İthalat Ve İhracat Nedir, Aralarında Ne Fark Vardır

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 oy kullanıldı, 5 üzerinde ortalama 3,00 puan aldı.)

İthalat ve İhracat, belki günlerde onlarca kez duyduğumuz ancak hiç araştırmadığımız ya da hakkında pek fikir sahibi olmadığımız iki kavram. Çok kısa bir şekilde açıklayacak olduğumuzda İhracatın Dışsatım anlamına, İthalatın ise dışalım anlamına geldiğini görmekteyiz. Aslında birçok kişi bu iki kavramı karıştırabilmektedir. Karıştırmasının nedeni olarak ise birbirine çok benzer kelimeler olduğu gerçeği düşünülebilmektedir.

İhracat terimi ile başlayacak olduğumuzda; Bir ülke içerisinde bireysel kişilerin üretmiş olduğu ya da herhangi bir kuruluşun üretmiş olduğu mal, ürün ve hizmetlerin başka ülkelere döviz ile satılması, gönderilmesi, pazarlanması ve gönderilmesi işlemlerine verilmekte olan genel bir terimdir.

İthalat terimi ise İhracat teriminin tam tersi olarak başka ülkelerde üretilmiş mal, ürün veya hizmetlerin ülkemizdeki alıcı ve tüketiciler tarafından satın alınarak ülkemizde getirilmesini sağlayan kişilerin yapmış olduğu bir iştir. Ayrıca ithalat ülkemizin dış ticaret dengesini oluşturmayı da sağlamakta birincil faktördür.

Bir ürünün, malın veya hizmetin uluslararası yani global olarak pazarda rekabet gücü döviz kuruyla doğrudan ilgili ve orantılı olması nedeniyle ihracat ve ithalat bir firma ve kuruluş tarafından büyük önem taşımaktadır. İthalat veya ihracat sadece devlet tarafından yapılmamak ile birlikte isteyen herkes gereken koşulları sağladığı takdirde istediği her türlü ticari faaliyette bulunabilmektedir.

Yurtdışından getirilmekte olan ürünler genel olarak gemi aracılığı ile ülkemize getirilmektedir ve böylece güvenli ve daha ekonomik bir süreç ile kargo işlemi gerçekleşmiş olmaktadır. Gümrük tarafından yurt dışından getirilen ürünlere KDV eklenmekte ve ülkemize girişi sadece KDV ödemesi sonrası mümkün olmaktadır. Böylece ürünlerin satışı ve her türlü ticari işlemi yapılması da mümkün olmaktadır.

İthalat ile İhracat arasında farkları merak edenler için cevabımız oldukça kısa olacaktır. Çünkü ihracat ile ithalat birbirinin tam tersi terimlerdir. Biri yurtdışından döviz ile ürün alıp ülkemize girişi sağlamakken diğeri ise tam tersi olarak ülkemizdeki üretilen ürün veya hizmetin yurtdışına döviz ile satılması ve gönderiminin sağlanmasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ödüller
En iyi Kurumsal Şirket Ödülü
Ulus. Tic. Loj. Topluluğu Ödülü
Food City Logistics Ödülü

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp