Gönderide Oluşabilecek Problemler

Gönderim Belirtilen Sürede Adresine Ulaştırılmamış, Ne Yapmalıyım?

Gönderinizin takip sayfasından daha teslim edilmemiş olduğunu görüyorsanız öncelikle aşağıdaki sebepleri göz önünde bulundurunuz;

  • Alıcınız adresinde olmayabilir.
  • Alıcınız gönderiyi daha ileri bir tarihte istemiş olabilir.
  • Alıcınızın adresi yanlış veya telefonundan ulaşılamamış olabilir.
  • Gönderiniz gümrük incelemesine alınmış ve alıcınızdan haber bekleniyor olabilir.
  • Gönderiniz iç transferde olabilir.
  • Gönderdiğiniz ülkede ulusal tatil olabilir.

Bu gibi durumlarda gönderinizin kayıp olma olasılığı çok düşüktür. Yukarıdaki durumlar oluşmuşsa müşteri hizmetlerimiz siz alıcınızla temasa geçmenizi istemek için mutlaka telefonunuzdan ulaşacaktır.

Yurt Dışına Göndermiş Olduğum Kargomda, Alıcıdan Ekstra Para İstenmiş, Sebebi Nedir?

KargomKolay sizden sadece kapıdan kapıya olan gönderi hizmetinin parasını alır, eğer gönderiniz karşı ülkenin gümrüğünde gümrük vergisine tabi olduysa bu miktar alıcınızdan istenir. Bu miktarın belirlenmesi tamamen bizden bağımsızdır ve bu alınan para karşı ülkenin kasasına girmektedir. Dolayısı ile KargomKolay ile ilgili değildir.

Kargom Adrese Ulaştığında Hasar Görmüş, Ne Yapmalıyım?

Öncelikle teslimat sırasında mutlaka kuryeye tutanak tutturunuz. Gönderinizi göndermeden önce bir fotoğrafını almanızı tavsiye ediyoruz. Yasal olarak hasar bildirimi yapmanız için elinizde mutlaka kanıtlayıcı belge olması şarttır.
(Gönderi sırasında tam koruma için sigorta seçeneğimizden faydalanabilirsiniz)

Ekstra Sigorta Bedeli Nedir, Ne Kadar Hasarı Güvence Altına Alır?

Mal bedeli, cinsi ve hacmine göre sigorta bedelleri değişmektedir. Güncel sigorta bedelleri için 0850 550 55 00 numaralı destek hattımız ile iletişime geçebilir veya  info@kargomkolay.com ‘a talebinizi iletebilirsiniz.

Kargom Ulaştırılmamış, Ne Yapmalıyım?

Gönderinizin alıcınıza ulaşmadığı durumlarda mutlaka KargomKolay müşteri hizmetleri ile irtibata geçiniz. KargomKolay aracı firma olarak sizin adınıza taşıyıcı firma ile temasa geçerek gönderinizin detayları hakkında sizi bilgilendirecektir.

Sipariş Sonrasında Adres Değişikliği Yapabilir miyim?

Sipariş sonrasında adres değişikliği yapabilirsiniz, fakat teslim süresi ve fiyatlandırma koşulları değişeceği için mutlaka 0850 550 55 00 no’lu hattımızdan destek alınız.

Sipariş İptali Yapabilir miyim?

Gönderiniz çıkmadan önce sipariş iptali yapabilirsiniz. Ancak gönderinizin çıkması durumunda kargomkolay.com olarak bizde duruma müdahale edemeyiz ve herhangi bir iptal işlem gerçekleştiremeyiz. Sipariş iptaliniz için 0850 550 55 00 no’lu hattımızdan destek alabilirsiniz.

Öneriler ve Şikayetler

Tüm öneri ve şikayetleriniz için info@kargomkolay.com adresine e-mail atabilirsiniz.

Bu sayfaya ilk puan veren sen olmak ister misin? (1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars )
Loading...
Ödüller
En iyi Kurumsal Şirket Ödülü
Ulus. Tic. Loj. Topluluğu Ödülü
Food City Logistics Ödülü

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp