Gönderide Oluşabilecek Problemler

Gönderim Belirtilen Sürede Adresine Ulaştırılmamış, Ne Yapmalıyım?

Gönderinizin takip sayfasından daha teslim edilmemiş olduğunu görüyorsanız öncelikle aşağıdaki sebepleri göz önünde bulundurunuz;

  • Alıcınız adresinde olmayabilir.
  • Alıcınız gönderiyi daha ileri bir tarihte istemiş olabilir.
  • Alıcınızın adresi yanlış veya telefonundan ulaşılamamış olabilir.
  • Gönderiniz gümrük incelemesine alınmış ve alıcınızdan haber bekleniyor olabilir.
  • Gönderiniz iç transferde olabilir.
  • Gönderdiğiniz ülkede ulusal tatil olabilir.

Bu gibi durumlarda gönderinizin kayıp olma olasılığı çok düşüktür. Yukarıdaki durumlar oluşmuşsa müşteri hizmetlerimiz siz alıcınızla temasa geçmenizi istemek için mutlaka telefonunuzdan ulaşacaktır.

Yurt Dışına Göndermiş Olduğum Kargomda, Alıcıdan Ekstra Para İstenmiş, Sebebi Nedir?

KargomKolay sizden sadece kapıdan kapıya olan gönderi hizmetinin parasını alır, eğer gönderiniz karşı ülkenin gümrüğünde gümrük vergisine tabi olduysa bu miktar alıcınızdan istenir. Bu miktarın belirlenmesi tamamen bizden bağımsızdır ve bu alınan para karşı ülkenin kasasına girmektedir. Dolayısı ile KargomKolay ile ilgili değildir.

Kargom Adrese Ulaştığında Hasar Görmüş, Ne Yapmalıyım?

Öncelikle teslimat sırasında mutlaka kuryeye tutanak tutturunuz. Gönderinizi göndermeden önce bir fotoğrafını almanızı tavsiye ediyoruz. Yasal olarak hasar bildirimi yapmanız için elinizde mutlaka kanıtlayıcı belge olması şarttır. (Gönderi sırasında tam koruma için sigorta seçeneğimizden faydalanabilirsiniz)

Gönderilerde sigortasız ve uluslararası havayolu taşıması olması sebebiyle uygulanacak hükümler Montreal/Varşova sözleşmesi yükümlülükleridir. Buna göre taşıyıcının sorumluluğu aksaklığa konu malzeme ağırlığının 19 SDR ile çarpılması suretiyle hesaplanacak bedel ile sınırlıdır.

Örnek olarak, gönderinin 1 KG olması sebebiyle 1 KG x 19 SDR x 8.1177 TL = 154.24 TL ile taşıyıcı sorumluluğu sınırlandırılmıştır.

10.06.2019 itibariyle 1 SDR = 8.1177 TL

Kurye Firmalarındaki Sözleşmeler de aşağıdaki gibidir.

YÜKÜMLÜLÜKLER
Taşımacılık hizmetleri için yükümlülüklerimiz. Taşıyıcı kendi kontrolü dışındaki nedenlerle kendisine kusur atfedilmeyecek durumların varlığı halinde hizmetin kesintiye uğramasından; gönderinin kaybolması, hasara uğraması ve gecikmesinden sorumlu tutulamaz.14. maddeye bağlı olarak, gönderinin veya taşınma esnasında herhangi bir parçasının kaybolması, hasar görmesi veya sorumluluğumuz aşağıda belirtilen şekilde sınırlanmıştır.

13.1.1 Hava yolu ile taşıma
Uluslararası gönderinizin taşınması bütünüyle veya kısmen hava yolu ile ise ve çıkış yaptığı ülke dışında bir ülkede stop alacaksa Varşova anlaşması 1929 (Hague Protokolü 1955 ve Montreal Protokolü 1975 ile yenilenmiş) veya Montreal Anlaşması 1999 geçerli olacaktır. Uluslararası nitelikteki havayolu taşıması sırasında meydana gelebilecek kayıp, hasar ve gecikme durumunda, bizim sorumluluğumuz bu uluslararası anlaşmalar kapsamında belirlenecek olup bizim sorumlu olduğumuz miktar bu uluslararası anlaşmalarda öngörülen sınırlı sorumluluk oranlarını hiçbir şekilde aşmayacaktır. Ayrıca, bu uluslararası anlaşmalar ihbar sürelerini de belirler. Yurtiçi gönderinizin taşınması havayolu ile yapılıyorsa, Türk Sivil Havacılık Kanununun atfediyor olması nedeniyle yine Varşova Sözleşmesi hükümleri uygulanır.

13.1.2 Kara yolu ile taşıma
Uluslararası gönderinizin taşınmasını bütünüyle kara yolu ile ise ve çıkış yaptığı ve gideceği ülkeler uluslararası karayolu taşımacılığı (CMR 1956) anlaşma dahilinde ise, meydana gelebilecek kayıp, hasar veya gecikme durumunda bizim yükümlülüğümüz CMR Konvansiyonu hükümleri kapsamında sınırlıdır. Teslimatta gecikme sözkonusu olursa sorumluluğumuz maruz kaldığınız kaybı ispat etmeniz göstermeniz durumunda taşımacılık bedelinin tümünün veya geciken kısım için tarafımıza ödemiş olduğunuz ücretin geri ödenmesi ile sınırlı olacaktır. Yukarıda belirtilen anlaşmalar dışında kalan durumlarda; sözleşmenin ihlali, ihmal, kasıtlı hareketler sebebiyle olası kayıp, hasar, gecikme, yanlış teslimat ya da teslimatın yapılamadığı durumlarda sorumluluğumuz üst sınırı kilo başına Konvansiyonda belirlenen rakam olmak kaydıyla gönderinizi veya etkilenen kısmını yenilemeniz için gereken masrafı ödemekle sınırlıdır.

Ekstra Sigorta Bedeli Nedir, Ne Kadar Hasarı Güvence Altına Alır?

Mal bedeli, cinsi ve hacmine göre sigorta bedelleri değişmektedir. Güncel sigorta bedelleri için 0850 550 55 00 numaralı destek hattımız ile iletişime geçebilir veya  info@kargomkolay.com ‘a talebinizi iletebilirsiniz.

Kargom Ulaştırılmamış, Ne Yapmalıyım?

Gönderinizin alıcınıza ulaşmadığı durumlarda mutlaka KargomKolay müşteri hizmetleri ile irtibata geçiniz. KargomKolay aracı firma olarak sizin adınıza taşıyıcı firma ile temasa geçerek gönderinizin detayları hakkında sizi bilgilendirecektir.

Sipariş Sonrasında Adres Değişikliği

Yapabilir miyim?

Sipariş sonrasında adres değişikliği yapabilirsiniz, fakat teslim süresi ve fiyatlandırma koşulları değişeceği için mutlaka 0850 550 55 00 no’lu hattımızdan destek alınız.

Sipariş İptali Yapabilir miyim?

Gönderiniz çıkmadan önce sipariş iptali yapabilirsiniz. Ancak gönderinizin çıkması durumunda kargomkolay.com olarak bizde duruma müdahale edemeyiz ve herhangi bir iptal işlem gerçekleştiremeyiz. Sipariş iptaliniz için 0850 550 55 00 no’lu hattımızdan destek alabilirsiniz.

  • Öneriler ve Şikayetler

Tüm öneri ve şikayetleriniz için info@kargomkolay.com adresine e-mail atabilirsiniz.

https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/TEB.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/MERSİN.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/ODTÜ.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/YTÜ.png

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp