteki incelemeler, uzak bölge teslimatları ve zorunlu gecikmeler bu süreyi uzatabilir.

Japonya için yurtdışı kargo takibi nasıl yapılır?

KargomKolay, tüm gönderilerini TNT, DHL, UPS ve Fedex ile çıkarmaktadır. Japonya için hazırlanan yurtdışı evraklarında konşimentonuzun sağ üst köşesinde, barkodun altında bulunan konşimento numarasıyla tüm kargo takiplerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için 3 farklı method vardır. 1. Android ve IOS için KargomKolay APP’imizi indirip, kargo takibini yapabilirsiniz. 2. KargomKolay.com adresindeki Yurtdışı Kargo Takip sayfasına, kargo takip numaranızı yazarak durumunu öğrenebilirsiniz. 3.Kargonuz hangi operatörü ile çıkarıldıysa, bizim dışımızda onların web sitesinden de takibini yapabilirsiniz.

Japonya kargo fiyatlarını değiştiren etmenler nelerdir?

Japonya’ya kargo gönderirken maliyetinizi değiştiren 2 temel unsur vardır. Bunların birincisi gönderinizin ağırlığıdır. İkinci dikkat edilen konu ise gönderinizin hacimsel (desi) ağırlığıdır. Yurtdışı express kurye gönderilerinde, bu iki değere bakılır, hangisi büyükse ondan fatura edilir.

Türkiye’den Japonya’ya en uygun fiyata kargo nasıl gönderilir?

KargomKolay, Türkiye’nin en büyük online yurtdışı kargo toptancısıdır. Binlerce müşterisi bulunmakta ve çağrı merkezi her gün binlerce müşteri talebine yanıt vermektedir. Elindeki bu büyük hacim ile, DHL, TNT, UPS ve FedEx gidi global ekspress kargo taşıyıcı operatörler ile kurumsal anlaşmalar yapar ve aldığı indirimleri, avantajlı fiyatlar ile müşterilerine iletir. Sizin Japonya’ya en ucuz kargo fiyatına ulaşmak için yapmanız gereken tek şey, 0850 550 5500 numaralı müşteri hizmetleri hattını aramak veya info@kargomkolay.com adresine email atmaktır. Unutmayın, şirketseniz veya düzenli gönderi yapıyorsanız, özel fiyatlar isteyebilirsiniz.

Türkiye’den Japonya’ya online kargo gönderimi nasıl yapılır?

KargomKolay Müşteri Paneli’nde Gönderi Yap butonuna tıkladığınızda, kargonuzun göndericisi, alıcısı, içeriği ve ölçülerini gireceğiniz bir ekran karşınıza çıkıyor. Buraya Japonya için gerekli bilgileri girdiğinizde, otomatik olarak kaydınız alınır ve kargo etiketiniz hazırlanır. Sadece bu kargo etiketinden çıktı alarak, gönderinizi bize ücretsiz şekilde ulaştırabilirsiniz.

Japonya’ya en hızlı kargo hangisi?

Japonya’ya acil kargolarınız için kullanabileceğiniz en doğru seçenek KargomKolay olacaktır. Çünkü KargomKolay, TNT, UPS, FedEx ve DHL ile özel anlaşmalıdır ve Pazar günleri hariç hergün yurtdışı çıkışı gerçekleştirmektedir. Türkiye’den Japonya’ya ortalama kargo süresi 3 iş günüdür.

Japonya’ya kargo nasıl gönderilir?

Japonya’ya kargo yollamak için yapmanız gereken, mümkün olduğunca sağlam ve küçük bir paket yapmanızdır. Kolilerinizin ölçüleri belli olduğunda, 0850 550 5500 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayıp hem maliyetlerinizi öğrenebilir, hem o ülke ile alakalı güncel bilgileri öğrenebilir, hem de kargo toplamalarınızı hızlıca yaptırabilirsiniz.

Japonya için kargo ağırlık hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Japonya’ya göndermek istediğiniz paketinizin ağırlığını ölçmek için en doğru yöntem kilogram ya da hacim (desi) hesaplamasıdır. Desi hesaplaması yaparken: EN X BOY X YÜKSEKLİK /5000 formülü kullanılır.Gönderinizin ağırlığını ölçtüyseniz fiyat hesaplamaya devam edebilirsiniz. Örneğin: Japonya’ya 20 KG ağırlığında 50*40*50 ölçülerinde bir paket göndermek istediğinizde; 50*40*50 /5000 yöntemi ile Desi ağırlığını 20 KG denk geldiğini görebilirsiniz.

Japonya’ya E-ihracat nasıl yapılır?

KargomKolay, wordpress kullanıcıları için geliştirdiği KargomKolay WooCommerce Yurtdışı Kargo eklentisi ile, 219+ ülkeye online olarak gönderi yapmanızı sağlar. WordPress Plugin 3 sn’de kurulur. Hiçbir kod bilgisine ihtiyacınız yoktur. Kurulumu yaptıktan sonra, sepete eklenen ürünlerin En x Boy x Yükseklik ve ağırlık bilgilerini alır, Japonya’ya olan kargo maliyetini otomatik olarak getirir. Bu sayede, site ziyaretçiniz ürünleri alırken, ülkesine kargo bedelini de görür, ürünler ile birlikte kargo bedelini de size öder. KargomKolay yurtdışı kargo eklentisi, TL, USD ve Eur olarak fiyatlar sunabilir, tüm dillerde kullanılabilir.