En Çok Kullanılan İlk 10 Kargo Terimi Nedir

Kargo, transfer veya taşımacılık, nasıl adlandırırsanız adlandırın ortak bir amacı olan üç sektörün isimleridir. Bir ürünü veya malı bir noktadan bir noktaya en hızlı ve güvenli bir şekilde taşıma ve teslim etme görevlerinin tümüne genel olarak kargo demekteyiz. Kargo sektöründe ise kullanılmakta olan birçok terim ve kelime de bulunmaktadır. Bu terimlerden en çok kullanılmakta olan terimleri bu makalemizde ele alacak ve sizlere açıklayacağız. Kargo ile ilgili bildiğiniz ya da bilmediğiniz terimler olabilir, ancak öğrenmeniz gereken terimlere makalemizde yer vermeye oldukça özen gösterdik.

Lojistik Terimler Sözlüğüne buradanda bakabilirsiniz.

Kargo Alım Belgesi; Müşterilerin adresinden alınan kargolar için maliyenin vermiş olduğu onayın da bulunduğu yasal belgedir. Ambar Tesellüm Belgesi olarak da bilinmektedir.

Adresten Alım; Kargonun alınacağı müşteri adresidir.

Alıcı Ödemeli(A.Ö.);  Kargo ücretinin hedefteki kişinin ödeyeceğini belirten bir kısaltma.

Adrese Teslim; Kargonun hangi adrese teslim edileceği hakkında bilgi vermesine ek olarak alıcı ile ilgili de bilgilerin yer aldığı kısım.

Araç Sefer Çizelgesi; Transfer merkezlerinde ve şubelerde araç giriş veya çıkışları ile ilgili saat bilgileri, km bilgilerinin de kaydedilmiş olduğu, araç içerisinde bulundurulması zorunlu olan bir formdur ve kargo ekibi tarafından sürekli güncellenmesi gerekmektedir.

Desi; Bir kargonun eni, boyu, yüksekliğinin santimetre cinsinden birbiri ile çarpılarak önceden belirlenmiş bir katsayıya bölünmesi ile hesaplanan değerler bütünüdür.

El Terminali; Kargo kutuların üzerindeki barkodları okumaya yarayan ve okuduğu barkodların bilgisini sisteme aktaran cihaz.

Hasar Tespit Tutanağı;  Kargonun kendisinde veya ambalajında herhangi bir zarar, hasar ve arıza veya yırtılma, ezilme, patlak ve ıslanma gibi durumların meydana gelmesi halinde tespit amaçlı düzenlenmekte olan bir belgedir.

Hat Aracı; Transfer Merkezlerinden transfer merkezlerine veya transfer merkezinin bulunduğu ilin dışındaki noktalarda bulunan yerlere kargoları götüren ve teslim etmekle görevli olan araçlardır.

Koli Cebi;  Bir Kargoya ait evrakların veya belgelerin kargo ile birlikte taşınmasını sağlayan şeffaf bir ceptir. Kargo kolisi ya da kutusunun yanına yapıştırılır.

https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/TEB.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/MERSİN.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/ODTÜ.png
https://www.kargomkolay.com/wp-content/uploads/2019/10/YTÜ.png

BİZ KİMİZ

KargomKolay; uluslararası evrak ve paket taşımacılığı yapan, aynı zamanda mikro ihracat kabiliyetine sahip bir yurtdışı kargo gönderimi markasıdır.

Dünyadan güçlü iş ortakları sayesinde 220 ülkeye kargo gönderimi yapmak için en ekonomik çözümleri sunan KargomKolay, güvenilir ve kaliteli hizmeti ilke edinmiştir.

Temel Değerlerimiz

İnsan Kaynakları

Basında Biz

Destek

Önemli Not : Tüm Avrupa, Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya'da Çin dahil kargo çıkışlarımız devam etmektedir!
Hemen Ara
Fiyat Al
Whatsapp